Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

Illatos örökzöldek. Az európai sempervirens, észak-amerikai arizonica, monterey, macnab stb, és ázsiai rokonok funebris, kasmíri.
Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.12.27. 17:41

Magvetésből származó arizonica 2012 ben
baracska 027.JPG
Manapság
092.jpg
szintén magvetésből 2012 állapot
baracska 025.JPG
manapság
095.jpg
Nagyon szépet nőtt öt év alatt. Nekem is van egy tő, mekkora növekedésre számíthatok egy év alatt?

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.12.27. 20:23

Magvetésből származó arizonica 2012 ben
baracska 027.JPG
Manapság
092.jpg
szintén magvetésből 2012 állapot
baracska 025.JPG
manapság
095.jpg
Nagyon szépet nőtt öt év alatt. Nekem is van egy tő, mekkora növekedésre számíthatok egy év alatt?
Csapadéktól függően 1-1,5 méter, viszont kb 5méteres magasságban kezd lassulni.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.12.27. 21:45

Csapadéktól függően 1-1,5 méter, viszont kb 5méteres magasságban kezd lassulni.
Hűha, azt hittem, jó esetben nő fél métert. :o Ez egy jó hír, köszönöm.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: unartis » 2018.03.24. 06:32

Az idei tél(2017-2018-as) az előzőhöz képest sokkal csapadékosabbra sikeredett, annyira, hogy már februárban többször állt a kert végében a víz, a talajban is durván fent van a talajvízszint, kevesebb mint egy ásónyomra :x , szerintetek mennyire bírja ezt az Arizonai ciprus, van néhány tövem ami a normál, eredeti szintre lett telepítve, a szeles idő meg is mozgatta azokat, így kicsit megdőltek. :(
Ezt a területet évek óta emelem(feltöltés alatt áll), mert a környező telkekhez képest a mienk alacsonyabban volt, oda is folyt a víz nagy esőzésekkor, esős években. Idén is egy nagyon esős időszak van.

Az egyik szerencsés tő amely kb 30-40 cm-el magasabb helyen van, tehát a végleges helyén, ahol már fel van töltve a terület!
20180323_162951.jpg
20180323_162951.jpg (474.82 KiB) Megtekintve 12462 alkalommal
A talajvíz a régi járdaszintnél látszik, hogy kb 15-20 cm magasan van most, ennél durvább is volt, a járdát is elöntötte az olvadás után, a legutóbbi mediterrán ciklon idején. Ez az idei esős év arra sarkal, hogy mihamarabb megemeljem ezt a részt is, ne álljon a víz.
20180323_162929.jpg
20180323_162929.jpg (562.67 KiB) Megtekintve 12462 alkalommal
20180323_163144.jpg
20180323_163144.jpg (567.31 KiB) Megtekintve 12462 alkalommal

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: unartis » 2019.02.22. 13:31

Ez az Arizona ciprusom úgy tűnik jól van, mert virágzásra készül, vagy ez szerintetek nem annak a jele?:
20190222_103148.jpg
20190222_103148.jpg (139.2 KiB) Megtekintve 11866 alkalommal
20190222_103202.jpg
20190222_103202.jpg (206.58 KiB) Megtekintve 11866 alkalommal

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2019.02.23. 09:10

Ez az Arizona ciprusom úgy tűnik jól van, mert virágzásra készül, vagy ez szerintetek nem annak a jele?:
20190222_103148.jpg
20190222_103202.jpg
Annyira jól van, hogy az eredeti élőhelyéhez képest igazi paradicsom a mi klímánk. A virágzás természetes folyamat annak most van itt az ideje. Kíváncsi vagyok arra, hogy mennyire tudnak spontán kelni a magok. Az én növényeim már bőven termőkorban vannak mindig van rajtuk felhasadt mag, de magoncot még sosem láttam a környezetében. A tuják környezetében szoktak lenni magoncok azokat rendre tovább is nevelem egy későbbi oltáshoz alanynak. Nem mintha ültetni szeretnék még arizoniai ciprusokat de szívesen ajándékoznék. Másnak szoktam sövénynek javasolni főleg ahol van hely.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: unartis » 2019.02.23. 16:26

Ez az Arizona ciprusom úgy tűnik jól van, mert virágzásra készül, vagy ez szerintetek nem annak a jele?:
20190222_103148.jpg
20190222_103202.jpg
Annyira jól van, hogy az eredeti élőhelyéhez képest igazi paradicsom a mi klímánk. A virágzás természetes folyamat annak most van itt az ideje. Kíváncsi vagyok arra, hogy mennyire tudnak spontán kelni a magok. Az én növényeim már bőven termőkorban vannak mindig van rajtuk felhasadt mag, de magoncot még sosem láttam a környezetében. A tuják környezetében szoktak lenni magoncok azokat rendre tovább is nevelem egy későbbi oltáshoz alanynak. Nem mintha ültetni szeretnék még arizoniai ciprusokat de szívesen ajándékoznék. Másnak szoktam sövénynek javasolni főleg ahol van hely.
Lehet hogy bizonyos kor felett lesznek csíraképesek a magok, vagy a ciprus alatt nincs elég fény hogy csírázzanak. A fáim egy Zalaegerszeg melletti településen élő növénybaráttól(Mediterránum indexes topiktárstól) valók. Ő a magot a pécsi Pintérkertben élt híres Arizona ciprusáról szerdte, tehát a képen látható növény a Pintérkerti példány unokája. Neki egymagában nőtt a Növénye, ön-termékeny lett. a magok nagyon jól keltek. ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2019.02.25. 06:13

Ez az Arizona ciprusom úgy tűnik jól van, mert virágzásra készül, vagy ez szerintetek nem annak a jele?:
20190222_103148.jpg
20190222_103202.jpg
Igen,ezek a porzók! :D A termős tobozokat is keresd meg,az is igazán érdekes! ;) :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2019.02.25. 06:18

Kíváncsi vagyok arra, hogy mennyire tudnak spontán kelni a magok. Az én növényeim már bőven termőkorban vannak mindig van rajtuk felhasadt mag, de magoncot még sosem láttam a környezetében. A tuják környezetében szoktak lenni magoncok azokat rendre tovább is nevelem egy későbbi oltáshoz alanynak. Nem mintha ültetni szeretnék még arizoniai ciprusokat de szívesen ajándékoznék. Másnak szoktam sövénynek javasolni főleg ahol van hely.
Arizóniai és európai ciprus magoncot nem láttam még nálunk az anyanövény alatt kikelni,pont azon gondolkodtam a napokban,hogy miért nem. :roll:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2019.02.25. 06:25


Lehet hogy bizonyos kor felett lesznek csíraképesek a magok, vagy a ciprus alatt nincs elég fény hogy csírázzanak. A fáim egy Zalaegerszeg melletti településen élő növénybaráttól(Mediterránum indexes topiktárstól) valók. Ő a magot a pécsi Pintérkertben élt híres Arizona ciprusáról szerdte, tehát a képen látható növény a Pintérkerti példány unokája. Neki egymagában nőtt a Növénye, ön-termékeny lett. a magok nagyon jól keltek. ;)
Idősebb korban( több 10 éves) terem csak csíraképes magot az arizóniai ciprus,főleg akkor,ha magonc.
A dugványok vagy oltványok hozhatnak csíraképes magot korábban is.
Gyanítom ,hogy előfordulhat magában álló ciprusnál önporzás :) :) :) ,de azért ne becsüljük le a szelet. ;) Szóval :roll: hiában áll magában az a ciprus,ha a másik utcából vagy pár kilométerről 8-) átfujja a szél a polleneket. ;)
Tehát 8-) , ezért sem biztos,hogy az öntermékenynek hitt ciprus magoncai 100% ban az anyára hajaznak! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: unartis » 2019.03.05. 08:58

Ez az Arizona ciprusom úgy tűnik jól van, mert virágzásra készül, vagy ez szerintetek nem annak a jele?:
20190222_103148.jpg
20190222_103202.jpg
Igen,ezek a porzók! :D A termős tobozokat is keresd meg,az is igazán érdekes! ;) :)
Már tavaly észre vettem ezeket a porzókat, de termős tobozt még nem láttam rajta, esetleg nem vettem észre, elkerülte a figyelmemet. :oops: , de majd jobban az arizonai ciprus körmére nézek, akarom mondani a levelére nézek, :lol: hátha meglelem!

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: unartis » 2019.03.05. 09:06


Lehet hogy bizonyos kor felett lesznek csíraképesek a magok, vagy a ciprus alatt nincs elég fény hogy csírázzanak. A fáim egy Zalaegerszeg melletti településen élő növénybaráttól(Mediterránum indexes topiktárstól) valók. Ő a magot a pécsi Pintérkertben élt híres Arizona ciprusáról szerdte, tehát a képen látható növény a Pintérkerti példány unokája. Neki egymagában nőtt a Növénye, ön-termékeny lett. a magok nagyon jól keltek. ;)
Idősebb korban( több 10 éves) terem csak csíraképes magot az arizóniai ciprus,főleg akkor,ha magonc.
A dugványok vagy oltványok hozhatnak csíraképes magot korábban is.
Gyanítom ,hogy előfordulhat magában álló ciprusnál önporzás :) :) :) ,de azért ne becsüljük le a szelet. ;) Szóval :roll: hiában áll magában az a ciprus,ha a másik utcából vagy pár kilométerről 8-) átfujja a szél a polleneket. ;)
Tehát 8-) , ezért sem biztos,hogy az öntermékenynek hitt ciprus magoncai 100% ban az anyára hajaznak! ;)
Nálam is van több példány, 3-at szeretnék hagyni a képen látható példánnyal együtt, a szomszédságba is ajándékoztam,tehát lesz utánpótlás porzókból. kiváltjuk a tujákat és lucokat Arizona ciprussal az utcánkban. ;) :) :D

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: unartis » 2019.03.05. 09:15

Mennyire lesz széles az Arizona ciprus, mert Szentendrén óriási széles példányokat láttam ami, annyira nem tetszett, el is foglalná a kertet rendesen? :roll:
Metszeni, gondolom lehet, ha nem kívánt irányba terjedne, mert sövényként is árulják, amúgy gyönyörű ezüstös színe hajaz minden tuját! :P
Cseperednek az európai ciprusaim is. Islands* indexes topiktárstól, származó magból kelt egy részük, másik részét egy barátom hozta Görögországból. Van egy észak-olasz példányom is ami egy harmadik helyről való, illetve még egy Szentendrei ismerősömtől kapott példány.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2019.03.05. 13:46

Mennyire lesz széles az Arizona ciprus, mert Szentendrén óriási széles példányokat láttam ami, annyira nem tetszett, el is foglalná a kertet rendesen? :roll:
Metszeni, gondolom lehet, ha nem kívánt irányba terjedne, mert sövényként is árulják, amúgy gyönyörű ezüstös színe hajaz minden tuját! :P
Sajnos,szélesebb a vártnál,mert a szélessége 2 méter is megvan a metszés ellenére... 8-)
amúgy gyönyörű ezüstös színe hajaz minden tuját! :P
Így igaz! :D Sőt , a színe mellett, az illata is gyógyír a lelkemre! :)
Szárazságtűrése kiváló ;) nemúgy,mint a tujának! ;) A tujavész messzire elkerüli,szóval :roll: jó választás részedről Békés megye vagy csak Csongrád :o ellátása! :D :D :D
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2019.03.05. 14:27

Ez az Arizona ciprusom úgy tűnik jól van, mert virágzásra készül, vagy ez szerintetek nem annak a jele?:
20190222_103148.jpg
20190222_103202.jpg
Igen,ezek a porzók! :D A termős tobozokat is keresd meg,az is igazán érdekes! ;) :)
Már tavaly észre vettem ezeket a porzókat, de termős tobozt még nem láttam rajta, esetleg nem vettem észre, elkerülte a figyelmemet. :oops: , de majd jobban az arizonai ciprus körmére nézek, akarom mondani a levelére nézek, :lol: hátha meglelem!
;) :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: unartis » 2019.03.10. 05:41

Mennyire lesz széles az Arizona ciprus, mert Szentendrén óriási széles példányokat láttam ami, annyira nem tetszett, el is foglalná a kertet rendesen? :roll:
Metszeni, gondolom lehet, ha nem kívánt irányba terjedne, mert sövényként is árulják, amúgy gyönyörű ezüstös színe hajaz minden tuját! :P
Sajnos,szélesebb a vártnál,mert a szélessége 2 méter is megvan a metszés ellenére... 8-)
Ok akkor metszeni fogom, kicsit fazonírozom majd az oldalát, most kb méteres a széllessége, azt vettem még észre, hogy az oldal irányú hajtások kezdenek felfelé nőni, amelyekből az újra növő oldalsók is ezt teszik, abból adódik a szélesedése! :)
Elvileg magonca is válogatja mennyire lesz sudár magasra-törő vagy széles és alacsonyabb
Az illata tényleg fantasztikus, imádom, télen kicsit leveregettem a havat róla, így volt módom akkor is érezni. A tujának is van illata, de nyomába sem érhet a ciprus illatának, hiszen ciprus illatosító van, de tuja illatosítóról még nem hallottam! :lol:

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: unartis » 2019.03.10. 05:53

amúgy gyönyörű ezüstös színe hajaz minden tuját! :P
Így igaz! :D Sőt , a színe mellett, az illata is gyógyír a lelkemre! :)
Szárazságtűrése kiváló ;) nemúgy,mint a tujának! ;) A tujavész messzire elkerüli,szóval :roll: jó választás részedről Békés megye vagy csak Csongrád :o ellátása! :D :D :D
Dugványozni lehet-e mennyire jól ered, gyökeresedik? ...Mert sajnálom kidobni, a levágott hajtásokat, tujánál működött, itt lehet rá esély?!, ez itt a kérdés! 8-)
Ha bejönne a dugványozás akkor valóban ellátnám a Dél-Alföldet jó minőségű Arizona ciprus alap anyaggal! :D Tuják reszkessetek, hamarosan véget ér a méltánytalan uralmatok! :lol:
Sajnos a mai napig a kertészetek nyomatják a tuját, nem vesznek róla tudomást, hogy felesleges vesződés, vagy egyszerűen üzleti spekuláció az egész, mert a tuja betegségei nem a növény kicsi korában jönnek, akkor kis kompakt tetszetős növénykék, de ahogy nőnek elvesztik a bájukat, sokféle betegségre érzékenyek lesznek és a 5-10 éves növények hullnak mint a legyek :? :x :evil: !

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2019.03.10. 07:29

Dugványozni lehet-e mennyire jól ered, gyökeresedik? ...
Nehezen gyökeresedik dugványról,azt mondom :roll: ,hogy majdnem lehetetlenség így gyökereztetni,de próba 8-) ,szerencse! :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

parga010
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.02.21. 19:49
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: parga010 » 2019.03.20. 19:20

Sziasztok! Rég jártam már erre és most látom, hogy elég aktiv a forum.Kérdésem lenne az arizonai ciprussal kapcsolatosan.Görögországban szedett magokról saját nevelésü kis' 1,5m.-es cserepes növényem van.Szeretném kiültetni,de nem szeretném ha brutál nagy lenne. Hogy birja a nyirást, formára nyirást?,Ha esetleg a cserépben hagyom, van e valakinek tapasztalata, ott milyen tempoban nő,hogyan birja a cserepes tartást?

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2019.03.21. 07:44

Sziasztok! Rég jártam már erre és most látom, hogy elég aktiv a forum.Kérdésem lenne az arizonai ciprussal kapcsolatosan.Görögországban szedett magokról saját nevelésü kis' 1,5m.-es cserepes növényem van.Szeretném kiültetni,de nem szeretném ha brutál nagy lenne. Hogy birja a nyirást, formára nyirást?,Ha esetleg a cserépben hagyom, van e valakinek tapasztalata, ott milyen tempoban nő,hogyan birja a cserepes tartást?
Az edényes tartást is bírja de hosszú távon a kiültetést javasolnám. Rossz talajon is jól fejlődik a nyírást jól bírja, a kertészetekben is lehet belőle látni formanövényeket. Egy példányt én is annak idején gömbre nyírtam, aztán két évig még játszottam vele. Amikor már nem nyírtam akkor kinevelt egy vezérágat, aztán kilőtt az ég felé mára már felvette a fjra jellemző jegyeket, a gömbre nyírásnak nyoma sincs


Vissza: “Ciprusok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég