Re: Magnolia grandiflora (örökzöld liliomfa)

Zöldellő négy évszak. Népszerű Magnolia grandiflora, japán szentfa Nandina, távol-keleti Pittosporum, mahoniák, mexikói narancsvirág Choisya.
Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Magnolia grandiflora (örökzöld liliomfa)

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.06.25. 18:27

Ez Az! 8-) :D
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Magnolia grandiflora (örökzöld liliomfa)

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.06.25. 18:46

Ez Az! 8-) :D
Akkor, örülök! :D

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Magnolia grandiflora (örökzöld liliomfa)

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.07.01. 13:06

Nos, nem tökéletes, de első próbálkozásnak kitűnő. :P
Little gem.jpg
Little gem.jpg (509.94 KiB) Megtekintve 12422 alkalommal
Little gem 2.jpg
Little gem 2.jpg (662.22 KiB) Megtekintve 12422 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Magnolia grandiflora (örökzöld liliomfa)

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.07.01. 16:15

Szerintem, pedig tökéletes! ;)

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Magnolia grandiflora (örökzöld liliomfa)

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.07.01. 22:05

Szerintem, pedig tökéletes! ;)
És nagyon kellemes az illata. :)

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Magnolia grandiflora (örökzöld liliomfa)

HozzászólásSzerző: imy » 2017.07.02. 10:32

Bálint! Metszés nélkül egyik fajta sem lesz olyan, mint amiket Olaszországban láttál. Ott nagyon magas fokon "űzik" a kertészetet. ;)
Zoli! Szerintem lassan kiteheted őket a szabadba, de mindenképpen árnyékba, mert a Nap le fogja égetni a leveleiket. Ha most kiteszed őket, le fognak állni a fejlődésben a melegebb időig. Ha megvárod, míg 10 fok körül lesznek a reggeli minimumok és akkor viszed ki őket, akkor addig is és azután is fejlődni fognak.
Helló!

Imy! Hogy állnak a szabadba telelt magoncok? Nálam így festenek a februárban kelt kicsik. Szépen megerősödtek a kertbe. Korai még de már gondolkodom rajta hol kéne teleltetni? Hagyjak párat kint vagy esélytelen és biztos elpusztulnak még ilyen fiatalon?
Rossz hírem van. Egy sem élte túl a telet. Még a földbe süllyesztett edényben telelők is mind kifagytak. A 2015-ben ültetett 6 db törzses, kb 2m-es növényből egy tövig fagyott (már hat alulról), egy pedig még levéltelen, kicsi hajtás kezdeményekkel. A két régebbi ültetésűn csak kisebb fagysérülések voltak/vannak.
Szinte semmi más növény sem élte túl edényben a szabadban. Még a teraszon, fal mellett telelők nagy része is elpusztult.

Avatar
muriati
Hozzászólások: 135
Csatlakozott: 2015.09.27. 13:55
Tartózkodási hely: Eger
Kapcsolat:

Re: Magnolia grandiflora (örökzöld liliomfa)

HozzászólásSzerző: muriati » 2017.07.19. 15:20

20170714_171648(0).jpg
20170714_171648(0).jpg (834.83 KiB) Megtekintve 12322 alkalommal
Szerintetek 3m körüli M. grandit átmerjem ültetni visszametszés nélkül tavasszal? Csinált vki hasonlót?

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Magnolia grandiflora (örökzöld liliomfa)

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.07.19. 19:53

20170714_171648(0).jpg
Szerintetek 3m körüli M. grandit átmerjem ültetni visszametszés nélkül tavasszal? Csinált vki hasonlót?
Ez még átültethető kategória szerintem. Ősszel körbe kéne ásni a gyökereket elvágni, de a helyén hagyni a növényt. A törzs környezetében szedd le a talaj felső rétegét addig ahol már majdnem a hajszálgyökerekkel találkozol. A földlabda átmérőjét határozd meg és az ásóval ásd körbe úgy hogy ropogjanak a gyökerek. Gyakorlatilag kapsz egy földlabdás növényt amit a helyén hagysz egészen tavaszig. Tavasszal ismét körbeásod ahol már megástad és kiemeled a növényt. Az új helyén tőzeggel dúsítsad a talajt, hogy könnyeben ki tudjon gyökeresedni. Érthető?

Avatar
muriati
Hozzászólások: 135
Csatlakozott: 2015.09.27. 13:55
Tartózkodási hely: Eger
Kapcsolat:

Re: Magnolia grandiflora (örökzöld liliomfa)

HozzászólásSzerző: muriati » 2017.07.20. 08:10

Az nem világos, hogy mit érek el vele ha a hideg telet kevesebb gyökérzettel kisérli meg. A napégés a gyengéje a lomblevelűeknek. Átfagyott föld alól ahonnan tudna felveni vizet levágtuk a gyökérzetet. Átültetés eredménye a minél nagyobb gyökérzet megtartása, ez a lényeg. A kérdés az, hogy Magnólia őkelme mennyire tolerálja a az e féle sokkot? Vannak amik elég jól, pl. Albizia. Amit tavassza sikerült egy három méterest áthelyezni, úgy hogy törzs hasítással választottam le minimàlis gyökérrel.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Magnolia grandiflora (örökzöld liliomfa)

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.07.20. 08:28

Az nem világos, hogy mit érek el vele ha a hideg telet kevesebb gyökérzettel kisérli meg. A napégés a gyengéje a lomblevelűeknek. Átfagyott föld alól ahonnan tudna felveni vizet levágtuk a gyökérzetet. Átültetés eredménye a minél nagyobb gyökérzet megtartása, ez a lényeg. A kérdés az, hogy Magnólia őkelme mennyire tolerálja a az e féle sokkot? Vannak amik elég jól, pl. Albizia. Amit tavassza sikerült egy három méterest áthelyezni, úgy hogy törzs hasítással választottam le minimàlis gyökérrel.
Az átültetés sokként éli meg a növény erre fel kell készíteni. A gyökerek elvágásával újabb hajszálgyökerek nőnek és pont erre lesz szüksége majd a következő idényben. A mélyebben elhelyezkedő gyökereket úgy sem vágod el azok amúgy is majd bele fognak szakadni. A felső rétegben a fagyott talajból vízhez amúgy sem tud jutni a növény, de a következő idényben az itt elhelyezkedő gyökér mennyiségre lesz szükség az életben maradáshoz.

Avatar
muriati
Hozzászólások: 135
Csatlakozott: 2015.09.27. 13:55
Tartózkodási hely: Eger
Kapcsolat:

Re: Magnolia grandiflora (örökzöld liliomfa)

HozzászólásSzerző: muriati » 2017.07.20. 13:47

Igazad van. Tényleg jó ötlet a gyökeresedés serkentése ily módon. Az alsó melyremenő gyökereket nem vàgom le és azok szállíthatnak fagyos időben is vizet, sőt betakarom lombal az àtfagyás csökkentése végett. Tavaszra talán pótol annyi hajszálgyökeret, amivel minimális koronametszés mellett túléli az átültetést. Köszi az ötletet! Több nagy növény áthelyezés előtt állok, s alkalmazom is mindnél.

Csilla
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2017.07.18. 15:40
Kapcsolat:

Re: Magnolia grandiflora (örökzöld liliomfa)

HozzászólásSzerző: Csilla » 2017.07.20. 21:32

Üdvözlet mindenkinek!

Tanácsot szeretnék kérni. Van egy 3 éves Magnolia Grandifloram, sajnos nem tudom melyik fajta. Mikor megvettem, már akkor sem volt túl sok levele, egy évet cserépben volt, két éve ültettem ki. Mivel nálunk elég meszes a talaj, savanyú földdel javítottam, és rhododendron tápot kap. Ennek ellenére minden évben jelentős a levélveszteség, gyakorlatilag az előző évi leveleket ledobja, és csak az ágvégeken maradnak az újak. (Egy évig.) Idén eddig 6 virágot hozott, így az új levelek száma is csökkent. Kérdésem, hogy mikor lehet, visszametszeni? Mennyire lehet ez drasztikus?

Köszönöm a segítséget!

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Magnolia grandiflora (örökzöld liliomfa)

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.07.27. 13:30

Üdvözlet mindenkinek!

Tanácsot szeretnék kérni. Van egy 3 éves Magnolia Grandifloram, sajnos nem tudom melyik fajta. Mikor megvettem, már akkor sem volt túl sok levele, egy évet cserépben volt, két éve ültettem ki. Mivel nálunk elég meszes a talaj, savanyú földdel javítottam, és rhododendron tápot kap. Ennek ellenére minden évben jelentős a levélveszteség, gyakorlatilag az előző évi leveleket ledobja, és csak az ágvégeken maradnak az újak. (Egy évig.) Idén eddig 6 virágot hozott, így az új levelek száma is csökkent. Kérdésem, hogy mikor lehet, visszametszeni? Mennyire lehet ez drasztikus?

Köszönöm a segítséget!
Szia! :)
Nálam a télen (ugyanígy ) levelét vesztett példány ,nem reagált a visszametszésre,tőről se hajtott ki még .
Valószínűleg ,nehezen újul meg a lomb a rejtett rügyekből,úgy tudom,hogy egyáltalán nem is szereti a metszést ,mint ahogy másfajta magnóliák se,az enyémnél életmentési céllal végeztem.
Neked meg azt tanácsolom,hogy vegyél egy másik,fagytűrőbb példányt( fajtanév :!: ),vagy ültesd át védettebb helyre. :idea:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Magnolia grandiflora (örökzöld liliomfa)

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.07.28. 07:33

Üdvözlet mindenkinek!

Tanácsot szeretnék kérni. Van egy 3 éves Magnolia Grandifloram, sajnos nem tudom melyik fajta. Mikor megvettem, már akkor sem volt túl sok levele, egy évet cserépben volt, két éve ültettem ki. Mivel nálunk elég meszes a talaj, savanyú földdel javítottam, és rhododendron tápot kap. Ennek ellenére minden évben jelentős a levélveszteség, gyakorlatilag az előző évi leveleket ledobja, és csak az ágvégeken maradnak az újak. (Egy évig.) Idén eddig 6 virágot hozott, így az új levelek száma is csökkent. Kérdésem, hogy mikor lehet, visszametszeni? Mennyire lehet ez drasztikus?

Köszönöm a segítséget!
Szia! :)
Nálam a télen (ugyanígy ) levelét vesztett példány ,nem reagált a visszametszésre,tőről se hajtott ki még .
Valószínűleg ,nehezen újul meg a lomb a rejtett rügyekből,úgy tudom,hogy egyáltalán nem is szereti a metszést ,mint ahogy másfajta magnóliák se,az enyémnél életmentési céllal végeztem.
Neked meg azt tanácsolom,hogy vegyél egy másik,fagytűrőbb példányt( fajtanév :!: ),vagy ültesd át védettebb helyre. :idea:
Az idősebb ferugianam-nak nem lett semmi baja, a tavaly ültetett alta fél méteres lombvesztést követően hajt, a little gem ami törzsbe van beoltva szintén tavaly ültetett, lombvesztést követően visszametve (kompaktabb legyen a formája ) hajt. Az itthoni név nélküli sok levelet elveszítve elég későn tlán két hete kezdett hajtani de rendes rügyből. Boni a tied ha nem hajt akkor már lehet nem is fog, amennyiben igen nem biztos hogy meg tud erősödni a télig. A helyedben kicserélném mert nem jó szelekció.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Magnolia grandiflora (örökzöld liliomfa)

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.07.28. 13:01

Üdvözlet mindenkinek!

Tanácsot szeretnék kérni. Van egy 3 éves Magnolia Grandifloram, sajnos nem tudom melyik fajta. Mikor megvettem, már akkor sem volt túl sok levele, egy évet cserépben volt, két éve ültettem ki. Mivel nálunk elég meszes a talaj, savanyú földdel javítottam, és rhododendron tápot kap. Ennek ellenére minden évben jelentős a levélveszteség, gyakorlatilag az előző évi leveleket ledobja, és csak az ágvégeken maradnak az újak. (Egy évig.) Idén eddig 6 virágot hozott, így az új levelek száma is csökkent. Kérdésem, hogy mikor lehet, visszametszeni? Mennyire lehet ez drasztikus?

Köszönöm a segítséget!
Szia! :)
Nálam a télen (ugyanígy ) levelét vesztett példány ,nem reagált a visszametszésre,tőről se hajtott ki még .
Valószínűleg ,nehezen újul meg a lomb a rejtett rügyekből,úgy tudom,hogy egyáltalán nem is szereti a metszést ,mint ahogy másfajta magnóliák se,az enyémnél életmentési céllal végeztem.
Neked meg azt tanácsolom,hogy vegyél egy másik,fagytűrőbb példányt( fajtanév :!: ),vagy ültesd át védettebb helyre. :idea:
Az idősebb ferugianam-nak nem lett semmi baja, a tavaly ültetett alta fél méteres lombvesztést követően hajt, a little gem ami törzsbe van beoltva szintén tavaly ültetett, lombvesztést követően visszametve (kompaktabb legyen a formája ) hajt. Az itthoni név nélküli sok levelet elveszítve elég későn tlán két hete kezdett hajtani de rendes rügyből. Boni a tied ha nem hajt akkor már lehet nem is fog, amennyiben igen nem biztos hogy meg tud erősödni a télig. A helyedben kicserélném mert nem jó szelekció.
Köszi,ha ki is hajt,be fogom cserepezni! ;) :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Csilla
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2017.07.18. 15:40
Kapcsolat:

Re: Magnolia grandiflora (örökzöld liliomfa)

HozzászólásSzerző: Csilla » 2017.07.28. 21:32

Üdvözlet mindenkinek!

Tanácsot szeretnék kérni. Van egy 3 éves Magnolia Grandifloram, sajnos nem tudom melyik fajta. Mikor megvettem, már akkor sem volt túl sok levele, egy évet cserépben volt, két éve ültettem ki. Mivel nálunk elég meszes a talaj, savanyú földdel javítottam, és rhododendron tápot kap. Ennek ellenére minden évben jelentős a levélveszteség, gyakorlatilag az előző évi leveleket ledobja, és csak az ágvégeken maradnak az újak. (Egy évig.) Idén eddig 6 virágot hozott, így az új levelek száma is csökkent. Kérdésem, hogy mikor lehet, visszametszeni? Mennyire lehet ez drasztikus?

Köszönöm a segítséget!
Szia! :)
Nálam a télen (ugyanígy ) levelét vesztett példány ,nem reagált a visszametszésre,tőről se hajtott ki még .
Valószínűleg ,nehezen újul meg a lomb a rejtett rügyekből,úgy tudom,hogy egyáltalán nem is szereti a metszést ,mint ahogy másfajta magnóliák se,az enyémnél életmentési céllal végeztem.
Neked meg azt tanácsolom,hogy vegyél egy másik,fagytűrőbb példányt( fajtanév :!: ),vagy ültesd át védettebb helyre. :idea:
Az idősebb ferugianam-nak nem lett semmi baja, a tavaly ültetett alta fél méteres lombvesztést követően hajt, a little gem ami törzsbe van beoltva szintén tavaly ültetett, lombvesztést követően visszametve (kompaktabb legyen a formája ) hajt. Az itthoni név nélküli sok levelet elveszítve elég későn tlán két hete kezdett hajtani de rendes rügyből. Boni a tied ha nem hajt akkor már lehet nem is fog, amennyiben igen nem biztos hogy meg tud erősödni a télig. A helyedben kicserélném mert nem jó szelekció.
Láttam videót erős ifjító metszésről. Nem tudom, meg merjem-e próbálni. Gondolom tavasszal lehet, de félek tőle. Csatolok két képet:
Szerintetek? Vágjam? Tavasszal?
Vajon milyen fajta lehet?
2017_.jpg
és ma virágzás után
2017_.jpg (40.12 KiB) Megtekintve 12222 alkalommal
2016.jpg
tavaly virággal
2016.jpg (44.74 KiB) Megtekintve 12222 alkalommal
Ha levágom az ágvégeket, egy csonk marad? De hol fog kihajatni, ha meggondolja magát??????????????

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Magnolia grandiflora (örökzöld liliomfa)

HozzászólásSzerző: imy » 2017.07.29. 10:58

Szia Csilla!
Én ezt a kicsi növényt nem bántanám a helyedben, főleg nem a vezérhajtást! Egyébként szép formás növény. Kell neki pár év az ültetés után, mire megerősödik és elkezd besűrűsödni a lombja, magától is.
Egyébként a metszést nagyon jól tűri, még a drasztikus visszametszést is. Jól alakítható, formázható a lobja (majd nagyobb, idősebb korában). ;)

Csilla
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2017.07.18. 15:40
Kapcsolat:

Re: Magnolia grandiflora (örökzöld liliomfa)

HozzászólásSzerző: Csilla » 2017.07.30. 21:44

Boni, imy, köszönöm a válaszokat.

Egyébként szerintem nem feltétlenül a fagy miatt dobta le a leveleit, mert egészen addig, amíg az új leveleket, virágokat nem kezdte el kibontani, semmi bajuk nem volt. Mondjuk attól még lehet, hogy nem szerette a -25-öt takarás nélkül, nem annyira védett helyen.

Idén ez a kicsike 7 virágot hozott. Valószínűleg az is megterhelte. Csak arról nem találok leírást, hogy a rügyképződés náluk hogy működik. Ahogy én megfigyeltem, azok a rügyek, amikből jövőre a virágok, és a levelek lesznek, már idén megjelennek az ágvégeken. De sajnos a felkopaszodott ágak közepén, ott nem látok ilyet. Nem ragaszkodom a metszéshez, hiszek nektek, hogy az idő megoldja. Azért rakok fel egy képet a nem annyira előnyös oldaláról is.
magnolia2.jpg
Innen nézve kicsit ritkás :-)
magnolia2.jpg (387.7 KiB) Megtekintve 12197 alkalommal
Arra van valami tippetek, hogy milyen fajta lehet? Legfelső ág legalsó levél hónaljában van egy kis kezdemény, de ennyi.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Magnolia grandiflora (örökzöld liliomfa)

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.07.31. 16:11


Egyébként szerintem nem feltétlenül a fagy miatt dobta le a leveleit, mert egészen addig, amíg az új leveleket, virágokat nem kezdte el kibontani, semmi bajuk nem volt.
Nem látszik azonnal a fagysérülés,főleg örökzöldeken nem. A fenyőknél valami( emlékeim szerint a gyanta 8-) ,de javítsatok ki,ha mégse így van :roll: ) ott tartja a leveleket,a magnóliánál más a helyzet,talán csak lassú a pusztulás.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Csilla
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2017.07.18. 15:40
Kapcsolat:

Re: Magnolia grandiflora (örökzöld liliomfa)

HozzászólásSzerző: Csilla » 2017.07.31. 21:33


Egyébként szerintem nem feltétlenül a fagy miatt dobta le a leveleit, mert egészen addig, amíg az új leveleket, virágokat nem kezdte el kibontani, semmi bajuk nem volt.
Nem látszik azonnal a fagysérülés,főleg örökzöldeken nem. A fenyőknél valami( emlékeim szerint a gyanta 8-) ,de javítsatok ki,ha mégse így van :roll: ) ott tartja a leveleket,a magnóliánál más a helyzet,talán csak lassú a pusztulás.
Biztos, hogy a bőrszerű levélen lassabban látszódik az elhalás. Szerencse, hogy a rügyek nem sérültek! Lehet, hogy megpróbálok egy szársértést az egyik ágon, hátha történik valami. Az is igaz, hogy mikor először láttam magnóliát Olaszországban, ott is vastagon volt alatta a lehullott levél. Majd lesz valami.


Vissza: “Lomblevelű örökzöldek”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég