Oldal: 1 / 24

Re: Növényvédelem

Elküldve: 2015.02.21. 14:59
Szerző: admin6
Ide írhatsz, ha a növényeidet kártevők támadták meg. Kérdések és segítségek helye.

Re: Phoenix canariensis

Elküldve: 2015.03.21. 11:19
Szerző: brigo
Üdvözletem :) Segítséget szeretnék kérni: a minden jóindulattal ajándékba kapott növényem alsó levelein szürke-fekete, kemény dudorokat látok, melyek eltávolítása után helyükön sárga folt látható. Mi lehet ez? A magról nevelt növényeimen nem tapasztaltam ilyet. Ez valami gomba?

Re: Phoenix canariensis

Elküldve: 2015.03.21. 11:24
Szerző: Boni
Szia!
Üdv. a fórumon! :)
Szerencsére az enyémen még nem volt ilyen. :roll: Köszi a képet!
Kicsit furcsák,de pajzstetűre nem gyanakszol? Lepattinthatóak?
Az, hogy sárga marad a nyoma...szívásnak tűnik :)
Viszont nincs pajzstetű formájuk,mind más és más... :roll: az is lehet,hogy valami egyéb szívókártevő(tripsz) jele. ;)

Re: Phoenix canariensis

Elküldve: 2015.03.21. 11:46
Szerző: Boni
http://www.gazdabolt.hu/index.php?route ... page_id=38

brigo!
Innen el tudsz indulni,hátha ráismersz a leírásokból,hogy nálad mi lehet...és van kezelési mód is. ;)
Addig is 8-) ,míg valaki a fórumról fel nem ismeri biztosan, a kártevő pontos fajtáját. :)

Re: Phoenix canariensis

Elküldve: 2015.03.21. 12:53
Szerző: Alpha
Brigo!

A kép alapján, Én is, pajzsterűt mondok. Ha van lehetőséged, akkor az összes fertőzött növényedet különítsd el! Aztán jöhet a felszívódó hatású rovarölő,és a kapirgálás. Káliszappanos-denaturálszeszes oldattal le is lehet mosni.
Őszintén, nem Vagyok irigy Rád ezért. De, kitartás, van fény az alagút végén (és nem csak ott, ahol bejöttünk)! ;)

Re: Phoenix canariensis

Elküldve: 2015.03.21. 13:59
Szerző: brigo
Köszönöm :) A pajzstetűvel szembeni türelemjáték már megy sajnos, jó kis dús lombozatú ficus benjaminán gyakoroltam többek között :D
Sajnos azóta találtam pár fotót ami alapján pálma üszögre, graphiola-ra gyanakszom :geek: Ezek a kiemelkedések a levélen inkább kis 1-2mm-nyi kemény gömbök , (olyan mintha cunder lenne :lol: ) fekete-szürke színben, a göb lekaparása után sárga foltocska barna pöttyel a közepén...
http://flrec.ifas.ufl.edu/palm_prod/pal ... ting.shtml
Így nem mertem kockáztatni, hogy több milliónyi spórát elengedhet még ha el is van különítve és bizony az alsó nagyon fertőzött leveleket levágtam mert volt ahol sárgás pötty is látható volt a gömb felszínén :(
Elméletileg 6hét körül kell elkülöníteni, kap gombaellenes szert aztán reménykedem. Az bosszant kissé, hogy a kereskedők így adnak el növényt.

Re: Phoenix canariensis

Elküldve: 2015.03.21. 18:14
Szerző: Boni
Így nem mertem kockáztatni, hogy több milliónyi spórát elengedhet még ha el is van különítve és bizony az alsó nagyon fertőzött leveleket levágtam mert volt ahol sárgás pötty is látható volt a gömb felszínén :(
Gondolod,hogy a sárgás pötty már érett spóra lehet? :roll:

Re: Phoenix canariensis

Elküldve: 2015.03.21. 22:28
Szerző: brigo
Amennyire ki tudtam bogozni a francia, spanyol és olasz oldalakon amelyiknek sárga pötty volt a tetején az spóraszórásra kész volt :( Azt írták a nagyon fertőzött levelet kell eltávolítani, a túlzott levél eltávolítás legyengítheti a növényt. Floridára vonatkoztatva 10-11 hónap lappangást írnak a korábban olvasott 6héthez képest, ez talán az éghajlat miatt változhat :?: A vele érkezett trachycarpus fortunein nem látok ilyet, de az ördög mint tudjuk nem alszik... Kinéztem néhány pálmát (igaz másik kereskedőnél) de ez most kicsit lehangolt :? karantén :shock:

Re: Phoenix canariensis

Elküldve: 2015.03.21. 23:51
Szerző: Bis
Gratulálok brigo , nagyon jól beazonosítottad. ;)
Itt ( http://insectimages.org/browse/detail.c ... um=5222065 ) viszont azt olvasom, hogy a betegség gazdanövénye a Butia capitata :shock: , akkor ez a nyavalya lenne a mi Butiáinkon is? :roll:

Re: Növényvédelem

Elküldve: 2015.03.22. 05:55
Szerző: admin6
Brigo, köszöntet a feltöltésért! Ide lett áthelyezve, hogy többen is okulhassanak belőle.

Re: Növényvédelem

Elküldve: 2015.03.22. 19:01
Szerző: lesli5
Ismét felütötte fejét a magoncok között a gyökereiket megtámadó gomba.Pár éve ugyanígy jártam,mint most a plovdiviakkal.Kaptak gombaölőt,remélem még időben léptem....

Re: Növényvédelem

Elküldve: 2015.03.23. 08:46
Szerző: yamaha
A válasz a leadott levelekre a foltossággal kapcsolatban.


Kedves Kolléga!

Nemesgulácson a kolléganőmnek átadott növényi mintát megvizsgáltam, azokon levélfoltosságot okozó gomba betegségeket találtam, ezek gyengültségi paraziták.

A levélfoltosság tünetet több kórokozó is előidézhette, például az Annelophore sp., Pseudocercospora sp., Pestalotiopsis sp., Pestalozzia sp. A leveleken eleinte világos, áttetsző, később sárgásbarna vagy szürke, gyakran összefolyó foltokat okoznak. A foltos, beteg levelek levágásával, folyamatos eltávolításával megelőzheti a kórokozó továbbterjedését.

A levélfoltosság ellen ajánlott gombaölő szerrel permetezni a lombfelületet. Javasolt szabadforgalmú szerek: Astra Rézoxiklorid, Dithane, Kocide, Champion, - kontakt, Amistar felszívódó hatóanyagú készítmény, ez hosszabb ideig megvédi a növényt.

A növényeket nem szabad zárt térben permetezni! A növényvédő szerek felhasználása előtt figyelmesen olvassa el a csomagoláson részletezett felhasználási útmutatót, amely kitér a töménységre, valamint a munkavédelmi előírásokra is!

A tüneteket az okozta, hogy a nem megfelelően öntözött növények, akár kiszáradnak, akár túl vannak öntözve, legyengülhetnek és fogékonyabbá vállnak más betegségekkel, fertőzésekkel szemben. A magas páratartalom és nem megfelelő szellőztetés kedvező körülményeket biztosít a gombás megbetegedéseknek. A túlöntözéstől és a hideg öntözővíztől a levélvégek szürkés zölden vagy szürkésbarnán visszaszáradnak. Az öntözés követően 20-30 perc elegendő a növény számára a megfelelő vízmennyiség felvételéhez, ez után ne álljon vízben, a felesleget ki kell önteni az alátétből és a következő öntözést csak akkor kell végezni, a talaj felszíne néhány cm-es mélységig kezd kiszáradni.

Üdvözlettel:

Maradics Ilona Diána

növényvédelmi mikológus

Re: Növényvédelem

Elküldve: 2015.03.23. 09:26
Szerző: Alpha
DonGabriell!

Köszönet, az utánajárásnak és a közzétételnek. ;)
Egy ici-picit "savanyú a szöllő". Tankönyvi anyag van kimásolva ...

Re: Növényvédelem

Elküldve: 2015.03.23. 10:08
Szerző: kurdilaci
DonGabriell!

Köszönet, az utánajárásnak és a közzétételnek. ;)
Egy ici-picit "savanyú a szöllő". Tankönyvi anyag van kimásolva ...
Végül is azt kaptuk, amit már nagyjából addig is sejtettünk. 8-) A hazai klíma nem ideális a pálmák részére, a téli bebugyolálást, zártságot, nem megfelelő szellőzést stresszként éli meg, legyengül, s támadnak a gombák.A szakvélemény egyes részei már nem relevánsak a témával, hiszen nyilván nem fogunk öntözni , majd fél óra elteltével alátétet kiönteni a takarásban lévő pálmák alól. :lol:

Re: Növényvédelem

Elküldve: 2015.03.23. 20:28
Szerző: Peti
Köszi Gábor.
Laci, az a baj ezzel az egésszel, hogy mint már írtam nálam nyár közepén is jelentek meg pöttyök a tavasszal kihajtott teljesen ép levélen. Azt pedig nem lehet elmondani a Washimról, hogy legyengült lenne, vagy stresszes, majd kicsattan az egészségtől, még így közvetlenül a telelés után is, a vegetációs időszakban pedig őrült iramban hoz egyre nagyobb levélnyélen egyre nagyobb, erős, egészséges leveleket. :?

Re: Növényvédelem

Elküldve: 2015.03.24. 05:33
Szerző: Alpha
Annak idején, beszélgettem egy nagyon okos emberrel (semmi idézőjel, komolyan így gondolom!), a pálmákról. Szépen sorban átbeszéltük, milyenek vannak Nálunk. Akkor még csak egy Washi lakott kint. Nem akarta elhinni, hogy kint telel. Mutattam Neki képeket a takarásról. Az volt a válasz, hogy abban biztosan nem élte túl a telet. Aztán mutattam képeket, az évek folyamán hogyan fejlődött, és hogyan nőtt a takarás. Hümmögés, fejvakarás, álmélkodás. Majd kijelentette,hogy ez egy egyedi eset, nem szabad következtetést levonni belőle. Mutattam a szépemlékű fórumot, ahol csupa olyan növény volt, ami "nem tartható Hazánkban". Újjabb hümmögés. Ezt Ő nem érti, a tankönyvekben nem ez szerepel ...

Re: Növényvédelem

Elküldve: 2015.03.24. 10:55
Szerző: Atys
Igen, a tankönyvekben... :)

Re: Növényvédelem

Elküldve: 2015.03.24. 15:33
Szerző: Boni
:roll: A permetezőszerek hátoldalán lehetne józan paraszti ésszel is felfogható és kiszámolható keverési útmutató,ne kelljen hektárokkal :oops: számolnom,mikor csak 1-2 liter vagy 10 liter gombaölő permetlevet szeretnék készíteni.
Ilyenre gondolok,hogy 1 evőkanál por 10 liter vízben vagy 1 deci folyadék 10 literhez... :idea:
Sokan még %-ot se tudnak számolni és magas iskolájuk van. ;)

Re: Növényvédelem

Elküldve: 2015.03.24. 17:29
Szerző: Alpha
Félreértettetek. Az ember tudását nagyon nagyra becsülöm, a hozzátartozó szerénységét is. Csak nehezen fogadta el, hogy a könyvekben írtaktól van eltérés. Akkor tudta elfogadni, amit mondtam, amikor példák sorát tettem elé, és felkínáltam Neki, hogy bármikor jöhet, és ellenőrizheti a növényeket.

Re: Növényvédelem

Elküldve: 2015.03.24. 19:03
Szerző: Norbi74
Boni itt egy kis segítség az antikvár könyvemből. Egyébként egy tasak jellemzően 10 liter vízhez elég. A tasak tartalmát kiszórom papírra és 10 egyenlő részre osztom majd bezacskózom és így teszem el. Pár ezer forintért lehet kapni olyan mérleget amely 1 század grammot is mér ezzel még precízebben lehet adagolni.
DSC04192.JPG
DSC04192.JPG (903.38 KiB) Megtekintve 13309 alkalommal