Citrusfélék

Változatos ízvilág. A legnépszerűbb füge, egészséges gránátalma, új-zélandi kivi, távol-keleti khaki, dél-amerikai Feijoa, cédrátok.
Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: lecsó » 2017.01.06. 14:51

Van valakinek tapasztalata poncirus magoncokkal? Én már nem emlékszem, hogy néznek ki. Próbáltam csinálni poncirus trifoliata X citrom hibrideket. kb 100 magot elültettem, a legnagyobbak így néznek ki. Az én öreg hibridjeimre az a jellemző, hogy a középső levél jóval nagyobb, mint a két szélső és van néhány egyes levél is.
Érdekelne, hogyan keresztezted a növényeidet a gyakorlatban?!
Amit én tudok a Poncirus trifoliata felhasználásáról a keresztezésnél, hogy elég nehezen termékenyíthető a Poncirus más citrus virág porával. Ha sikerül akkor általában érvényesül az anyanövény dominanciája, vagyis a hibridek inkább hasonlítanak a Poncirusra, persze attól még hordozhatják az apanövény tulajdonságait is viszont azt kiszűrni már igazi Sherlock Holmes-i munkát igényel, már kis eltérés az átlagtól is árulkodó lehet. Járhatóbb út ha a Poncirus pollent használjuk más növények beporzásához.
Totál amatőr vagyok, csak jött egy kósza gondolat, hogy az Oázis kertészetből származó citrom virágporával beporzom a vadcitromot. Szedtem pár virágot, aztán ecsettel nekiestem és jót szexeltünk:)
A sok virágból csak 3 termés lett. Majd meglátjuk mi lesz belőle. Szeretem a citrusokat, csak nem tudom telelteni őket. van 3 poncirus hibridem, ( narancs és mandarin), már jó nagyok, a tapasztalat azt mutatja, hogy dézsában a -8 meg sem kottyan nekik. Hidegebbel eddig nem probálkoztam. teljesen különbözőképpen viselkednek. A z egyik teljesen levetkezik télen, a másik félig, a harmadik ra meg -5 fok alatt ráfagynak a levelek:) van még egy nagyobb kumquatom, ő bírja a melléképületet, minus 2-3 fok előfordul mostanában.

marinmegye
Hozzászólások: 203
Csatlakozott: 2015.05.09. 18:00
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: marinmegye » 2017.01.06. 15:26

Van valakinek tapasztalata poncirus magoncokkal? Én már nem emlékszem, hogy néznek ki. Próbáltam csinálni poncirus trifoliata X citrom hibrideket. kb 100 magot elültettem, a legnagyobbak így néznek ki. Az én öreg hibridjeimre az a jellemző, hogy a középső levél jóval nagyobb, mint a két szélső és van néhány egyes levél is.
Érdekelne, hogyan keresztezted a növényeidet a gyakorlatban?!
Amit én tudok a Poncirus trifoliata felhasználásáról a keresztezésnél, hogy elég nehezen termékenyíthető a Poncirus más citrus virág porával. Ha sikerül akkor általában érvényesül az anyanövény dominanciája, vagyis a hibridek inkább hasonlítanak a Poncirusra, persze attól még hordozhatják az apanövény tulajdonságait is viszont azt kiszűrni már igazi Sherlock Holmes-i munkát igényel, már kis eltérés az átlagtól is árulkodó lehet. Járhatóbb út ha a Poncirus pollent használjuk más növények beporzásához.
Totál amatőr vagyok, csak jött egy kósza gondolat, hogy az Oázis kertészetből származó citrom virágporával beporzom a vadcitromot. Szedtem pár virágot, aztán ecsettel nekiestem és jót szexeltünk:)
A sok virágból csak 3 termés lett. Majd meglátjuk mi lesz belőle. Szeretem a citrusokat, csak nem tudom telelteni őket. van 3 poncirus hibridem, ( narancs és mandarin), már jó nagyok, a tapasztalat azt mutatja, hogy dézsában a -8 meg sem kottyan nekik. Hidegebbel eddig nem probálkoztam. teljesen különbözőképpen viselkednek. A z egyik teljesen levetkezik télen, a másik félig, a másik félig) van még egy nagyobb kumquatom, ő bírja a melléképületet, minus 2-3 fok előfordul mostanában.
Azt irod:
dézsában a -8 meg sem kottyan nekik.
-egyik teljesen levetkezik télen
-másik félig
- másikra ráfagynak a levelek -5nél

Tehát még dézsában tartod őket?
vagy ez régebbi tapasztalat volt amkikor még dézsában voltak?

csak mert akkor mégse nagyon birják a minuszokat ezek a hibridek...ha dobáljáka levelet meg megfay -5/-8 nál
milyen hibridek?

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: lecsó » 2017.01.06. 15:35

Műanyag cserépben vannak most is. Nagy hidegben csonttá fagy a földjük, megkopaszodnak, de tavasszal mindig újra kizöldülnek. Úgy viselkednek mint a poncirus, csak mínuszok kellenek ahhoz, hogy ledobják a leveleiket. Majd holnap teszek fel róluk képeket, hogy néznek ki most. Tegnap éjszaka már bevittem őket , mert -10-et jósoltak. Szerencsére csak -7-8 közé süllyedt. Tavaszig most már nem hozom fel őket a pincéből Azért jó, mert tök sötétben is áttelelnek.

marinmegye
Hozzászólások: 203
Csatlakozott: 2015.05.09. 18:00
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: marinmegye » 2017.01.06. 15:58

és ezek oltványok? ( mondjuk nyilván ha biztosan állítod hogy hibrid) és virágoznak és teremnek
erről is tudnál képet feltenni?
milyen hibridek? mármint nevük. http://www.citrusvariety.ucr.edu/citrus ... brids.html

a linkemen láthatod hogy hosszú középső levelei vannak a hybridek nagytöbbségének is, hasonlóan a poncirushoz, szóval a magoncok ezek szerint még bármi lehet.

a tegnap küldött linken amúgy a magoncokat pár éves (6-8) koráig előnevelik , és ráoltják valami alanyra ( poncirus főleg) hogy már azon virágozzon és teremjen.
lehet ezzel az oltással előre lehet hozni a virágzást vajon? ( nem kell 16-18 évet várni mint a magonc növéyneknél)

Pityu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2016.09.26. 14:10
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Pityu » 2017.01.06. 16:25

Szedtem pár virágot, aztán ecsettel nekiestem és jót szexeltünk:)
Hogy is fogalmazzam meg? :oops:
Szóval szexelni csak minden zavaró körülmény kiiktatásával lehet jól és eredményesen... ;)
Előtte még bimbó stádiumában kiszaggattad a Poncirus porzóit és védted az idegen (pontosabban az otthoni) betolakodók ellen a bibét? Mert ha nem, akkor nagyon kérdéses, hogy van e egyáltalán hibrid a termésekben lévő magok közt, persze lehet de az apaságot úgy nehéz lesz megállapítani... :?
Bonyolítja a helyzetet, hogy egy magból több növény is kinőhet amik nem kell hogy zigóták legyenek, vagyis beporzás által létrejött egyed. Azok gyakorlatilag az anyanövény klónjai és még általában életképesebbek is mint a beporzásból született zigóták, legyen az ön vagy más növény általi beporzás...
Ha valamit rosszul írtam, köszönettel veszem ha valaki kijavít! :)

marinmegye
Hozzászólások: 203
Csatlakozott: 2015.05.09. 18:00
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: marinmegye » 2017.01.06. 16:47

A Key lime-on látom hoyga virág már csak akkor nyílik(viráglevelek) amikor már megtörtént a beporzás és kis terméskezdemény ilyenkor már látható.
szóval a limenál körülményes lenne idegenbeporzás.

amuyg van egy citromfám amin az egyik citrom ( 80 db közül egy) barázdás lett . jelentősen elkülünül a többitől.
azt kéne tudnom hogy akkor ez most egy természetes rügymutáció -e, és ha igen, akkor az ebből a gyümölcsből származó magokat elvetve kell majd még ezután szeleciót végeznem? :) hm... évek játéka ez :)

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: lecsó » 2017.01.06. 17:11

Szedtem pár virágot, aztán ecsettel nekiestem és jót szexeltünk:)
Hogy is fogalmazzam meg? :oops:
Szóval szexelni csak minden zavaró körülmény kiiktatásával lehet jól és eredményesen... ;)
Előtte még bimbó stádiumában kiszaggattad a Poncirus porzóit és védted az idegen (pontosabban az otthoni) betolakodók ellen a bibét? Mert ha nem, akkor nagyon kérdéses, hogy van e egyáltalán hibrid a termésekben lévő magok közt, persze lehet de az apaságot úgy nehéz lesz megállapítani... :?
Bonyolítja a helyzetet, hogy egy magból több növény is kinőhet amik nem kell hogy zigóták legyenek, vagyis beporzás által létrejött egyed. Azok gyakorlatilag az anyanövény klónjai és még általában életképesebbek is mint a beporzásból született zigóták, legyen az ön vagy más növény általi beporzás...
Ha valamit rosszul írtam, köszönettel veszem ha valaki kijavít! :)

Nem foglalkoztam vele, ezért is kérdezem, hogy mik lehetnek ezek a magoncok. Ha feltettem volna az erényovet, akkor egyszerűbb lenne.Plusz ezért ültettem el az összes magot. 1-2 hibrid csak lesz a 100- ból.

Pityu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2016.09.26. 14:10
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Pityu » 2017.01.06. 17:25

szóval a limenál körülményes lenne idegenbeporzás.
Megerőszakolni nem lehet? Még bimbó korában kitépni 1 vagy 2 szirmát és kiszedni a saját porzóit, beporozni mással?! :evil: :D
amuyg van egy citromfám amin az egyik citrom ( 80 db közül egy) barázdás lett . jelentősen elkülünül a többitől.
azt kéne tudnom hogy akkor ez most egy természetes rügymutáció -e, és ha igen, akkor az ebből a gyümölcsből származó magokat elvetve kell majd még ezután szeleciót végeznem?
Nehéz ügy! Lehet az csak valami külső behatás eredménye is pl. gomba, vírus, baktérium, vegyszer vagy akár bogár támadásának a hatására még korai bimbós korában és nem adja át génjeiben az utódoknak...
Plusz ezért ültettem el az összes magot. 1-2 hibrid csak lesz a 100- ból.
Mindkét esetben "bízva bízzunk..."! :)
Sok sikert!

marinmegye
Hozzászólások: 203
Csatlakozott: 2015.05.09. 18:00
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: marinmegye » 2017.01.07. 07:33

yuzu

-10.7 °C -ig tesztelve

a leveleken már láthatjátok (-9nél bekövetkezik, a zöld szárakon is) foltokban a sejtfagyás nyomait ( sötét zöld )

kép óta már teljesen bepöndörödtek a levelek.
DSC03070.JPG
DSC03070.JPG (160.27 KiB) Megtekintve 7503 alkalommal

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: lecsó » 2017.01.07. 10:12

Van 1 kikelt poncirus hibrid??? magonc, ami látványosan különbözik a többitől: kisebb, keskenyebb levelek:
2xponcirus2.jpg
2xponcirus2.jpg (208.79 KiB) Megtekintve 7496 alkalommal
2xponcirus1.jpg
2xponcirus1.jpg (204.97 KiB) Megtekintve 7496 alkalommal

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: lecsó » 2017.01.07. 10:56

A három nagy poncirus hibridem. Egyidős, egyleveles dugványok voltak. Nem tudom, melyik milyen hibrid( mandarin, narancs), de teljesen más a növekedési ütemük, habitusuk.
Tegnap előttig kint voltak a teraszon, kb. -6 volt a leghidegebb, amit kaphattak. - 8-nál hidegebbel nem mertem próbálkozni:
Tavaszig már maradnak fedett, fűtetlen helyen
hibrid1.jpg
hibrid1.jpg (201.48 KiB) Megtekintve 7490 alkalommal
hibrid2.jpg
hibrid2.jpg (141.83 KiB) Megtekintve 7490 alkalommal
hibrid3.jpg
hibrid3.jpg (240.29 KiB) Megtekintve 7490 alkalommal
hibrid31.jpg
hibrid31.jpg (243.46 KiB) Megtekintve 7490 alkalommal

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Bis » 2017.01.21. 23:02

Régebben már töltöttem fel képeket erről a vadcitromról. Ő a ház előtt van kiültetve északi fekvésben. Érdekessége az, hogy már a harmadik télen nem dobja el a leveleit, még -17, -18°C után is vannak ép levelei:
Fotografia10276.jpg
Fotografia10276.jpg (601.13 KiB) Megtekintve 7432 alkalommal
Fotografia10277.jpg
Fotografia10277.jpg (654.1 KiB) Megtekintve 7432 alkalommal
Fotografia10278.jpg
Fotografia10278.jpg (683.26 KiB) Megtekintve 7432 alkalommal

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.01.22. 02:45

Régebben már töltöttem fel képeket erről a vadcitromról. Ő a ház előtt van kiültetve északi fekvésben. Érdekessége az, hogy már a harmadik télen nem dobja el a leveleit, még -17, -18°C után is vannak ép levelei:
Fotografia10276.jpg
Fotografia10277.jpg
Fotografia10278.jpg
Az enyémnek a friss hajtásainak még -25 után is van zöld levele , az maradt meg ami november után nőtt rajta a többi lehullott.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Bis » 2017.01.22. 21:46

Régebben már töltöttem fel képeket erről a vadcitromról. Ő a ház előtt van kiültetve északi fekvésben. Érdekessége az, hogy már a harmadik télen nem dobja el a leveleit, még -17, -18°C után is vannak ép levelei:
Fotografia10276.jpg
Fotografia10277.jpg
Fotografia10278.jpg
Az enyémnek a friss hajtásainak még -25 után is van zöld levele , az maradt meg ami november után nőtt rajta a többi lehullott.
Ezek a levelek az enyémen viszont még tavasszal nőltek, sőtt, szerintem még tavalyelőtti is akad rajta.

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.01.22. 22:24

Régebben már töltöttem fel képeket erről a vadcitromról. Ő a ház előtt van kiültetve északi fekvésben. Érdekessége az, hogy már a harmadik télen nem dobja el a leveleit, még -17, -18°C után is vannak ép levelei:
Fotografia10276.jpg
Fotografia10277.jpg
Fotografia10278.jpg
Az enyémnek a friss hajtásainak még -25 után is van zöld levele , az maradt meg ami november után nőtt rajta a többi lehullott.
Ezek a levelek az enyémen viszont még tavasszal nőltek, sőtt, szerintem még tavalyelőtti is akad rajta.
érdekes nagyon ;) ilyenről még nem hallottam , elvileg teljesen lombhullató növény pedig.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Bis » 2017.01.23. 19:08


Ezek a levelek az enyémen viszont még tavasszal nőltek, sőtt, szerintem még tavalyelőtti is akad rajta.
érdekes nagyon ;) ilyenről még nem hallottam , elvileg teljesen lombhullató növény pedig.

Na pont ez, amit én is furcsállok rajta. Van egy másik is kiültetve hátul a kertben déli tájolásban, ő mindíg sárgán elhullajtja novemberben szinte az összes levelét.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.01.23. 20:03

Hobart! Ez a két idézet Tőled való. Itt vannak két három hozzászólással korábban. Az enyémnek a friss hajtásainak még -25 után zöld levele is van , az maradt meg ami november után nőtt rajta a többi lehullott.érdekes nagyon ;) ilyenről még nem hallottam , elvileg teljesen lombhullató növény pedig.

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.01.23. 23:05

Arra válaszoltam , hogy olyanrol nem hallottam , hogy olyan levél maradt rajta teljes évben , ami még tavaszi növésű. Csak olyanok maradtak ami őszi friss természetellenes hajtásból maradt meg.

ramirezx
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2015.03.30. 13:33
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: ramirezx » 2017.01.24. 08:59

Valamit a vadcitrom nálam nagyon nem szeret, bár minden tavasszal szépen megindul, de a levelei aprók maradnak, sárgásak. Látszik, hogy csak sínylődik. Arra gondoltam, hogy itt homoktalaj van és vagy azzal van gondja, vagy egyszerűen túl meszes neki a környezet (vagy mindkettő).

Pityu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2016.09.26. 14:10
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Pityu » 2017.01.24. 14:36

Érdekessége az, hogy már a harmadik télen nem dobja el a leveleit, még -17, -18°C után is vannak ép levelei
Nálam is az a helyzet, hogy vannak növények amelyek levelei megsárgultak és le is hullottak úgy december elején és vannak amelyek nem hajlandók észrevenni, hogy tél van, zöldek a leveleik és a fán maradtak. Úgy a vadcitromon mint a Citrumelo Swingle 4475-n. Ezek mind 1-2 éves magoncok. Ugyanúgy teleltetem őket mint a többi citrusomat, 0 +10°C-on és nem is különböznek tőlük, már amelyiken megmaradtak a levelek pedig mind egy forrásból valók, sőt ugyanabból a gyümölcsből és még a keresztbeporzást is ki lehet zárni mert egyedül álló fáról van szó amiről szedtem, a Citrumelo-k meg neten voltak rendelve alanynak.
Valamit a vadcitrom nálam nagyon nem szeret, bár minden tavasszal szépen megindul, de a levelei aprók maradnak, sárgásak. Látszik, hogy csak sínylődik. Arra gondoltam, hogy itt homoktalaj van és vagy azzal van gondja, vagy egyszerűen túl meszes neki a környezet (vagy mindkettő).
A talaj kémhatására tudok tippelni. Vadcitrom még savasabb talajt szeret mint általában a többi citrus, úgy 5,5-6 pH míg a többinél a 6,5 pH megfelel. Magasabb pH-nál vannak elemek amelyek nehezen szívódnak fel és a sárgulást általában a vashiány okozza. Hosszútávon a csapvizes öntözés is leronthatja a savasságot mert az általában a neutrális 7 körül mozog vagy kicsit az felett.
Másik tippem meg a túl magas sókoncentráció a talajban, azt esővizes átmosással és/vagy savanyú tőzeggel lehetne orvosolni...
ph_tapanyag.png
ph_tapanyag.png (39.09 KiB) Megtekintve 7343 alkalommal


Vissza: “Egzotikus gyümölcstermők”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég