Cédrusok: Atlasz, himalájai, libanoni, ciprusi

Ezeréves csodák: Atlantica, deodara, libani, brevifolia.
Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Cédrusok: Atlasz, himalájai, libanoni, ciprusi

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.03.17. 22:36

Nekem két éves magoncok vannak a kertben eliskolázva. Szabadba vetés utáni éven a helyükön teleltek- minden hiba nélkül.
Tavaly tavasszal eliskoláztam őket, szépen sorban.
Aztán jött a tavaly nyár közepétől tartó esőzés. Úgy mentek a télbe, hogy az itteni agyagos- vályog talajból egy merő csirizes gyurma lett. Ezt azt hiszem nem igazán komálják- főleg, hogy egész télen ilyen állapot volt.
Most tavaszra majdnem mindnek elvörösödött a levele, és szinte mind le fog hullani. Viszont látom, hogy kezdenek kipattanni a rügyek. Kíváncsi leszek mennyi éli túl- annak is örülök ha a fele...

Azért nem könnyű ezekkel sem az élet :) aztán nem is pálmák...

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Cédrusok: Atlasz, himalájai, libanoni, ciprusi

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.03.17. 22:38

Imy előző posztjai után azért még reménykedem :)

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Cédrusok: Atlasz, himalájai, libanoni, ciprusi

HozzászólásSzerző: imy » 2015.03.20. 21:25

Feri, ha a rügyek pattannak, akkor nincs nagy baj! ;) Ha lehullik a levele és a rügyek sem mozdulnak, akkor már sajnos kuka. :(

Jani
Hozzászólások: 833
Csatlakozott: 2015.02.19. 12:40
Tartózkodási hely: Kelowna,British Columbia
Kapcsolat:

Re: Cédrusok: Atlasz, himalájai, libanoni, ciprusi

HozzászólásSzerző: Jani » 2015.03.23. 22:30

WoW!
Köszönöm az arborétumi képeket és a sok tapasztalatot!
Egyszer majd csak hasznát veszem én is.
Egy kis "mezei" fenyöm megindult :D
Csatolmányok
003.JPG
003.JPG (903.61 KiB) Megtekintve 9051 alkalommal

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cédrusok: Atlasz, himalájai, libanoni, ciprusi

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.03.24. 08:47

Ennek tényleg mezei a földlabdája is. :lol:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
LiGa
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:26
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kapcsolat:

Re: Cédrusok: Atlasz, himalájai, libanoni, ciprusi

HozzászólásSzerző: LiGa » 2015.05.09. 21:29

Cedrus atlantica "glauca" az új hajtásokkal. Imádom a színét! :)
20150509_181356.jpg
20150509_181356.jpg (303.39 KiB) Megtekintve 8982 alkalommal

Avatar
Roba
Hozzászólások: 191
Csatlakozott: 2015.02.19. 12:16
Tartózkodási hely: Gyöngyös
Kapcsolat:

Re: Cédrusok: Atlasz, himalájai, libanoni, ciprusi

HozzászólásSzerző: Roba » 2015.05.13. 12:41

Íme így néz ki egy igazi libanoni cédrus, amely alatt még a lagzis nép is elfért. E kedves kis fácskát 1720-ban(!) ültették.
A010.jpg
A010.jpg (950.06 KiB) Megtekintve 8955 alkalommal
A011.jpg
A011.jpg (940.32 KiB) Megtekintve 8955 alkalommal
Roba

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Cédrusok: Atlasz, himalájai, libanoni, ciprusi

HozzászólásSzerző: imy » 2015.05.15. 21:43

Aztaaa!! :o Úgy látom a méretek alapján, hogy én egy kicsit sűrűn ültettem őket... :roll: A törzsek is össze fognak érni, nemhogy az ágak... :? :lol: :lol:

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cédrusok: Atlasz, himalájai, libanoni, ciprusi

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.07.01. 16:23

Szép dús és kecses ,nagyon dekoratív! :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

kizzo

Re: Cédrusok: Atlasz, himalájai, libanoni, ciprusi

HozzászólásSzerző: kizzo » 2015.07.01. 20:45

Köszönöm, nekem is nagyon tetszik. Pedig szerintem m ár kinőtte a gyökere a termőtalajt, sima homokban van. Kap viszont vizet most éppen naponta ötször, és fenyő műtrágyát.

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Cédrusok: Atlasz, himalájai, libanoni, ciprusi

HozzászólásSzerző: imy » 2015.07.02. 19:47

A cédrus, tapasztalatom szerint azon kevés növények egyike, amelyek kifejezetten örülnek a homoknak. ;) Mármint a laza, jó vízelvezetésű, könnyen fölmelegedő talajnak...

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Cédrusok: Atlasz, himalájai, libanoni, ciprusi

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.07.03. 19:19

Az első sikeres cédrus magvetésemből való példány- már kétszer sikeresen kitelelt a szabadban, és egy átültetést is túlélt.
Hát mit mondjak- a nem sok túlélő egyike...

Tavaly a nyár második felében itt szokatlanul sok eső esett, és az itteni kötött, agyagos talaj egy csiriz lett. A levegőtlen talaj a télen nem tett jót nekik- pedig túl hideg se volt.
Szinte az összesnek lebarnultak a levelei, és nagyrészt le is dobták őket. Azt hittem, hogy már nem sok minden lesz belőlük...
Sok ki is ment, de nem gondoltam volna, hogy ennyi megmarad.
Nem ezüstösek, inkább zöldesek, de majd lehet, hogy oltok beléjük vmit.
DSCF3887kicsi.JPG
DSCF3887kicsi.JPG (980.6 KiB) Megtekintve 8891 alkalommal

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Cédrusok: Atlasz, himalájai, libanoni, ciprusi

HozzászólásSzerző: imy » 2015.07.04. 13:13

Feri, gratulálok a sikeredhez! ;)
Egy nálam sokkal hozzáértőbb egyszer azt mondta, hogy valószínűleg a szárazabb élőhelyi cédrusok kékülnek-szürkülnek be inkább. Nekem is van egy libanoni cédrus a kertben, mely már a viszonylag fiatal kora ellenére is határozottan hamvas színű, míg a tesói élénk zöldek. Szóval, talán be sem kell oltanod, csak a megfelelő helyre ültetni. ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cédrusok: Atlasz, himalájai, libanoni, ciprusi

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.07.04. 14:52

Imy! :)
Nekem is van egy zöld színű libanoni cédrusom,hova ültessem át,hogy beszürküljön vagy kéküljön 8-) ,hozzád? :D
Most annyit tudok tenni a tudomány érdekében ;) ,hogy ezekben a 34-38 fokokban nem locsolom...aztán meglátjuk,kékül-e vagy sárgul... :lol:

A tréfát félretéve ;) ,én úgy tudom,hogy a glauca jobban tűri a szárazságot és a fagyot is,de hogy zöldből lesz-e szürkéskék...hát :roll: nézőpont kérdése. :D
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Cédrusok: Atlasz, himalájai, libanoni, ciprusi

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.07.04. 19:38

Érdekes kérdés.

Egy biztos- a talajok minősége- legtöbbször a kémhatás az erősen befolyásolhatja egyes fajok színeződését- virágszín, és legfőképpen a levelek őszi színeződését.

De a fenyők ezüstös színét azt hiszem a külső viaszbevonat minősége, mennyisége befolyásolja. De lehet hogy az is függ valami környezeti tényezőtől.

Az elsőre példa- ezüst juhar őszi levélszíne
Az utak száraz- talán meszes széleire ültetett példányok ősszel sárgák, amiket a mi kertünk alatti vizes, nádasos élőhely erősen szervesanyaggal teli- és talán savanyúbb talajába ültettem ősszel bordóvörösre színeződtek.
Ugyanez a helyzet az amerikai ámbrafával- a zalamenti vizes réten lévő arborétumban rózsaszínes-vörös árnyalatú a levele, míg a városközpontban ősszel csak sárgul- semmi piros árnyalat nincs benne.
Pedig bizonyos helyeken gyönyörű pirosas színárnyalatokra képes...

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Cédrusok: Atlasz, himalájai, libanoni, ciprusi

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.07.04. 20:24

"De a fenyők ezüstös színét azt hiszem a külső viaszbevonat minősége, mennyisége befolyásolja. De lehet hogy az is függ valami környezeti tényezőtől."
Szerintem a környezeti tényező a talaj minősége és csapadék mennyisége. Egy hegyen ahogy megyünk felfelé a talaj minősége egyre gyengül kavicsosabb lazább szerkezetű lesz és a csapadék nagy része sem hasznosul mert lefolyik a területről, növény pedig a egyre több viaszt "gyárt" amivel a napsugárzás ellen védekezik így lesz kék színű. A cédrusoknál a válogatott egyedeket oltják így kerülnek kereskedelmi forgalomba akár atlantica, libani, de akár deodara glauca változatok melyek nem megfelelő körülmények között veszítenek kékségükből de azért megmarad a színük, a zöld változatok nem lesznek kékek. A magvetés az más ott előfordulhatnak ilyen és olyan egyedek akár egy növényről is származnak a magok. Az ámrafa egy érdekes dolog mert elvileg savanyú talajos viszont egy faluban van egy felnőtt példány ami a ház tövénél van ahol gondolom nem a legjobb minőségű a talaj mégis elvan és ősszel szépen színesedik, nekem azt mondták hogy ősszel válasszak a kertészetben mert sok változat van és mindegyik máshogy színesedik. A japán juharjaim sem minden évben ugyan úgy színesednek, arra a következtetésre jutottam hogy függ a talaj nedvességétől, a napsütés mennyiségétől és a hőmennyiségtől. Amikor kellő a talajnedvesség és meleg hosszú az ősz akkor a legszebbek a színesedő lombú növények.

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Cédrusok: Atlasz, himalájai, libanoni, ciprusi

HozzászólásSzerző: imy » 2015.07.05. 13:01

Imy! :)
Nekem is van egy zöld színű libanoni cédrusom,hova ültessem át,hogy beszürküljön vagy kéküljön 8-) ,hozzád? :D :D
Ha a szárazság hiányzik neki, azt itt megkaphatja. :evil:
Egyébként biztosan a növények színeződésénél, mint minden más egyébnél is minden mindennel összefügg. ;)
Tegnap, miután elküldtem a hozzászólásomat, ránéztem az említett libanoni cédrusra, biztos, ami biztos...Nos, jelenleg neki is zöldek az új hajtásai. :o Háát, akkor nemtom.... :roll:

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cédrusok: Atlasz, himalájai, libanoni, ciprusi

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.07.05. 15:11

Imy! :)
Nekem is van egy zöld színű libanoni cédrusom,hova ültessem át,hogy beszürküljön vagy kéküljön 8-) ,hozzád? :D :D
Ha a szárazság hiányzik neki, azt itt megkaphatja. :evil:
Nálad sokkal nagyobb forróságot kaphatna a szárazságban,mint nálam,mert a homok is sugároz. Felétek kisebb a levegő páratartalma is.Jobban kékülhetne ,ha akar. :lol:
Nálam agyagos a talaj és hegyoldal,mélyen van a talajvíz,ha nem locsolom,még nem tud szívni onnan,mert pici. ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cédrusok: Atlasz, himalájai, libanoni, ciprusi

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.07.05. 15:14


Egyébként biztosan a növények színeződésénél, mint minden más egyébnél is minden mindennel összefügg. ;)
:)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Cédrusok: Atlasz, himalájai, libanoni, ciprusi

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.08.27. 08:10

Nagyot változott tényleg,pár év és hatalmas lesz.
Én is csak a képek láttán csodálkozom el sokszor. 2009-ben ekkora volt kb az én egyik cédrusom is és most 5 méter felett jár jóval. :)


Vissza: “Cédrusok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég