Egyéb lomblevelű örökzöldek

Zöldellő négy évszak. Népszerű Magnolia grandiflora, japán szentfa Nandina, távol-keleti Pittosporum, mahoniák, mexikói narancsvirág Choisya.
HorváthPéter
Hozzászólások: 125
Csatlakozott: 2015.08.31. 19:43
Tartózkodási hely: Abony
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: HorváthPéter » 2017.10.28. 23:08


Szervusztok!
Ha gazdag a talaj sz.tem képes 1m-es hajtásokat is hozni.
Ahol laktam 20 évig-Jászboldogházán, nekem volt 4 pédány belőle. Én a pécsi tudományegyetem füvészkertjéből kértem makkokat, ez volt kb.:2006-2007.-ben.Elmondásuk szerint nekik Icici település mellől származott a szaporítóanyag.Azóta sokat és gyorsan fejlődtek, termőkorba került némelyik már 8 éves korára. Mellettük volt egy korosabb Q.cerris, ami úgy tűnik, hogy beporozhatta őket.
Mivel innen elköltöztem, még utolsó magtermésüket 2016.őszén megszedtem és csináltam egy vetést tavaly ilyenidőtályt, és úgy tűnik hogy hibrid lett a dologból:
Quercus coccifera x cerris.jpeg

Látom, Pécsre kell elzarándokoljak makkért! :lol: 8-) :twisted: Na majd fel veszem velük a kapcsolatot!
Csak a mókusok meg ne előzzenek!

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.10.30. 05:52


Szervusztok!
Ha gazdag a talaj sz.tem képes 1m-es hajtásokat is hozni.
Ahol laktam 20 évig-Jászboldogházán, nekem volt 4 pédány belőle. Én a pécsi tudományegyetem füvészkertjéből kértem makkokat, ez volt kb.:2006-2007.-ben.Elmondásuk szerint nekik Icici település mellől származott a szaporítóanyag.Azóta sokat és gyorsan fejlődtek, termőkorba került némelyik már 8 éves korára. Mellettük volt egy korosabb Q.cerris, ami úgy tűnik, hogy beporozhatta őket.
Mivel innen elköltöztem, még utolsó magtermésüket 2016.őszén megszedtem és csináltam egy vetést tavaly ilyenidőtályt, és úgy tűnik hogy hibrid lett a dologból:
Quercus coccifera x cerris.jpeg

Látom, Pécsre kell elzarándokoljak makkért! :lol: 8-) :twisted: Na majd fel veszem velük a kapcsolatot!
Csak a mókusok meg ne előzzenek!
Lehet, hogy a kétlábú mókusok már megelőztek! :mrgreen:

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.10.30. 06:18

Néhány napja telepítettem ki a néhány éve vetett Qercus ilex magoncaimat a kertbe, remélem ez a késői telepítés nem árt nekik, és jövőre beindulnak és szépen nőnek majd!

HorváthPéter
Hozzászólások: 125
Csatlakozott: 2015.08.31. 19:43
Tartózkodási hely: Abony
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: HorváthPéter » 2017.10.30. 21:01

Néhány napja telepítettem ki a néhány éve vetett Qercus ilex magoncaimat a kertbe, remélem ez a késői telepítés nem árt nekik, és jövőre beindulnak és szépen nőnek majd!
Vastag mulcs és nincs gond.

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: imy » 2017.11.01. 18:46

Ami még 2010-ben csírázott és kb 2012-ben került kiültetésre, az az elmúlt télen tövig fagyott. De nem fagyott ki! Most kb 1,5 m magas. Tavaly ilyenkor már 2 m fölött lehetett.
A másik kb fél méter "magas" lehetett tavaly, most kb 30 cm, de ő sem fagyott ki. Ő 2014-es kiültetés. Szóval, ha begyökerezett, akkor legfeljebb visszafagy, de nem pusztul el még a hasonlóan brutál télen sem, mint legutóbb volt. ;)

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.11.06. 06:44

Nálam az olasz import sem fagyott el a -20 fokban, quercus ilexről van szó. Ahogy nézem sok év kell neki a gyökeresedéshez,m ert nem nagyon akar fejlődni nálam. A quercus coccifera sem fagyott el, az intenzívebben is nő.

HorváthPéter
Hozzászólások: 125
Csatlakozott: 2015.08.31. 19:43
Tartózkodási hely: Abony
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: HorváthPéter » 2017.11.06. 17:48

Nálam az olasz import sem fagyott el a -20 fokban, quercus ilexről van szó. Ahogy nézem sok év kell neki a gyökeresedéshez,m ert nem nagyon akar fejlődni nálam. A quercus coccifera sem fagyott el, az intenzívebben is nő.
Ide hallgass, ezt én is tapasztaltam anno Jászboldogházán.
A gyökeresedésen az segített nálam, mivel ugye a tölgyeknél a mikorrhiza kapcsolat kardinális kérdés, hogy Amalgerol-os oldattal öntözgettem havonta. Ez az anyag aztán helyreteszi a talajéletet!
Következő évben-méteres hajtások(Quercus coccifera, Q.pubescens, Quercus ilex v. bellota) ezeken a növényeken, a nem kezelt-anyósomnál- az 6 évre rá indult el így.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.11.09. 09:34

Nos, igen. A szimbíóta gombák sokat segítenek a növények életében. ;)

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.11.12. 19:57

Nálam az olasz import sem fagyott el a -20 fokban, quercus ilexről van szó. Ahogy nézem sok év kell neki a gyökeresedéshez,m ert nem nagyon akar fejlődni nálam. A quercus coccifera sem fagyott el, az intenzívebben is nő.
Nálam az olasz import közel 5 méter magas quercus ilex nem élte túl az idei telet a januari tartós fagy betett neki , ahogy kitavaszodott az addig zöld levelei lehullottak és azóta se hajtott ki gyökérről sem. A karmazsintölgy ami sokkal kisebb volt gond nélkül túléle , a taiwani örökzöld tölgyek amik csak 20 30 cmesek voltak is minimális levélfagyassal túlélték , a lithocarpus henryi nem sérült . takarva nem voltak.
Most vettem quercus rhysophyllát , ami állitolag 6a zónás mexikó hegyvidéki fenyőerdeiből származik , kiváncsi vagyok hogy veszi a telet

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.11.12. 20:00

A karmazsintölggyel való beporzási kísérletet amugy sok lombhullató tölgyfajnál érdemes lenne megpróbálni , mert sokkal fagytűröbb mint a magyaltölgy igy jobb eséllyel lennének teljesen örökzöld tartós fagyos időben is lombjukat megtartó hibridek belőlük mint a magyal v paratölggyel való keresztezés esetén .

Ez a karmazsin tölgy is elég érdekes. Magot itthon be lehet-e szerezni megbízható forrásból?
Amerikai örökzöld tölgyfajokhoz itthon hozzá lehet-e jutni? Sajnos, a mai napig ezek hiányoznak a kertjeinkből! :?
ebayen érdemes körülnezni , quercus virginiana makk szokott lenni , itthon sajnos nem lehet kapni pedig állítólag jó a fagytűrése. más örökzöld tölgyet még nem láttam nagyon amerikából hírdetni.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.11.13. 04:49

Ez a karmazsin tölgy is elég érdekes. Magot itthon be lehet-e szerezni megbízható forrásból?
Amerikai örökzöld tölgyfajokhoz itthon hozzá lehet-e jutni? Sajnos, a mai napig ezek hiányoznak a kertjeinkből! :?
ebayen érdemes körülnezni , quercus virginiana makk szokott lenni , itthon sajnos nem lehet kapni pedig állítólag jó a fagytűrése. más örökzöld tölgyet még nem láttam nagyon amerikából hírdetni.
Szia Hobart!

Köszi az infót utána nézek!

üdv: unartis

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.11.13. 04:51

Nálam az olasz import sem fagyott el a -20 fokban, quercus ilexről van szó. Ahogy nézem sok év kell neki a gyökeresedéshez,m ert nem nagyon akar fejlődni nálam. A quercus coccifera sem fagyott el, az intenzívebben is nő.
Nálam az olasz import közel 5 méter magas quercus ilex nem élte túl az idei telet a januari tartós fagy betett neki , ahogy kitavaszodott az addig zöld levelei lehullottak és azóta se hajtott ki gyökérről sem. A karmazsintölgy ami sokkal kisebb volt gond nélkül túléle , a taiwani örökzöld tölgyek amik csak 20 30 cmesek voltak is minimális levélfagyassal túlélték , a lithocarpus henryi nem sérült . takarva nem voltak.
Most vettem quercus rhysophyllát , ami állitolag 6a zónás mexikó hegyvidéki fenyőerdeiből származik , kiváncsi vagyok hogy veszi a telet
Valószínű, genetikai különbségek vannak a magoncok között fagytűrés tekintetében.

Ez a Quercus rhysophylla is e-bay-es szerzemény? :)

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.11.13. 15:10

Nálam az olasz import sem fagyott el a -20 fokban, quercus ilexről van szó. Ahogy nézem sok év kell neki a gyökeresedéshez,m ert nem nagyon akar fejlődni nálam. A quercus coccifera sem fagyott el, az intenzívebben is nő.
Nálam az olasz import közel 5 méter magas quercus ilex nem élte túl az idei telet a januari tartós fagy betett neki , ahogy kitavaszodott az addig zöld levelei lehullottak és azóta se hajtott ki gyökérről sem. A karmazsintölgy ami sokkal kisebb volt gond nélkül túléle , a taiwani örökzöld tölgyek amik csak 20 30 cmesek voltak is minimális levélfagyassal túlélték , a lithocarpus henryi nem sérült . takarva nem voltak.
Most vettem quercus rhysophyllát , ami állitolag 6a zónás mexikó hegyvidéki fenyőerdeiből származik , kiváncsi vagyok hogy veszi a telet
Nekem van/volt ez a rhysophylla. Pár éve ültettem sajnos többet fejlődik vissza mint előre. Szerintem savanyú talajos mert, nekem sárgultak a levelei. A telekkel nem volt gondja , a mostani azért odatett neki. Le volt gyengülve így érte a -20 fok, a napokba néztem az alsó részekből kihajtott szerintem kiszedem és visszaedényezem, egy pár évig előnevelem majd ismét kiültetem, más növényeknél működött már. Egyébként edénybe megerősödve esetleg át lehetne oltani más alanyra ami jobban bírja a talajunkat.

HorváthPéter
Hozzászólások: 125
Csatlakozott: 2015.08.31. 19:43
Tartózkodási hely: Abony
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: HorváthPéter » 2017.11.13. 20:51

Nálam az olasz import sem fagyott el a -20 fokban, quercus ilexről van szó. Ahogy nézem sok év kell neki a gyökeresedéshez,m ert nem nagyon akar fejlődni nálam. A quercus coccifera sem fagyott el, az intenzívebben is nő.
Nálam az olasz import közel 5 méter magas quercus ilex nem élte túl az idei telet a januari tartós fagy betett neki , ahogy kitavaszodott az addig zöld levelei lehullottak és azóta se hajtott ki gyökérről sem. A karmazsintölgy ami sokkal kisebb volt gond nélkül túléle , a taiwani örökzöld tölgyek amik csak 20 30 cmesek voltak is minimális levélfagyassal túlélték , a lithocarpus henryi nem sérült . takarva nem voltak.
Most vettem quercus rhysophyllát , ami állitolag 6a zónás mexikó hegyvidéki fenyőerdeiből származik , kiváncsi vagyok hogy veszi a telet
A Q. ilex'bellota', (aminek a makkján hizlalják a spanyol disznókat-az ő mangalicáikat-oh serrano és tsai...), az a Q.ilex variánsokból az igazán keménykötésű, a tapasztalataim szerint.Jászboldogházán ugyanazzal a klímatűréssel bírt, mint a Q.coccifera.É s a meszetet sem bánja.

HorváthPéter
Hozzászólások: 125
Csatlakozott: 2015.08.31. 19:43
Tartózkodási hely: Abony
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: HorváthPéter » 2017.11.13. 21:02

Ez a karmazsin tölgy is elég érdekes. Magot itthon be lehet-e szerezni megbízható forrásból?
Amerikai örökzöld tölgyfajokhoz itthon hozzá lehet-e jutni? Sajnos, a mai napig ezek hiányoznak a kertjeinkből! :?
ebayen érdemes körülnezni , quercus virginiana makk szokott lenni , itthon sajnos nem lehet kapni pedig állítólag jó a fagytűrése. más örökzöld tölgyet még nem láttam nagyon amerikából hírdetni.
Szia Hobart!

Köszi az infót utána nézek!

üdv: unartis
Q. phylliroides-babérlevelü tölgy- a jászboldogházi kertemben 7 év alatt(2010-2017.) nem volt baja, a meszet(elbontott vályogépület anyaga volt a töltés az egyik pédány alatt) nem igazán szereti, de egy kis vas-keláttal(Fe-EDDHA) ez hosszú távon is orvosolható, természtesen a tölgyeknél az Amalgerol hatását nem győzöm hangsúlyozni a mikorrhiza végett.Volt hogy 1,5 m volt az évi növekmény! Es nem fagyott el. Fiatalkorban a Photinia-hoz nagyon hasonló habitusú növény.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.11.19. 05:32


Q. phylliroides-babérlevelü tölgy- a jászboldogházi kertemben 7 év alatt(2010-2017.) nem volt baja, a meszet(elbontott vályogépület anyaga volt a töltés az egyik pédány alatt) nem igazán szereti, de egy kis vas-keláttal(Fe-EDDHA) ez hosszú távon is orvosolható, természtesen a tölgyeknél az Amalgerol hatását nem győzöm hangsúlyozni a mikorrhiza végett.Volt hogy 1,5 m volt az évi növekmény! Es nem fagyott el. Fiatalkorban a Photinia-hoz nagyon hasonló habitusú növény.
Meg is ragadt amit írtál, egyáltalán M.o.-on mennyire lehet könnyen beszerezni a mikorrhiza gombát? Kapok bármelyik mezőgazdasági boltban, vagy nagy multik árulják mint pl az OB!? Majd megkérdezem a helyi mezőgazdasági boltban, hátha sikerül itt hozzá jutni az oltó anyaghoz.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.11.19. 05:38


Q. phylliroides-babérlevelü tölgy- a jászboldogházi kertemben 7 év alatt(2010-2017.) nem volt baja, a meszet(elbontott vályogépület anyaga volt a töltés az egyik pédány alatt) nem igazán szereti, de egy kis vas-keláttal(Fe-EDDHA) ez hosszú távon is orvosolható, természtesen a tölgyeknél az Amalgerol hatását nem győzöm hangsúlyozni a mikorrhiza végett.Volt hogy 1,5 m volt az évi növekmény! Es nem fagyott el. Fiatalkorban a Photinia-hoz nagyon hasonló habitusú növény.
Meg is ragadt amit írtál, egyáltalán M.o.-on mennyire lehet könnyen beszerezni a mikorrhiza gombát? Kapok bármelyik mezőgazdasági boltban, vagy nagy multik árulják mint pl az OB!? Majd megkérdezem a helyi mezőgazdasági boltban, hátha sikerül itt hozzá jutni az oltó anyaghoz.
Ezt a szert találtam: SYMBIVIT

HorváthPéter
Hozzászólások: 125
Csatlakozott: 2015.08.31. 19:43
Tartózkodási hely: Abony
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: HorváthPéter » 2017.11.19. 17:06


Q. phylliroides-babérlevelü tölgy- a jászboldogházi kertemben 7 év alatt(2010-2017.) nem volt baja, a meszet(elbontott vályogépület anyaga volt a töltés az egyik pédány alatt) nem igazán szereti, de egy kis vas-keláttal(Fe-EDDHA) ez hosszú távon is orvosolható, természtesen a tölgyeknél az Amalgerol hatását nem győzöm hangsúlyozni a mikorrhiza végett.Volt hogy 1,5 m volt az évi növekmény! Es nem fagyott el. Fiatalkorban a Photinia-hoz nagyon hasonló habitusú növény.
Meg is ragadt amit írtál, egyáltalán M.o.-on mennyire lehet könnyen beszerezni a mikorrhiza gombát? Kapok bármelyik mezőgazdasági boltban, vagy nagy multik árulják mint pl az OB!? Majd megkérdezem a helyi mezőgazdasági boltban, hátha sikerül itt hozzá jutni az oltó anyaghoz.
Ezt a szert találtam: SYMBIVIT
Jó lehet ez is, de a saját gyökéren levő szimbióta maradványokat is fel lehet turbózni, az Amalgerollal. Vagy ha félsz a támadó jellegű gombáktól( Verticillium-hervadást okozza, vagy a fuzárium, vagy a fitoftóra vagy az armillaria-gyűrűs tuskógomba, Rosellinia-fehérpelyhes gyökérpenész stb.) akkor szokás kezelni zöldségféléket és gyümölcsfákat valamilyen növénybarát térparazita gombával(Trichoderma asperellum) aminek a kereskedelmi neve Trifender. Ezt olyan vidéken, ahol zöldségtermesztés folyik-Tőled nem messze mondjuk Szentes- legtöbb gazdaboltban tartanak.

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.11.29. 17:11

Most vettem quercus rhysophyllát , ami állitolag 6a zónás mexikó hegyvidéki fenyőerdeiből származik , kiváncsi vagyok hogy veszi a telet[/quote]
Nekem van/volt ez a rhysophylla. Pár éve ültettem sajnos többet fejlődik vissza mint előre. Szerintem savanyú talajos mert, nekem sárgultak a levelei. A telekkel nem volt gondja , a mostani azért odatett neki. Le volt gyengülve így érte a -20 fok, a napokba néztem az alsó részekből kihajtott szerintem kiszedem és visszaedényezem, egy pár évig előnevelem majd ismét kiültetem, más növényeknél működött már. Egyébként edénybe megerősödve esetleg át lehetne oltani más alanyra ami jobban bírja a talajunkat.[/quote]

Ez érdekes nem is gondoltam volna , hogy egy félsivatagi hegyvidéki faj is ennyire mészérzékeny lenne , annyit tudtam , hogy a túl kötött agyagos talajt és a pangovizet nem igazán kedveli. Meglátjuk , hogy mire megy a kertben nálam amugy vannak más mexikoi tölgyek amik hasonloan jó fagytűrésűek csak azok inkább borosak és leveleik is kisebbek tüskések.

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.11.29. 17:43

üdv: unartis[/quote]

Q. phylliroides-babérlevelü tölgy- a jászboldogházi kertemben 7 év alatt(2010-2017.) nem volt baja, a meszet(elbontott vályogépület anyaga volt a töltés az egyik pédány alatt) nem igazán szereti, de egy kis vas-keláttal(Fe-EDDHA) ez hosszú távon is orvosolható, természtesen a tölgyeknél az Amalgerol hatását nem győzöm hangsúlyozni a mikorrhiza végett.Volt hogy 1,5 m volt az évi növekmény! Es nem fagyott el. Fiatalkorban a Photinia-hoz nagyon hasonló habitusú növény.[/quote]
A Q. phylliroidesről már sokat hallottam , sajnos itthon beszerezhetetlen növény sehol sem árulják pedig eredeti élőhelye meglehetősen északra kiterjed , Gansu és Shaanxi tartományokban is honos ugyanott ahol a lithocarpus henryi is ami sérülés nélkül élte nálam túl az elmult kemény telet is. Szerintem teljesen télálló faj lehet mivel ezek a tartományok már 6a zónához tartoznak . Igen a talajra meglehetősen kényes a nagylevelű magnoliákhoz és rhododenronokhoz hasonloan csak igensavanyú talajon marad meg hosszútávon.


Vissza: “Lomblevelű örökzöldek”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég