Időjárás

Minden ami az időjárással kapcsolatos. Aktuális események, előrejelzések.
Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Időjárás

HozzászólásSzerző: Peti » 2018.03.17. 15:35

Én viszont sokat köszönhetek hosszabb távú időjárás modelleknek. 8-10 napja, amikor repkedtek a +20°C-ok, akkor jelentek meg a modelleken ennek a hideg leszakadásnak az első jelei. Akkor én is majdnem elcsábultam, a jó idő hatására azt fontolgattam, hogy elbontom a Washi, és a hasonlók takarását, de mérlegelve a lehetőségeket szerencsére nem tettem.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Időjárás

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.03.17. 15:54

Én nem akarom tulagyalni ezt a kérdést az időjárással kapcsolatban mert csak szomorú leszek tőle állandóan. A hosszú távú előrejelzés szerintem több kárt csinál mind hasznot. Arról nem is beszélve hogy ezeket a több hetes modelleket ahány ház annyi szokás címen mindenki a maga kedve szerint értelmezi. Három Magyarországi idojaras oldalon teljesen más értékek láthatóak. És nem két fok különbséggel hanem esetenként akár tíz fok is van két oldal elorejelzése között. Mi ez ha nem népbutítás. Legyen annyi infó hogy lehülés lesz várható havazással és pont. Nem kell szamszerüsíteni azt amit nem tudni biztosan.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Időjárás

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.03.17. 17:11

Basszus, én esküszöm betíltanán a hosszú távú időjárás előrejelzéseket. Csak az emberek idegrendszerét károsítja. Olyan mint a drog. Függővé válik az ember. Naponta többször azt nézi mi lessz két hét múlva. Ez ám a betegség, nép butítás . Ezen én már túl vagyok szerencsére. Én két napnál nem tekintek előbbre. A többi számomra semmitmondó adathalmaz felesleges idegeskedéssel.
Én meg kötelezővé tenném a meteorológiát mint tantárgy. Pont annyira része az ember minden napjainak mint a fizika, kémia, biológia és ha ezek kötelezőek akkor lehene ez is kötelező. Természetesen nem tudományos szinten csak pont az alapfogalmak és ok okozati összefüggések kb egy évig. Amennyiben az ember tisztában van azzal, hogy mi befolyásolja Európa időjárását azori maximum, izlandi minimum, szibériai maximum, és elő ázsiai minimum akkor már képet kaphat egy kicsit a várható időjárásról. Zonális illetve meridionális áramlási rendszer és máris még közelebb kerülünk a megoldáshoz. Skandináv AC - hidegleszakadás - mediterrán ciklon egymást követő folyamatok és kész a megoldás ezt a folyamatot 5-10 napra előre látják a modellek amit próbálnak számszerűsíteni. Nekem elég a folyamat előrevetítése és tudom mi fog következni. Számszerűen nem érdekel mert készülök a legrosszabbra és akkor nem ér meglepetés. A globális modellekből ennyit érdemes kiolvasni mert ezek a modellek nem igazán számolnak domborzati viszonyokat, hóborítottságot, stb amiből keletkezik regionálisan a hőmérséklet. Vannak regionális modellek ezek már ilyen tényezőket is figyelembe vesznek az előrejelzésük viszont néhány nap. Nem mondom, hogy modelleket bújok napi szinten órákon át, csak tájékozódom és ennek megfelelően cselekszem. Téli hónapokban érdekel, a jó idő beköszöntével a hőmérőre sem nézek rá, nyáron a csapadék érdekel és az esetleges kánikula amit gyűlölök, és akkor arra kell készülnöm. Tehát 10 nap amit lehet kb látni számok nélkül. A fent említett négy akciócentrum melyike fog teret nyerni jelen esetben szibériai maximum van hatalmon és az befolyásolja az időjárásunkat.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Időjárás

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.03.17. 17:20

Basszus, én esküszöm betíltanán a hosszú távú időjárás előrejelzéseket. Csak az emberek idegrendszerét károsítja. Olyan mint a drog. Függővé válik az ember. Naponta többször azt nézi mi lessz két hét múlva. Ez ám a betegség, nép butítás . Ezen én már túl vagyok szerencsére. Én két napnál nem tekintek előbbre. A többi számomra semmitmondó adathalmaz felesleges idegeskedéssel.
Én meg kötelezővé tenném a meteorológiát mint tantárgy. Pont annyira része az ember minden napjainak mint a fizika, kémia, biológia és ha ezek kötelezőek akkor lehene ez is kötelező. Természetesen nem tudományos szinten csak pont az alapfogalmak és ok okozati összefüggések kb egy évig. Amennyiben az ember tisztában van azzal, hogy mi befolyásolja Európa időjárását azori maximum, izlandi minimum, szibériai maximum, és elő ázsiai minimum akkor már képet kaphat egy kicsit a várható időjárásról. Zonális illetve meridionális áramlási rendszer és máris még közelebb kerülünk a megoldáshoz. Skandináv AC - hidegleszakadás - mediterrán ciklon egymást követő folyamatok és kész a megoldás ezt a folyamatot 5-10 napra előre látják a modellek amit próbálnak számszerűsíteni. Nekem elég a folyamat előrevetítése és tudom mi fog következni. Számszerűen nem érdekel mert készülök a legrosszabbra és akkor nem ér meglepetés. A globális modellekből ennyit érdemes kiolvasni mert ezek a modellek nem igazán számolnak domborzati viszonyokat, hóborítottságot, stb amiből keletkezik regionálisan a hőmérséklet. Vannak regionális modellek ezek már ilyen tényezőket is figyelembe vesznek az előrejelzésük viszont néhány nap. Nem mondom, hogy modelleket bújok napi szinten órákon át, csak tájékozódom és ennek megfelelően cselekszem. Téli hónapokban érdekel, a jó idő beköszöntével a hőmérőre sem nézek rá, nyáron a csapadék érdekel és az esetleges kánikula amit gyűlölök, és akkor arra kell készülnöm. Tehát 10 nap amit lehet kb látni számok nélkül. A fent említett négy akciócentrum melyike fog teret nyerni jelen esetben szibériai maximum van hatalmon és az befolyásolja az időjárásunkat.
Hát nem tudom.... Tananyag az lehetne ez is bár így is sok a gyermekre vitt teher. Vagy talán minden gyerekkel azt kellene tanítani ami érdekli is valójában. Viszont ha én még erre is időd szakítanák ki, hogy kikalkuláljam milyen időjárási viszonyok várhatóak akkor azt hiszem már bessokalnék. Én azt mondom elég az állandó népuszításból és kicsit legyen földhöz ragadottabb ez az egész közeg. Szerintem néha a kevesebb több. Én már azt érzem túl sok infót kapok a majdnem semmiről.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Időjárás

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.03.17. 17:22

Ja és a szakmaiság maradjon meg a szakmai körökben, ne tolják állandóan a polgárok agyára ezt az egészet. Lassan már az egész ország meteorológus lessz....

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Időjárás

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.03.17. 17:38

Régen egyszerűen csak jó vagy rossz idő volt kilátásban. Mára ez is művészi szintre emelkedett a mindenféle színezett riasztással. Nem beszélve a katasztrófa helyzetről ami mostanában oly sokszor van kishazánkban. Kérdezem én kell ez nekünk?
Nem kell de szinte hogy kötelező. Az emberek nagy részét nem érdekli és neki ne mondják meg, de ha bajba kerül akkor miért nem szóltak. A tájékoztatás kell egészen addig ameddig jelen állás szerint az Omsz adja. Amint elbulvárosodik és valamilyen szinten rémhírré válik akkor már nem. Az Omsz nem rémhíreket terjeszt csak tájékoztat. Természetesen ez nem jár kijárási tilalommal de ne csodálkozzanak az emberek ha napokig nem megy a kenyeres kocsi, vagy nincs áram (ne adj isten internet), mert tájékoztatták őket. Az emberek úgy is mindig mindenről és azonnal értesülni akarnak a mai világban, és hát nálunk 20-30 centi hó metsző észak-keleti szélben hótorlaszokat emelve katasztrófa, mert nem vagyunk erre berendezkedve mivel nem mindennapos. Gondolj bele ahol cunami riadó van és kitelepítik az embereket és még sem jön a cunami ott sem puffognak, tudomásul veszik hogy az életük forog kockán. Itt próbálj meg kitelepíteni.... Ezért van az hogy időnként katasztrófa helyzetet kell hirdetni mert az embereknek jár a figyelmeztetés a rájuk leselkedő veszélyre. Egy ember élete is sok az emberi butaság miatt. Örüljün neki, hogy az igazi természeti katasztrófák elkerülnek és vegyük tudomásul, hogy kis hazánkban a viharos szél hó párosa már katasztrófának számít.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Időjárás

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.03.17. 17:53

Ja és a szakmaiság maradjon meg a szakmai körökben, ne tolják állandóan a polgárok agyára ezt az egészet. Lassan már az egész ország meteorológus lessz....
Pont úgy ahogy focista és politikus, nem lesznek csak szeretnének. A sok információ kell az embereknek tudod cirkusz és kenyér, de ebből nem kötelező felvenni mindent, csak annyit mint ami érdekli. Kinyitom az internetet, vagy bekapcsolom a tévét vagy a rádiót esetleg egy könyvet a kezembe veszek de csak azt olvasom, hallgatom, nézem ami érdekel. Engem az időjárás érdekel számtalan helyen lehet olvasni róla jobbnál jobb leírásokat én ezt olvasom, pont ugyan úgy ahogy a növényekről is, nagyon sok információ van és örülök hogy akár szakmai leírásokhoz is hozzájutok. Nem kell időjárási előrejelzéseket bújni, csak néhány fogalom hallatán lehet tudni mi várható, csak ezekkel a fogalmakkal kell tisztában lenni, ez nem több mint a fórumon található topikok száma.

Misi
Hozzászólások: 770
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:36
Tartózkodási hely: Encs
Kapcsolat:

Re: Időjárás

HozzászólásSzerző: Misi » 2018.03.17. 17:58

Azért is örvend nagy népszerűségnek a hossztávú időelőrejelzés mert a mai világ embere mindent tudni akar és azonnal. Én sem vagyok másként sajnos, viszont csak télen érdekel engem is az időjárás nyáron rá sem nézek a modellekre.

Misi
Hozzászólások: 770
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:36
Tartózkodási hely: Encs
Kapcsolat:

Re: Időjárás

HozzászólásSzerző: Misi » 2018.03.17. 17:59

Itt még most sem esik semmi, viszont már negatív tartományban vagyunk. -1,6

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Időjárás

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.03.17. 18:09

Régen egyszerűen csak jó vagy rossz idő volt kilátásban. Mára ez is művészi szintre emelkedett a mindenféle színezett riasztással. Nem beszélve a katasztrófa helyzetről ami mostanában oly sokszor van kishazánkban. Kérdezem én kell ez nekünk?
Nem kell de szinte hogy kötelező. Az emberek nagy részét nem érdekli és neki ne mondják meg, de ha bajba kerül akkor miért nem szóltak. A tájékoztatás kell egészen addig ameddig jelen állás szerint az Omsz adja. Amint elbulvárosodik és valamilyen szinten rémhírré válik akkor már nem. Az Omsz nem rémhíreket terjeszt csak tájékoztat. Természetesen ez nem jár kijárási tilalommal de ne csodálkozzanak az emberek ha napokig nem megy a kenyeres kocsi, vagy nincs áram (ne adj isten internet), mert tájékoztatták őket. Az emberek úgy is mindig mindenről és azonnal értesülni akarnak a mai világban, és hát nálunk 20-30 centi hó metsző észak-keleti szélben hótorlaszokat emelve katasztrófa, mert nem vagyunk erre berendezkedve mivel nem mindennapos. Gondolj bele ahol cunami riadó van és kitelepítik az embereket és még sem jön a cunami ott sem puffognak, tudomásul veszik hogy az életük forog kockán. Itt próbálj meg kitelepíteni.... Ezért van az hogy időnként katasztrófa helyzetet kell hirdetni mert az embereknek jár a figyelmeztetés a rájuk leselkedő veszélyre. Egy ember élete is sok az emberi butaság miatt. Örüljün neki, hogy az igazi természeti katasztrófák elkerülnek és vegyük tudomásul, hogy kis hazánkban a viharos szél hó párosa már katasztrófának számít.
Norbi, egyet értek veled. Viszton ott vagyok valahol a pro és kontra között mert nem tudom jó e ez így ahogy van. Én azt érzem ez kicsit túlzás, de ez csak az én véleményem. Nem az omsz - el van bajom. Az ömlesztett hírekkel.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Időjárás

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.03.17. 18:19

A túlzás alatt azt értem, hogy minek egyáltalán két három hetes távlatokat kipublikálni. Az esetek többségében soha nem az lessz a végkimenet. Innentől kezdve meg az egész egy fars információ szerintem. Sokan az ilyen előrejelzéseket úgy élik meg, hogy mennek nyaralni három hét múlva és akkor rossz idő lessz. Ingerült, feszült lesz a ember. Naponta nézi mi változik. Stresszel az ember még ezen is, olyan dolgon amin nem tud változtatni ugy sem.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Időjárás

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.03.17. 18:32

Jelenleg +5fok van, az eső szakad. Hónak eddig itt nyoma sincs

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Időjárás

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.03.17. 18:44

A túlzás alatt azt értem, hogy minek egyáltalán két három hetes távlatokat kipublikálni. Az esetek többségében soha nem az lessz a végkimenet. Innentől kezdve meg az egész egy fars információ szerintem. Sokan az ilyen előrejelzéseket úgy élik meg, hogy mennek nyaralni három hét múlva és akkor rossz idő lessz. Ingerült, feszült lesz a ember. Naponta nézi mi változik. Stresszel az ember még ezen is, olyan dolgon amin nem tud változtatni ugy sem.
Azért publikál mert neki kötelező. A tudósoknak akik közpénzből dolgoznak azoknak publikálniuk kell mert azért fizetik őket, lásd klímakutatók, vagy történészek. Elhiszed? Én nem mert nem kézzel fogható egy állítás a részükről amire esetek többségében nincs cáfolat ezért elhisszük, hogy úgy volt vagy úgy lesz. Aki meg a nyaralása miatt stresszel az meg is érdemli, kell egy B verzió és akkor nincs gond. A Kárpát medence időjárása kontinetálisnak nevezett, de igazándiból több klíma határán fekszünk ennek megfelelően benne vannak a csapadékos hűvös nyarak is. Nyáron a szibériai minimum leépül nincs hatással időjárásunkra, de az izlandi minimum "gyártja" a ciklonokat és ennek köszönhetően hidegfrontok tarkítják az időjárásunkat vannak úgynevezett sekély ciklonok ezek is csapadékos időt okoznak ekkor kell könyvet vinni, múzeumokat látogatni, de ha pont egy anticiklon telepszik ránk akkor lehet készülni a strandra mert száraz meleg napsütéses idő lesz ilyenkor a délutáni záporok, zivatarok sem jellemzőek.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Időjárás

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.03.17. 19:56

Milyen szépen látni a Kárpátok védő hatását. Látni ahogy a Kárpátok és az alpok között jön be a hideg, illetve a hágókon keresztül keleten is jön be a hideg. Délkeleten milyen jó idő van ott a ciklon előoldalán meleg levegőt pumpál azért van ott olyan meleg.
hom_alap_img_840_600_0.jpg
hom_alap_img_840_600_0.jpg (112.83 KiB) Megtekintve 7305 alkalommal

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Időjárás

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.03.17. 20:06

Norbi, te láthatóan érdeklődsz a meteorológia iránt. Én nem annyira , és talán ezért látom kautikosabbnak az egész rendszert.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Időjárás

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.03.17. 20:07

A lényegen nem változtat, csak legyen már jó idő végre.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Időjárás

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.03.17. 20:30

Viszont most néztem az előrejelzést és napközben azért pluszos hőmérsékletben lehet bízni a következő héten.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Időjárás

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.03.17. 20:35

Az időkép értékei nagyot szelidűltek az utóbbi pár órában.
Szerintem is értelmetlen a 2-3 napnál hosszabb jóslat. Igaz, hogy már nem macska csontokból jósolnak, hanem digitális modellekből, de a 2-3 hetes előrejelzés kb. annyira hasznos, mint a patkány epe kémlelése. :D

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Időjárás

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.03.17. 20:58

Norbi, te láthatóan érdeklődsz a meteorológia iránt. Én nem annyira , és talán ezért látom kautikosabbnak az egész rendszert.
Maga a természet érdekel és ennek szerves része a meteorológia, de ténylegesen alapfogalmi szinten. Minden amit ezzel kapcsolatosan tanultam az csak a hasznomra válik a mindennapjaiban. Itt egy kis leírás a villámokról, szerintem nagyon kevesen tudjuk, hogy alakulnak ki és azt még kevesebben milyen haszna is van a természetben.http://www.eszi.hu/pages/innovativ/vers ... /vill.html

Robi75
Hozzászólások: 105
Csatlakozott: 2017.03.11. 23:55
Kapcsolat:

Re: Időjárás

HozzászólásSzerző: Robi75 » 2018.03.17. 23:49

Csodálatos, végre itt a tavasz :-)

Kinézek az ablakon, a gyönyörűen behavazott táj, nézem a koponyeg.hu-t, épp nulla fok van, rákattintok Ojmjakon időjárására, ahol -39 fokot jeleznek éjjelre, és elönt a boldog tudat, hogy itt majdnem 40 fokkal melegebb van... hát nem csodás? :mrgreen:


Vissza: “Időjárás”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég