Citrusfélék

Változatos ízvilág. A legnépszerűbb füge, egészséges gránátalma, új-zélandi kivi, távol-keleti khaki, dél-amerikai Feijoa, cédrátok.
Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Bis » 2017.11.26. 16:47

poncirus trifoliata x citrus sinensis első termései most érnek. -8-10-et simán veszi, -8 alatt hullik a levele:
Gyönyörűen mutat ezzel a sok terméssel, gratulálok Peti! ;)

Még jó hogy jön a lehülés, a végén még kivirágozna nálam a trifoliata.
IMAG0928.jpg
IMAG0928.jpg (950.48 KiB) Megtekintve 8454 alkalommal
Gyenge fényviszonyok mellett nemtudtam jobb képet csinálni a mobillal, de talán kivehető a nyílni akaró bimbó, összesen 27db-t számoltam össze a bokron.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.12.03. 09:31

Beérett a kumkvat a telelőben. Több száz termés van rajta, s nagyon finomak.
IMG_6863.JPG
IMG_6863.JPG (744.34 KiB) Megtekintve 8436 alkalommal
IMG_6865.JPG
IMG_6865.JPG (695.79 KiB) Megtekintve 8436 alkalommal
IMG_6866.JPG
IMG_6866.JPG (671.46 KiB) Megtekintve 8436 alkalommal
IMG_6867.JPG
IMG_6867.JPG (706.21 KiB) Megtekintve 8436 alkalommal
IMG_6868.JPG
IMG_6868.JPG (841.11 KiB) Megtekintve 8436 alkalommal

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2017.12.04. 16:49

Laci,valami csodás,gyönyörű nem is tudom ragozni. :D

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.12.04. 17:00

Laci,valami csodás,gyönyörű nem is tudom ragozni. :D
Köszi! :) Tegnap a 21 hónapos unokámnak adtam egyet a kezébe, sohasem látott még ilyet. Forgatta, nézegette, aztán vissza akarta adni, hogy pucoljam meg, mint a mandarint, mert azt ismeri. Mondtam neki, hogy ezt héjastul kell enni, harapjon bele nyugodtan. Beleharapott, aztán bekapta és kiszívogatta a levét, végül kiköpte az összecsócsált gyümölcsöt. Aztán nyújtotta a kis kezét, hogy kér még. Nem- mondtam neki- nem pocsékoljuk. Inkább bontottam neki bolti mandarint.Nálunk mindenki imádja a kumkvatot, de leginkább a nagyobbik unokám. Az összes termés felét neki szoktuk meghagyni.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.12.04. 17:46

Laci,valami csodás,gyönyörű nem is tudom ragozni. :D
Köszi! :) Tegnap a 21 hónapos unokámnak adtam egyet a kezébe, sohasem látott még ilyet. Forgatta, nézegette, aztán vissza akarta adni, hogy pucoljam meg, mint a mandarint, mert azt ismeri. Mondtam neki, hogy ezt héjastul kell enni, harapjon bele nyugodtan. Beleharapott, aztán bekapta és kiszívogatta a levét, végül kiköpte az összecsócsált gyümölcsöt. Aztán nyújtotta a kis kezét, hogy kér még. Nem- mondtam neki- nem pocsékoljuk. Inkább bontottam neki bolti mandarint.Nálunk mindenki imádja a kumkvatot, de leginkább a nagyobbik unokám. Az összes termés felét neki szoktuk meghagyni.
:) :) :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.12.04. 18:58

Laci,valami csodás,gyönyörű nem is tudom ragozni. :D
Köszi! :) Tegnap a 21 hónapos unokámnak adtam egyet a kezébe, sohasem látott még ilyet. .......
Te jó ég, az unokád szintjén vagyok, vagyis most már alatta. :lol: :lol: :lol:

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.12.04. 19:41

Laci,valami csodás,gyönyörű nem is tudom ragozni. :D
Köszi! :) Tegnap a 21 hónapos unokámnak adtam egyet a kezébe, sohasem látott még ilyet. .......
Te jó ég, az unokád szintjén vagyok, vagyis most már alatta. :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: kenand » 2017.12.04. 22:33

Kumquat nálunk is kedvenc. Calamondint viszont eddig nem hasznosítottuk, pedig jóval idősebb, így sokkal többet terem. Azt is héjastól kell enni, anélkül nagyon savanyú. Idén egy nagy vödörrel leszedtem és lekvárt főztem belőle. Netes recept sok vizet mondott így hígabb lett a kelleténél, de az íze különleges. majd jövőre tanulok a hibából.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2017.12.05. 15:39

Laci,valami csodás,gyönyörű nem is tudom ragozni. :D
Köszi! :) Tegnap a 21 hónapos unokámnak adtam egyet a kezébe, sohasem látott még ilyet. Forgatta, nézegette, aztán vissza akarta adni, hogy pucoljam meg, mint a mandarint, mert azt ismeri. Mondtam neki, hogy ezt héjastul kell enni, harapjon bele nyugodtan. Beleharapott, aztán bekapta és kiszívogatta a levét, végül kiköpte az összecsócsált gyümölcsöt. Aztán nyújtotta a kis kezét, hogy kér még. Nem- mondtam neki- nem pocsékoljuk. Inkább bontottam neki bolti mandarint.Nálunk mindenki imádja a kumkvatot, de leginkább a nagyobbik unokám. Az összes termés felét neki szoktuk meghagyni.
Aranyosak az unokák! :) :)

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.12.05. 20:22

Kumquat nálunk is kedvenc. Calamondint viszont eddig nem hasznosítottuk, pedig jóval idősebb, így sokkal többet terem. Azt is héjastól kell enni, anélkül nagyon savanyú. Idén egy nagy vödörrel leszedtem és lekvárt főztem belőle. Netes recept sok vizet mondott így hígabb lett a kelleténél, de az íze különleges. majd jövőre tanulok a hibából.
Biztosan finom lehet. Én narancshéj lekvárt kóstoltam, az nagyon finom volt.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2018.01.14. 11:52

Poncirus trifoliata dugványozásával vagy valamilyen egyéb szaporításával /kivéve magról/kísérletezett már valaki?
Van egy szép gömbölyűre formált fám,de a múlt tél megártott neki,sok helyen felrepedezett a kérge,így az ágak rondák.
Amint lehetséges lesz megfogom metszeni,fel frissítem a lombozatát és a leeső ágakat megkísérlem dugványozással gyökereztetni.
Amennyiben siker koronázza a próbálkozást nemesítésre tudok felhasználni belőle.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2018.02.02. 09:51

Beérett a kumkvat a telelőben. Több száz termés van rajta, s nagyon finomak.
IMG_6863.JPG
IMG_6865.JPG
IMG_6866.JPG
IMG_6867.JPG
IMG_6868.JPG
Laci,metszeni,koronát alakítani szoktál ezen a fán?
Mekkora koronája van,vagy is a hely igénye nagy?
Teleltetése is remek mert tisztára olyan a lombozata mint nyáron.
Már több alkalommal megnéztem a képet,gratulálok! :)

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2018.02.02. 17:27

Beérett a kumkvat a telelőben. Több száz termés van rajta, s nagyon finomak.
IMG_6863.JPG
IMG_6865.JPG
IMG_6866.JPG
IMG_6867.JPG
IMG_6868.JPG
Laci,metszeni,koronát alakítani szoktál ezen a fán?
Mekkora koronája van,vagy is a hely igénye nagy?
Teleltetése is remek mert tisztára olyan a lombozata mint nyáron.
Már több alkalommal megnéztem a képet,gratulálok! :)
A kumkvat nem foglal nagy helyet, éves növekedése is kicsi. Ez a tő kb. 70 centi átmérőjű, 75 centi magas a cserép felszínétől mérve. Hajlamos a korona belsejében növő , teljesen leárnyékolt ágak elszárítására, ezeket ki szoktam metszeni. Ha nagyon lehajlanak az ágai, akkor 3-4 évenként vissza szoktam metszeni, de egyébként nem igényel metszést, ellentétben más citrusfélékkel.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2018.02.03. 11:00

Érdekes,valóban a citrom,narancs,mandarin inkább igényli a rendszeres tavaszi metszést.
Talán az elágazódás végett,így több a termő ág nagyobb az esély több gyümölcsöt érlelni.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Bis » 2018.02.11. 14:51

A múltkor sikerült vennem ´Trabut´ tangerint és ´Moro´ vérnarancsot. Szerintetek sikerülhet beporoznom a virágporukkal majd tavasszal a kiültetett trifoliatat?

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2018.02.12. 17:06

A múltkor sikerült vennem ´Trabut´ tangerint és ´Moro´ vérnarancsot. Szerintetek sikerülhet beporoznom a virágporukkal majd tavasszal a kiültetett trifoliatat?
Nekem gyanús, hogy összeporozhatók, hiszen nagyon távoli rokonok. A poncirus trifoliata még csak nem is azonos nemzetségbe tartozik a többi citrusfélével, csak a nemzetségcsoport egyezik meg. Alanyuknak jó. Persze próbáld meg, vesztenivalód nincs. Ha beporozni akarod, akkor a vadcitom bimbóját kinyílás előtt fólia zacskóba kell elzárni a bokron, hogy a méhek meg ne előzzenek. Beporzás után szintén célszerű bekötve tartani egy pár napig, hogy biztos lehess az eredményben. Ha fejlődik termés az ilyen virágból, akkor az fajhibrid lesz.

Pityu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2016.09.26. 14:10
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Pityu » 2018.02.12. 17:30

A múltkor sikerült vennem ´Trabut´ tangerint és ´Moro´ vérnarancsot. Szerintetek sikerülhet beporoznom a virágporukkal majd tavasszal a kiültetett trifoliatat?
Sziasztok!
és
Szia földi! :)
Nem tudom, milyen céllal tervezed a beporzást elvégezni, és azt sem mennyire vagy jártas az effajta dolgokban, úgyhogy leírom, hogyan csinálnám én. Ha valamit rosszul mondok, akkor remélhetőleg majd valaki kijavít, esetleg hozzáfűz.
Először is, nem a trfoliatat poroznám be, hanem a trifoliata virágporával a többit. Két okból is, éspedig azért mert a trifoliata nem szereti az idegen virágport, kicsi a valószínűsége a sikernek, a másik ok meg, hogy az esetleg létrejövő hibridek nagy valószínűséggel kisebb nagyobb eltéréssel, de szintén háromlevelű növényeket növesztenek majd, amikről igen sokáig azt se lehet tudni, hibrid e vagy sem. Viszont, ha Poncirus a beporzó, akkor az új növényeken mindjárt látni, hogy van e valami háromlevelű beütésük, tehát biztosak lehetünk a beporzás sikerében.
Ami a gyakorlati részét illeti, megint csak a saját kipróbált módszeremet írom le:
Azt a virágot, amit be szeretnék porozni, még bimbó korában felnyitom, vagyis a virágszirmaiból egyet vagy kettőt hátrahajlítok esetleg kivágok, utána minden porzószálat könyörtelenül kiszakítok, a bibére viszont vigyázok, hogy sértetlen maradjon. Hogy idegen pollen ne kerülhessen a virágba, egy kis átlátszó műanyag tasakot ráhúzok (óvszer :D). Nekem bevált az élelmiszerboltokban használatos vékony kesztyűk egy levágott ujja is, amit utána jól elzárok, spárgával, gumival, dróttal stb. A virág árnyékos helyen legyen, mert így elzárva a napsütéstől túlhevülhet! Amint a maradék sziromlevelek kinyíltak és a bibe is ragacsos lesz, akkor végzem el a beporzást, vagy egy leszakított virággal, esetleg finom ecsettel. Amint ez megvan, visszarakom a tasakot és várok egészen addig, míg a bibe el nem színeződik, esetleg le nem esik. Akkor mehet le az "óvszer". :D Utána már csak várom, hogy beérjen a termés és mag is legyen benne, ami ráadásul csíraképes is. :)
Ami szerintem még fontos, hogy jobb több virágot beporozni és a környező virágokat meg alaposan megritkítani, nehogy már a fa a mi kiszemelt virágainkat dobálja le ritkítás céljából.
Ha valamit rosszul írtam, esetleg megfeledkeztem valamiről, kérem a hozzáértőket a korrigálásra.
Nekem gyanús, hogy összeporozhatók, hiszen nagyon távoli rokonok. A poncirus trifoliata még csak nem is azonos nemzetségbe tartozik a többi citrusfélével, csak a nemzetségcsoport egyezik meg.
Ellent kell mondanom, sok hibrid létezik a poncirusszal amit főleg a citruszok fagyállóságának növelése céljából hoztak létre, eddig tudtommal kevés sikerrel, ugyanis nem voltak fagyállóbbak és a termések íze is mindig a ponciruszt utánozta, viszont mint alanyok sok esetben jól szolgálnak, Ilyen pl. a Citrumelo Swingle is. Citrus paradisi és Poncirus trifoliata keresztezése.
http://www.citrolima.com.br/portaenxertos/swingle.htm
Ezt sokan az egyik legjobb alanyként tartják számon.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2018.02.12. 20:05

A múltkor sikerült vennem ´Trabut´ tangerint és ´Moro´ vérnarancsot. Szerintetek sikerülhet beporoznom a virágporukkal majd tavasszal a kiültetett trifoliatat?
Sziasztok!
és
Szia földi! :)
Nem tudom, milyen céllal tervezed a beporzást elvégezni, és azt sem mennyire vagy jártas az effajta dolgokban, úgyhogy leírom, hogyan csinálnám én. Ha valamit rosszul mondok, akkor remélhetőleg majd valaki kijavít, esetleg hozzáfűz.
Először is, nem a trfoliatat poroznám be, hanem a trifoliata virágporával a többit. Két okból is, éspedig azért mert a trifoliata nem szereti az idegen virágport, kicsi a valószínűsége a sikernek, a másik ok meg, hogy az esetleg létrejövő hibridek nagy valószínűséggel kisebb nagyobb eltéréssel, de szintén háromlevelű növényeket növesztenek majd, amikről igen sokáig azt se lehet tudni, hibrid e vagy sem. Viszont, ha Poncirus a beporzó, akkor az új növényeken mindjárt látni, hogy van e valami háromlevelű beütésük, tehát biztosak lehetünk a beporzás sikerében.
Ami a gyakorlati részét illeti, megint csak a saját kipróbált módszeremet írom le:
Azt a virágot, amit be szeretnék porozni, még bimbó korában felnyitom, vagyis a virágszirmaiból egyet vagy kettőt hátrahajlítok esetleg kivágok, utána minden porzószálat könyörtelenül kiszakítok, a bibére viszont vigyázok, hogy sértetlen maradjon. Hogy idegen pollen ne kerülhessen a virágba, egy kis átlátszó műanyag tasakot ráhúzok (óvszer :D). Nekem bevált az élelmiszerboltokban használatos vékony kesztyűk egy levágott ujja is, amit utána jól elzárok, spárgával, gumival, dróttal stb. A virág árnyékos helyen legyen, mert így elzárva a napsütéstől túlhevülhet! Amint a maradék sziromlevelek kinyíltak és a bibe is ragacsos lesz, akkor végzem el a beporzást, vagy egy leszakított virággal, esetleg finom ecsettel. Amint ez megvan, visszarakom a tasakot és várok egészen addig, míg a bibe el nem színeződik, esetleg le nem esik. Akkor mehet le az "óvszer". :D Utána már csak várom, hogy beérjen a termés és mag is legyen benne, ami ráadásul csíraképes is. :)
Ami szerintem még fontos, hogy jobb több virágot beporozni és a környező virágokat meg alaposan megritkítani, nehogy már a fa a mi kiszemelt virágainkat dobálja le ritkítás céljából.
Ha valamit rosszul írtam, esetleg megfeledkeztem valamiről, kérem a hozzáértőket a korrigálásra.
Nekem gyanús, hogy összeporozhatók, hiszen nagyon távoli rokonok. A poncirus trifoliata még csak nem is azonos nemzetségbe tartozik a többi citrusfélével, csak a nemzetségcsoport egyezik meg.
Ellent kell mondanom, sok hibrid létezik a poncirusszal amit főleg a citruszok fagyállóságának növelése céljából hoztak létre, eddig tudtommal kevés sikerrel, ugyanis nem voltak fagyállóbbak és a termések íze is mindig a ponciruszt utánozta, viszont mint alanyok sok esetben jól szolgálnak, Ilyen pl. a Citrumelo Swingle is. Citrus paradisi és Poncirus trifoliata keresztezése.
http://www.citrolima.com.br/portaenxertos/swingle.htm
Ezt sokan az egyik legjobb alanyként tartják számon.
Valószínűleg igazad van, én nem vagyok citrusszakértő, főleg nem nemesítő. Amit írtam, azt általános kertészeti ismereteim alapján tettem, s bár szkeptikus vagyok a sikert illetően, a puding próbája az , hogy megeszik. Meg kell próbálni a beporzást akár mindkét növény felé, s az általad ajánlott módszer részletesebb, biztonságosabb , mint az én leírásom. Kíváncsi leszek az eredményre, bár még jobban érdekelne egy sikeres beporzásról szóló beszámoló itt a fórumon. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a termés megkóstolásáig 5-10 év is eltelik optimális esetben. Én azért nem látok fantáziát az egészben, mert a poncirus egy golyóálló , mindent kibíró növény, esetleges keresztezései csak rontanának a télállóságán anélkül, hogy a termése igazán élvezhető lenne. Ezzel szemben alanyként tökéletes, s termő citrusról átoltva már két év alatt zamatos termésekre számíthatunk, igaz, hogy nem kiültethetőkre.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Bis » 2018.02.12. 22:47

Nagyon köszönöm a tanácsokat, igyekszem majd így eljárni.
Sajnos én még annyit sem értek a citrusokhoz, mint ti. :oops:
Ami viszont a trifoliata beporzását ( más citrus virágával ) illeti, csupán arra gondoltam, hogy az esetleges termések magjaiból takarással, vagy anélkül átteleltethető és nemutolsósorban finomabb terméseket adó hibrid jönne létre... de akkor az elmondásaitok szerint nem sok jóra számíthatok. :(
Viszont mindenféleképpen kifogom próbálni és beszámolok itt róla! ;)

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: lecsó » 2018.02.16. 20:43

A múltkor sikerült vennem ´Trabut´ tangerint és ´Moro´ vérnarancsot. Szerintetek sikerülhet beporoznom a virágporukkal majd tavasszal a kiültetett trifoliatat?
Sziasztok!
és
Szia földi! :)
Nem tudom, milyen céllal tervezed a beporzást elvégezni, és azt sem mennyire vagy jártas az effajta dolgokban, úgyhogy leírom, hogyan csinálnám én. Ha valamit rosszul mondok, akkor remélhetőleg majd valaki kijavít, esetleg hozzáfűz.
Először is, nem a trfoliatat poroznám be, hanem a trifoliata virágporával a többit. Két okból is, éspedig azért mert a trifoliata nem szereti az idegen virágport, kicsi a valószínűsége a sikernek, a másik ok meg, hogy az esetleg létrejövő hibridek nagy valószínűséggel kisebb nagyobb eltéréssel, de szintén háromlevelű növényeket növesztenek majd, amikről igen sokáig azt se lehet tudni, hibrid e vagy sem. Viszont, ha Poncirus a beporzó, akkor az új növényeken mindjárt látni, hogy van e valami háromlevelű beütésük, tehát biztosak lehetünk a beporzás sikerében.
Ami a gyakorlati részét illeti, megint csak a saját kipróbált módszeremet írom le:
Azt a virágot, amit be szeretnék porozni, még bimbó korában felnyitom, vagyis a virágszirmaiból egyet vagy kettőt hátrahajlítok esetleg kivágok, utána minden porzószálat könyörtelenül kiszakítok, a bibére viszont vigyázok, hogy sértetlen maradjon. Hogy idegen pollen ne kerülhessen a virágba, egy kis átlátszó műanyag tasakot ráhúzok (óvszer :D). Nekem bevált az élelmiszerboltokban használatos vékony kesztyűk egy levágott ujja is, amit utána jól elzárok, spárgával, gumival, dróttal stb. A virág árnyékos helyen legyen, mert így elzárva a napsütéstől túlhevülhet! Amint a maradék sziromlevelek kinyíltak és a bibe is ragacsos lesz, akkor végzem el a beporzást, vagy egy leszakított virággal, esetleg finom ecsettel. Amint ez megvan, visszarakom a tasakot és várok egészen addig, míg a bibe el nem színeződik, esetleg le nem esik. Akkor mehet le az "óvszer". :D Utána már csak várom, hogy beérjen a termés és mag is legyen benne, ami ráadásul csíraképes is. :)
Ami szerintem még fontos, hogy jobb több virágot beporozni és a környező virágokat meg alaposan megritkítani, nehogy már a fa a mi kiszemelt virágainkat dobálja le ritkítás céljából.
Ha valamit rosszul írtam, esetleg megfeledkeztem valamiről, kérem a hozzáértőket a korrigálásra.
Nekem gyanús, hogy összeporozhatók, hiszen nagyon távoli rokonok. A poncirus trifoliata még csak nem is azonos nemzetségbe tartozik a többi citrusfélével, csak a nemzetségcsoport egyezik meg.
Ellent kell mondanom, sok hibrid létezik a poncirusszal amit főleg a citruszok fagyállóságának növelése céljából hoztak létre, eddig tudtommal kevés sikerrel, ugyanis nem voltak fagyállóbbak és a termések íze is mindig a ponciruszt utánozta, viszont mint alanyok sok esetben jól szolgálnak, Ilyen pl. a Citrumelo Swingle is. Citrus paradisi és Poncirus trifoliata keresztezése.
http://www.citrolima.com.br/portaenxertos/swingle.htm
Ezt sokan az egyik legjobb alanyként tartják számon.
Valószínűleg igazad van, én nem vagyok citrusszakértő, főleg nem nemesítő. Amit írtam, azt általános kertészeti ismereteim alapján tettem, s bár szkeptikus vagyok a sikert illetően, a puding próbája az , hogy megeszik. Meg kell próbálni a beporzást akár mindkét növény felé, s az általad ajánlott módszer részletesebb, biztonságosabb , mint az én leírásom. Kíváncsi leszek az eredményre, bár még jobban érdekelne egy sikeres beporzásról szóló beszámoló itt a fórumon. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a termés megkóstolásáig 5-10 év is eltelik optimális esetben. Én azért nem látok fantáziát az egészben, mert a poncirus egy golyóálló , mindent kibíró növény, esetleges keresztezései csak rontanának a télállóságán anélkül, hogy a termése igazán élvezhető lenne. Ezzel szemben alanyként tökéletes, s termő citrusról átoltva már két év alatt zamatos termésekre számíthatunk, igaz, hogy nem kiültethetőkre.
Sziasztok!

Ha visszalapoztok, találhattok pár képet a poncirus hibridjeimről. Egy-egy poncirus x citrom, poncirus x narancs és poncirus x mandarin. Sajnos már nem tudom, hogy melyik-melyik, mert nem jelöltem meg őket.
Szerintem a fantázia az egészben:
Érdekes, egzotikus, nem megszokott
Ez enyémek -10 fokig biztosan télállóak ( idén még a leveleket sem hullatták le, még a kumkvátot sem vittem be. Kint van az udvar közepén. Látszólag semmi baja)
Külsőleg sokkal jobban hasonlítanak a citrusra, mint poncirusra, a termések kisebb narancs méretűek, ehetőek. Nem mondom, hogy finom, de Érdekes íze van , én szeretem. Amúgy sem a termésért tartom, mert olcsóbban veszek a boltban narancsot, mint almát. Eddig csak egy hozott termést, jövőre remélem a többi is beindul és kiderül, hogy melyik-melyik.
Illatosak a irágai ( ponciusnak nincs illata)
A legtöbb emernek a citrusok teleltetése megoldhatatlan gond ( nekem is). Ezeket ha nagyon hideg van, lerakom a pincébe tök sötétbe és kész.Teleltetés megoldott.


Vissza: “Egzotikus gyümölcstermők”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég