Takarások

Takarásokkal, fűtéssel, egyéb téli tennivalókkal kapcsolatos kérdések.
Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.11.18. 07:48

Lajos!
Merek én ellenkezni egy szakemberrel?! 8-)
:D
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.11.18. 08:15

Lajos!
Merek én ellenkezni egy szakemberrel?! 8-)
:D
Igen, tedd meg nyugodtan, mivel nem vagyok szakember sem villanyszerelés, sem fűtés, sem pedig hőszigetelés területén. ;) :) Számomra a leírtak tűnik logikusnak, és nem állítom, hogy a logikám kikezdhetetlen.
A gúnyolódás meg nem visz előre!

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Peti » 2017.11.18. 09:07

Peti!
Ha esetleg a hiányzó két oldalt is felrakom akkor sem elég? :lol:
Bocsánat. :D
Van még egy kisebb teljesítményű fűtőkábelem, ha szükség lesz rá azt is beüzemelem. Ha minden kötél szakad, rendelek egy nagyobb teljesítményű fűtőkábelt.
Persze, a komplett összeépített takarással gondolom hogy kevés lesz. Olyan napokon, amikor nappal -10°C a maximum hőmérséklet, éjjel pedig -20°C körül van a minimum (ilyen az előző télen is előfordult többször, erre is fel kell készülni) akkor az 50 W-os kábellel fűtve szerintem akár -5, -8°C-ig is lehűlhet a levegő a takaráson belül. Lehet hogy nem lesz ennyire hideg, csak saccoltam, de fagypont alatt lesz az tuti. Milyen méretű a takarás?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.11.18. 09:16

Valóban Én számoltam a fűtési értékeket. Nem sok tapasztalatom van benne de, azért megreckírozom. :lol:
A Washik takarásában 150W a fűtőszálak teljesítménye és ~13 m3 a térfogat. Mivel ezek, kifejezetten folyamatos hőleadása tervezett fűtőszálak és dinamikus a hőleadásuk (minél hidegebb a környezet annál jobban melegszik, míg el nem éri a felülete a maximumot), így ha elérték a beállított értéket, már csak a szinten tartásra van szükség. Természetesen fontos a szigetelés és a folyamatos áram ellátás is.
Az érzékelési pontok a takarás szélén és a szívlevél előtörési pontjában vannak a kicsiknél, a Washiknál már csak a gyökérnyak mellett, talajszint felett néhány cm-rel.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.11.18. 09:20

Peti!

Valóban a hírtelen bezúduló hideg nagy terhelést ró a fűtésre. Ha a szigetelés megfelelő van ideje a rendszernek "utolérni magát". Viszont a tapasztalatok (behatoló a takarásban) alapján, mindenhol van egy tartalék fűtés (120 W-os mini reflektor, másik áramkörről táplálva), ami az esetleges plusz hőigényt is tudja pótolni.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.11.18. 09:59

Peti!
Ha esetleg a hiányzó két oldalt is felrakom akkor sem elég? :lol:
Bocsánat. :D
Van még egy kisebb teljesítményű fűtőkábelem, ha szükség lesz rá azt is beüzemelem. Ha minden kötél szakad, rendelek egy nagyobb teljesítményű fűtőkábelt.
Persze, a komplett összeépített takarással gondolom hogy kevés lesz. Olyan napokon, amikor nappal -10°C a maximum hőmérséklet, éjjel pedig -20°C körül van a minimum (ilyen az előző télen is előfordult többször, erre is fel kell készülni) akkor az 50 W-os kábellel fűtve szerintem akár -5, -8°C-ig is lehűlhet a levegő a takaráson belül. Lehet hogy nem lesz ennyire hideg, csak saccoltam, de fagypont alatt lesz az tuti. Milyen méretű a takarás?
Csak vicceltem ám a kérdéssel, ezért is kértem bocsánatot. ;)
A takarás térfogata kicsivel 1,5 m3 alatt van. Emlékeim szerint a fűtés topicban egy hasonló térfogatú takarásra (cikász) te is 50 W-ot írtál. Persze, ha véleményetek szerint nagyon kicentiztem a teljesítményt, még van időm másik fűtőszálat rendelni. A jelenlegi nem került pénzbe, így az nem felesleges pénzkidobás.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.11.18. 12:07

Lajos!
Merek én ellenkezni egy szakemberrel?! 8-)
:D
Igen, tedd meg nyugodtan, mivel nem vagyok szakember sem villanyszerelés, sem fűtés, sem pedig hőszigetelés területén. ;) :) Számomra a leírtak tűnik logikusnak, és nem állítom, hogy a logikám kikezdhetetlen.
A gúnyolódás meg nem visz előre!
Bocsánat :oops: , nem stílusom a gúnyolódás, sajnálom, ha így ment át! ;)
A szakembert dícséretnek szántam, mintegy felnézve Rád :) ,mert tudom jól, hogy nem csak mások tapasztalatára alapozol, hanem hozzáteszed a tudásod is! ;-)
Helyes! 8-) Aztán majd persze, levonod a következtetést tavasszal, ezért mondtam, hogy nem ellenkezek, hagylak szabadon tanulni, mint ahogy mindenki másnak is segítek, tanácsot adok, aztán az az ő dolga, hogy megfogadja,vagy nem.
A szakirodalomról meg mindenféle számítgatásról annyit, hogy a munkahelyemen volt rá példa, hogy egy mérnők kiszámolt valamit, a sima kis egyszerű szakmunkás ránézésre megmondta, hogy fel fog robbanni a tervezett extraktor, a mérnők csak erőlködött, hogy a tervek szerint készítse el, az általa javasolt anyagokból...és fel is robbant a szerkezet az első próbaüzemnél! 8-) Jót nevettem! :lol: Tehát kárörvendő vagyok, azt elismerem! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Peti » 2017.11.18. 12:36

Peti!
Ha esetleg a hiányzó két oldalt is felrakom akkor sem elég? :lol:
Bocsánat. :D
Van még egy kisebb teljesítményű fűtőkábelem, ha szükség lesz rá azt is beüzemelem. Ha minden kötél szakad, rendelek egy nagyobb teljesítményű fűtőkábelt.
Persze, a komplett összeépített takarással gondolom hogy kevés lesz. Olyan napokon, amikor nappal -10°C a maximum hőmérséklet, éjjel pedig -20°C körül van a minimum (ilyen az előző télen is előfordult többször, erre is fel kell készülni) akkor az 50 W-os kábellel fűtve szerintem akár -5, -8°C-ig is lehűlhet a levegő a takaráson belül. Lehet hogy nem lesz ennyire hideg, csak saccoltam, de fagypont alatt lesz az tuti. Milyen méretű a takarás?
Csak vicceltem ám a kérdéssel, ezért is kértem bocsánatot. ;)
A takarás térfogata kicsivel 1,5 m3 alatt van. Emlékeim szerint a fűtés topicban egy hasonló térfogatú takarásra (cikász) te is 50 W-ot írtál. Persze, ha véleményetek szerint nagyon kicentiztem a teljesítményt, még van időm másik fűtőszálat rendelni. A jelenlegi nem került pénzbe, így az nem felesleges pénzkidobás.
Csak a szövegre koncentráltam, a smiley-kat észre se vettem. :lol: A cikászom takarása jóval kisebb, 1 m3 alatt van, és -4°C-nál kapcsol be a termosztát, arra éppen elég volt tavaly.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.11.18. 13:33

... volt rá példa, hogy egy mérnök kiszámolt valamit, ...és fel is robbant a szerkezet ... Jót nevettem! :lol:
Ilyenek Vagyunk! :lol:

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.11.18. 15:02

... volt rá példa, hogy egy mérnök kiszámolt valamit, ...és fel is robbant a szerkezet ... Jót nevettem! :lol:
Ilyenek Vagyunk! :lol:
8-) :lol:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.11.18. 15:46

Bocsánat :oops: , nem stílusom a gúnyolódás, sajnálom, ha így ment át! ;)
Én kérek elnézést, mert félreértettelek. ;)

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.11.18. 16:04

Nekiálltam, kibontottam a takarást és a pálma törzsének közelébe helyeztem a szondát, illetve az érzékelőt is közelebb tettem a törzshöz.
Megfogadva Peti javaslatát, a rostrata csapadékvédelmét is elkészítettem. Van néhány yukka magoncom, azokat is alátettem. Mivel edényben vannak, a zsákokat avarral béleltem az edények alatt, és körül.
fűtés.jpg
fűtés.jpg (802.91 KiB) Megtekintve 8156 alkalommal
takarás bezárva.jpg
takarás bezárva.jpg (622.58 KiB) Megtekintve 8156 alkalommal
rostrata takarás.jpg
rostrata takarás.jpg (897.19 KiB) Megtekintve 8156 alkalommal

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.11.18. 17:00

Bocsánat :oops: , nem stílusom a gúnyolódás, sajnálom, ha így ment át! ;)
Én kérek elnézést, mert félreértettelek. ;)
Nem kell ezért elnézést kérned 8-) ,hisz még az emoticonokkal díszített szöveg is félreérthető,attól függően ( is),hogy a fogadóállomás ( vagyis jelen esetben Te ) éppen milyen passzban van,meg különben is,mindenki magából indul ki,hogy úgy mondjam. ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.11.18. 17:07

.........meg különben is,mindenki magából indul ki,hogy úgy mondjam. ;)
Te most kóstolgatsz? :)

Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Atys » 2017.11.19. 13:33

Lajos!

Én sem vagyok szakember, a Brahea armatám takarása és fűtése következő. Igaz a takarás 2 méter magas, de 130 centinél le van választva. Van benne a földre fektetve egy 120 wattos fűtőkábel és ehhez társítok a biztonság kedvéért egy 120 wattos halogén refit. Igen meglehet túl van méretezve, de egy értékes pálmát az ember félt és óv, főleg ha egy itt lakó fórumtárstól (talán mondhatom baráttól) költözött át. Úgy vélem a 240 wattos fűtési teljesítménytől nem fog jelentősen megnőni a fűtési költség egy 50-100 wattoshoz képest egy jól szigetelt takarásban sőt, akkor lenne jelentős ha egy alulméretezett fűtőteljesítmény miatt 24/24-ben menne komolyabb hidegek beálltával.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.11.19. 16:35

Lajos!

Én sem vagyok szakember, a Brahea armatám takarása és fűtése következő. Igaz a takarás 2 méter magas, de 130 centinél le van választva. Van benne a földre fektetve egy 120 wattos fűtőkábel és ehhez társítok a biztonság kedvéért egy 120 wattos halogén refit. Igen meglehet túl van méretezve, de egy értékes pálmát az ember félt és óv, főleg ha egy itt lakó fórumtárstól (talán mondhatom baráttól) költözött át. Úgy vélem a 240 wattos fűtési teljesítménytől nem fog jelentősen megnőni a fűtési költség egy 50-100 wattoshoz képest egy jól szigetelt takarásban sőt, akkor lenne jelentős ha egy alulméretezett fűtőteljesítmény miatt 24/24-ben menne komolyabb hidegek beálltával.
Atys!
Köszönöm a segítséget. Nyitott kapukat döngetsz, rendeltem ebből https://futesuzlet.hu/spd/bvf47/BVF-SRH ... okabel-1-m hat métert. :)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.11.21. 02:57

Atys!

Volt ez kérdés?

Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Atys » 2017.11.21. 19:40

Köszönöm méhek ura!

Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Atys » 2017.11.21. 19:41

Lajos!

Én sem vagyok szakember, a Brahea armatám takarása és fűtése következő. Igaz a takarás 2 méter magas, de 130 centinél le van választva. Van benne a földre fektetve egy 120 wattos fűtőkábel és ehhez társítok a biztonság kedvéért egy 120 wattos halogén refit. Igen meglehet túl van méretezve, de egy értékes pálmát az ember félt és óv, főleg ha egy itt lakó fórumtárstól (talán mondhatom baráttól) költözött át. Úgy vélem a 240 wattos fűtési teljesítménytől nem fog jelentősen megnőni a fűtési költség egy 50-100 wattoshoz képest egy jól szigetelt takarásban sőt, akkor lenne jelentős ha egy alulméretezett fűtőteljesítmény miatt 24/24-ben menne komolyabb hidegek beálltával.
Atys!
Köszönöm a segítséget. Nyitott kapukat döngetsz, rendeltem ebből https://futesuzlet.hu/spd/bvf47/BVF-SRH ... okabel-1-m hat métert. :)
Helyes döntés, fűtésre fel!

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2017.11.22. 18:05

Szellőztetés aTrach. fortunei pálmánál.
Trach.fortunei 2017.Nov..jpg
Trach.fortunei 2017.Nov..jpg (113.41 KiB) Megtekintve 8033 alkalommal
Selyemfólia.jpg
Selyemfólia.jpg (112.83 KiB) Megtekintve 8033 alkalommal
Valamint a wagnerianus takarása.
Trach. wagnerianus..jpg
Trach. wagnerianus..jpg (109.44 KiB) Megtekintve 8033 alkalommal
:) :o


Vissza: “Téli védelem”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég