Csíráztatás, szaporítás

A növények nevelése csíráztatástól a felnőtt korig. Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.
Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.02.15. 03:14

Így "többtizenéves" távlatból szemlélve is csak, kísérletezgetünk. Mindannyiunknak vannak bevált módszerei (sikerei) és próbálkozásai (gyilkolászásai :lol: ).
Nagyjából azt szűrtem le, hogy a csíraképes magok ha megkapják a szükséges dolgokat fejlődésnek indulnak. Értem ez a alatt: a hőmérséklet (esetleg hőkezelés/hidegsokk), nedvesség, igény szerinti fénymennyiség, ha van gyümölcshús (eltávolítás vagy kezelés, pl: savas közegbe áztatás). Továbbra is a legnagyobb "ellenségnek", a gombásodást tartom, amit utána követ a nem megfelelő tartásmód, majd a türelmetlenség.
Szóval, csak hajrá, menni fog! :mrgreen:

Kriszti21
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2018.01.05. 20:19
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Kriszti21 » 2018.02.16. 16:32

Köszönöm ! :)

Több témában is olvasgatok, de azt még nem láttam pl. , hogy ki milyen gombaölőt használ!? Ti milyet használtok? Illetve minden féle magnak adtok( pálmák, banánok, pluméria, császárfa, maracuja, avokádo, kaktuszok, stb) Csíráztatás előtt vagy után kezelitek ? :)
:D

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.02.16. 18:30

Mi Topsit-M -et használunk. Az áztató vízbe is és a papír lapok közé is ezt teszünk a csíráztatás megkezdésekor.

Szóráth
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2017.11.15. 20:35
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Szóráth » 2018.02.20. 15:28

Örülök a sikerednek! ;) :)
A kiwano íze nem nyerte meg a tetszésem,ezért valószínűleg a másik felét is inkább megeszem :oops: ,ha már vettem ;) ,de szaporítani nem fogom.
Majd számolj be róla,hogy mennyire vízigényes a Kalahári sivatag növénye 8-) és hogyan fejlődik. ;) :)
IMG_20180111_202341.jpg
IMG_20180113_140436.jpg
[/quote]
Az íze nekem sem jött be. :roll: A családban is csak én ettem belőle, és amit nem ettem meg, azt vetettem el. ;) Majd később beszámolok róluk. Elvileg vízigényes és kétlaki. Szerintem biztos lesznek köztük porzós és termős egyedek is.[/quote]
Köszi szépen! ;) Gondolom,úgy vagy vele,hogy mint egzotikum,érdemes egyszer kipróbálni és megnézni a fejlődését,mert a gondozása közben messzi tájakra repít ! ;)[/quote]---------//----------------------------//------------//-----------///------- Helyzetjelentés: Az elvetett kiwano novémyeimnek csak a fele maradt meg. Palántadőlés miatt pusztulhatott el a többi gondolom. Ki kelt két golgotavirág mag is. (Ezek közül a kisebbiken még csak a két szétnyílt sziklevél és az apró fekete maghéj látható,innen is tudom,hogy biztosan golgotavirág.) Azért rakok fel most képeket,mert félek,hogy fényhiány miatt mind elszáradnak a kikelt palánták. Az értékes kis "golgotavirágok" tövéhez raktam egy kis fahéjat,úgy tudom,hogy megakadályozza a palántadőlést. Talán baktériumölő,ha jól tudom. Vetettem tegnap sárga paradicsomokat,goji bogyót (bolti aszalvány magjaiból), illetve gránátalmákat is dugványoztam tegnap fahéj segítségével. Elvile g a gránátalma jól dugványozható.

Szóráth
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2017.11.15. 20:35
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Szóráth » 2018.02.20. 15:35

Utt vannak a jepeim:
Csatolmányok
IMG_1273.JPG
IMG_1273.JPG (815.19 KiB) Megtekintve 8300 alkalommal
IMG_1272.JPG
IMG_1272.JPG (910.6 KiB) Megtekintve 8300 alkalommal
IMG_1270.JPG
IMG_1270.JPG (826.53 KiB) Megtekintve 8300 alkalommal
IMG_1269.JPG
IMG_1269.JPG (528.8 KiB) Megtekintve 8300 alkalommal
IMG_1268.JPG
IMG_1268.JPG (513.59 KiB) Megtekintve 8300 alkalommal

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Boni » 2018.02.21. 06:22

Helyzetjelentés: Az elvetett kiwano novémyeimnek csak a fele maradt meg. Palántadőlés miatt pusztulhatott el a többi gondolom. Ki kelt két golgotavirág mag is. (Ezek közül a kisebbiken még csak a két szétnyílt sziklevél és az apró fekete maghéj látható,innen is tudom,hogy biztosan golgotavirág.) Azért rakok fel most képeket,mert félek,hogy fényhiány miatt mind elszáradnak a kikelt palánták. Az értékes kis "golgotavirágok" tövéhez raktam egy kis fahéjat,úgy tudom,hogy megakadályozza a palántadőlést. Talán baktériumölő,ha jól tudom. Vetettem tegnap sárga paradicsomokat,goji bogyót (bolti aszalvány magjaiból), illetve gránátalmákat is dugványoztam tegnap fahéj segítségével. Elvile g a gránátalma jól dugványozható.
Igen,golgotavirág van az egyik képen! :) :) :) :) ( a 4. 8-) )
A dugványozáson magvetést értesz? :?: Február vége van már ,javultak a fényviszonyok is,elvileg megúszhatod "fény miatti megnyurgulás utáni " :D palántadőlés nélkül... ;)
Ha van közelben gránátalma bokrod,az ilyenkor levágott fiatal /1-2 éves/ gallyacskák vízben kigyökeresedhetnek. ;)
Köszi a képeket! Gratulálok a magoncokhoz :) ,vigyázz rájuk,csak semmi pánik! ;) ;) ;) :)
Még annyi,hogy
nem szerencsés pl. 25 fokból 10 fokba vinni őket már ilyenkor( sokként éri őket :!: a hőmérséklet ekkora csökkenése ) azért,hogy a hűvösebb helyen ne nőjenek már annyira... ;) ( ez tanács,ha esetleg eszedbe jutna ilyesmi)
Tehát,ahol kikeltek :) ,maradjanak ott,csak max. húzd jó közel az ablakhoz és forgasd a cserepeket :idea:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Szóráth
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2017.11.15. 20:35
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Szóráth » 2018.02.21. 17:08

Helyzetjelentés: Az elvetett kiwano novémyeimnek csak a fele maradt meg. Palántadőlés miatt pusztulhatott el a többi gondolom. Ki kelt két golgotavirág mag is. (Ezek közül a kisebbiken még csak a két szétnyílt sziklevél és az apró fekete maghéj látható,innen is tudom,hogy biztosan golgotavirág.) Azért rakok fel most képeket,mert félek,hogy fényhiány miatt mind elszáradnak a kikelt palánták. Az értékes kis "golgotavirágok" tövéhez raktam egy kis fahéjat,úgy tudom,hogy megakadályozza a palántadőlést. Talán baktériumölő,ha jól tudom. Vetettem tegnap sárga paradicsomokat,goji bogyót (bolti aszalvány magjaiból), illetve gránátalmákat is dugványoztam tegnap fahéj segítségével. Elvile g a gránátalma jól dugványozható.
Igen,golgotavirág van az egyik képen! :) :) :) :) ( a 4. 8-) )
A dugványozáson magvetést értesz? :?: Február vége van már ,javultak a fényviszonyok is,elvileg megúszhatod "fény miatti megnyurgulás utáni " :D palántadőlés nélkül... ;)
Ha van közelben gránátalma bokrod,az ilyenkor levágott fiatal /1-2 éves/ gallyacskák vízben kigyökeresedhetnek. ;)
Köszi a képeket! Gratulálok a magoncokhoz :) ,vigyázz rájuk,csak semmi pánik! ;) ;) ;) :)
Még annyi,hogy
nem szerencsés pl. 25 fokból 10 fokba vinni őket már ilyenkor( sokként éri őket :!: a hőmérséklet ekkora csökkenése ) azért,hogy a hűvösebb helyen ne nőjenek már annyira... ;) ( ez tanács,ha esetleg eszedbe jutna ilyesmi)
Tehát,ahol kikeltek :) ,maradjanak ott,csak max. húzd jó közel az ablakhoz és forgasd a cserepeket :idea:
Nem szándékoztam őket hideg helyre viini,de köszönöm a tanácsot! Gránátalmán nem magvetést értek,tavalyi arasznyi hajtásait dugványoztam földbe. Legkölebb vízbe fogom dugványozni.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Boni » 2018.02.22. 06:32

Helyzetjelentés: Az elvetett kiwano novémyeimnek csak a fele maradt meg. Palántadőlés miatt pusztulhatott el a többi gondolom. Ki kelt két golgotavirág mag is. (Ezek közül a kisebbiken még csak a két szétnyílt sziklevél és az apró fekete maghéj látható,innen is tudom,hogy biztosan golgotavirág.) Azért rakok fel most képeket,mert félek,hogy fényhiány miatt mind elszáradnak a kikelt palánták. Az értékes kis "golgotavirágok" tövéhez raktam egy kis fahéjat,úgy tudom,hogy megakadályozza a palántadőlést. Talán baktériumölő,ha jól tudom. Vetettem tegnap sárga paradicsomokat,goji bogyót (bolti aszalvány magjaiból), illetve gránátalmákat is dugványoztam tegnap fahéj segítségével. Elvile g a gránátalma jól dugványozható.
Igen,golgotavirág van az egyik képen! :) :) :) :) ( a 4. 8-) )
A dugványozáson magvetést értesz? :?: Február vége van már ,javultak a fényviszonyok is,elvileg megúszhatod "fény miatti megnyurgulás utáni " :D palántadőlés nélkül... ;)
Ha van közelben gránátalma bokrod,az ilyenkor levágott fiatal /1-2 éves/ gallyacskák vízben kigyökeresedhetnek. ;)
Köszi a képeket! Gratulálok a magoncokhoz :) ,vigyázz rájuk,csak semmi pánik! ;) ;) ;) :)
Még annyi,hogy
nem szerencsés pl. 25 fokból 10 fokba vinni őket már ilyenkor( sokként éri őket :!: a hőmérséklet ekkora csökkenése ) azért,hogy a hűvösebb helyen ne nőjenek már annyira... ;) ( ez tanács,ha esetleg eszedbe jutna ilyesmi)
Tehát,ahol kikeltek :) ,maradjanak ott,csak max. húzd jó közel az ablakhoz és forgasd a cserepeket :idea:
Nem szándékoztam őket hideg helyre viini,de köszönöm a tanácsot! Gránátalmán nem magvetést értek,tavalyi arasznyi hajtásait dugványoztam földbe. Legkölebb vízbe fogom dugványozni.
Még egy tanács ! 8-) A mostani "szibériai betörés" :o elmúltával :idea: is dugványozzál belőle! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Szóráth
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2017.11.15. 20:35
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Szóráth » 2018.02.22. 16:55

Köszi a képeket! Gratulálok a magoncokhoz :) ,vigyázz rájuk,csak semmi pánik! ;) ;) ;) :)
Még annyi,hogy
nem szerencsés pl. 25 fokból 10 fokba vinni őket már ilyenkor( sokként éri őket :!: a hőmérséklet ekkora csökkenése ) azért,hogy a hűvösebb helyen ne nőjenek már annyira... ;) ( ez tanács,ha esetleg eszedbe jutna ilyesmi)
Tehát,ahol kikeltek :) ,maradjanak ott,csak max. húzd jó közel az ablakhoz és forgasd a cserepeket :idea:[/quote
Még egy tanács ! 8-) A mostani "szibériai betörés" :o elmúltával :idea: is dugványozzál belőle! ;)[/quote]
Dugványozok,ha marad beloluk valami. Ezek gyumolcsterno granatalmak,elvileg fagyérzekenyebbek!?) A szombaton elvetett sárga paradicsom magok,mint ahogy számítottam rá hamar kikieltek. Még nem ettem,de lattam sarga paradicsomot, kíváncsi leszek. Biztos egy kicsit másabb íze lesz.
IMG_1336.JPG
IMG_1336.JPG (921.63 KiB) Megtekintve 8232 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.02.24. 15:10

Mi szoktunk tartani sárga "körte" paradicsomot. Kellemes, enyhén édeskés ízű. A lehullott termésekből is kikel.
Jól mutatnak a saláta tálakon a különféle színek. Hiszen tudod, a szemünkkel is "eszünk". ;)

Szóráth
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2017.11.15. 20:35
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Szóráth » 2018.03.01. 12:07

A gojik is kicsíráztak! :) Az igaz,hogy magról vetve rossz ízűek? :roll: Ezt valakitől hallottam,hogy ne magról vessem. :o Sajnos képet nem enged feltölteni. :evil: :oops:

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.03.02. 06:11

999x999 pixel vagy alatta, akkor fel tudod tölteni.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2018.03.02. 15:05

Barátomtól kapott magok csíráztatásának eredménye:
Tamarind, 100%
Washingtonia, 100%
? magok,100%
Phonix, 0%
Sabal,még folyamatban.
H.parviflora,100% /sajátból/
Örülök az eredménynek,megjön a várva-várt jó idő és kezdődik a szétültetés. :D

Szóráth
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2017.11.15. 20:35
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Szóráth » 2018.03.02. 15:33

Itt vannak a gojik:
IMG_1397.JPG
IMG_1397.JPG (939.81 KiB) Megtekintve 8161 alkalommal

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Boni » 2018.03.02. 18:08

A gojik is kicsíráztak! :) Az igaz,hogy magról vetve rossz ízűek? :roll: Ezt valakitől hallottam,hogy ne magról vessem. :o Sajnos képet nem enged feltölteni. :evil: :oops:
Nem biztos,hogy mindegyik magonc bőtermő lesz,nagyszemű :shock: :D vagy jó ízű termést fog hozni. ;)
A "Valaki" 8-) arra gondolt,hogy pl. bujtással hozhatsz létre klónt,ami szinte 100%-osan hasonlítani fog az anyanövényre :) , a termés mennyiségében és minőségében azért lehet kisebb eltérés a leválasztott sarjnál is a gondozás és helymegválasztás függvényében. ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.03.02. 21:58

Barátomtól kapott magok csíráztatásának eredménye:
Tamarind, 100%
Washingtonia, 100%
? magok,100%
Phonix, 0%
Sabal,még folyamatban.
H.parviflora,100% /sajátból/
Örülök az eredménynek,megjön a várva-várt jó idő és kezdődik a szétültetés. :D
Gratulálok.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.03.03. 05:43

Barátomtól kapott magok csíráztatásának eredménye:
Tamarind, 100%
Washingtonia, 100%
? magok,100%
Phonix, 0%
Sabal,még folyamatban.
H.parviflora,100% /sajátból/
Örülök az eredménynek,megjön a várva-várt jó idő és kezdődik a szétültetés. :D
Ez jó hír, gratulálok, ügyes Vagy!
Előbb-utóbb az is kiderül, mit rejt a kérdőjel. :)

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2018.03.03. 09:59

Barátomtól kapott magok csíráztatásának eredménye:
Tamarind, 100%
Washingtonia, 100%
? magok,100%
Phonix, 0%
Sabal,még folyamatban.
H.parviflora,100% /sajátból/
Örülök az eredménynek,megjön a várva-várt jó idő és kezdődik a szétültetés. :D
Ez jó hír, gratulálok, ügyes Vagy!
Előbb-utóbb az is kiderül, mit rejt a kérdőjel. :)
Igen,igen, csak még egy kis türelemmel kel lenem,ebből a kicsi dárdából még nem derül ki semmi. ;)

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2018.03.03. 10:00

Barátomtól kapott magok csíráztatásának eredménye:
Tamarind, 100%
Washingtonia, 100%
? magok,100%
Phonix, 0%
Sabal,még folyamatban.
H.parviflora,100% /sajátból/
Örülök az eredménynek,megjön a várva-várt jó idő és kezdődik a szétültetés. :D
Gratulálok.
Köszönöm! :)

Kriszti21
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2018.01.05. 20:19
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Kriszti21 » 2018.03.04. 11:20

Sziasztok :)

Szeretnék beszámolni nektek, hátha valakinek valamibel kapcsolatban van tapasztalata :)
A plumeria magok úgy megindultak, hogy már van 8 cm-es is köztük :D az adenium obesum-omból egy darabkám volt csak ami kicsírázott, de tegnap ő is kidőlt a sorból :( talán túl sok párásítást kapott vagy sok öntözést, sajnos nem tudom, pedig már volt kés kis levele :/ van még két kicsírázott adenium arabicumom, amik ugyan élnek, de a magházat nem dobták le, én vettem le róluk, és utána láttam meg hogy a hegyükön már kissé száradnak, gondolom túl későn vettem le :/ :!: :?: érdekesség képpen leírom csak, hogy van egy dendrobium nobilem, ő pedig annyira hajta hogy már a kis bulbája az egyik levágott ág tetején kezdett el gyökeresedni :lol: van egy dracena magom, kíváncsi voltam hogy 1ből 1bmennyi eséllyel indul meg, de képzeljétek megindult, úgyhogy elmondhatom hogy 100% -os a csírázási arány :lol: a mocsári hibiszkuszokból ahhoz képest hogy egy hónapos a csírázás, van ami egy hét után kibújt , a többiekre várok még :) voltak perui leander magjaim, 5 db, ebből 2 db csírázott ki, a magház eltávolítása közben gondolom sértettem őket és így oda lettek. A washingtonia magokat Alphatól kaptam ( mégegyszer nagyon köszönöm) , ők nagyon szépen beindultak, ellenben a sabal minor magokkal, velük a gombásodással küzdök, mint kiderült fordítva csináltam ( pucol, áztat, nem pedig áztat pucol) és valószínű a rajta maradt hús miatt. Kezelgetem őket, de minden nap mikor meglesem őket, látok egy két darabot amit ujra bespriccelek. Ezeken kívül kb 2 hónapja várok valami kis áttörésre az ezüst datolya pálma, chilei mézpálma, japán cikász, törpe palmetta, sziklapálma, tűzvirágfa magoktól, de semmi jelük hogy ők akarnának valamit :/ szerintetek van még valami esély rá! Tudom az idő kell nekik ;) két hete pedig megjöttek az újabb magok, amikre nagyon kíváncsi leszek, 4 fajta golgota, kenderpálma, guava magok, és a hűtőben pihen az örökzöld mamgólia, babérmeggy, és a babér. Na és az utolsó három mag amit a zöldségesnél vettem, két darab avokádó mag, amiket most a fogpiszkálós szúrkálás nélkül próbálok életre hívni ( boni adta az ötletet), a tavalyi előtti avokádóm már 50-60 cm es és elágazott magától. Van egy darab mangó magom, talán ő most fog kibújni, mintha nyomná fel a földet, és végezetül de nem utolsó sorban :lol: , tegnap két nap áztatás után földbe tettem két kis kókuszdiót :D amiknek végül előszedtem a padlásról a nagy akváriumot és ebbe tettem serepestől, fűtés mellé tettem és zártam a tetejét, benne a hőmérő 32-34 fokot mutat és 60% os párát. Ez nem sok neki szerintetek? Vigyem távolabb a fűtéstől? Illetve bele tehetem a többi pálma magot ( úton vannak a banán magok is ) vagy ez már nekik tényleg sok? :!: :?:

Ui: tegnap tettem el kb 5 éves chili meg kalifornia paprika magokat, kíváncsi vagyok van e esély rájuk :lol:

Azt hiszem írtam egy kisebb regényt, köszönöm ha elolvassátok és netalán választ vagy tapasztalatot osztatok meg velem ezek kapcsán :D
:D


Vissza: “Csíráztatás, szaporítás, mesterséges környezet”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég