Kerti tó, csobogó és kiegészítői

Bolygónk lételeme. Minden ami víz, tavak, patakok, csobogók és ezzel kapcsolatos növények, állatok.
Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.02.28. 19:00

Ez nagyon jó hír Laci, lassan indul az idény.
A lebontó baktériumok 3-4 hét elteltével elszaporodnak és megkezdik áldásos tevékenységüket. Természetesen ehhez jóval magasabb vízhőfokra van szükség.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: Peti » 2017.02.28. 20:23

Nálam árnyékosabb részen van a tó, még mindig 20 cm az úszó jégsziget rajta. :D Viszont legnagyobb meglepetésemre élnek a halak :P , pedig majdnem 3 hónapon keresztül folyamatosan be volt fagyva, és nem volt rajta lék.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.02.28. 20:30

Laci, Peti!

Szeretem, a jó híreket! ;)

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.02.28. 20:57

Nálam árnyékosabb részen van a tó, még mindig 20 cm az úszó jégsziget rajta. :D Viszont legnagyobb meglepetésemre élnek a halak :P , pedig majdnem 3 hónapon keresztül folyamatosan be volt fagyva, és nem volt rajta lék.
Még jó, hogy nem mondtál le róluk. ;) :D

1adrenn1
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2017.01.04. 22:54
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: 1adrenn1 » 2017.03.03. 20:42

Végig olvastam az írásokat,és szeretnék én is gratulálni a szép kerti tavakhoz és a gyönyörű tavi növényekhez. Látom több év tapasztalattal rendelkeztek már kerti tó építésével és fenntartásával kapcsolatban.Sok kérdésem lenne hozzátok.Remélem tudtok tanácsokat adni.Kezdeném az elsővel.....Indiai lótusz. Sokadik próbálkozás után a tavaly tavasszal ültetett magokból végre egy megmaradt.(korábbi próbálkozásoknál 2-3 leveles korukban elpusztultak a növények) Nem tudom pontosan,hogy melyik fajta lesz,mert vaterán vettem a magokat vegyesen.Tehát zsákba macska.:) Tavaly a tóban eljutottam 9 levélig,és a tél beállta előtt vödörben bevittem a teleltetőbe.(Itt megemlíteném,hogy átépítés miatt ezen a télen nem volt ott fűtés ,így a -20-22 fokos hideg miatt behoztam a lakásba.)Most az ablak párkányon van és ma vettem észre,hogy megindult rajta egy kis hajtás. Tehát él a növényke :) Mikor ültessem át? Milyen földbe? Hogyan ?
Csabinak Soltvadkerten van lótuszos tava, ő tudna válaszolni Neked. Én nem tartok lótuszt, mert fagyérzékeny, télire ki kell venni a kerti tóból, ha csak nincs olyan meleg vizes forrásod, mint a szegedi füvészkertben levő tónak.
Igen .Gyönyörűek benne a lótuszok.Talán ő majd tud tanácsot adni. De nem hiszem,hogy el lennék vele késve,mert pár nap alatt semi nem mozdult az a hajtás. Nagyon tetszik a te tavad is.Csodásak a tavirózsák.Az én tavamba tavalyelőtt ősszel bele raktam egy tavirózsát,ami ugy át vette az irányítást,hogy nem tudodom kordában tartani.Elnyomja az összes többit. És a tó alját már teljesen benőtte. Ősszel próbáltam kiszedni de nem sikerült.Több emberes munka lesz. Eléggé megritkítottam a tövét,de ősszel mindenképp kiszedem. Ami különösen tetszik a tavadban,az a tó szélén levő acsalapu. Hogy lehet,hogy ilyen nagyra nő?És nagyon jó az a lékfenntartó megoldás is. Ha hamarabb tanulmányozom ezt az írást sok bosszúsagtól megkímélem magam. 3 éve van tavam és most először nem bírták a telet a halak. Sajnos 2 nagy koi pontyom is elpusztult. Nagyon sajnálom őket.

1adrenn1
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2017.01.04. 22:54
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: 1adrenn1 » 2017.03.05. 21:23

Mivel nyáron nem tudtam megosztani a lótuszokról készült képeket és (a néhány szerencsés embertől eltekintve) csak én gyönyörködhettem bennük, most elkezdenék törleszteni. ;)
Íme egy augusztusi kép:
IMG_7884.jpg
Csodásak ezek a lótuszok.Nekem egy magról nevelt példányom van.Egy éves,és most vödörben van a lakásban. Elkezdett hajtani.Szeretném átültetni. Mikor? Milyen földbe? Hogyan? Annyira vigyázok rá,mert ez már a sokadik próbálkozásom.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.03.06. 20:25

Végig olvastam az írásokat,és szeretnék én is gratulálni a szép kerti tavakhoz és a gyönyörű tavi növényekhez. Látom több év tapasztalattal rendelkeztek már kerti tó építésével és fenntartásával kapcsolatban.Sok kérdésem lenne hozzátok.Remélem tudtok tanácsokat adni.Kezdeném az elsővel.....Indiai lótusz. Sokadik próbálkozás után a tavaly tavasszal ültetett magokból végre egy megmaradt.(korábbi próbálkozásoknál 2-3 leveles korukban elpusztultak a növények) Nem tudom pontosan,hogy melyik fajta lesz,mert vaterán vettem a magokat vegyesen.Tehát zsákba macska.:) Tavaly a tóban eljutottam 9 levélig,és a tél beállta előtt vödörben bevittem a teleltetőbe.(Itt megemlíteném,hogy átépítés miatt ezen a télen nem volt ott fűtés ,így a -20-22 fokos hideg miatt behoztam a lakásba.)Most az ablak párkányon van és ma vettem észre,hogy megindult rajta egy kis hajtás. Tehát él a növényke :) Mikor ültessem át? Milyen földbe? Hogyan ?
Csabinak Soltvadkerten van lótuszos tava, ő tudna válaszolni Neked. Én nem tartok lótuszt, mert fagyérzékeny, télire ki kell venni a kerti tóból, ha csak nincs olyan meleg vizes forrásod, mint a szegedi füvészkertben levő tónak.
Igen .Gyönyörűek benne a lótuszok.Talán ő majd tud tanácsot adni. De nem hiszem,hogy el lennék vele késve,mert pár nap alatt semi nem mozdult az a hajtás. Nagyon tetszik a te tavad is.Csodásak a tavirózsák.Az én tavamba tavalyelőtt ősszel bele raktam egy tavirózsát,ami ugy át vette az irányítást,hogy nem tudodom kordában tartani.Elnyomja az összes többit. És a tó alját már teljesen benőtte. Ősszel próbáltam kiszedni de nem sikerült.Több emberes munka lesz. Eléggé megritkítottam a tövét,de ősszel mindenképp kiszedem. Ami különösen tetszik a tavadban,az a tó szélén levő acsalapu. Hogy lehet,hogy ilyen nagyra nő?És nagyon jó az a lékfenntartó megoldás is. Ha hamarabb tanulmányozom ezt az írást sok bosszúsagtól megkímélem magam. 3 éve van tavam és most először nem bírták a telet a halak. Sajnos 2 nagy koi pontyom is elpusztult. Nagyon sajnálom őket.
Köszönöm az elismerést. :) Mekkora a tavad, hogy egyetlen tő tündérrózsa két év alatt így be tudta nőni? (Szándékosan írtam tündérrózsát -Nymphaea nemzetség, mert a tavirózsa a sárga vízitök -Nuphar lutea nemzetség) Ha nagyon elszaporodik az a virágzás rovására megy, csak feltornyosuló leveleket hoz. Ilyenkor nem elég a leveleket ritkítani, hanem a szétágazó rizómákat is fel kell tépni, s csak egy ágat meghagyni. A kiszedett rizómák szaporításra felhasználhatók, eladhatók, elajándékozhatók. Az acsalapu alapból képes ekkora leveleket hozni, nincs semmi titka a nevelésének, inkább a féken tartása gond, mert földalatti rizómával terjed.

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: imy » 2017.03.06. 20:44

Mivel nyáron nem tudtam megosztani a lótuszokról készült képeket és (a néhány szerencsés embertől eltekintve) csak én gyönyörködhettem bennük, most elkezdenék törleszteni. ;)
Íme egy augusztusi kép:
IMG_7884.jpg
Csodásak ezek a lótuszok.Nekem egy magról nevelt példányom van.Egy éves,és most vödörben van a lakásban. Elkezdett hajtani.Szeretném átültetni. Mikor? Milyen földbe? Hogyan? Annyira vigyázok rá,mert ez már a sokadik próbálkozásom.
Szia! Kicsit ritkán olvasom mostanában a Fórumot, bocsánat!
Mindenek előtt gratulálok a sikeres lótusz szaporításhoz! Ügyes vagy! ;)
Segíteni mindössze annyit tudok velük kapcsolatban (mert igazából nem értek hozzájuk), hogy az átültetésnél a gyökerére nagyon vigyázz, nehogy megsérüljön! Különösen a rizóma vége, a hajtáscsúcs maradjon ép, mert ha az letörik, nem tud tovább növekedni és vége...
Nem tudom, miért akarod átültetni, de a legegyszerűbb megoldás az lenne, hogy veszel egy nagyobb edényt, mint amiben van és abba átteszed, majd kitöltöd az üres helyet valami tápanyagban gazdag földdel. Tápanyag és víz kell neki a meleg mellett, hogy szépen növekedjen és virágozzon.
Idén nekem is ki kell találnom valami tápanyag utánpótlást, mert tavaly már úgy tűnt, hogy kezd kimerülni a föld, amibe ültettem (2 szezon alatt). :o

1adrenn1
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2017.01.04. 22:54
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: 1adrenn1 » 2017.03.06. 20:52

Mivel nyáron nem tudtam megosztani a lótuszokról készült képeket és (a néhány szerencsés embertől eltekintve) csak én gyönyörködhettem bennük, most elkezdenék törleszteni. ;)
Íme egy augusztusi kép:
IMG_7884.jpg
Csodásak ezek a lótuszok.Nekem egy magról nevelt példányom van.Egy éves,és most vödörben van a lakásban. Elkezdett hajtani.Szeretném átültetni. Mikor? Milyen földbe? Hogyan? Annyira vigyázok rá,mert ez már a sokadik próbálkozásom.
Szia! Kicsit ritkán olvasom mostanában a Fórumot, bocsánat!
Mindenek előtt gratulálok a sikeres lótusz szaporításhoz! Ügyes vagy! ;)
Segíteni mindössze annyit tudok velük kapcsolatban (mert igazából nem értek hozzájuk), hogy az átültetésnél a gyökerére nagyon vigyázz, nehogy megsérüljön! Különösen a rizóma vége, a hajtáscsúcs maradjon ép, mert ha az letörik, nem tud tovább növekedni és vége...
Nem tudom, miért akarod átültetni, de a legegyszerűbb megoldás az lenne, hogy veszel egy nagyobb edényt, mint amiben van és abba átteszed, majd kitöltöd az üres helyet valami tápanyagban gazdag földdel. Tápanyag és víz kell neki a meleg mellett, hogy szépen növekedjen és virágozzon.
Idén nekem is ki kell találnom valami tápanyag utánpótlást, mert tavaly már úgy tűnt, hogy kezd kimerülni a föld, amibe ültettem (2 szezon alatt). :o
Köszönöm.Azért szeretném átültetni,mert most csak egy kis műanyag tálban van,ami egy vödör vízben ál.Kicsi neki a hely.Már körben benőtte az egészet a gyökere. Tápanyag dúsnak milyen föld számít? Pl virágföldbe ha szitálok kerti komposztot?

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: imy » 2017.03.06. 21:02

Amennyiben huzamosabb ideig szeretnéd még edényben nevelni, akkor egy minél nagyobb edénybe ültesd, mondjuk 10-15 l-esbe legalább. A tápanyag utánpótlást pedig így könnyebb megoldanod, ha edényben van, mint kiültetve. De, hogy pontosan mivel, azt én nem tudom...Biztosan fogsz kapni jó ötleteket hozzáértőktől. Ezekre én is nagyon kíváncsi leszek! ;)

1adrenn1
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2017.01.04. 22:54
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: 1adrenn1 » 2017.03.06. 21:25

Köszönöm a pontosítást kurdilaci. Ezek szerint nekem tündérrózsáim vannak. A tavam kb 10m3-es. Legmélyebb pontja 145-150 cm volt. És azért csak volt,mert az alsó szintet teljesen benőtte ez a tündérrózsa.És ott már csak a nagy gyökér és iszap van. Tavaly ősszel teljesen leengedtem a vizet,de nem sikerült kivennem ,mert még a 20l-es vödröt sem találtam amiben le lett rakva.Az idén ősszel újra próbálkozok,de majd csak segítséggel.Az egyik képen jól látható a levelek méretén a különbség.
Csatolmányok
20160622_132914.jpg
20160622_132914.jpg (997.31 KiB) Megtekintve 7234 alkalommal
20160622_132925.jpg
20160622_132925.jpg (943.88 KiB) Megtekintve 7234 alkalommal
20160907_142230.jpg
20160907_142230.jpg (906.16 KiB) Megtekintve 7234 alkalommal
20160907_164520.jpg
20160907_164520.jpg (859.57 KiB) Megtekintve 7234 alkalommal

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: imy » 2017.03.06. 21:33

Szép ez a tó!!! ;)

1adrenn1
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2017.01.04. 22:54
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: 1adrenn1 » 2017.03.06. 21:40

Szép ez a tó!!! ;)
Köszönöm. Még mindig nincs kész teljesen 3 év alatt.Sok helyen látni a fóliát a szélén. Van mellette egy félkész csobogó,és most akarok bele fogni egy kis stég szerű valamihez.Majd meglátom mi lesz belőle.Már csak jó idő kellene,hogy tudjam csinálni.A te tavad is nagyon szép. kb hány m3-es,mert azt látom,hogy jó nagy.

Avatar
ati123
Hozzászólások: 726
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:45
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: ati123 » 2017.03.07. 07:54

Nálam műanyag ládában van lent, van hozzá 2 db 2m vas kampó, mikor kivesszük beakasztjuk, igaz picit nehéz felhúzni, de nem kell leereszteni, ha 2 évente ki van véve megnyirbálva nincs gond vele, 14 éve 1* sem engedtem le. Evvel a fajtával az a gond ha pici a helye, a tó oldala elég meredek, gyöktörzs elég agresszív, kilyukasztatja a fóliát.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.03.07. 11:08

Köszönöm a pontosítást kurdilaci. Ezek szerint nekem tündérrózsáim vannak. A tavam kb 10m3-es. Legmélyebb pontja 145-150 cm volt. És azért csak volt,mert az alsó szintet teljesen benőtte ez a tündérrózsa.És ott már csak a nagy gyökér és iszap van. Tavaly ősszel teljesen leengedtem a vizet,de nem sikerült kivennem ,mert még a 20l-es vödröt sem találtam amiben le lett rakva.Az idén ősszel újra próbálkozok,de majd csak segítséggel.Az egyik képen jól látható a levelek méretén a különbség.
Szépen összehoztad, mutatós tó, s nincs is vele semmi baj. A tündérrózsát mindenképpen ki kell emelni, s csak egy kis részt visszaültetni, mert egy ilyen túlburjánzott tő már nem annyira szép, mint amikor a víz felületén kiterülnek a levelek, s a virágok tükröződnek a tó vizében.

1adrenn1
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2017.01.04. 22:54
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: 1adrenn1 » 2017.03.08. 19:26

Nálam műanyag ládában van lent, van hozzá 2 db 2m vas kampó, mikor kivesszük beakasztjuk, igaz picit nehéz felhúzni, de nem kell leereszteni, ha 2 évente ki van véve megnyirbálva nincs gond vele, 14 éve 1* sem engedtem le. Evvel a fajtával az a gond ha pici a helye, a tó oldala elég meredek, gyöktörzs elég agresszív, kilyukasztatja a fóliát.
Én is úgy akartam.Olyan 20 l-es vödörbe lett ültetve,aminek füle van. Gondoltam majd csak kiemelem a vízből.De ugy benőtte ,hogy nem találtam meg még a vödröt sem.Még a víz leeresztése után sem. Pedig tényleg csak egy kis hajtás lett bele ültetve,amit barátnőmtől kaptam.Az egyik képen,ahol látni a sok iszapot,valahol ott van a vödör is,csak nem találtam meg. :)

1adrenn1
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2017.01.04. 22:54
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: 1adrenn1 » 2017.03.08. 19:29

Köszönöm a pontosítást kurdilaci. Ezek szerint nekem tündérrózsáim vannak. A tavam kb 10m3-es. Legmélyebb pontja 145-150 cm volt. És azért csak volt,mert az alsó szintet teljesen benőtte ez a tündérrózsa.És ott már csak a nagy gyökér és iszap van. Tavaly ősszel teljesen leengedtem a vizet,de nem sikerült kivennem ,mert még a 20l-es vödröt sem találtam amiben le lett rakva.Az idén ősszel újra próbálkozok,de majd csak segítséggel.Az egyik képen jól látható a levelek méretén a különbség.
Szépen összehoztad, mutatós tó, s nincs is vele semmi baj. A tündérrózsát mindenképpen ki kell emelni, s csak egy kis részt visszaültetni, mert egy ilyen túlburjánzott tő már nem annyira szép, mint amikor a víz felületén kiterülnek a levelek, s a virágok tükröződnek a tó vizében.
Köszönöm. Tavaly elég sok hajtását le tudtam vágni.Most már hagyom így. Ősszel pedig megpróbálom kiszedni.

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: imy » 2017.03.08. 19:33

Szép ez a tó!!! ;)
Köszönöm. Még mindig nincs kész teljesen 3 év alatt.Sok helyen látni a fóliát a szélén. Van mellette egy félkész csobogó,és most akarok bele fogni egy kis stég szerű valamihez.Majd meglátom mi lesz belőle.Már csak jó idő kellene,hogy tudjam csinálni.A te tavad is nagyon szép. kb hány m3-es,mert azt látom,hogy jó nagy.
Nem tudom hány m3-es lehet... :oops: A fóliás ember, mikor lerakta a tófóliát, azt mondta, hogy szerinte kb 100 m3. Nagyjából 10 m az átmérője és 1,2 m körüli a mélysége a nagy részén. A legmélyebb része pedig kb 1.5 m lehet.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2017.03.08. 19:35

Nálam még ennyi idő után is egy hatalmas jégtömb van a tóban. Belefagyott halak tanúskodnak arról, hogy nagyon kemény volt az idei tél. Tegnap gondoltam bekapcsolom a szivattyút, de semmi, csak a jég többől hallatszó búgás volt, víz semmi.

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: imy » 2017.03.08. 20:00

:o :o :o .... :shock:
Jéééég???...még mindig??! :twisted: :roll: Nálunk meg már nyílik az ibolya (is). :D :P


Vissza: “Vízi növények, kerti tavak”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég