Kerti tó, csobogó és kiegészítői

Bolygónk lételeme. Minden ami víz, tavak, patakok, csobogók és ezzel kapcsolatos növények, állatok.
Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: Atys » 2015.03.04. 09:52

...hogyha sikerül egy nagyobb kertet szereznem, akkor én is építek egyet. A házamat már meghirdettem. :-)
Roba, ne haragudj!! :o :roll: Tényleg nem akartam feldúlni az életedet a képeimmel, ígérem, soha többé nem teszek ilyet! Nehogy más is eladja ennek hatására a házát... :lol: :lol:
A te és Kurdilaci fotói valóban feldúlták az életemet, de a ház eladása nem ennek a hatása, hanem annak, hogy úton van a harmadik gyerkőc. S bár anno csak egy kis kertet szerettem volna, amiben a gyerekek játszhatnak, homokozhatnak, ugrálhatnak, vagyis ami most van; a pálmatartók hatására sokat változott a gondolkodásom e téren, s ami a legszebb, a nejem még támogat is benne. Szóval ház csere, de NAGY kerttel! Aztán már csak ki kell találnom, hogy legyen-e, s ha igen, mekkora tavacska (mindig is imádtam és imádom a vizet, talán ezért is búvárkodom), hol és hogyan helyezzem el a pálmáimat, banánjaimat (ebben Leslie, Alpha és Petronika hatása alatt vagyoko egyfolytában). Szóval van mit átgondolni... :-)
Gratulálok hozzá! :)

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.03.04. 17:47

Az ültetőgödrökbe, padokra csak a kulékavics ment, vagy tettél alá tóföldet is? Tündérrózsákat teszel-e bele. Ha igen, akkor azoknak ültetőkosár, illetve tóföld kell az induláshoz, később, ha már lesz iszapod, akkor simán mehetnek a kavicsba is.Hínárt szerezzél minél többet, vagy a szabad természetből, vagy más tavasoktól, mert az a legjobb, leggyorsabb víztisztító. A gumifóliához csak gratulálni tudok, kitűnő választás, nem fogod megbánni. Igaz, hogy duplájába kerül, mint a műanyagfólia, de sokkal tartósabb.Nehezebben sérül, ha kiszúrja valami, akkor is össze felé húzódik a lyuk, nem szivárog annyira, mint a műanyag fólia, ami ráadásul télen rideggé, törékennyé is vélik, s ha sérül, akkor igen nehéz és drága a javítása. A gumifóliát szükség estén sima gumiragasztóval könnyedén javíthatod.Nekem a gádorosi tó műanyagos, s jócskán volt már vele probléma, a fábiánsebestyéni nálam is 1 mm-es gumifólia.A felsorolt anyagok mennyiségéből is látszik, hogy milyen irdatlan nagy tavat építettél. Gyönyörű lesz, ha beáll a biológiai egyensúly, s a nagysága a garancia arra, hogy sokkal látványosabb tó lehessen belőle a későbbiekben, mint az enyémek.
A fólia kiválasztásánál legalább már egy kicsit körültekintőbb voltam, mint a többi műveletnél. Legalábbis annyira, hogy megkérdeztem hozzáértőt arról, hogy melyiket miért érdemes választani, vagy miért nem. Aztán a minőségibb megoldás mellett döntöttem. Hosszú távon biztosan meg fog térülni a plusz költség. Az ember, akitől vettem a fóliát, mondott olyanokat, hogy amerikában vannak ugyanebből az anyagból már 60 év körüli tavak is. Ha a fele igaz, már az sem rossz! ;)
A veszprémi állatkert volt a másik példája, ahol a patások fürdő tavát csinálták ugyanilyen fóliából, és még attól sem szakad ki, ha a zebrák belerohannak a vízbe. Háromszorosnak mondta a nyúlását és csak után szakad.
Az ültető gödrökbe 5 vagy 6 utánfutónyi földet töltöttem, ebbe kerültek a növények. Ez ugyanaz a föld, ami itt a Vadkerti tóban van gyárilag. Iszapos homok (vagy homokos iszap?). Remélem jó lesz a növényeknek!
Három tő tavirózsát ültettem, három különböző színben, de lehet, hogy ültetek még, mivel hely van. Csak nem tudom, mennyire lehet sűrűn ültetni őket. A növényes ember elmondta, hogy melyiket lehet összeültetni melyikkel, és melyiket nem. Azt hiszem a sárhát kellett külön raknom a többitől, mert idővel elnyomja a többi növényt.
Kavics csak a partra és a lankásabb oldalakra került, ahonnan nem gurul le. De ahogy a kutyánkat elnézem, hamarosan a tó alja is tele lesz kaviccsal, mivel nagyon szeret a szélén mászkálni, amitől mindig legurul 1-1 kavics. :roll:
Ez október 6-ai állapot:
tó 141006.jpg
Nagyon jól csináltad, hogy iszapos homokot tettél bele. A tetejére én raktam volna kavicsot, hogy ne kavarodjon fel, illetve a halak nem dúrják, de ennek úgyis csak néhány évig van jelentősége, mert utána mindenütt lesz iszap a tóban. Én a 20 négyzetméteres tóba annakidején 8 tő tündérrózsát ültettem, amiből 2 volt nagy termetű, a többi törpe. Azóta elszaporodtak, most már évek óta ritkítanom kell, viszi boldog-boldogtalan.Így is van benne vagy 40 tő. Ha túl sok van egy helyen , az sem jó, mert csak gúlába feltornyosulnak a levelek, s a virágok nem látszanak közöttük.Van elevenszülő sárgám, azt nagyon nehéz kordában tartani, s lehetetlen kiirtani.

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: imy » 2015.03.04. 21:45

Roba, gratulálok én is! :) Így aztán ki van adva a feladat Neked is. Nem csak a ház milyensége alapján kell keresned a megfelelőt, de a kertre tekintettel is. Ráadásul a kettőre egyszerre. :o De, aki keres, talál!! ;)
Laci, az iszapra történő kavics szórását ajánlotta már Lesli is. Igazából egy kicsit elkéstem vele az ősszel, mivel már sok víz volt ahhoz a mederben, hogy ezt meg tudjam oldani. De teljesen elkésve még nincs a dolog, mivel kavicsból még van elég. ;) Csak azt nem tudom, hogy érdemes-e? Én is arra gondoltam, amit Te is írtál, hogy idővel úgyis eliszaposodik az egész, és akkor már nem lesz a kavicsnak sok jelentősége. Addig minden esetre esztétikai szempontból kétségtelenül előnyös lenne. Ezért még nincs elvetve a gondolat. ;) Ha melegszik a víz és lesz időm/kedvem, lehet hogy megcsinálom.
Bárcsak már nekem is ritkítanom kellene a tündérrózsákat!... :o

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: imy » 2015.03.07. 20:59

Újra 1-2 kép.
Miután a földdel elnehezítettem a fóliát, elkezdtem a partot végig borítani geotextillel, hogy a kavicsok később még véletlenül se tudják kidörzsölni a fóliát, ha járunk rajta.
2014.10.19.
tó 141019.jpg
tó 141019.jpg (776.12 KiB) Megtekintve 9311 alkalommal
Majd, mikor ezzel végeztem, elkezdődött a kavics talicskázása a megfelelő helyre. Pontosabban, először vödörrel kezdtem hordani, de hamar rá kellett jönnöm, hogy így sosem végzek. :shock: Közben elültettem a növényeket is, mivel a víz egyre csak szaporodott.
2014.10.24.
tó 141024.jpg
tó 141024.jpg (749.18 KiB) Megtekintve 9311 alkalommal

Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: Atys » 2015.03.07. 21:08

Kb. öt év múlva komoly beszélgetést fogunk folytatni... :)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.03.08. 06:46

DonCsabi!

Látom, Te sem töltötted tétlenül a napjaidat! Szépen alakul a tavad, lassan meg is telik. ;)
Továbbra sem gondolkodsz valamilyen vízforgatón?

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: imy » 2015.03.09. 19:29

Köszönöm Don Viktor! Unatkozni valóban nem unatkoztam ezen a télen sem! ;) A vízforgatón már elkezdtem gondolkodni, mivel egyre többen teszik fel ezt a kérdést. Egyszerű, de nagyszerű megoldást fogok rá választani, nem akarom túlbonyolítani. Ettől konkrétabb elképzelésem jelenleg még nincs róla, de még nincs is rá szükség. ;)
Szívesen fogadom az 5leteket! :)

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: imy » 2015.03.10. 20:26

November 2.-i állapot:
tó 141102 1.jpg
tó 141102 1.jpg (271.09 KiB) Megtekintve 9289 alkalommal
tó 141102 2.jpg
tó 141102 2.jpg (322.68 KiB) Megtekintve 9289 alkalommal

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: imy » 2015.03.10. 20:40

És egy nagyobbacska kő, valószínűleg a Pannon tenger mélyéről, mely most már a tavamat díszíti. :D
Ezt csak úgy érdekességképpen:
kő 1.jpg
kő 1.jpg (429.39 KiB) Megtekintve 9291 alkalommal
kő 2.jpg
kő 2.jpg (362.64 KiB) Megtekintve 9291 alkalommal

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: imy » 2015.03.10. 20:50

Majd aztán egy hónappal később, december 7.-én.
Közben kitaláltam, hogy elhasználom járdának a dísztégla maradékát, amit évek óta őrizgetek valami hasonló célra. Viszont ennél a résznél egy kicsit belassult a folyamat, mivel kezdett elromlani az idő, és ez a járdaépítés sem bizonyult valami szapora munkának...
tó 141207 1.jpg
tó 141207 1.jpg (382.31 KiB) Megtekintve 9291 alkalommal
tó 141207 2.jpg
tó 141207 2.jpg (343.59 KiB) Megtekintve 9291 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.03.11. 07:05

DonCsabi!

Ügyes munka, gratulálok! ;)
Csak halkan kérdezem, hogy mennyire vízállóak a téglák? Ha nem, akkor célszerű volna valamilyen imprgnálóba meríteni elütte, mert szét tud mállani pár év alatt.

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: imy » 2015.03.13. 20:34

Köszönöm Don!
Jelentem, a téglák elméletileg fagyállóak, a házon is ilyen van. Ráadásul ezek a maradékok már 4 éve raklapra pakolva várakoztak az udvaron. Egy sem fagyott szét közülük. A járda alatt sóder van, alatta pedig homok. Vízben nemigen fognak állni. :D

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2015.03.14. 16:12

Tövétől-hegyéig tüzetesen végig olvastam az összes hozzászólást,a képeken látható mester munkáknál hosszan
el időztem,apró részletekig tanulmányoztam/tanultam/a kerti tó építésének rejtelmeit.
Ez idő alatt végig valami bizsergést-késztetést éreztem,gondolataimba belefészkelte magát egy gondolat,igen!
Kiáltottam fel. Hát egy ilyet, ha nem is akkorát mint Csabi-é,de pár nm felületűvel már beérem.
Laci és Csaba, nagyon-nagyon tetszett amit megvalósítottatok,biztos nagyon sok munka van mind kettőtök tavában,
de a látványért megérte. Köszönet a részletes beszámolóért.ami egy tanulságos, oktató képsorozat,csak így tovább!

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.03.14. 16:49

Már megint megtréfált a képfelrakó program. :cry:
Nem baj, majd csak sikerül feltenni a folytatást!. Én már nagyon várom. :-)
Nos itt vannak az újabb képek. Tegnap levágtuk a geotextíliát, kizsaluztuk a külső peremet, beletettük a tóba a gumifóliát,a hajtásokat ragasztással rögzítettük, részben feltöltöttük vízzel a medret, s terméskő szélt kapott betonba öntve. A gádorosi tóból hoztam tavirózsákat, törpe gyékényeket, vízilófarkat, sást,réti legyezőfüvet, valamint rengeteg hínárt. A növényeket ládákba ültettem, s a tóban kialakított ültetőpadokra tettem, ezután mosott kaviccsal töltöttük fel a környéküket az ültetőpadot
IMG_9650.JPG
IMG_9650.JPG (178.83 KiB) Megtekintve 9263 alkalommal
IMG_9652.JPG
IMG_9652.JPG (142.77 KiB) Megtekintve 9263 alkalommal
IMG_9653.JPG
IMG_9653.JPG (183.57 KiB) Megtekintve 9263 alkalommal
IMG_9654.JPG
IMG_9654.JPG (165.49 KiB) Megtekintve 9263 alkalommal
IMG_9655.JPG
IMG_9655.JPG (170.52 KiB) Megtekintve 9263 alkalommal
. Sajnos közben eleredt az eső, s a friss beton védelme érdekében a levágott gumifólia darabokkal kellett takarni a szegélyt. A szűrőt, szivattyút, szökőkutat beüzemeltük, egyenlőre csak a tóban keringeti a vizet. Holnap állok neki a sziklakert és a vízesés kialakításának, ami elég komoly munka lesz, nem végzek egy nap alatt vele.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.03.14. 16:50

Már megint megtréfált a képfelrakó program. :cry:
Nem baj, majd csak sikerül feltenni a folytatást!. Én már nagyon várom. :-)
Nos itt vannak az újabb képek. Tegnap levágtuk a geotextíliát, kizsaluztuk a külső peremet, beletettük a tóba a gumifóliát,a hajtásokat ragasztással rögzítettük, részben feltöltöttük vízzel a medret, s terméskő szélt kapott betonba öntve. A gádorosi tóból hoztam tavirózsákat, törpe gyékényeket, vízilófarkat, sást,réti legyezőfüvet, valamint rengeteg hínárt. A növényeket ládákba ültettem, s a tóban kialakított ültetőpadokra tettem, ezután mosott kaviccsal töltöttük fel a környéküket az ültetőpadot. Sajnos közben eleredt az eső, s a friss beton védelme érdekében a levágott gumifólia darabokkal kellett takarni a szegélyt. A szűrőt, szivattyút, szökőkutat beüzemeltük, egyenlőre csak a tóban keringeti a vizet. Holnap állok neki a sziklakert és a vízesés kialakításának, ami elég komoly munka lesz, nem végzek egy nap alatt vele.
IMG_9657.JPG
IMG_9657.JPG (210.13 KiB) Megtekintve 9263 alkalommal
IMG_9658.JPG
IMG_9658.JPG (183.88 KiB) Megtekintve 9263 alkalommal
IMG_9660.JPG
IMG_9660.JPG (126.55 KiB) Megtekintve 9263 alkalommal
IMG_9661.JPG
IMG_9661.JPG (120.18 KiB) Megtekintve 9263 alkalommal
IMG_9664.JPG
IMG_9664.JPG (121.6 KiB) Megtekintve 9263 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.03.14. 19:38

Laci, Neked is kijár egy "DuracellNyuszis" kitűző!
Szép munka, gratulálok! ;)

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: imy » 2015.03.14. 20:06

Tövétől-hegyéig tüzetesen végig olvastam az összes hozzászólást,a képeken látható mester munkáknál hosszan
el időztem,apró részletekig tanulmányoztam/tanultam/a kerti tó építésének rejtelmeit.
Ez idő alatt végig valami bizsergést-késztetést éreztem,gondolataimba belefészkelte magát egy gondolat,igen!
Kiáltottam fel. Hát egy ilyet, ha nem is akkorát mint Csabi-é,de pár nm felületűvel már beérem.
Laci és Csaba, nagyon-nagyon tetszett amit megvalósítottatok,biztos nagyon sok munka van mind kettőtök tavában,
de a látványért megérte. Köszönet a részletes beszámolóért.ami egy tanulságos, oktató képsorozat,csak így tovább!
Jani! Örülök, ha hasznosnak találtad a képeket! Igazából ez volt a célom velük.
Jobban jártam volna én is, ha a kivitelezés elkezdése előtt megnézek néhány hasonló képet. Van, amit már másképp csinálnék.
Lacinak gratula! Profi munka ez a tó is! ;) Talán majd a következő már nekem is jobban sikerül. :roll:
Ügyes megoldás a hajtások leragasztása. ;) Csak azt nem értem, hogy az a dudaorrú, akinek kifizettem egy csomó pénzt a fóliázásért (mert ő ért hozzá!), miért nem tudta, hogy össze is lehet ragasztani a hajtásokat?! :o Sokkal kulturáltabban néz így ki, mint az enyém, ahol néhol elég rendesen eláll a fólia. De most már az az érzésem, hogy nem fogom kimerni a vizet belőle, hogy leragasszam... :?

Avatar
admin8
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:01
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: admin8 » 2015.03.15. 08:21

Már megint megtréfált a képfelrakó program. :cry:
Laci látom újfent beindult a képsokszorosítás. Próbálom kiokoskodni, de nem tudom mi okozza. Kitöröltem a fölösleges képeket.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2015.03.15. 10:32

Csaba, vannak dolgok amire azt mondjuk,ezt elkerülhettem volna. Sajna nem így történik az életben.
Én a harmadik házamat építem,nagyon sok dologra odafigyeltem az előzőekből tapasztalva,és még
most is csúszik be olyan amivel nem számoltam. A végeredmény a lényeg,tetszik,élvezem a látványt,
ha ez mind helyén van nem kell bánkódni,szép a kerted,most már a tavad is alakul,szép az élet,meg a pálmáink. :lol:
Üdv: János

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Kerti tó, csobogó és kiegészítői

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.03.15. 16:36

Kicsit lemaradva,de ideértem én is. :shock: :oops:
Elnézést,de még megtréfál néha az új fórum,mert sok dolog elkerüli a figyelmemet még. :oops:

Csak gratulálni tudok én is Laci,Ati és Csaba tavához! Csaba már a célegyenesben vagy,remélem ma is kint voltál,mert nagyon jó idő volt,legalább is déltől. (itt)
Atysnak is össze kell egyet dobnia,hogy mikor végigsétál a dzsungel kikövezett kis ösvényén,a végén beleütközzön. Igazi élmény szerintem egy tó.Én imádom a vízi "dolgokat" a kertben.Csobogó,patak,tó,ilyesmi.Igazán jó hangulatot kölcsönöz egy meleg nyári estén hosszasan üldögélve mellette. :)


Vissza: “Vízi növények, kerti tavak”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég