Kertépítés

A kerttel mint egységgel kapcsolatos észrevételek, tapasztalatok, képek.
Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Kertépítés

HozzászólásSzerző: imy » 2015.03.09. 19:58

Hát nem a nevekre gondoltam, hanem arra, amiről beszéltünk. ;)
Egyébként a "kertedet" ismerve nem csodálkozom, hogy így az elején kissé hitetlen vagy a végeredményt illetően. De olyan társaságba keveredtél itt (a Fórumon), ami garantálja, hogy most már csak idő kérdése, és akkor is nagyon szép kerted lesz, ha nem akarod! :P ;)

Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kertépítés

HozzászólásSzerző: Atys » 2015.03.09. 20:10

Nagyon sok mindenről beszélgettünk :D Mint mondtam és ezét tudod..., hogy November óta nem vagyok százas. Mondjuk sosem voltam. Megvan az este minden része. És amit az Árpád hídnál "ígértem", betartom. Összeszedem a gondolataimat és az időmet és "megismertetlek vele...;-)
Igen, azt sejtem, hogy innentől akár akarom, akár nem, ebből kert lesz :lol:
Most éppen a kerítés melletti növénnyel leylandi ciprusnál tartok, de ez óránként változik egyenlőre... :D

Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kertépítés

HozzászólásSzerző: Atys » 2015.03.09. 20:11

Ezt azért én nem hinném Laci, de köszönöm! :)
Nem nagy dolog ám,csak kell egy pár év. ;)
Tíz évet adtam magamnak... :)

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Kertépítés

HozzászólásSzerző: imy » 2015.03.09. 20:19

Ha elfogadsz egy tanácsot: ne tegyél türelmetlenségből semmi olyant, amit (nem sokkal) később megbánhatsz! Én most hétvégén ástam/vágtam ki az utcán azokat a keskenylevelű ezüstfákat és a kertben a csavart fűzfát, amiket azért ültettem néhány éve, mert gyorsan nőnek. Inkább nőjenek lassabban, de válassz olyan növényeket, amelyeket még évek múlva is értékelni fogsz! ;)

Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kertépítés

HozzászólásSzerző: Atys » 2015.03.09. 20:24

Hogyne fogadnék el. Tőled? :) Egykét dologra azért rávilágítottunk és fény derült még többre tegnap ;) Éppen ezért változik szinte óránként. Vívódok magammal. Lehet kihagyom egyenlőre a kerítés melletti rész és ha "kialakult" valamennyire a kert többi része, visszatérek rá...

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Kertépítés

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.03.10. 03:33

Atys!

A kertészkedés, nem a türelmetlen emberek sportja! ;)
Hidd el, hogy Mindannyian és folyton változtatnánk valamit a kerten. Mindig "kerül elő" olyan növény, amit szeretnénk látni ébredés után. Ez a fejlődés része.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8442
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Kertépítés

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.03.10. 03:40

lemaradt:
Álmodd meg milyen növényeket szeretnél, és hová! Aztán nézd, meg mennyit fejlődnek 10-20 év alatt. Vedd figyelembe, hogy milyen és mennyi törödést (növényvédelem,táp, alkítás, takarást) kívánnak, és végezetül mennyire "kedvelik egymás társaságát" (pl: az egyik nem pírja a szárazságot, a másik a vízet). Ha így átgondolod, sokkal könnyebben tudsz döntésthozni. Szerintem. ;)

Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kertépítés

HozzászólásSzerző: Atys » 2015.03.10. 07:22

Köszönöm a tanácsokat! :) Megtervezem, átgondolom és megpróbálok Jól dönteni... :roll:

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kertépítés

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.03.11. 17:29

Aki pálmákat és egyéb egzotikus növényeket szeretne ültetni a kertjébe,szüksége lehet egy kis védelemre 8-) ,ami nem csak kőfal lehet ;) .
A védett kertrészek és a kedvező mikroklíma kialakításához kiválóak a hatalmas vagy még kicsi ,de gyorsan növő, nem fagyérzékeny örökzöldek.Jó megoldás a kerítésre futtatott borostyán, viszont az jóval alacsonyabb,mint egy szelet magasabban is fogó leylandii ciprus,ami viszont terebélyes. :lol:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Kertépítés

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.03.11. 19:43

Igen,ez egy jó ötlet,érdemes szélfogókon gondolkodni,meg olyasmiken,amik megvédik télen is a növények egy részét. Mondjuk Nálad eleve jobb a mikrolíma,mint nálam. :)

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Kertépítés

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.03.11. 20:22

:)
Imádom a dzsungelt,bár idén is fogok kiszedni pár növényt.... :)
Csatolmányok
kepatmeretezes_hu_dzsungel2.jpg
kepatmeretezes_hu_dzsungel2.jpg (169.27 KiB) Megtekintve 8062 alkalommal
kepatmeretezes_hu_dzsungel.jpg
kepatmeretezes_hu_dzsungel.jpg (179.92 KiB) Megtekintve 8062 alkalommal

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Kertépítés

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.03.11. 20:56

lemaradt:
Álmodd meg milyen növényeket szeretnél, és hová! Aztán nézd, meg mennyit fejlődnek 10-20 év alatt. Vedd figyelembe, hogy milyen és mennyi törödést (növényvédelem,táp, alkítás, takarást) kívánnak, és végezetül mennyire "kedvelik egymás társaságát" (pl: az egyik nem pírja a szárazságot, a másik a vízet). Ha így átgondolod, sokkal könnyebben tudsz döntésthozni. Szerintem. ;)
Tökéletesen igazad van, ami a tervezés fontosságát illeti. Én mindkét kertem kialakítása előtt pontos , méretarányos tervet rajzoltam, mely a későbbiekben is vázként felismerhető maradt a kertekben. Természetesen kisebb részletek, egyes növények módosulhatnak, van ami később nem tetszik, van ami kimegy, s van olyan is, ami később lett nagy szerelem. De mindent az eredeti koncepcióban kell elhelyezni, s ha egy új növény beszerzésén gondolkodom, akkor előtte kimegyek a kertbe, s megpróbálom itt is, ott is elképzelni. Illik-e, harmonizál-e, elfér-e, mi kerül esetleg veszélybe miatta, s sokszor kell úgy döntenem, hogy mégsem jöhet az adott növény.A fábiánsebestyéni kert tervrajza még meg van. A gádorosit 1977 ben rajzoltam, de ehhez hasonló elvek alapján. Sajnos azt már nem tudom megmutatni, pedig érdekes lenne látni, hogy majd 40 év után is a lényeg változatlanul felismerhető a kertben.
IMG_3245.JPG
IMG_3245.JPG (170.01 KiB) Megtekintve 8058 alkalommal

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Kertépítés

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2015.03.11. 20:57

:)
Imádom a dzsungelt,bár idén is fogok kiszedni pár növényt.... :)
Lenyűgöző látvány!

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Kertépítés

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.03.12. 06:50

Laci, gyönyörűek, mint mindig. Én is nagyon szeretem a sűrű dzsungel feelinget, ezért is szeretem a képeidet.

Avatar
Roba
Hozzászólások: 191
Csatlakozott: 2015.02.19. 12:16
Tartózkodási hely: Gyöngyös
Kapcsolat:

Re: Kertépítés

HozzászólásSzerző: Roba » 2015.03.12. 07:52

Laci, nagyon tetszik nekem is a "dzsungel-feeling", de arra kíváncsi vagyok, hogy amikor tervezted, akkor milyen szempontokat tartottál szem előtt? Például a jövőbeni méret, szín, az előfordulási helyek közelsége, vagy a rendelkezésre álló növények véletlenszerű elhelyezése???
Roba

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Kertépítés

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.03.12. 20:01

Laci nagyon érdekes ez a tervezési folyamat,ilyesmiket egy angol fórumon szoktam látni és az eredmény lenyűgöző. Én nem igazán tervezgettem soha,vagy csak a már meglévőkhöz igazítottam "ezt-azt". :D Roba,az az igazság,hogy folyamatosan jöttek a növények évek alatt,mindig megtetszett valami új és így kerültek a kertbe.Az egyetlen tervezés az egészben talán csak a téli takarások megoldása,hogy mindent tudjak takarni,ha kell.Ez egyre szűkebben megy,de már fontolgatom,hogy be kellene csukni a meglévő fedetlen kertet is és akkor "csak" az oldalakkal kell majd bajlódni.De ez ismét sok pénz,meg idő....
A lenti kertben mindig is egy erdőt szerettem volna kialakítani,nos ez már kezd összeérni.A fenti kertben főként egzotikus hangulatú,ám sűrű dzsungelt szerettem volna,ez is kipipálva.Ám mivel én nem nagyon számoltam egyes növények ilyen ütemü fejlődésével és méreteivel,(pedig figyelmeztettek itt páran :shock: )ezért mindig alakítani fogok rajta,meg kénytelen is vagyok.
Mindamellett nagyon kedvelem az ilyen sűrű dzsungelt,imádok kint ülni egy egy nyári estén a hintában és nézelődni,akár órákig. Ilyenkor szoktam elképzelni pár új ötletet és többé kevésbé meg is szoktam azokat valósítani.
Már gondolkodom a fölfelé terjeszkedésben is egy ideje. :D
Még egyszer köszönöm Fiúk.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Kertépítés

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2015.03.12. 21:49

Laci,te az ötletekből soha nem fogysz ki ha kertszépítésről van szó ;) . A ház elötti pálmás rész az már tényleg egy dzsungel telt környezet. Most már lassan jöhetne valami egzotikus házikedvenc is :D Minden elismerésem a kitartásodhoz !

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Kertépítés

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.03.13. 05:17

Laci,te az ötletekből soha nem fogysz ki ha kertszépítésről van szó ;) . A ház elötti pálmás rész az már tényleg egy dzsungel telt környezet. Most már lassan jöhetne valami egzotikus házikedvenc is :D Minden elismerésem a kitartásodhoz !
Köszönöm Szabolcs! :)

Egzotikus kedvenc? A kanári annak számít? Mert egyet kaptam és ezt azzal a szándékkal kértem,hogy egész nap énekeljen a dzsungelben. :D Tervben van,hogy beszerzek pár külömböző énekes madarat még,ezek lehetnek akár papagájok is akár,vagy valami más fajta is,mindegy,csak énekeljenek. ;)
Tudomásomra jutott,hogy Monoron szokott lenni kisállat vásár,(börze) na majd oda ellátogatunk egy szép tavaszi napon valamikor. :)

Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kertépítés

HozzászólásSzerző: Atys » 2015.03.15. 09:25

Aki pálmákat és egyéb egzotikus növényeket szeretne ültetni a kertjébe,szüksége lehet egy kis védelemre 8-) ,ami nem csak kőfal lehet ;) .
A védett kertrészek és a kedvező mikroklíma kialakításához kiválóak a hatalmas vagy még kicsi ,de gyorsan növő, nem fagyérzékeny örökzöldek.Jó megoldás a kerítésre futtatott borostyán, viszont az jóval alacsonyabb,mint egy szelet magasabban is fogó leylandii ciprus,ami viszont terebélyes. :lol:
Éppen ezért tépelődöm mi menjen a kerítés mellé. Csabával is sokat beszélgettünk mit lenne érdemes. Leylandii-ra is gondoltam, azt ültettem annak idején Szigethalmon is. Viszont kicsi a kert és ez a növény túl terebélyes. Valahogy mindig visszatérek gondolatban a Smaragdhoz, ami viszont lassan nő és hogy elérje a számomra "elégséges" magasságot (ha nem támadja meg valami betegség és nem megy tönkre), az 8-10 év... :(

Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kertépítés

HozzászólásSzerző: Atys » 2015.03.15. 09:28

lemaradt:
Álmodd meg milyen növényeket szeretnél, és hová! Aztán nézd, meg mennyit fejlődnek 10-20 év alatt. Vedd figyelembe, hogy milyen és mennyi törödést (növényvédelem,táp, alkítás, takarást) kívánnak, és végezetül mennyire "kedvelik egymás társaságát" (pl: az egyik nem pírja a szárazságot, a másik a vízet). Ha így átgondolod, sokkal könnyebben tudsz döntésthozni. Szerintem. ;)
Tökéletesen igazad van, ami a tervezés fontosságát illeti. Én mindkét kertem kialakítása előtt pontos , méretarányos tervet rajzoltam, mely a későbbiekben is vázként felismerhető maradt a kertekben. Természetesen kisebb részletek, egyes növények módosulhatnak, van ami később nem tetszik, van ami kimegy, s van olyan is, ami később lett nagy szerelem. De mindent az eredeti koncepcióban kell elhelyezni, s ha egy új növény beszerzésén gondolkodom, akkor előtte kimegyek a kertbe, s megpróbálom itt is, ott is elképzelni. Illik-e, harmonizál-e, elfér-e, mi kerül esetleg veszélybe miatta, s sokszor kell úgy döntenem, hogy mégsem jöhet az adott növény.A fábiánsebestyéni kert tervrajza még meg van. A gádorosit 1977 ben rajzoltam, de ehhez hasonló elvek alapján. Sajnos azt már nem tudom megmutatni, pedig érdekes lenne látni, hogy majd 40 év után is a lényeg változatlanul felismerhető a kertben.
IMG_3245.JPG
Én ilyen szépen nem tudok rajzolni, de már több "tervet" készítettem papíron. Majd összegyűröm és mindig kezdem előlről :roll: :)


Vissza: “Kertépítés,kerti dekorációk és panorámák”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég