Fatsia japonica

Levélóriások. Mindent egy helyen, grátiszként további aráliák, Fatsia.
hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: hobart » 2015.09.03. 04:14

tavasszal ültettem ki, egész szépen beindult, most meg egyre sz@rabbul néz ki
szerintetek mi lesz belőle a télen?
Kép

Kép
Valószínűleg hőgutát kapott ezeknek a növényeknek nagyobb ellensége a száraz meleg mint a hideg. sűrű erdők aljnövényzetében nőnek alig éri őket nap az eredeti élőhelyükön is. gyakorlatilag sosincs több 23-25 foknál nyáron se. és állandó 100 százalékos pára van. a schefflera taiwaniana mégérzékenyebb. nálam is sok elpusztult közülük köztük a legnagyobb is a kisebbek kaptak jégkockát már később ők túlélték a kánikulát.Norbi , mondtad a forumtalalkozon a s. delavayi-d is elpusztult hirtelen , sztem annak is a meleg volt az oka. ezeknek a növényeknek az az élőhelyén 20 fok van nem 40. Bocsánat az offért csak azért ide írtam mert a schefflera is araliaféle mint a fatsia.

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: hobart » 2015.09.03. 04:18

És ha már off Laci , tévedtem a taiwani dendropanaxoddal kapcsolatban a pontos neve : Dendropanax pellucidopunctata. fagytűrése 7a 6b zóna nagyjábol annyit bír mint a fatsia japonica. kissebb fává inkább cserjévé nő 4-5 méter max. örökzöld növény https://farm3.staticflickr.com/2694/414 ... 6326_o.jpg

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.09.04. 18:57

Köszi Tamás az infót. :)
Remélem kibírja a telet,vagy tegyem inkább cserépbe?

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: hobart » 2015.09.05. 04:13

Annyi pont a fagytűrése mint a fatsia japonicanak vagy polycarpának. szerintem a fatsia dzsungelnél lett gyűjtve ami igen nagy magasság 2400 méter vagy több elvileg bírnia kell még ha kisebb növény is. max betakarod meg takarod a tövét , ha tartós napközbeni fagyok vannak.

Avatar
tom0919
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2015.02.21. 19:22
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: tom0919 » 2015.09.08. 19:52

[quote="hobart"
Valószínűleg hőgutát kapott ezeknek a növényeknek nagyobb ellensége a száraz meleg mint a hideg. sűrű erdők aljnövényzetében nőnek alig éri őket nap az eredeti élőhelyükön is. gyakorlatilag sosincs több 23-25 foknál nyáron se. és állandó 100 százalékos pára van. a schefflera taiwaniana mégérzékenyebb. nálam is sok elpusztult közülük köztük a legnagyobb is a kisebbek kaptak jégkockát már később ők túlélték a kánikulát.Norbi , mondtad a forumtalalkozon a s. delavayi-d is elpusztult hirtelen , sztem annak is a meleg volt az oka. ezeknek a növényeknek az az élőhelyén 20 fok van nem 40. Bocsánat az offért csak azért ide írtam mert a schefflera is araliaféle mint a fatsia.[/quote]


ha hőgutát kapott, akkor menthetetlen, vagy tavasszal kihajthat?

Avatar
zse
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2015.02.21. 16:49
Tartózkodási hely: Berettyóújfalu
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: zse » 2015.09.09. 15:04

Énis kaptam egy Fatsia Japonicát tegnap, a nyíregyházi vadasparkból hazafele jövet az egyik nyireghyázi barkács-kertcentrumból, a kérdésem: most átültettem rendes virágföldbe, nagyobb cserépbe. Majd tavasszal ültetem ki hogy jól begyökeresedjen télire, de most télen milyen feltételek közt kell teleltessem? Hűvös 4-5 fokos szobában, vagy rendes 20-22 fokosban? Mindkettőt meg tudom oldani szerencsére :) köszönöm
Mediterrán Magyarországot! :)

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.09.09. 20:32

Válaszd a négy öt fokot kevés vízzel.

Avatar
zse
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2015.02.21. 16:49
Tartózkodási hely: Berettyóújfalu
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: zse » 2015.09.10. 15:39

Oké köszönöm 8-)
Mediterrán Magyarországot! :)

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.09.10. 19:02

[quote="hobart"
Valószínűleg hőgutát kapott ezeknek a növényeknek nagyobb ellensége a száraz meleg mint a hideg. sűrű erdők aljnövényzetében nőnek alig éri őket nap az eredeti élőhelyükön is. gyakorlatilag sosincs több 23-25 foknál nyáron se. és állandó 100 százalékos pára van. a schefflera taiwaniana mégérzékenyebb. nálam is sok elpusztult közülük köztük a legnagyobb is a kisebbek kaptak jégkockát már később ők túlélték a kánikulát.Norbi , mondtad a forumtalalkozon a s. delavayi-d is elpusztult hirtelen , sztem annak is a meleg volt az oka. ezeknek a növényeknek az az élőhelyén 20 fok van nem 40. Bocsánat az offért csak azért ide írtam mert a schefflera is araliaféle mint a fatsia.

ha hőgutát kapott, akkor menthetetlen, vagy tavasszal kihajthat?[/quote]

Ez egy jó kérdés Tom. Volt nálam olyan ami, kipurcant és volt olyan is ami helyreállt,nem tudom mitől függ?

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: hobart » 2015.09.16. 22:02

Attól függ mennyire kapott hőgutát , talán van még esélye a fatsia nem annyira érzékeny a hőségre mint a magashegyi schefflera fajok.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.09.19. 08:27

tavasszal ültettem ki, egész szépen beindult, most meg egyre sz@rabbul néz ki
szerintetek mi lesz belőle a télen?
Kép

Kép
Tamás érdekelne,hogy milyen talajba ültetted és hogy kapott-e valamilyen komposztot, vagy trágyát?
Köszi.

Avatar
tom0919
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2015.02.21. 19:22
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: tom0919 » 2015.09.20. 14:32

tőzegbe lett ültetve+kapott marhatrágyát is

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.09.20. 16:14

Reméltem,hogy ezt a választ adod majd. Illetve annyiban reméltem,hogy a Growingontheage.net-en elkaptam egy beszélgetést,miszerint a trágyát és a komposztot nem kedvelik,mert képes benne felrohadni/fellágyulni a gyökerek illetve a törzsel érintkező részei a növénynek. Kiszaladtam az én schefflerámhoz és egyértelmű,hogy ugyanezt a problémát találtam nála is. Fotókat nem csináltam sajnos. Volt még egy ilyen schefflerám és nála is ez történt tele szerves anyaggal a talaj.Kihúztam óvatosan,gyökere már alig volt,teljesen felpuhult a föld alatti része és az a szárrész,ahol hozzáért ehhez a talajhoz. Találtam még apró hosszúkás,csontihoz hasonlító,de jóval kisebb lárvákat a felpuhult kocsonyás részeken. Ezek lehet,hogy a rohadásnak indult gyökerekre késöbb települtek,vagy akár a szarvesanyagban gazdag talajban várták a "kaját". Nem tudtam pontosan lefordítani azon a fórumon elhangzottakat,de egyértelműen a komposztra,trágyára és egyéb szervesanyagokra utaltak. Ennek tudatában kellene bánni ezekkel a növényekkel ezentúl,legalább is én így fogok. Azt is mondhatnánk,hogy majd mikor idősebb lesz,akkor adok neki trágyát,meg komposztot,de ebben a példában egy jó másfél méteres scheffleráról volt szó.Tehát ha igazuk van,akkor marad a táp. Bár biztos lesznek itt akik az ellenkezőjét fogják mondani,de amíg más ötlet nincs én ehhez tartom magam. Nálam is sok növény van trágyás komposztos,tőzeges keverékben és mmgsem mutat ilyen problémát,de hátha azoknál valami más is van,nem tudom.

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: hobart » 2015.09.28. 22:22

a savanyú talajt igénylő növények többsége: pl a schefflerák rhododerndronok kaméliák a páfrányok jelentős része mohák és zuzmófajok egy része , korpafövek stb nem kedveli a szerves trágyát. akár el is pusztulhat tőle gyökérrothadás léphet fel , sőta szár is felpuhulhat , szétrohadhat. a magashegyi schefflera fajok különösen igénylik a nagyon savanyú bázisokban szegény talajt. Igazából csak fenyőerdőkben nőnek 2000 méter felett ez a helyzet a többi magashegyi schefflera fajjal is. A fatsia is igényli a savanyú talajt de közel se ennyire kényes és a nyári meleget is jól bírja , h teljes árnyékban és nyírkos talajon van. Kaphatóak külön műtrágyák a rhododendronokhoz . azokat kell a schefflerához is használni szerintem.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.09.29. 19:11

Köszi az infót Tamás,a műtrágyát kipróbálom jövőre.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.11.15. 07:04

A fatsiával több embernek gondja van. Egy könyvben olvastam a lehetséges betegségeiről.
Fertőző hervadás (verticillium alboatrum) tünetek a növény elhervad elhal- a talaj fertőtlenítése a növény megsemmisítése
Atkák- fodrosodott eltorzult levélszélek, hiányos hajtás, tenyészcsúcs beszárad-atkaölős permetezés
Pajzstetvek-könnyen felismerhető a levélfonákon- megfelelő permetszerrel védekezés.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.11.15. 09:58

A fatsiával több embernek gondja van. Egy könyvben olvastam a lehetséges betegségeiről.
Fertőző hervadás (verticillium alboatrum) tünetek a növény elhervad elhal- a talaj fertőtlenítése a növény megsemmisítése
Atkák- fodrosodott eltorzult levélszélek, hiányos hajtás, tenyészcsúcs beszárad-atkaölős permetezés
Pajzstetvek-könnyen felismerhető a levélfonákon- megfelelő permetszerrel védekezés.
Hozzáteszem, hogy nálam az atkákon kívül minden évben megtámadják a sima apró fekete tetvek is. Nincs a legjobb formában, eléggé legyengült, idén a legfrissebb, zsenge levelei megfagytak a -0.5°C-ban. :shock:

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.11.15. 11:56

Nálam is volt olyan év,mikor nyomi,eltorzult leveleket hozott,de a tél folyamán mindet ledobta és a következő évben már nem volt vele semmi baj. Nálam a leghidegebb eddig -3 körül volt,de semmi gondja nincs vele,még a friss leveleknek sem. Nálad Peti valami más is van,mert a színük sem az igazi. :?

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: hobart » 2015.11.16. 03:34

A fatsiával több embernek gondja van. Egy könyvben olvastam a lehetséges betegségeiről.
Fertőző hervadás (verticillium alboatrum) tünetek a növény elhervad elhal- a talaj fertőtlenítése a növény megsemmisítése
Atkák- fodrosodott eltorzult levélszélek, hiányos hajtás, tenyészcsúcs beszárad-atkaölős permetezés
Pajzstetvek-könnyen felismerhető a levélfonákon- megfelelő permetszerrel védekezés.
Hozzáteszem, hogy nálam az atkákon kívül minden évben megtámadják a sima apró fekete tetvek is. Nincs a legjobb formában, eléggé legyengült, idén a legfrissebb, zsenge levelei megfagytak a -0.5°C-ban. :shock:
Egyet értek Lacival ott valami más gondnak is lennie kell :( a fatsiál nagyon jó fagytűrésű növények még a virágok sem fagynak meg -10 fokig nem hogy a levelek , legyenek azok akár frissebbek is. nálam is 0 -0.5 lehetett a leghidegebb mert a fű egyszer deres volt , de a legfrissebb hajtásokon sem láttam fagyásnyomot. Valószínűleg nagyon le van gyengülve a növényed. lehet tűltápozás is valamelyik ásványi anyagból vagy nyomelemből túl sokat kapott. túl sok marhatrágyát olvastam valohol nem szereti.
A Fertőző hervadás (verticillium alboatrum) a schefflerák gyakori betegségi is . Ezt hívjuk mi sokszor hőgutána . a magashegyi növények melyik érzekenyek a tartós nagy melegre kellőképp számukra nem lehülő éjszakai hőmérsékletre és az alacsony páratartalomra a hazai klímán gyakran legyengülve elkapják ezt a fertőzést. ez azért megfelelő árnyékolással és páratartalom növelésével kisebb mégérzékenyebb növények esetén a talaj jégkockázásával. orvosolható.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.11.16. 08:30

Gyerekek, akkor mindhárman egyetértünk :D , mivel én is ezt írtam: "Nincs a legjobb formában, eléggé legyengült".


Vissza: “Tetrapanax, Gunnera, Fatsia”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég