Egyéb lomblevelű örökzöldek

Zöldellő négy évszak. Népszerű Magnolia grandiflora, japán szentfa Nandina, távol-keleti Pittosporum, mahoniák, mexikói narancsvirág Choisya.
Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.03.13. 15:55

.... Néhány helyen a babérmeggyek is sérültek, azokból pedig szoktak sövényt ültetni.....
Nos, mi is azok közé a helyek közé tartozunk, sajnos... :cry:
Így néz ki nálunk a babérmeggy sövény jelenleg:
babérmeggy 170308.jpg
És ez a különálló fiatalabb tő még csúnyább. Rajta egy deka zöld sincsen. :shock:
babérmeggy 170308 1.jpg
igazán sajnálom :( Mostanra nálunk is hasonlóan néznek ki a babérmeggyek , sőt nálam a kérgük is szétrepedt , tőről fognak csak kihajtani , amelyik árnyékban volt , annak fagytak csak a levelei le.
sajnos alig maradt lombos örökzöldem ez után a tél után , amik kifagytak:
japánszetfa
babérsom
több babérmeggy
viburnum cinnamomifolium
magyaltölgy
japánnaspolya
korallberkenyék , az összes faj , a taiwani is , szintúgy.
szamócafa
enyvesmag
örökzöld klematisz
örökzöld magnolia grandiflora

ami kibírta:

neolitsia sericea
persea japonica
persea podadenia
lithocarpus henryi
magnolia virginiana australis
ilex opaca
fatsia polycarpa 2800 m taiwan
ezek mind garantáltan télálló növények
határeset még a karmazsintölgy , még van zöld levele de úgy látom , h nem él igazából.

sajnos a tetrapanax se bírta ki ahogy ma néztem , majd tőröl talán hajt.
Nagyon sajnálom! :(
Kivételesen cudar idő lehetett felétek. Nálam a babérmeggy (Novita) hibátlanul telelt, a korallberkenye (Red Robin) csak pár levelet veszített, pedig mind tavaly nyári telepítés.
Melyik grandiflora-d fagyott ki? Én az idén szeretnék venni Little gemet, remélem nem olyanod fagyott ki. :roll:

pistagy
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2017.02.07. 21:21
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: pistagy » 2017.03.13. 18:45

Ezt a kiültetett enyvesmagot győrben találtam.
IMG_20170312_145639.jpg
IMG_20170312_145639.jpg (478.59 KiB) Megtekintve 12124 alkalommal

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2017.03.13. 20:03

Nálam az enyvesmagnak minden levele lepotyogott két nap alatt, pedig 70%-ban zöldek voltak....

kizzo

Persea podadenia

HozzászólásSzerző: kizzo » 2017.03.18. 21:00

Sziasztok!

Tamás (Hobart) szerint télálló, de én még eddig minden télen bent tartottam, mert nagyon nehéz volt beszerezni a Persea podadeniát. Sajnos a rengeteg más növény mellett nagyon nem foglalkozom vele, eléggé hányatott sorsa van, de lehet, hogy épp azért nő ilyen szépen, mert nem abajgatom. Emlékszem, amikor hozták nekem, akkor olyan 20 centis egy szál bot volt pár levéllel, most meg egy egész bokor. Három hete kint van, és egy levelét sem hullatta le (Remélhetőleg most már nem is fogja), miközben pl. a szintén kirakott kaméliáknak már levele fagyott le, és a virágbimbókat is mind lepotyogtatták (meg is fogok tőlük idén szabadulni. :).

Íme tehát a télálló avokádó:
Persea podadenia.jpg
Persea podadenia.jpg (641.09 KiB) Megtekintve 12095 alkalommal
Üdv:

Zoli

kizzo

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: kizzo » 2017.03.18. 21:05

.... Néhány helyen a babérmeggyek is sérültek, azokból pedig szoktak sövényt ültetni.....
Nos, mi is azok közé a helyek közé tartozunk, sajnos... :cry:
Így néz ki nálunk a babérmeggy sövény jelenleg:
babérmeggy 170308.jpg
És ez a különálló fiatalabb tő még csúnyább. Rajta egy deka zöld sincsen. :shock:
babérmeggy 170308 1.jpg
igazán sajnálom :( Mostanra nálunk is hasonlóan néznek ki a babérmeggyek , sőt nálam a kérgük is szétrepedt , tőről fognak csak kihajtani , amelyik árnyékban volt , annak fagytak csak a levelei le.
sajnos alig maradt lombos örökzöldem ez után a tél után , amik kifagytak:
japánszetfa
babérsom
több babérmeggy
viburnum cinnamomifolium
magyaltölgy
japánnaspolya
korallberkenyék , az összes faj , a taiwani is , szintúgy.
szamócafa
enyvesmag
örökzöld klematisz
örökzöld magnolia grandiflora

ami kibírta:

neolitsia sericea
persea japonica
persea podadenia
lithocarpus henryi
magnolia virginiana australis
ilex opaca
fatsia polycarpa 2800 m taiwan
ezek mind garantáltan télálló növények
határeset még a karmazsintölgy , még van zöld levele de úgy látom , h nem él igazából.

sajnos a tetrapanax se bírta ki ahogy ma néztem , majd tőröl talán hajt.
Sajnálom Tamás.

Érdekes, nálam a M. grandiflora (DD. Blanchard) mindössze 1-2 levél elbarnításával reagált a fagyra, remekül néz ki. Pedig csak cserépben volt lesüllyesztve a talajba, és ősszel mikor kiszedtem, elég nagy gyökérvesztést is szenvedett (lehet persze, hogy utóbbi csak nyáron, a melegben fog hiányozni neki. :( ).

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.03.19. 02:19

Az én grandiflorám nem tudom milyen alfajvolt , szerintem alapfaj , oázisos olasz import , azok -20 alatt már kifagyhatnak. a dd blanchard egy igen télálló szelektált változat , amit pont arra nemesítettek ki az Usában , h bírja az északabbi államok , zord teleit is. Még olyan hideg telű helyeken is ültetik , mint New York. Az idén valószínű én is beszerzek belőle.

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Persea podadenia

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.03.19. 02:23

Sziasztok!

Tamás (Hobart) szerint télálló, de én még eddig minden télen bent tartottam, mert nagyon nehéz volt beszerezni a Persea podadeniát. Sajnos a rengeteg más növény mellett nagyon nem foglalkozom vele, eléggé hányatott sorsa van, de lehet, hogy épp azért nő ilyen szépen, mert nem abajgatom. Emlékszem, amikor hozták nekem, akkor olyan 20 centis egy szál bot volt pár levéllel, most meg egy egész bokor. Három hete kint van, és egy levelét sem hullatta le (Remélhetőleg most már nem is fogja), miközben pl. a szintén kirakott kaméliáknak már levele fagyott le, és a virágbimbókat is mind lepotyogtatták (meg is fogok tőlük idén szabadulni. :).

Íme tehát a télálló avokádó:
Persea podadenia.jpg
Üdv:

Zoli
Eddig ugy néz ki gond nélkül vette a telet , igaz a házhoz közelebb volt ültetve védett helyen , de -20 at ott is kaphatott. én ugy vettem észre elég igénytelen , egyedül a száraz meleg az amit nem szeret , nyáron locsolni kell . talajra se kényes. igen sajnos nem lehet kapni , ennek fő oka hogy annyira veszélyeztetett ritka növényfajról van szó.

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.03.19. 02:24

Nálam az enyvesmagnak minden levele lepotyogott két nap alatt, pedig 70%-ban zöldek voltak....
ugy néz ki nálam is kifagyott az idei télen . -22 a fagytűrése a szakirodalom szerint. :(

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.03.19. 06:52

Nálam az enyvesmagnak minden levele lepotyogott két nap alatt, pedig 70%-ban zöldek voltak....
ugy néz ki nálam is kifagyott az idei télen . -22 a fagytűrése a szakirodalom szerint. :(
A -22 fokról hol olvastál? Amennyiben tényleg annyi lenne akkor nálam a -17 fok után miért fagyott tövig? Hazánkban dézsás növény -15 fok alatt károsodik. az enyém biztosan kihajtana talajból de ezt nem vártam meg kiszedtem és a helyére ültettem a nagy fatsiat. Maradt egy edényes tobira nanam azt ki fogom ültetni, és amennyiben lesz hó azzal fogom védeni hó nélkül semmivel akkor a természetre lesz bízva.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.03.19. 10:09

Az én grandiflorám nem tudom milyen alfajvolt , szerintem alapfaj , oázisos olasz import , azok -20 alatt már kifagyhatnak. a dd blanchard egy igen télálló szelektált változat , amit pont arra nemesítettek ki az Usában , h bírja az északabbi államok , zord teleit is. Még olyan hideg telű helyeken is ültetik , mint New York. Az idén valószínű én is beszerzek belőle.
A blanchardról én is azt találtam, hogy a -28 fokot is bírja. Az idén én is szeretnék egy tő magnóliát beszerezni, de még mindig dilemmázok a blanchard és a little gem között. Honnan veszel blanchardot?

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.05.24. 02:25

lithocarpus henryi.jpg
lithocarpus henryi.jpg (86.54 KiB) Megtekintve 11957 alkalommal
lithocarpus henryi , Kína shaanxi tartományából származó örökzöld tölgyféle , magyar neve ha jól tudom kőkupacsú tölgy a lithocarpus nemzettségnek. Garantáltan a legtélállóbb az összes fa méretűnek is megnövő örökzöld tölgy közül. Idei télen -25 fok alatti fagyot kapott ott talajszinten , takarása nem volt , sérülést nem szenvedett , mellette egy 6 méteres quercus ilex kifagyott.

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.05.24. 02:28

quercus coccifera.jpg
quercus coccifera.jpg (91 KiB) Megtekintve 11957 alkalommal
quercus coccifera = karmazsintölgy , az idei télen lombja lefagyott de tavasszal újrahalytott , nagyon igénytelen és szárasságtűrő szubmediterrán cserje.
-20 fokig örökzöld is , lassan nő rettenetesen , de szép vörösen hajt tavasszal.

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Persea podadenia

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.05.24. 02:37

Sziasztok!

Tamás (Hobart) szerint télálló, de én még eddig minden télen bent tartottam, mert nagyon nehéz volt beszerezni a Persea podadeniát. Sajnos a rengeteg más növény mellett nagyon nem foglalkozom vele, eléggé hányatott sorsa van, de lehet, hogy épp azért nő ilyen szépen, mert nem abajgatom. Emlékszem, amikor hozták nekem, akkor olyan 20 centis egy szál bot volt pár levéllel, most meg egy egész bokor. Három hete kint van, és egy levelét sem hullatta le (Remélhetőleg most már nem is fogja), miközben pl. a szintén kirakott kaméliáknak már levele fagyott le, és a virágbimbókat is mind lepotyogtatták (meg is fogok tőlük idén szabadulni. :).

Íme tehát a télálló avokádó:
Persea podadenia.jpg
Üdv:

Zoli
gond nélkül kibírta a telet ;) a neolitsia sericea se károsodott még a babérfélék közül . Sok babérféle él Ázsiában is ami nagyon jó fagytűréssel rendelkezik. Most szereztem Umbellularia califoricat is elvileg az is bírja -20 fokig majd meglátjuk

Avatar
Zoli2
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2016.11.17. 09:41
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: Zoli2 » 2017.05.25. 19:46

quercus coccifera.jpg
quercus coccifera = karmazsintölgy , az idei télen lombja lefagyott de tavasszal újrahalytott , nagyon igénytelen és szárasságtűrő szubmediterrán cserje.
-20 fokig örökzöld is , lassan nő rettenetesen , de szép vörösen hajt tavasszal.
Szia Hobart!

Nagyon szép növény! Olvastam róla a Debreczy könyvben is, ott azt írta talán a legtélálóbb örökzöld tölgy faj.
Ez honnan van neked? Vetted valahol, saját gíűjtés? Mennyi idős? Mit értessz lassú növekedés alatt? :D

Avatar
Zoli2
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2016.11.17. 09:41
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: Zoli2 » 2017.05.25. 19:53

A nemes babéron(Laurus nobilis) szép zölden megszáradtak a levelek, amiket leszedtem róla, konyhai hasznosításra :oops:(egy életre elég lesz) , visszavágtam az egész tövet, remélem kihajt alulról!
Az élet lehetősége még benne van, mivel repedt volt az ág, de nedvdús, dugványokat készítettem, ezen ágacskából, hagytam rajta is, ha élne:
20170312_093509.jpg
Szia Unartis!

Mi lett a babérral? Kihajtott még tőről?

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.05.31. 01:36

quercus coccifera.jpg
quercus coccifera = karmazsintölgy , az idei télen lombja lefagyott de tavasszal újrahalytott , nagyon igénytelen és szárasságtűrő szubmediterrán cserje.
-20 fokig örökzöld is , lassan nő rettenetesen , de szép vörösen hajt tavasszal.
Szia Hobart!

Nagyon szép növény! Olvastam róla a Debreczy könyvben is, ott azt írta talán a legtélálóbb örökzöld tölgy faj.
Ez honnan van neked? Vetted valahol, saját gíűjtés? Mennyi idős? Mit értessz lassú növekedés alatt? :D
Köszönöm az elismerő szavakat :) Sajat gyűjtés Horvátországból még régebbről , sajnos kereskedelemben nem igazán kapható itthon de van pár darabom cserépben is ha vkit érdekel akkor eladom vagy cserélni is lehet. igen teljesen télálló és -20 fokig örökzöld is . Igen az európai örökzöld tölgyfajok közül a legfagytűrőbb , sokkal tobbet bír mint a q. ilex ami károsodott az idei télen. Ázsiában élnek ettől fagytűröbb örökzöld tölgyek is amik még fa méretűvé is nőnek. a q. coccifera csak bokor az eredeti élőhelyén se nagyobb 2 méternél

Avatar
Zoli2
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2016.11.17. 09:41
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: Zoli2 » 2017.05.31. 15:28

Szuper! :D Köszönöm, venni nem szeretnék, cserébe pedig nem tudok igazán mit felajánlani. Nálam minden ilyen egzotikumnak története van és kötődök hozzájuk. Jobb szeretek növényt hozni szuvenyirként mint hűtőmágnest a nyaralásokról ;) Ezzel el is dőlt hogy idén nem jövünk haza karmazsintölgy nélkül (már a neve is olyan szép). Te magoncként szedted? Mennyi idős most? Milyen ázsiai örökzöld tölgyek vannak amik fává is nőnek? Egyébként ha már a tölgyeknél tartunk múlt héten kirándultunk a Szarvasi arborétumba, ott van Turner tölgy, szintén nagyon szép és (elméletileg) örökzöld. A városi könyvtár kertjében is van egy szép méretes példány. Nem bírtam ki és szedtem pár ágat róla, tudom hogy elég kicsi az esélye hogy megmarad, de gyökereztető hormonba mártottam és cserépbe tettem. Várom mi lesz belőlük.

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.06.07. 02:32

Szuper! :D Köszönöm, venni nem szeretnék, cserébe pedig nem tudok igazán mit felajánlani. Nálam minden ilyen egzotikumnak története van és kötődök hozzájuk. Jobb szeretek növényt hozni szuvenyirként mint hűtőmágnest a nyaralásokról ;) Ezzel el is dőlt hogy idén nem jövünk haza karmazsintölgy nélkül (már a neve is olyan szép). Te magoncként szedted? Mennyi idős most? Milyen ázsiai örökzöld tölgyek vannak amik fává is nőnek? Egyébként ha már a tölgyeknél tartunk múlt héten kirándultunk a Szarvasi arborétumba, ott van Turner tölgy, szintén nagyon szép és (elméletileg) örökzöld. A városi könyvtár kertjében is van egy szép méretes példány. Nem bírtam ki és szedtem pár ágat róla, tudom hogy elég kicsi az esélye hogy megmarad, de gyökereztető hormonba mártottam és cserépbe tettem. Várom mi lesz belőlük.
En is szeretek magam gyűjteni növényeket mint venni voltam már egzotikus országban is gyűjteni ;) Horvátországból az Isztriát ajánlom gyűjtésre elsősorban a félsziget belsejét ahol hidegebbek már a telek a tengertől távolabb. En nagyon pici novényként szedtem és sokat azóta se nőtt de , azért szépen veszi a teleket. Közel 130 olyan ázsiai tölgyet tudok ami 7a v hidegebb zónás és legalább 10 meteresre v nagyobbra megnő. Nalám lithocarpus henryi él a kertben. es az idei telet is gond nélkül kibírta ez egy 5b zónás örökzöld tölgy Kínából , talán ez bírja a legjobban. De 3 taiwani örökzöld tölgy is jol bírta. pl a q. glauca , a q. morrii , és a q. stenophylloides kisebb lombfagyassal átvészelték a -25 fokot.

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.06.07. 02:34

q. turneri , hazai klimán sajnos ugyanugy lombhullató mint a többi tölgyünk , olyan enyhe klímán örökzöld csak ahol nincsenek fagyok pl dél anglia egyes részen , pl londoni belvarosi parkokban , vagy közel az óceánhoz. A tölgyek mivel nem puhafék igen nehéz szinte lehetetlen az általad leirt gyökereztetéssel szaporítani még hormonnal is.

Avatar
Zoli2
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2016.11.17. 09:41
Kapcsolat:

Re: Egyéb lomblevelű örökzöldek

HozzászólásSzerző: Zoli2 » 2017.06.18. 10:55

Igen :(
már el is pusztultak azóta, de ha nem próbáltam volna meg biztos megölt volna a kíváncsiság, mi lett volna ha mégis?


Vissza: “Lomblevelű örökzöldek”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég