Nerium oleander (babérrózsa)

Illatos szépségek. Utazás a föld körül a virágok birodalmába.
Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Nerium oleander (babérrózsa)

HozzászólásSzerző: lecsó » 2016.01.10. 19:39

Csopaki strandon telel-nyaral ez a csoport:
image-a5ce8e596158c1a4cdd5e370967aa03dd975398726401583b36ec7a7c378445e-V.jpg
Nekem is, egy már harmadik éve, 3 pedig második telet tölti kint. Tavaly épp, hogy túlélték, szerintem idén kakukk.

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Nerium oleander (babérrózsa)

HozzászólásSzerző: imy » 2016.01.19. 20:26

Tavasszal én is fogok kiültetni leándert, megint. ;)
Tavaly tavasszal, miután kihoztam a telelőből a növényeket, a melegedő idő hatására szépen elkezdték szórni a magokat. Vitte a szél minden felé. :) Nyáron aztán egyszer csak kezdtek kikelni a kis növények, leginkább a köves részeken (kocsibejáró, sóderkupac, tóparti kavicsok közt). Eső alig-alig volt a nyáron, ezek a helyek pedig nem a jó vízháztartásukról híresek. Öntözni nem öntöztem egyiket sem, természetesen, mégis szépen növögettek. Nyár vége körül kiszedegettem a kocsibejáró kövei közül egy virágládányi magoncot, a többiek maradtak a helyükön. Had edződjenek! :D
Ezt a képet november közepén készítettem, az első komolyabb fagyok után. Olyan -5 fok körül kaptak egymás után 2-3 éjjel. A murva alatt, ami kb 2 cm, 20 cm tömörített kohósalak van. Olyan, mint a beton, úgyhogy a gyökerek egyáltalán nem tudtak elbújni, mindössze a salak tetején kapaszkodtak meg.
A novemberi hidegtől a jobb oldali növény szemlátomást megfagyott, míg a közvetlenül mellette lévőnek (bal) mindössze a levelei színeződtek vörösesre. Kíváncsi leszek tavaszra, mennyi lesz életben?! Mert vannak még a -13-14 fokok után is szép zöld színűek. Persze csak a déli fal mellett közvetlenül. De egy ilyen pici növénytől ez a teljesítmény sem rossz!! :o ;) És ha ekkora eltérések vannak köztük a hidegtűrésüket tekintve, akkor biztosan lesz olyan, amelyik védett helyen nem esik kétségbe hasonló hidegek alkalmával sem. Aztán lehet tovább szaporítani! ;) :D A száraz, forró nyár minden esetre szemlátomást tetszik nekik. :D
leánder 151117.jpg
leánder 151117.jpg (191.47 KiB) Megtekintve 6157 alkalommal

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Nerium oleander (babérrózsa)

HozzászólásSzerző: lecsó » 2016.01.19. 21:25

Tavasszal én is fogok kiültetni leándert, megint. ;)
Tavaly tavasszal, miután kihoztam a telelőből a növényeket, a melegedő idő hatására szépen elkezdték szórni a magokat. Vitte a szél minden felé. :) Nyáron aztán egyszer csak kezdtek kikelni a kis növények, leginkább a köves részeken (kocsibejáró, sóderkupac, tóparti kavicsok közt). Eső alig-alig volt a nyáron, ezek a helyek pedig nem a jó vízháztartásukról híresek. Öntözni nem öntöztem egyiket sem, természetesen, mégis szépen növögettek. Nyár vége körül kiszedegettem a kocsibejáró kövei közül egy virágládányi magoncot, a többiek maradtak a helyükön. Had edződjenek! :D
Ezt a képet november közepén készítettem, az első komolyabb fagyok után. Olyan -5 fok körül kaptak egymás után 2-3 éjjel. A murva alatt, ami kb 2 cm, 20 cm tömörített kohósalak van. Olyan, mint a beton, úgyhogy a gyökerek egyáltalán nem tudtak elbújni, mindössze a salak tetején kapaszkodtak meg.
A novemberi hidegtől a jobb oldali növény szemlátomást megfagyott, míg a közvetlenül mellette lévőnek (bal) mindössze a levelei színeződtek vörösesre. Kíváncsi leszek tavaszra, mennyi lesz életben?! Mert vannak még a -13-14 fokok után is szép zöld színűek. Persze csak a déli fal mellett közvetlenül. De egy ilyen pici növénytől ez a teljesítmény sem rossz!! :o ;) És ha ekkora eltérések vannak köztük a hidegtűrésüket tekintve, akkor biztosan lesz olyan, amelyik védett helyen nem esik kétségbe hasonló hidegek alkalmával sem. Aztán lehet tovább szaporítani! ;) :D A száraz, forró nyár minden esetre szemlátomást tetszik nekik. :D
leánder 151117.jpg
Szia

Sajnos el kell, hogy keserítselek!.-10 fokot ekkorák biztos nem bírnak ki.Az elfásult részek talán életben maradhatnak. Nekem tavaly márciusban úgy tűnt, hogy szinte sérülésmentesen túlélték, aztán májusra az összes 1 éves hajtás elszáradt. Zölden.
Egyelőre még szinte semmi nem látszik rajtuk, pedig ma reggel is majd -10 volt, de biztos vagyok benne hogy mind a négynek annyi. Legfeljebb torzsről fognak kihajtani. Yamahatol kaptam 2 éve 2 marokkoit. Kb. 3 évesek lehetnek, de még nem mertem kiültetek őket.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Nerium oleander (babérrózsa)

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.01.20. 06:36

Don!

Sajnos, LecsóMesterrel kell egyetértsek. Az előző telet, Nálunk is kint töltötték a növények. Volt kiültetve (télállónak vett :( ) és volt dézsás is néhány. Tavaszig zöldek voltak a leveleik, majd jött az enyhülés, szinte az összes levelet eldobták és a fiatal hajtások is visszaszáradtak.
De, kívánom Neked, hogy túléljék és fejlődjenek! ;)

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Nerium oleander (babérrózsa)

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2016.01.20. 06:49

Kora nyáron ültettem ki egy emlékeim szerint atlas nevű változatot. Háromszorosára nőtt virágzott többször is és magot is érlelt. Dél keleti fal előtt van és kapja rendesen a napot ebben a fagyos időben tavaszra én is várom az eredményt. Igen védett helyen van szerintem -6-7 foknál hidegebbet nem kapott de a fagyott talaj napsütés kombinációja jó próbatétel számára. Az előző időszak havazásából lapátoltam a tövéhez ami szépen el is olvadt ezzel kapott egy kis vizet.

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Nerium oleander (babérrózsa)

HozzászólásSzerző: lecsó » 2016.01.20. 09:45

[quote="Norbi74"]Kora nyáron ültettem ki egy emlékeim szerint atlas nevű változatot. Háromszorosára nőtt virágzott többször is és magot is érlelt. Dél keleti fal előtt van és kapja rendesen a napot ebben a fagyos időben tavaszra én is várom az eredményt. Igen védett helyen van szerintem -6-7 foknál hidegebbet nem kapott de a fagyott talaj napsütés kombinációja jó próbatétel számára. Az előző időszak havazásából lapátoltam a tövéhez ami szépen el is olvadt ezzel kapott egy kis vizet.[/quot

En különösebben nem szeretem a leandert de sikerült meggyôznom a párom, hogy tèlàlló.:)

Remelem lesz helyük a palmaknak.....

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Nerium oleander (babérrózsa)

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.01.20. 09:46

Nálunk is "véletlenül" maradtak kint. De, túlélték ... :twisted:

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Nerium oleander (babérrózsa)

HozzászólásSzerző: lecsó » 2016.01.20. 17:34

Nálunk is "véletlenül" maradtak kint. De, túlélték ... :twisted:

A francba.... más terv kell. Lehet, hogy kölcsönkérem a kutyákat....

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Nerium oleander (babérrózsa)

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2016.01.20. 17:43

Nálunk is "véletlenül" maradtak kint. De, túlélték ... :twisted:

A francba.... más terv kell. Lehet, hogy kölcsönkérem a kutyákat....
Néhány liter forró víz is megteszi a reggeli fagyokban a tövére öntve....a maradék meg mehet a jeges szélvédőre és akkor nem csak a leandereket pusztítod el :lol: :lol: :lol:

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Nerium oleander (babérrózsa)

HozzászólásSzerző: imy » 2016.01.20. 19:31

Naaa!! Ne vegyétek már el a kedvemet! :cry: Nagyon negatívak vagytok már megint. Nem mertem volna megosztani az előző hozzászólásomat, ha már hetek óta nem figyelném a kicsikéket, hogyan változnak. ;)
Van, ami változott, azon látszik is. :shock: Van, amelyik viszont nem sokat. Bennük bízom! :)
Ma készítettem megint képet, mert nem szeretném, ha teljesen ütődöttnek tartanátok... :o :oops: Láttam már karón varnyút én is, ...az nem így néz ki! :lol: Az éppen meghalóban lévő kicsi növény sem. Napközben ma is +3 fok volt, szinte minden nap kienged a fagy nappal. A leghidegebbek pedig -11 és -13 fok között voltak több éjjel is. Amelyik "akart", az már elfagyott. Pl az előző képen szereplők is... :(
Itt viszont (mai kép) elég jól látható a különbség növény és növény között:
leánder 160120.jpg
leánder 160120.jpg (262.9 KiB) Megtekintve 6149 alkalommal
Ugyanaz, csak kicsit nagyobb látószögben, a hely érzékeltetésére:
leánder 160120 2.jpg
leánder 160120 2.jpg (348.8 KiB) Megtekintve 6149 alkalommal

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Nerium oleander (babérrózsa)

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2016.01.20. 20:09

Naaa!! Ne vegyétek már el a kedvemet! :cry: Nagyon negatívak vagytok már megint. Nem mertem volna megosztani az előző hozzászólásomat, ha már hetek óta nem figyelném a kicsikéket, hogyan változnak. ;)
Van, ami változott, azon látszik is. :shock: Van, amelyik viszont nem sokat. Bennük bízom! :)
Ma készítettem megint képet, mert nem szeretném, ha teljesen ütődöttnek tartanátok... :o :oops: Láttam már karón varnyút én is, ...az nem így néz ki! :lol: Az éppen meghalóban lévő kicsi növény sem. Napközben ma is +3 fok volt, szinte minden nap kienged a fagy nappal. A leghidegebbek pedig -11 és -13 fok között voltak több éjjel is. Amelyik "akart", az már elfagyott. Pl az előző képen szereplők is... :(
Itt viszont (mai kép) elég jól látható a különbség növény és növény között:
leánder 160120.jpg
Ugyanaz, csak kicsit nagyobb látószögben, a hely érzékeltetésére:
leánder 160120 2.jpg
A különbség valóban látszik, a zöld majd tavasszal fog elpusztulni..... :( :( :( lehet negatív vagyok :)

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Nerium oleander (babérrózsa)

HozzászólásSzerző: Bis » 2016.01.20. 21:27

Na ne már! Baromira tudjátok az ember kedvét szegni! :evil:
Csabi szerintem az a zöld ott elég ˝tökös legényke˝, szurkolok neki! ;) És ha esetleg tavaszra másképp gondolná, akkor gyorsan cseréld le egy bentlakóval úgy suttyomba. :)

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Nerium oleander (babérrózsa)

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2016.01.20. 21:53

Na ne már! Baromira tudjátok az ember kedvét szegni! :evil:
Csabi szerintem az a zöld ott elég ˝tökös legényke˝, szurkolok neki! ;) És ha esetleg tavaszra másképp gondolná, akkor gyorsan cseréld le egy bentlakóval úgy suttyomba. :)
Hidd el én is szurkolok, csak az esélye nem túl sok a túlélésnek, persze ha megmarad akkor majd igényt tartunk a hajtásokra!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Nerium oleander (babérrózsa)

HozzászólásSzerző: Bis » 2016.01.20. 22:01

Hidd el én is szurkolok, csak az esélye nem túl sok a túlélésnek, persze ha megmarad akkor majd igényt tartunk a hajtásokra!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Értem én :) , csak a Csabát szerettem volna egy kicsit felvidítani a sok ˝negatív˝ hozzászólás után. ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Nerium oleander (babérrózsa)

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.01.21. 06:15

Nálunk is "véletlenül" maradtak kint. De, túlélték ... :twisted:

A francba.... más terv kell. Lehet, hogy kölcsönkérem a kutyákat....
Átugorhatunk egy kis játékra. Csak, a többieket kell elbarikádozni. Aztán jöhet a labda ... :lol:

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Nerium oleander (babérrózsa)

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.01.21. 06:18

Naaa!! Ne vegyétek már el a kedvemet! :cry: Nagyon negatívak vagytok már megint. ...
... kívánom Neked, hogy túléljék és fejlődjenek! ;)
DonCsabi!

Szerintem, ez teljesen pozitív hozzáállás! ;)

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Nerium oleander (babérrózsa)

HozzászólásSzerző: imy » 2016.01.21. 08:35

Don Viktor! Valóban az Ön véleménye volt a legpozitívabb, köszönöm! Bár némi kétkedést kihallani véltem a szavai mögül... :?
Majd tavaszra meglátjuk! ;)
Törpelószőr, azt ezek után felejtsd el, hogy adok Nektek belőle!! :P :P :lol: :lol: :lol:

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Nerium oleander (babérrózsa)

HozzászólásSzerző: imy » 2016.01.21. 08:47

Na ne már! Baromira tudjátok az ember kedvét szegni! :evil:
Csabi szerintem az a zöld ott elég ˝tökös legényke˝, szurkolok neki! ;) És ha esetleg tavaszra másképp gondolná, akkor gyorsan cseréld le egy bentlakóval úgy suttyomba. :)
Feri, Te egy Úr Vagy!! Köszönöm! :D
De nem csalok. Ha bedobják a törölközőt, akkor meghajlok a Nagyok tudása előtt. ;) Minden esetre nulla kockázat van a kísérlet mögött, mivel ezek a növények egyébként is ott maradtak volna, míg ki nem "gyomlálom" őket. Tapasztalatnak minden esetre jó lesz! ;)
Azt viszont nagyon furcsa hallanom éppen pálmatartók szájából, hogy egy leandernek semmi esélye. Annyi legalább van, mint egy pálmának. Szerintem...
Már azt találtam ki az elmúlt napokban, hogy mivel van egy kb 3000 m2 "üres" területem, jóféle sárga homokkal, oda fogom kiszórni tavasszal a beérő magokat, aztán a többit a természetre bízom. ;) 8-) Lehet megint tamáskodni, de aztán meg ne lássam egyikőtöket sem ásóval sündörögni a bokraim körül néhány év múlva!! :lol: :lol:

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Nerium oleander (babérrózsa)

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2016.01.21. 17:42

Na ne már! Baromira tudjátok az ember kedvét szegni! :evil:
Csabi szerintem az a zöld ott elég ˝tökös legényke˝, szurkolok neki! ;) És ha esetleg tavaszra másképp gondolná, akkor gyorsan cseréld le egy bentlakóval úgy suttyomba. :)
Feri, Te egy Úr Vagy!! Köszönöm! :D
De nem csalok. Ha bedobják a törölközőt, akkor meghajlok a Nagyok tudása előtt. ;) Minden esetre nulla kockázat van a kísérlet mögött, mivel ezek a növények egyébként is ott maradtak volna, míg ki nem "gyomlálom" őket. Tapasztalatnak minden esetre jó lesz! ;)
Azt viszont nagyon furcsa hallanom éppen pálmatartók szájából, hogy egy leandernek semmi esélye. Annyi legalább van, mint egy pálmának. Szerintem...
Már azt találtam ki az elmúlt napokban, hogy mivel van egy kb 3000 m2 "üres" területem, jóféle sárga homokkal, oda fogom kiszórni tavasszal a beérő magokat, aztán a többit a természetre bízom. ;) 8-) Lehet megint tamáskodni, de aztán meg ne lássam egyikőtöket sem ásóval sündörögni a bokraim körül néhány év múlva!! :lol: :lol:
Akkora területen inkább homoktövist ültess annak lesz haszna és a -20-at is bírja! :lol: :lol: :lol: Persze a leandert is meg lehet enni de nem ajánlott! :shock: :shock:

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Nerium oleander (babérrózsa)

HozzászólásSzerző: imy » 2016.01.21. 21:23

Homoktövis ültetéssel már több évben is próbálkoztam, de öntözés hijján (mivel nincs rá időm) mindig kisült. :) A neve megtévesztő, mivel pont olyan vízigényes növény, mint a legtöbb kollégája. Homoktövis ültetvény egyébként is bárkinek lehet. :roll: :oops: Szóval eléggé behatároltak a terület lehetőségei. :lol:


Vissza: “Egzotikus virágzók”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég