Citrusfélék

Változatos ízvilág. A legnépszerűbb füge, egészséges gránátalma, új-zélandi kivi, távol-keleti khaki, dél-amerikai Feijoa, cédrátok.
Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: kenand » 2019.03.11. 21:35

Szia!
Nekem egy pomelóra fáj a szívem. Valakinek van vele tapasztalata?
Mi érdekelne konkrétan?
Az enyémek:
DSC02227.JPG
DSC02290.JPG
DSC02291.JPG
DSC02292.JPG
DSC02293.JPG
Két féle is van, az egyiken a fiatal hajtások és termések bársonyosan szőrösek, míg a másik sima fényes. Képek az előzőről vannak. A másikon még nem volt termés, a rengeteg virág ellenére. Talán majd idén...! :) Virágzik már rendesen!
Úgy oltottad őket, vagy lehet itthon is kapni valahol? (Bár az én teleltetési lehetőségeim mellett a kumquat/calamondin/mandarin a legbiztosabb... azok bírják a fűtetlen melléképületet)

Ma leszedtem a Clementin termést, ismét lekvárt főztem, de most jobban sikerült, múltkor NET-es recept volt és túl híg lett. Most Jam fix "baracklekvár" módra készült, össze is turmixoltam egy részét, jó sűrű lett és nem túl édes.

Pityu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2016.09.26. 14:10
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Pityu » 2019.03.12. 10:09

Úgy oltottad őket, vagy lehet itthon is kapni valahol? (Bár az én teleltetési lehetőségeim mellett a kumquat/calamondin/mandarin a legbiztosabb... azok bírják a fűtetlen melléképületet)
Vettem két eltérő pomelo növényt és arról van egy-egy saját szaporításom. Pozsonyban lakom és ha jól emlékszek az egyiket szlovák e-shopon a másikat meg Csehországból rendeltem. Az egyik ez volt: http://slovenske-tropy.sk/eshop/product ... 0_150cm-50 . A másikat nem találom.
Az irodalom szerint kicsit érzékenyebbek a hidegre mint a narancs, citrom vagy mandarinfák. Nálam a balkonon teleltek +4 és +10 fok közötti hőmérsékleten, gond nélkül. Alacsonyabb hőmérsékletekkel még nincs tapasztalatom. Az alany "Citrumelo Swingle 4475" és próbálkozom a két alanyra oltással esetleg a több alanyra oltással (Double Rootstock grafting vagy Multiple Rootstock Technology ) és hozzáoltottam egy pomelo magoncot az alanyhoz.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2019.03.12. 20:01

Szia!
Nekem egy pomelóra fáj a szívem. Valakinek van vele tapasztalata?
Mi érdekelne konkrétan?
Az enyémek:
DSC02227.JPG
DSC02290.JPG
DSC02291.JPG
DSC02292.JPG
DSC02293.JPG
Két féle is van, az egyiken a fiatal hajtások és termések bársonyosan szőrösek, míg a másik sima fényes. Képek az előzőről vannak. A másikon még nem volt termés, a rengeteg virág ellenére. Talán majd idén...! :) Virágzik már rendesen!
A tartási igényei, illetve egy szép már termő példány. Nekem ez a kedvenc citrus csemegém.

Pityu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2016.09.26. 14:10
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Pityu » 2019.03.17. 10:16

A tartási igényei, illetve egy szép már termő példány. Nekem ez a kedvenc citrus csemegém.
Saját tapasztalat: Nagyjából ugyanazok az igényei mint a többi citrusnak. A különbség talán csak annyi, hogy nagyobb a vízigénye, kicsit érzékenyebb a hidegre és igen nagyra nőhet, rövid időn belül.
Kicsit utánanéztem a dolgoknak. Nem egyszerű rátalálni, ha valaki venni szeretne oltott fákat, vagy oltóágakat, mert több néven is ismert, mint pl. pummelo, pommelo, pomelo, shaddok, jangbong, citrus maxima, citrus grandis. Aki interneten szeretné beszerezni az Olaszországban, Spanyolországban, Franciaországban próbálkozhat. Aki meg biztosra megy, és jártas a külföldi megrendelésekben annak az alábbi címeket ajánlom (tiszta Amerika :) ):
http://www.fruitmentor.com
http://www.fruitmentor.com/grafting-cit ... ip-budding
https://www.youtube.com/watch?v=PqEgzSsEgNo
https://ccpp.ucr.edu/budwood/budwood.php
https://citrusvariety.ucr.edu/budwood.html

Ez is jó útmutató:
http://citruspages.free.fr/home.html
Magyarul is olvasható.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2019.03.17. 20:12

A tartási igényei, illetve egy szép már termő példány. Nekem ez a kedvenc citrus csemegém.
Saját tapasztalat: Nagyjából ugyanazok az igényei mint a többi citrusnak. A különbség talán csak annyi, hogy nagyobb a vízigénye, kicsit érzékenyebb a hidegre és igen nagyra nőhet, rövid időn belül.
Kicsit utánanéztem a dolgoknak. Nem egyszerű rátalálni, ha valaki venni szeretne oltott fákat, vagy oltóágakat, mert több néven is ismert, mint pl. pummelo, pommelo, pomelo, shaddok, jangbong, citrus maxima, citrus grandis. Aki interneten szeretné beszerezni az Olaszországban, Spanyolországban, Franciaországban próbálkozhat. Aki meg biztosra megy, és jártas a külföldi megrendelésekben annak az alábbi címeket ajánlom (tiszta Amerika :) ):
http://www.fruitmentor.com
http://www.fruitmentor.com/grafting-cit ... ip-budding
https://www.youtube.com/watch?v=PqEgzSsEgNo
https://ccpp.ucr.edu/budwood/budwood.php
https://citrusvariety.ucr.edu/budwood.html

Ez is jó útmutató:
http://citruspages.free.fr/home.html
Magyarul is olvasható.
Szia. Köszönöm az infókat.

Pityu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2016.09.26. 14:10
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Pityu » 2019.03.18. 10:20

Még ami kimaradt, hogy elég hosszú a tenyészideje, 10 hónap is eltelhet virágzástól a szüretig. Persze ez függ az időjárástól, elhelyezéstől, a napos órák számától is.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2019.03.18. 11:27

Még ami kimaradt, hogy elég hosszú a tenyészideje, 10 hónap is eltelhet virágzástól a szüretig. Persze ez függ az időjárástól, elhelyezéstől, a napos órák számától is.
Szia Pityu. Köszönöm szépen a sok infót.

Pityu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2016.09.26. 14:10
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Pityu » 2019.03.18. 12:09

Szia Pityu. Köszönöm szépen a sok infót.
Szia Palmaoazis!
Nincs mit! Örülök, ha hasznosak voltak! :)

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: unartis » 2019.05.06. 20:46

Sziasztok! Van egy nagyobb normál citromfánk, és a jóval kisebb szlovák óriás citrom és narancsfa mellett, ezt a nagyot már második éve tavaszra nagyrészt lombvesztésre sikerült itélnem a nem túl jó telelési viszonyok miatt(két éve lett megcsinálva vizes központifűtés, ha levettem nullára akkor is hasonló eredmény lett, mert +16-17 c° alá nagyon nem ment a télen a leghidegebb korábbi helyén). Moast egy olyan megoldás víziója lebeg a szemem előtt, hogy a kertbe kiültetem fal mellé télivészfűtéssi lehetőséggel, a talajba hungarocell lenne a talaj átfagyása megelőzésére, télire felépíthető polikarbonát vagy fólia ház lenne vészfűtéssel. Szerintetek megoldható így-e a teleltetés! :?:

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2019.05.07. 07:48

Sziasztok! Van egy nagyobb normál citromfánk, és a jóval kisebb szlovák óriás citrom és narancsfa mellett, ezt a nagyot már második éve tavaszra nagyrészt lombvesztésre sikerült itélnem a nem túl jó telelési viszonyok miatt(két éve lett megcsinálva vizes központifűtés, ha levettem nullára akkor is hasonló eredmény lett, mert +16-17 c° alá nagyon nem ment a télen a leghidegebb korábbi helyén). Moast egy olyan megoldás víziója lebeg a szemem előtt, hogy a kertbe kiültetem fal mellé télivészfűtéssi lehetőséggel, a talajba hungarocell lenne a talaj átfagyása megelőzésére, télire felépíthető polikarbonát vagy fólia ház lenne vészfűtéssel. Szerintetek megoldható így-e a teleltetés! :?:
Természetesen meg lehet csinálni. Ez már kicsit olyan, mintha üvegházat építenél. A vészfűtésnek biztosítania kell a fagymentes teleltetést. Nem lesz olcsó mulatság! Nekem Gádoroson volt egy kis üvegházam a főépület oldalában. 105 négyzetméteres ház gáz központi fűtését vittem ki a 12 négyzetméteres, 5,5 méter magas üvegházba, részben radiátor, részben talajfűtési megoldással. Kitűnően működött trópusi üvegházként, ám 40 % gázfogyasztás növekedés árán!

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Boni » 2019.05.07. 08:29

Sziasztok! Van egy nagyobb normál citromfánk, és a jóval kisebb szlovák óriás citrom és narancsfa mellett, ezt a nagyot már második éve tavaszra nagyrészt lombvesztésre sikerült itélnem a nem túl jó telelési viszonyok miatt(két éve lett megcsinálva vizes központifűtés, ha levettem nullára akkor is hasonló eredmény lett, mert +16-17 c° alá nagyon nem ment a télen a leghidegebb korábbi helyén).
+5-10 fokos teleltetés esetén/világos hely/ némi lombvesztés után szépen újul :) a citrom tavaszi visszametszéssel!
Tanácsos átültetni is,hogy ne csak szinte a gyökér legyen a cserepében... ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2019.05.07. 08:37

Sziasztok! Van egy nagyobb normál citromfánk, és a jóval kisebb szlovák óriás citrom és narancsfa mellett, ezt a nagyot már második éve tavaszra nagyrészt lombvesztésre sikerült itélnem a nem túl jó telelési viszonyok miatt(két éve lett megcsinálva vizes központifűtés, ha levettem nullára akkor is hasonló eredmény lett, mert +16-17 c° alá nagyon nem ment a télen a leghidegebb korábbi helyén).
+5-10 fokos teleltetés esetén/világos hely/ némi lombvesztés után szépen újul :) a citrom tavaszi visszametszéssel!
Tanácsos átültetni is,hogy ne csak szinte a gyökér legyen a cserepében... ;)
Tökéletesen igazad van Nelli, csak Zolinak pont az a problémája, hogy nem tud kellően hűvös helyet biztosítani a lakásban a citrusok teleltetéséhez. Ezért gondolkodik kiültetésben, vészfűtéses polikarbonát épületben.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Boni » 2019.05.07. 08:58

Sziasztok! Van egy nagyobb normál citromfánk, és a jóval kisebb szlovák óriás citrom és narancsfa mellett, ezt a nagyot már második éve tavaszra nagyrészt lombvesztésre sikerült itélnem a nem túl jó telelési viszonyok miatt(két éve lett megcsinálva vizes központifűtés, ha levettem nullára akkor is hasonló eredmény lett, mert +16-17 c° alá nagyon nem ment a télen a leghidegebb korábbi helyén).
+5-10 fokos teleltetés esetén/világos hely/ némi lombvesztés után szépen újul :) a citrom tavaszi visszametszéssel!
Tanácsos átültetni is,hogy ne csak szinte a gyökér legyen a cserepében... ;)
Tökéletesen igazad van Nelli, csak Zolinak pont az a problémája, hogy nem tud kellően hűvös helyet biztosítani a lakásban a citrusok teleltetéséhez. Ezért gondolkodik kiültetésben, vészfűtéses polikarbonát épületben.
Ja,értem már így 8-) azt a korábbi helyre vonatkozó mondatot,köszi! ;)
Nálam nincs ilyen hely,fűtés nélkül lemegy +5 fok környékére a hőmérséklet.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: kenand » 2019.05.07. 13:13

Nálam is 0-10 fok között telelnek, a kumquatok bírják a legjobban, minimális a lombvesztés, az óriás citrom is jól bírja és a nagyobb narancs is. Clementin változó, egyik sajna idén minden levelét ledobta, de már hajt.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2019.05.07. 14:06

Zoli által felvetett témához,három éve van kiültetve egy P.trifolita citromfa. Az elmúlt nyáron közvetlen az elágazások alján hozott erőteljes hajtásokat,amit most a napokban megnéztem és nagyon könnyen adja fel a héját, tehát itt a szemzési idő.
Sajnos itt a közvetlen közelemben nincs szemzőág beszerzési lehetőség, talán Egerszegről sikerül kérnem és két elképzelésem is megvalósulhat. A kinti szabad földben és a cserepes tartása citrusoknak.
Úgy gondoltam minden friss ágba rakok citromot és a pálmákhoz hasonlóan teleltetni fogom. Ez a fa már jól be van gyökeresedve
és alanyként a téli viszonyokat is jobban viseli, ami a nemes részének is előnyt jelenthet. Cserepes citrusokból a rossz nem megfelelő teleltetés végett kivesztem,most próbálom azokat is pótolni ugyancsak szemzés és oltás segítségével.

Avatar
ati123
Hozzászólások: 726
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:45
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: ati123 » 2019.05.11. 17:25

Úgy volt hogy én adok neked, de nem értél ide. :(
DSC_0345.JPG
DSC_0345.JPG (498.22 KiB) Megtekintve 10703 alkalommal
Zoli által felvetett témához,három éve van kiültetve egy P.trifolita citromfa. Az elmúlt nyáron közvetlen az elágazások alján hozott erőteljes hajtásokat,amit most a napokban megnéztem és nagyon könnyen adja fel a héját, tehát itt a szemzési idő.
Sajnos itt a közvetlen közelemben nincs szemzőág beszerzési lehetőség, talán Egerszegről sikerül kérnem és két elképzelésem is megvalósulhat. A kinti szabad földben és a cserepes tartása citrusoknak.
Úgy gondoltam minden friss ágba rakok citromot és a pálmákhoz hasonlóan teleltetni fogom. Ez a fa már jól be van gyökeresedve
és alanyként a téli viszonyokat is jobban viseli, ami a nemes részének is előnyt jelenthet. Cserepes citrusokból a rossz nem megfelelő teleltetés végett kivesztem,most próbálom azokat is pótolni ugyancsak szemzés és oltás segítségével.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2019.05.13. 16:09

Úgy volt hogy én adok neked, de nem értél ide. :(
DSC_0345.JPG
Zoli által felvetett témához,három éve van kiültetve egy P.trifolita citromfa. Az elmúlt nyáron közvetlen az elágazások alján hozott erőteljes hajtásokat,amit most a napokban megnéztem és nagyon könnyen adja fel a héját, tehát itt a szemzési idő.
Sajnos itt a közvetlen közelemben nincs szemzőág beszerzési lehetőség, talán Egerszegről sikerül kérnem és két elképzelésem is megvalósulhat. A kinti szabad földben és a cserepes tartása citrusoknak.
Úgy gondoltam minden friss ágba rakok citromot és a pálmákhoz hasonlóan teleltetni fogom. Ez a fa már jól be van gyökeresedve
és alanyként a téli viszonyokat is jobban viseli, ami a nemes részének is előnyt jelenthet. Cserepes citrusokból a rossz nem megfelelő teleltetés végett kivesztem,most próbálom azokat is pótolni ugyancsak szemzés és oltás segítségével.
Nem vagy elfelejtve,és igényt is tartok a segítségedre. Egy kint élő P.trifolita vár oltásra,szemzésre.
Nagyon szép friss félfás ágai vannak amik alkalmasak nemesítés céljára,elgondolásom szerint több fajta
citromot szemzek rá és az idő eldönti melyik alkalmas a kinti életre. Így jön össze a Te és mások segítsége.
Köszönöm! :D :D

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: kenand » 2019.05.27. 13:50

Nekem az óriás citromok ás a mandarin indult legelőször- ebben a semmilyen májusban- , tele vannak virággal. Clementin és a kumquat még nem virágzik.
IMG_20190526_115020.jpg
IMG_20190526_115020.jpg (172.51 KiB) Megtekintve 10546 alkalommal
IMG_20190602_154957.jpg
IMG_20190602_154957.jpg (56.43 KiB) Megtekintve 10488 alkalommal
IMG_20190602_154953.jpg
IMG_20190602_154953.jpg (135.17 KiB) Megtekintve 10488 alkalommal
mandarin
IMG_20190526_115004.jpg
IMG_20190526_115004.jpg (92.5 KiB) Megtekintve 10503 alkalommal
citrom

Virágok illatát sajna nem tudom a képhez adni :(

nagyden
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2019.06.24. 17:20
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: nagyden » 2019.06.27. 10:26

Tavaly év elején magról ültettem citromfákat. Látszólag jól érzik magukat, azonban elég szerencsétlen a kinézetük: szinte mindegyik elágazás nélküli hosszú (1 méteres), vékony, tövises szárból áll rajta a nagy levelekkel. Feleségem szerint metszenem kellett volna fiatal korukban, hogy bokrosodjanak, de én anno nem találtam semmi leírást erre vonatkozóan. Van rá esély, hogy arányos citromfákká alakuljanak, vagy ilyenkor már menthetetlen a helyzet? Lassan szemezni szeretném őket. Azt követően esetleg helyreállhat az alakjuk? Tudtok esetleg olyan forrást, ahonnan jó minőségű szemzőágat lehet vásárolni?

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2019.06.27. 11:00

Tavaly év elején magról ültettem citromfákat. Látszólag jól érzik magukat, azonban elég szerencsétlen a kinézetük: szinte mindegyik elágazás nélküli hosszú (1 méteres), vékony, tövises szárból áll rajta a nagy levelekkel. Feleségem szerint metszenem kellett volna fiatal korukban, hogy bokrosodjanak, de én anno nem találtam semmi leírást erre vonatkozóan. Van rá esély, hogy arányos citromfákká alakuljanak, vagy ilyenkor már menthetetlen a helyzet? Lassan szemezni szeretném őket. Azt követően esetleg helyreállhat az alakjuk? Tudtok esetleg olyan forrást, ahonnan jó minőségű szemzőágat lehet vásárolni?
Egyáltalán nem menthetetlen! Mivel oltani akarod őket, ezért nem is baj, hogy nem ágaztak el. Beoltod, vagy szemzed 20-30 centi magasságban, aztán az oltás fölött úgyis vissza kell vágni.


Vissza: “Egzotikus gyümölcstermők”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég