Fűtési megoldások

Takarásokkal, fűtéssel, egyéb téli tennivalókkal kapcsolatos kérdések.
Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Fűtési megoldások

HozzászólásSzerző: gyom » 2017.01.08. 19:22

Értem,köszönöm. A relés kapcsolás jobb ha a termosztát mechanikus műkődésű. Megfigyeltem ,hogy sok termosztát mikor eléri a kritikus kapcsolási tartományt és átkapcsol van mikor ez két,három másodpercet is igénybe vessz. Csak lassan ugrik át a raszter.Ez idő alatt elektromos kisülések keletkeznek. Ezek oxidálják az érintkezőket. Minél nagyobb fogyasztó van rákötve enneh hatása annál nagyobb. Egy relé mágnestekercse 40-200 mA között megál. Ez jóval kisebb fogyasztás mind a fűtőszál teljesítménye. Jó ez így is ahogy csináltad,csak hosszú távon problémás lehet a termosztát kontak felületei. Ha a te típusod gyorsan kapcsol, akkor ez a probléma mérséklődik,nem válik számottevően problémássá. Amik nekem vannak azok sajnos gyenge minőségűek ezen a téren.
Értem és köszi. Nem tudom milyen gyorsan kapcsolnak azok amiket használok. Az árából gondolom csak, hogy nem csúcs kategóriájúak a nálam használatosak sem. Gondolom a magas páratartalom is károsító hatású lehet az áramot kapcsoló részére. A relék egyébként jól működnek keményebb hidegben és magas páratartalom mellett is?
Egy banán takarásnál nincs hideg viszont mindenen folyik a víz olyan magas a pára. Egy Trachy vészfűtésénél meg kemény-15-22 fokos hideggel kell számolni.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Fűtési megoldások

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.01.08. 19:32

Értem,köszönöm. A relés kapcsolás jobb ha a termosztát mechanikus műkődésű. Megfigyeltem ,hogy sok termosztát mikor eléri a kritikus kapcsolási tartományt és átkapcsol van mikor ez két,három másodpercet is igénybe vessz. Csak lassan ugrik át a raszter.Ez idő alatt elektromos kisülések keletkeznek. Ezek oxidálják az érintkezőket. Minél nagyobb fogyasztó van rákötve enneh hatása annál nagyobb. Egy relé mágnestekercse 40-200 mA között megál. Ez jóval kisebb fogyasztás mind a fűtőszál teljesítménye. Jó ez így is ahogy csináltad,csak hosszú távon problémás lehet a termosztát kontak felületei. Ha a te típusod gyorsan kapcsol, akkor ez a probléma mérséklődik,nem válik számottevően problémássá. Amik nekem vannak azok sajnos gyenge minőségűek ezen a téren.
Értem és köszi. Nem tudom milyen gyorsan kapcsolnak azok amiket használok. Az árából gondolom csak, hogy nem csúcs kategóriájúak a nálam használatosak sem. Gondolom a magas páratartalom is károsító hatású lehet az áramot kapcsoló részére. A relék egyébként jól működnek keményebb hidegben és magas páratartalom mellett is?
Egy banán takarásnál nincs hideg viszont mindenen folyik a víz olyan magas a pára. Egy Trachy vészfűtésénél meg kemény-15-22 fokos hideggel kell számolni.
A cégnél a mélyhűtőkamrákban is ilyenek vannak, nem láttam hogy cserélték volna valaha. A hideggel nem lehet baja a párával meg nem tudom. Technika tehát el tud romlani, számomra inkább az a kérdés merült fel, hogy meghibásodás esetén zárja az áramkört vagy nem. Vettem két három tartalékot meghibásodás esetén, ilyen szempontból kényelmes ember vagyok, kihasználom a kor kényelmi vívmányait.

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Fűtési megoldások

HozzászólásSzerző: gyom » 2017.01.08. 19:47

Norbi, én most Decemberben vettem kettőt és az eladótól kérdeztem, hogy jól viseli e a párát. Azt monda akkor, hogy elég jól. Felmerült bennem akkor a kontaktspray használata néhány évente. Erre is rákérdeztem azt mondta hogy lehet használni. Csak felmerült aztán bennem a kérdés, hogy mennyire kell szétszedni ahhoz, hogy a megfelelő helyre jusson az anyag. Szabolcs erről mi a véleményed ?
Egyébként a banánnál már jó pár éve pontosan ugyanazon a hőfokon kapcsol ki és be. Tévedni nem téved. Hogy húz-e kicsi íveket, azt nem tudom.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Fűtési megoldások

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2017.01.08. 22:09

Ami nekem van típus az eléggé gyatra minőség. Ezért is kérdeztem rá. Viktor kérdésére válaszolva semmivel sem jobb a relé,ha a termosztát érintkezője illetve a behuzást elvégzendő mechanika jó minőségű. Egy jó termosztát is megbízhatóan üzemel az általuk meghatározott tartományon belül. Ha kontakt.spray.kellene akkor baj van. Ebben az esetben a termosztát a nedves környezettől független helyen legyen. Csak az érzékelő (külön kivezetéses típus)legyen a mért zónában. A termosztát vagy egy vízhatlan dobozban,vagy másik helyiségben. Visszatérve a relés kialakításra,ebben az esetben bármekkora terhelés tervezhető a termosztátra. Alap járaton az átlag termosztát 5 vagy 10 A terhelésig üzemeltethető. Ha ennél nagyobb, a termosztát megengedett értékénél nagyobb terhelés van rákötve akkor jön jól a segéd relé. A termosztát a relé mágneses tekercsét kapcsolja. A relé meg a fogyasztott.A relé terhelhetősége meg szabadon választható. Továbbá szilárdtest relék használatra mechanikus kapcsolás nélkül zárják az áramkört,vagyis nem keletkezik szikta,ív. Egy rosszul kapcsoló kontaktor le is verheti a kismegszakítót,vagy a FI relét. Az én termosztátim amiket használok szobai mechanikus kivitel. Van belőle vagy tíz darab. Ezért nem akarok pénzt adni más típusért. Nekem ezek 10A kapcsolnak. Viszont egy 835w fogyasztású fűtőszál kapcsoláskor kb.3mp-ig zizegett mire behúzott. Csere sem segített. Bekötöttem egy relét és a jelenség megszűnt.,illetve nem a tremosztáton keletkezik terhelt ív. Ez rövid távon is gondot.tud.okozni.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Fűtési megoldások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.01.09. 03:08

Köszönöm! ;)
Nálunk, azok a kábelek és a kollektor termosztátjai, mind egy-egy elemet kapcsolnak. Még a legelső takarásba raktam szobai kialakítást. A következő évre már ipari került be. Egyszerűen akkora hő keletkezett rajta, hogy megolvadt a burkolat. Most már értem miért. A jelenleg használtak, elvileg, (pára és por ellen) szigetelt kialakítások.

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Fűtési megoldások

HozzászólásSzerző: gyom » 2017.01.09. 11:11

Szabolcs!
Van egy használaton kívüli termosztátom aminek kitört a porcelán oldala, pont a kapcsoló részénél. (Sokunk ezt a típust használja.) Szétszedtem kíváncsiságból, így ránagyítva le is tudtam fotózni. A készülék egyébként 16(4) Amperos és 400 voltos.
007.JPG
007.JPG (165.29 KiB) Megtekintve 8751 alkalommal

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Fűtési megoldások

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2017.01.09. 19:04

Ami nekem van típus az eléggé gyatra minőség. Ezért is kérdeztem rá. Viktor kérdésére válaszolva semmivel sem jobb a relé,ha a termosztát érintkezője illetve a behuzást elvégzendő mechanika jó minőségű. Egy jó termosztát is megbízhatóan üzemel az általuk meghatározott tartományon belül. Ha kontakt.spray.kellene akkor baj van. Ebben az esetben a termosztát a nedves környezettől független helyen legyen. Csak az érzékelő (külön kivezetéses típus)legyen a mért zónában. A termosztát vagy egy vízhatlan dobozban,vagy másik helyiségben. Visszatérve a relés kialakításra,ebben az esetben bármekkora terhelés tervezhető a termosztátra. Alap járaton az átlag termosztát 5 vagy 10 A terhelésig üzemeltethető. Ha ennél nagyobb, a termosztát megengedett értékénél nagyobb terhelés van rákötve akkor jön jól a segéd relé. A termosztát a relé mágneses tekercsét kapcsolja. A relé meg a fogyasztott.A relé terhelhetősége meg szabadon választható. Továbbá szilárdtest relék használatra mechanikus kapcsolás nélkül zárják az áramkört,vagyis nem keletkezik szikta,ív. Egy rosszul kapcsoló kontaktor le is verheti a kismegszakítót,vagy a FI relét. Az én termosztátim amiket használok szobai mechanikus kivitel. Van belőle vagy tíz darab. Ezért nem akarok pénzt adni más típusért. Nekem ezek 10A kapcsolnak. Viszont egy 835w fogyasztású fűtőszál kapcsoláskor kb.3mp-ig zizegett mire behúzott. Csere sem segített. Bekötöttem egy relét és a jelenség megszűnt.,illetve nem a tremosztáton keletkezik terhelt ív. Ez rövid távon is gondot.tud.okozni.
Egyetértek Szabi, fontos a jó relé választás is, csak olyat érdemes használni, aminek viszonylag "nagyobb" az érintkezők közti távolsága, ezáltal kisebb eséllyel ég el idővel, illetve a túlméretezés itt is alapszabály, mivel a bekapcsoláskor a hideg ellenállás miatt a névlegesként feltüntetett áramfelvételnek akár kétszerese is jelentkezhet, amivel meg kell birkóznia az érintkezőknek. Kisebb áram kapcsolására alkalmas, több érintkezőpáros relé érintkezőit nem érdemes párhuzamosan kötni, mert az egyik mindig gyorsabb, ami el is fog égni idővel, így vagy állandó fűtés lesz vagy nem lesz. :(
A relé használat mellett az is szól, hogy ha kiegészítjük a termosztátot, akkor az jóval tovább "él", a relé általában olcsóbb egy jó minőségű termonál.

Mátyás
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2015.02.25. 21:07
Tartózkodási hely: Mályi
Kapcsolat:

Re: Fűtési megoldások

HozzászólásSzerző: Mátyás » 2017.01.15. 17:56

Üdv.
mindenkinek.
Érdeklődni szeretnék,hogy infrapaneles fűtési megoldásban van-e valakinek tapasztalata.
És ha igen,milyen eredménnyel,és hány wattos paneleket használ.
Én most ebbe szeretnék beruházni egy (kicst).
Természetesen a kerti növények fűtésére gondolok.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Fűtési megoldások

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2017.01.15. 18:23

Szia. Én ilyet használok a washi és a phoenix fűtésére. Nekem tökéletesen megfelel. Watt értékben magasan kedvezőbb a fűtő kábelhez képest.

http://stafeta.hu/webshop/futokabel-fil ... 0cm-220w-m

Mátyás
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2015.02.25. 21:07
Tartózkodási hely: Mályi
Kapcsolat:

Re: Fűtési megoldások

HozzászólásSzerző: Mátyás » 2017.01.15. 18:34

Szia. Én ilyet használok a washi és a phoenix fűtésére. Nekem tökéletesen megfelel. Watt értékben magasan kedvezőbb a fűtő kábelhez képest.

http://stafeta.hu/webshop/futokabel-fil ... 0cm-220w-m
Szia.
Ha jól látom neked fűtőfolia,fűtőfilmed van.
Az infra panel,és a fűtőfilm között mi a külömbség,
az árán kívül.
Nekem kb.20 m3 es teret kellene fűteni.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Fűtési megoldások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.01.15. 19:12

Hány fokot szeretnél tartani bent, és milyen a szerkezet falazata (szigetelése)?
A film és a panel közötti különbségéget leegyszerűsítve: A film mint, neve is mutatja vékony, filmszerű (1.3 mm), szerkezetileg flexibilis, többnyire csak egy érpárral és ajzattal szerelt. Általában minkét oldalán melegít. A panel általában készreszerelt, 3-9cm vastag. Létezik beépített termosztátos, illetve dupla oldalas is, de nagy általánosságban egy oldalra fejti ki a hősugárzást. Szerkezetileg merev, konzolra telepíthető.
Az elv ugyanaz, a bevilágítási szög is (általában 120°). A film lényegesen olcsóbb.

Mátyás
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2015.02.25. 21:07
Tartózkodási hely: Mályi
Kapcsolat:

Re: Fűtési megoldások

HozzászólásSzerző: Mátyás » 2017.01.15. 19:34

Hány fokot szeretnél tartani bent, és milyen a szerkezet falazata (szigetelése)?
A film és a panel közötti különbségéget leegyszerűsítve: A film mint, neve is mutatja vékony, filmszerű (1.3 mm), szerkezetileg flexibilis, többnyire csak egy érpárral és ajzattal szerelt. Általában minkét oldalán melegít. A panel általában készreszerelt, 3-9cm vastag. Létezik beépített termosztátos, illetve dupla oldalas is, de nagy általánosságban egy oldalra fejti ki a hősugárzást. Szerkezetileg merev, konzolra telepíthető.
Az elv ugyanaz, a bevilágítási szög is (általában 120°). A film lényegesen olcsóbb.
10-es polikarbonát.
DSC_1856.JPG
DSC_1856.JPG (776.6 KiB) Megtekintve 8696 alkalommal

a tetejét még lefogom tljesen szigetelni.
Jelenleg egy olajradiátor tartja 1-2 fokon a belső hőmérsékletet, a kinti -15 foknál.
Csak ez egy kicst költséges. Ezen szeretnék faragni.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Fűtési megoldások

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2017.01.15. 19:51

Szia. Én ilyet használok a washi és a phoenix fűtésére. Nekem tökéletesen megfelel. Watt értékben magasan kedvezőbb a fűtő kábelhez képest.

http://stafeta.hu/webshop/futokabel-fil ... 0cm-220w-m
Szia.
Ha jól látom neked fűtőfolia,fűtőfilmed van.
Az infra panel,és a fűtőfilm között mi a külömbség,
az árán kívül.
Nekem kb.20 m3 es teret kellene fűteni.
Igen nekem filmem van. Nem tudom mi a különbség a kettő között. Az infrafilm infra sugárzással melegít. A fólia meg az anyag ellenálásából fakadó hőtermelésből. Elméletileg (!!) a fűtőfilm is bocsát ki infra fényt(elméletileg)

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Fűtési megoldások

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2017.01.15. 19:57

Hány fokot szeretnél tartani bent, és milyen a szerkezet falazata (szigetelése)?
A film és a panel közötti különbségéget leegyszerűsítve: A film mint, neve is mutatja vékony, filmszerű (1.3 mm), szerkezetileg flexibilis, többnyire csak egy érpárral és ajzattal szerelt. Általában minkét oldalán melegít. A panel általában készreszerelt, 3-9cm vastag. Létezik beépített termosztátos, illetve dupla oldalas is, de nagy általánosságban egy oldalra fejti ki a hősugárzást. Szerkezetileg merev, konzolra telepíthető.
Az elv ugyanaz, a bevilágítási szög is (általában 120°). A film lényegesen olcsóbb.
10-es polikarbonát.
DSC_1856.JPG

a tetejét még lefogom tljesen szigetelni.
Jelenleg egy olajradiátor tartja 1-2 fokon a belső hőmérsékletet, a kinti -15 foknál.
Csak ez egy kicst költséges. Ezen szeretnék faragni.
Az olajradiátor a legrosszabb választás a takarás fűtésére. Illetve jó lenne ,de légkeverés nélkül egyenetlen lessz a légtér felmelegítése. Felül meleg,alul hideg. Én jobb megoldásnak tartok a hősugárzót(ventilátoros kivitel) Ez keveri a levegőt. Lefelé irányítva a talaj felé kell üzemeltetni. Szerintem neked ez is jó lenne. Vagy ha már megvan a radiátor,a radiátor mőgé egyszerűen beállítani egy szobai ventillátort és a lamellákon átfujatni a levegőt. A lényeg,hogy keverje a levegőt . A film meg azért jó,mert nagy felületen adja le a hőt. Lehet talajra is fektetni,illetve körbe a takarás oldalára állítani a tajalt éríntve.Így hűfügöny keletkezik légkeverés nélkül. Ez a megoldás is tökéletes,de itt körbe jó telepíteni a takarás szélén vagy a padozatra fektetve.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Fűtési megoldások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.01.15. 20:01

Mindkettő ugyanazon az elven működik (még a kvarc sugárzó is).
A takarások tetejére egy komolyabb szigetelést teszel, pluszban egy hűtükröt és oda rögzíted a filmet. Szerintem, hibátlan megoldás. Jó gondolat. Ha +5-10°C körüli hőmérsékletet szeretnél elérni ~ 500 W kellene.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Fűtési megoldások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.01.15. 20:03

Szabi!

Egyetértünk, hogy kell valami ami a meleg levegőt lemozdítja. Nálunk is ilyen a nagy takarás fűtése. Olajradiátor és thermo ventilátor.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Fűtési megoldások

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2017.01.15. 20:14

Szabi!

Egyetértünk, hogy kell valami ami a meleg levegőt lemozdítja. Nálunk is ilyen a nagy takarás fűtése. Olajradiátor és thermo ventilátor.
Köszönöm a megerősítést nagyuram! A meleg levegőt le kell tolni talaj színtre.

Mátyás
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2015.02.25. 21:07
Tartózkodási hely: Mályi
Kapcsolat:

Re: Fűtési megoldások

HozzászólásSzerző: Mátyás » 2017.01.15. 20:27

A ventillátoros megoldást azt megtudom oldani.
De én a villany számlán szeretnék faragni.
Ezért gondoltam, hogy 600-700watt-os infrafűtőfilm sgítene a jelenlegi 1500-3000wattos fogyasztáson. :(
Amúgy köszi a segítségeket.

Mátyás
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2015.02.25. 21:07
Tartózkodási hely: Mályi
Kapcsolat:

Re: Fűtési megoldások

HozzászólásSzerző: Mátyás » 2017.01.15. 20:30

Mindkettő ugyanazon az elven működik (még a kvarc sugárzó is).
A takarások tetejére egy komolyabb szigetelést teszel, pluszban egy hűtükröt és oda rögzíted a filmet. Szerintem, hibátlan megoldás. Jó gondolat. Ha +5-10°C körüli hőmérsékletet szeretnél elérni ~ 500 W kellene.
A banán a citrus, és még sok más miatt,a hőmérsékletet 0fok felett kell tartanom.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Fűtési megoldások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.01.15. 21:00

Az infrában az a zseniális, hogy azt fűti amire rálát és az fűti a környezetét.


Vissza: “Téli védelem”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég