Takarások

Takarásokkal, fűtéssel, egyéb téli tennivalókkal kapcsolatos kérdések.
Mátyás
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2015.02.25. 21:07
Tartózkodási hely: Mályi
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Mátyás » 2015.03.01. 20:46

Köszi. 8-)

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.03.02. 17:53

Végignéztem, olvastam az egész takarásos topikot.Minden takarás célszerű, igen profi megoldások vannak köztük. Nekem semmi bajom sincs a "budikkal", szerintem ez abszolút természetes nem hazai klímán tenyésző növények tartása estén. Hiszen mesterséges beavatkozás nélkül ezek a növények nem maradnának életben, s ugyanúgy mesterséges dolog a szobanövények fűtött szobában teleltetése, de a fóliás zöldségtermesztés, vagy a füvészkerti óriás főnix feletti fóliaház és radiátorok körülötte. A kiültetett növényeket nyilván nem lehet mozgatni, tehát "budit"kell építeni föléje. Sokaknál ez már olyan profi, hogy a hatalmas takarások alá, illetve át lehet rajta látni, tehát a látvány is lebilincselő. A takarásoknál egy a lényeg: szabályozható legyen alatta a hőmérséklet, tehát túl hideg és túl meleg egyaránt kizárva, a páratartalom nem emelkedhet túl magasra, tehát szellőztetni kell. S örülni a tavalyi és idei télnek, mert lehetővé tették, hogy alig két hónapig, vagy alig több, mint két hónapig kellett takarni a kedvenceinket. Mert igenis bontani kell! Nyúlnak a napok, egyre erősebb a fény, egyre nagyobb a begombásodás veszélye, s egyre inkább elhanyagolható egy kései erős fagy ezen a télen. Nálam már semmin sincs takarás, sőt a pampafüveket is visszavágtam 40 cm magasságban. Szerintem a csapadékvédelem is felesleges, hiszen nem várható, hogy a lehulló csapadék belefagyjon a szívlevelek közé, s az napokig úgy is maradjon. Szerintem legyen mindenki nagyon büszke a takarásaira, arra, hogy sikeresen védte meg egzótáit a hazai téltől, s élvezze azt a páratlan látványt és növekedési ütemet, amit csak kiültetett növényekkel lehet elérni.

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2015.03.04. 20:10

Az üvegházon belül felépített teleltetőt elbontottam, azért a vészfűtés maradt, de remélem nem lesz már rá szükség.
Üvegház.jpg
Üvegház.jpg (868.55 KiB) Megtekintve 9756 alkalommal

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.04. 20:18

Ezeket a pálmákat elkezdheted kivinni a ház falához közel vagy esetleg ha van fedett teraszod akkor oda telepítheted őket. Az üvegházban is maradhatnak de hagyd nyitva az ajtaját.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.03.05. 19:59

Laci, ez a takarás belülről igaz? Valakinek nincs ekkora háza B-)
Egy ideig külön budizgattam itt is elől,aztán jöttek a nagyobb sátrak,majd ez a hatalmas takarás,így pár nap alatt védelem alatt tudom az egész első kertet színte. ;)

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.03.05. 20:06

Végignéztem, olvastam az egész takarásos topikot.Minden takarás célszerű, igen profi megoldások vannak köztük. Nekem semmi bajom sincs a "budikkal", szerintem ez abszolút természetes nem hazai klímán tenyésző növények tartása estén. Hiszen mesterséges beavatkozás nélkül ezek a növények nem maradnának életben, s ugyanúgy mesterséges dolog a szobanövények fűtött szobában teleltetése, de a fóliás zöldségtermesztés, vagy a füvészkerti óriás főnix feletti fóliaház és radiátorok körülötte. A kiültetett növényeket nyilván nem lehet mozgatni, tehát "budit"kell építeni föléje. Sokaknál ez már olyan profi, hogy a hatalmas takarások alá, illetve át lehet rajta látni, tehát a látvány is lebilincselő. A takarásoknál egy a lényeg: szabályozható legyen alatta a hőmérséklet, tehát túl hideg és túl meleg egyaránt kizárva, a páratartalom nem emelkedhet túl magasra, tehát szellőztetni kell. S örülni a tavalyi és idei télnek, mert lehetővé tették, hogy alig két hónapig, vagy alig több, mint két hónapig kellett takarni a kedvenceinket. Mert igenis bontani kell! Nyúlnak a napok, egyre erősebb a fény, egyre nagyobb a begombásodás veszélye, s egyre inkább elhanyagolható egy kései erős fagy ezen a télen. Nálam már semmin sincs takarás, sőt a pampafüveket is visszavágtam 40 cm magasságban. Szerintem a csapadékvédelem is felesleges, hiszen nem várható, hogy a lehulló csapadék belefagyjon a szívlevelek közé, s az napokig úgy is maradjon. Szerintem legyen mindenki nagyon büszke a takarásaira, arra, hogy sikeresen védte meg egzótáit a hazai téltől, s élvezze azt a páratlan látványt és növekedési ütemet, amit csak kiültetett növényekkel lehet elérni.
Már elbontottál mindent?
Én még nem mertem,csak egy humilis/trachy párosnál bontottam el a takarást mert útban volt az új "művem" építésében.
Éjjel nappal nyitva van minden ablak és ajtó is,ezzel közel olyan a hőmérséklet is mint kint,persze nem a verőfényes napsütésben.
Én szívem szerint még várnék a bontással,mert pár éve megleckéztetett az időjárás.Mikor lebontottam mindent kellemes tavaszi idő volt jó pár napig,aztán jött a nagy hó és a -8-9 fok.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.03.05. 21:24

Áthozat a Poenix témából:
Gábor!

A dupla fóliás (lécváz és kint ben fólia) takarás mellett is van már szigetelés. Ha viszont a levegő helyén van egy szigetelő anyag, nagyságrendekkel csökken a hőveszteség. A téli időszakban amúgy sem kell annyi fény a növények. Mivel "alszanak" (csökkent életműködés), kevesebb vízet tud párologatni (kevesebbet vesz fel amiatt, esetleg fagyott talaj) így meg tud égni a növény.
Nálunk a Washik évek óta teljesen zárt (nem is szellőztetünk) és csak kevés fényt áteresztő (geotextil, üveggyapot, fólia, OSB sapka) takarásokban töltik a telet. Eddig bevált ... :idea:

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2015.03.05. 22:24

Nálunk a Washik évek óta teljesen zárt (nem is szellőztetünk) és csak kevés fényt áteresztő (geotextil, üveggyapot, fólia, OSB sapka) takarásokban töltik a telet. Eddig bevált ... :idea:

Ennek szívből örülök Viktor. Idén én is kiültetem a nagyobbacska washit. A takarásodat egy az egyben le szeretném koppintani. A részletezést majd a nyár végén megtudakolnám :D

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.03.06. 07:19

O.K.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.03.06. 07:28

Gábor, a fűtési költséget két módon csökkentheted, egy jól szigetelő takarással, persze kérdéses, hogy ha túl sokat költesz a szigetelésre, megéri-e a kevesebb fűtésszámla. A másik és szerintem a legfontosabb, hogy teljesen fölösleges +5°C minimum hőmérsékleten tartani egy Phoenixet! Bőven elég 0°C kapcsolási hőmérsékletnek, a kettő között 3-4 szeres áramfogyasztás különbség van. Nálam idén a Phoenixnél 0 foknál kapcsolt a termosztát és néhányszor kapott 5,8°C-ot, tavaly viszont -2,5°C-nál kapcsolt, mindkét évben hibátlanul telelt. Én a rideg tartás híve vagyok és nem pátyolgatom nagyon a pálmáimat, egy átlagos télen (az utolsó kettőnél hidegebbre gondolok) az összes növényem fűtési költsége kb. 1.500 Ft. ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.03.06. 07:40

Pátyolgatásban Én Vagyok nagymester. A Trachy takarásán kívül, az összes +5°c-os minimummal van beállítva. A szigetelést kellett fejleszteni, mert volt olyan év, amikor 100eFt ( :!: ) körüli villanyszámlát csináltam (rossz szigetelés, zárlatos fütűszál és "megörült" légbefúvó "segítségével"). Az előző tél kalkulált költsége 10-12eFt volt. Van külömbség!

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.03.06. 09:47

Végignéztem, olvastam az egész takarásos topikot.Minden takarás célszerű, igen profi megoldások vannak köztük. Nekem semmi bajom sincs a "budikkal", szerintem ez abszolút természetes nem hazai klímán tenyésző növények tartása estén. Hiszen mesterséges beavatkozás nélkül ezek a növények nem maradnának életben, s ugyanúgy mesterséges dolog a szobanövények fűtött szobában teleltetése, de a fóliás zöldségtermesztés, vagy a füvészkerti óriás főnix feletti fóliaház és radiátorok körülötte. A kiültetett növényeket nyilván nem lehet mozgatni, tehát "budit"kell építeni föléje. Sokaknál ez már olyan profi, hogy a hatalmas takarások alá, illetve át lehet rajta látni, tehát a látvány is lebilincselő. A takarásoknál egy a lényeg: szabályozható legyen alatta a hőmérséklet, tehát túl hideg és túl meleg egyaránt kizárva, a páratartalom nem emelkedhet túl magasra, tehát szellőztetni kell. S örülni a tavalyi és idei télnek, mert lehetővé tették, hogy alig két hónapig, vagy alig több, mint két hónapig kellett takarni a kedvenceinket. Mert igenis bontani kell! Nyúlnak a napok, egyre erősebb a fény, egyre nagyobb a begombásodás veszélye, s egyre inkább elhanyagolható egy kései erős fagy ezen a télen. Nálam már semmin sincs takarás, sőt a pampafüveket is visszavágtam 40 cm magasságban. Szerintem a csapadékvédelem is felesleges, hiszen nem várható, hogy a lehulló csapadék belefagyjon a szívlevelek közé, s az napokig úgy is maradjon. Szerintem legyen mindenki nagyon büszke a takarásaira, arra, hogy sikeresen védte meg egzótáit a hazai téltől, s élvezze azt a páratlan látványt és növekedési ütemet, amit csak kiültetett növényekkel lehet elérni.
Már elbontottál mindent?
Én még nem mertem,csak egy humilis/trachy párosnál bontottam el a takarást mert útban volt az új "művem" építésében.
Éjjel nappal nyitva van minden ablak és ajtó is,ezzel közel olyan a hőmérséklet is mint kint,persze nem a verőfényes napsütésben.
Én szívem szerint még várnék a bontással,mert pár éve megleckéztetett az időjárás.Mikor lebontottam mindent kellemes tavaszi idő volt jó pár napig,aztán jött a nagy hó és a -8-9 fok.
Igen, minden takarásom elbontva, összerakva pihen a garázsban. Egyedül a pampafüvek torzsáira tettem egy szigetelőanyagot pár téglával, de azt sem a hideg miatt, hanem a csapadéktól védem a töveket. Annyira megindultak, hogy nem akartam tovább várni a visszavágásukkal. A kefevirág is kint van már egy hete, a nem télálló agávékat, sünkaktuszoka
IMG_9624.JPG
IMG_9624.JPG (181.17 KiB) Megtekintve 9745 alkalommal
IMG_9625.JPG
IMG_9625.JPG (204.78 KiB) Megtekintve 9745 alkalommal
IMG_9640.JPG
IMG_9640.JPG (200.82 KiB) Megtekintve 9745 alkalommal
t is kiraktam. Néhány fokos fagy már nem árthat nekik, azt ősszel is minden károsodás nélkül viselték, viszont a napfényhez szoktatni kell őket, s most még nem olyan erős, mint március végén.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.03.06. 09:55

Laci ott a háttérben a kefevirág van kiültetve? Nekem is kint van már mert bent nagyon el akart indulni. Gondolkodom én is a kiültetésén. Az egzotikus virágzók topikba néhány sort írhatnál róla.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.03.06. 09:57

Pátyolgatásban Én Vagyok nagymester. A Trachy takarásán kívül, az összes +5°c-os minimummal van beállítva. A szigetelést kellett fejleszteni, mert volt olyan év, amikor 100eFt ( :!: ) körüli villanyszámlát csináltam (rossz szigetelés, zárlatos fütűszál és "megörült" légbefúvó "segítségével"). Az előző tél kalkulált költsége 10-12eFt volt. Van külömbség!

Húha! 100 ezer ft villanyszámla, még jó, hogy a nejed nem sodrófával hálálta meg. :twisted: Szerintem Peti csinálja jól, a -2,5 fo kapcsolási határértékkel, sőt ha nekem lenne ilyen pótfűtésem, akkor -5 fokra állítanám. A kiültetett , korlátozottam téltűrő növényeknek -5 fokot tartósan is ki kell bírniuk, ha van csapadékvédelem.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.03.06. 10:28

Laci ott a háttérben a kefevirág van kiültetve? Nekem is kint van már mert bent nagyon el akart indulni. Gondolkodom én is a kiültetésén. Az egzotikus virágzók topikba néhány sort írhatnál róla.
Igen az a kefevirág a háttérben. Megyek vele az egzotikus virágzók topikjába.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.03.06. 11:41

Pátyolgatásban Én Vagyok nagymester. A Trachy takarásán kívül, az összes +5°c-os minimummal van beállítva. A szigetelést kellett fejleszteni, mert volt olyan év, amikor 100eFt ( :!: ) körüli villanyszámlát csináltam (rossz szigetelés, zárlatos fütűszál és "megörült" légbefúvó "segítségével"). Az előző tél kalkulált költsége 10-12eFt volt. Van külömbség!

Húha! 100 ezer ft villanyszámla, még jó, hogy a nejed nem sodrófával hálálta meg. :twisted: Szerintem Peti csinálja jól, a -2,5 fo kapcsolási határértékkel, sőt ha nekem lenne ilyen pótfűtésem, akkor -5 fokra állítanám. A kiültetett , korlátozottam téltűrő növényeknek -5 fokot tartósan is ki kell bírniuk, ha van csapadékvédelem.
Laci, egyetértek veled, jövőre már leviszem -4°C-ra az alsó küszöböt. Csak az első 2 évben voltam kissé óvatos, mert ez a szerencsétlen, hányatott sorsú Phoenix egy gyenge, megnyúlt levelű szobanövényvolt az előző tulajnál, ezzel együtt nálam az első évben nagyon szépen telelt a -2,5 °C kapcsolási hőmérséklet mellett.
-4°C-os alsó értéknél ezen a télen kb.100, azaz egyszáz forint lett volna a teljes téli fűtésköltsége. :D

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.03.06. 11:43

Igen, minden takarásom elbontva, összerakva pihen a garázsban.
A banán és a Washingtoniák takarásán kívül én is mindent elbontottan, mindenki szabadlábon élvezi a fincsi napsütést. 8-)

domager
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2015.02.23. 09:15
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: domager » 2015.03.06. 12:02

http://tesco.hu/ujsag-letoltes/barkacs- ... thon/41710 Tescoban is van már üvegház 2*2 méteres, automata ablakkal:)

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.03.06. 15:25

http://tesco.hu/ujsag-letoltes/barkacs- ... thon/41710 Tescoban is van már üvegház 2*2 méteres, automata ablakkal:)
Láttam én is, de nagyon drágának tartom 130 ezer ft-ért.Favázzal, házilag barkácsolva feleannyiért ki lehet hozni. Igaz, hogy nem automata szellőzőset. :roll:

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.03.06. 15:27

Pátyolgatásban Én Vagyok nagymester. A Trachy takarásán kívül, az összes +5°c-os minimummal van beállítva. A szigetelést kellett fejleszteni, mert volt olyan év, amikor 100eFt ( :!: ) körüli villanyszámlát csináltam (rossz szigetelés, zárlatos fütűszál és "megörült" légbefúvó "segítségével"). Az előző tél kalkulált költsége 10-12eFt volt. Van külömbség!

Húha! 100 ezer ft villanyszámla, még jó, hogy a nejed nem sodrófával hálálta meg. :twisted: Szerintem Peti csinálja jól, a -2,5 fo kapcsolási határértékkel, sőt ha nekem lenne ilyen pótfűtésem, akkor -5 fokra állítanám. A kiültetett , korlátozottam téltűrő növényeknek -5 fokot tartósan is ki kell bírniuk, ha van csapadékvédelem.
Laci, egyetértek veled, jövőre már leviszem -4°C-ra az alsó küszöböt. Csak az első 2 évben voltam kissé óvatos, mert ez a szerencsétlen, hányatott sorsú Phoenix egy gyenge, megnyúlt levelű szobanövényvolt az előző tulajnál, ezzel együtt nálam az első évben nagyon szépen telelt a -2,5 °C kapcsolási hőmérséklet mellett.
-4°C-os alsó értéknél ezen a télen kb.100, azaz egyszáz forint lett volna a teljes téli fűtésköltsége. :D
Ez már sokkal barátságosabban hangzik, mint a 100 ezer ft. :lol:


Vissza: “Téli védelem”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég