Lombhullató fenyők

A tűlevelűek világa. Délfenyők araucaria, mediterrán Pinus pinea, abiesek, piceak, tsugak.
Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Lombhullató fenyők

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.08.09. 15:39

:)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Lombhullató fenyők

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.08.10. 20:24

Feri!

Ász Vagy és nincs apelláta! ;)
Nekem, még ennyi sem sikerült.

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Lombhullató fenyők

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.08.10. 21:56

Köszi :)

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Lombhullató fenyők

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2015.08.11. 13:18

Feri, ha lehetne egy kicsit részletesebben írd le,mikor szedted a dugványt,milyen földbe raktad,kapott hormont,árnyék,félárnyék
volt a helyük?
Mit gondolsz, menne ez Kanadai mamuttal is?
A csüngő fenyőnek már mehet az oltása?

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Lombhullató fenyők

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.08.11. 23:53

Feri, ha lehetne egy kicsit részletesebben írd le,mikor szedted a dugványt,milyen földbe raktad,kapott hormont,árnyék,félárnyék
volt a helyük?
Mit gondolsz, menne ez Kanadai mamuttal is?
A csüngő fenyőnek már mehet az oltása?
Hát pontosan nem tudom mikor szedtem- csak tippelni tudok- talán olyan június végén. A félfás dugványok a legtöbb növénynél könnyebben képeznek járulékos gyökereket, mint a fásak- mert még nincsenek annyira differenciálódva a szöveteik. Perlites, viszonylag savanyú tőzeges közegbe kerültek egy cserépbe INCIT-K típusú hormonba mártottam őket, nejlonzacskóval fedve- a lakásba, világos helyre állítottam a cserepet.
Ezek jól gyökeresedtek, de Sequoiadendron giganteum- ha arra gondolsz keményebb dió. Már próbáltam - jó párszor- Maga a hajtás sokkal tovább túlélne, de könnyen fertőződik a közegben lévő vége, és elpusztul.
Biztosan lehet, de valószínű, hogy laborhoz hasonló körülmények között. Az "akció" előtt minden szigorúan fertőtlenítve- még maga a dugvány is, és az egész legombaölőzve a végén.
Nyugaton a "Propagátor" nevű dugvány gyökereztető gépnek van divatja- nem olcsó dolog. A dugványokat rögzítik benne, az alsóvégük egy zárt dobozba lóg, ahol rendszeresen vizet permeteznek rá. Állítólag nagyságrendekkel hatékonyabban gyökeresednek benne a problémás növények.

Az oltásokat üzemileg valamikor szeptember környékén szokták elkezdeni, de azt mondják minden időpontban sikerülhet, ami nem az intenzív növekedési időszakba esik.

Amsh
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2015.02.23. 11:02
Kapcsolat:

Re: Lombhullató fenyők

HozzászólásSzerző: Amsh » 2015.08.12. 16:45

A Metasequoia fás dugványa is állítólag jól gyökeresedik. Azt írták korábban, hogy mind a Sequoiadendron mind a Metasequoia növény kora meghatározza a dugványozás sikerét, illetve a hajtás dominanciája is, hogy éppen milyen.

Sequoiadendronnál állítólag a legkönnyebben a fás dugványt lehet gyökereztetni, de csak közvetlenül a rügyfakadás előtt szedett hajtások esetében, mivel a hajtásban ilyenkor magasabb a stimuláló hormonok szintje. Ezért ebben az esetben az anyanövény korától függetlenül könnyebben lehet ivartalanul szaporítani akár a több ezer éves egyedeket is. Még régebben olvastam.

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Lombhullató fenyők

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.08.12. 17:29

A Metasequoia fás dugványa is állítólag jól gyökeresedik. Azt írták korábban, hogy mind a Sequoiadendron mind a Metasequoia növény kora meghatározza a dugványozás sikerét, illetve a hajtás dominanciája is, hogy éppen milyen.

Sequoiadendronnál állítólag a legkönnyebben a fás dugványt lehet gyökereztetni, de csak közvetlenül a rügyfakadás előtt szedett hajtások esetében, mivel a hajtásban ilyenkor magasabb a stimuláló hormonok szintje. Ezért ebben az esetben az anyanövény korától függetlenül könnyebben lehet ivartalanul szaporítani akár a több ezer éves egyedeket is. Még régebben olvastam.
Amsh- és egyéb körülményekről is tudnál mondani valamit?
Mert már tényleg sokszor próbáltam Sequoiadendront gyökereztetni- többek közt rügyfakadás előtti dugványokkal is, de eddig valahogy mindig tönkrementek. Ahogy látom a Metasequoia - ehhez képest sokkal könnyebben gyökeresedik- vagy csak jobban bírja nálam a körülményeket...

kizzo

Re: Lombhullató fenyők

HozzászólásSzerző: kizzo » 2015.08.26. 21:38

Sziasztok!

Egy hetet Olaszországban töltöttünk a családdal és én ott sem tudtam nem észrevenni a növénycsodákat. Szemet szúrt úton-útfélen a selyemmirtusz-, a számtalan leander-, pálma, Magnolia. Felteszek néhány képet.

A szállásunk ablakából kinézve húszméteres fenyők"takarták" a kilátást, állandó néznivalót kínálva nekem. Szenzációs, milyen ökoszisztéma van egy ekkora fenyőn. Galambok fészkelnek rajta, sregélyek-, mókusok-, tengelicek és még sokféle madarak járnak ide táplálkozni-, aludni-, vagy csak elbújni.
galamb.jpg
galamb.jpg (306.15 KiB) Megtekintve 11665 alkalommal
galamb2.jpg
galamb2.jpg (291.87 KiB) Megtekintve 11665 alkalommal
tengelic.jpg
tengelic.jpg (756.48 KiB) Megtekintve 11665 alkalommal
seregély.jpg
seregély.jpg (237.47 KiB) Megtekintve 11665 alkalommal
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára kizzo 2015.08.30. 11:59-kor.

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Lombhullató fenyők

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.08.28. 21:49

Akármekkorák voltak is ültetéskor szerintem átlagosan akkor is kijön az évi egy méter minimum.
Szeretem az ilyen növényeket- kicsit megalomániás vagyok :)

A víz mindennek kell- "ami nem kap az nem is ad..."

Köszönöm a felajánlást, most tavasszal is próbálkoztam a csíráztatással- rengeteg magból csak pár csírázott, de azokat sem sikerült megtartanom.
Most a félfás dugványokban nagyon bízom.
Remélem sikerül,ha mégsem tudok még adni. ;)
Cipri ezért (is) jó ez a fórum. Én is kaptam tegnap egy nagy segítséget Atystól. (növényvédelemnél beszámolok) ;)
Na mutatok egy frissen kikelt Metasequoia magoncot- idáig még viszonylag könnyű eljutni :) továbblépni már nehezebb :) nekem eddig nem sikerült... de talán majd most
DSCF4033.JPG
DSCF4033.JPG (700.73 KiB) Megtekintve 11653 alkalommal

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Lombhullató fenyők

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.08.29. 15:22

De miért mi történik vele miután kikelnek? Palántadőlés, vagy ilyesmi?

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Lombhullató fenyők

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.08.29. 16:04

Sztem a legtöbbször az, meg minden más :)

Az előzők is mind kidőltek, meg az óriásmamutfenyő magoncok. Nagyon oda kell rá figyelni- mint a csecsemőkre :)

Ennek a földje ültetés előtt- edényestől - alaposan meg lett mikrózva- de vegyszert nem raktam rá. A hő elég jól fertőtlenít, de talán az is gond lehet, hogy az mindent kinyír, és bizonyos mikroorganizmusok szükségesek a kis magoncnak is, remélem azokat hozta magával....

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Lombhullató fenyők

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.09.02. 06:49

Hát akkor ez is egy kényes dolog,mint a páfrány spóráról való ültetés, úgy látom.

Avatar
Feri
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2015.02.22. 21:25
Kapcsolat:

Re: Lombhullató fenyők

HozzászólásSzerző: Feri » 2015.09.02. 17:54

:lol: ;)

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Lombhullató fenyők

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.11.14. 20:30

Az egyik nagy kedvencem őszi ruhájában. Európai vörösfenyő. Évente 1-1,5 métert nő és mindent kibír.
DSC05072 (Medium).JPG
DSC05072 (Medium).JPG (59.3 KiB) Megtekintve 11592 alkalommal
Ez pedig a japán vörösfenyő őszi lombszíne. Őt csüngő változatban vettem mert így kisebb a térigénye. Viszonylag gyorsan nő, kb 5 méterig fogom felkarózni. A lombja vegetációban kékes zöld valamivel szebb mint európai társának. Tervezek még egy szibériai vörösfenyőt is beszerezni.
DSC05074 (Medium).JPG
DSC05074 (Medium).JPG (70.57 KiB) Megtekintve 11592 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Lombhullató fenyők

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.11.15. 07:47

Csinosak, így sárgában. ;)

Amsh
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2015.02.23. 11:02
Kapcsolat:

Re: Lombhullató fenyők

HozzászólásSzerző: Amsh » 2015.11.19. 17:04

Végre újra itt. Hónapokig nem tudtam belépni, mert elfelejtettem a jelszavamat, Sem a jelszó emlékeztető, sem az újra aktivációs funkció nem működött. Most próbálgatás után végül sikerült belépni.

Sequoiadendront graftolni kell oltványként hogy visszanyerje a gyökeresedési képességét dugványozás előtt. Sequoia nem igényli ezt szabadon lehet gyökereztetni. A Metasequoia szintén könnyen gyökeresedik mindhárom dugványfajtával.

Amsh
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2015.02.23. 11:02
Kapcsolat:

Re: Lombhullató fenyők

HozzászólásSzerző: Amsh » 2015.11.19. 17:12

Nem tudom, hogy ti hogy vagytok vele de az idei hőhullámok nagyon megterhelőnek bizonyultak a lombhullató fenyőimnek. Nem csak a fiatalabb kiültetett példányokat viselte meg (Metasequoia elpusztult összeégett), de a 9 éves ültetéseimből is az egyik fa úgy összeégett (Metasequoia), hogy csak a hajtásvégeken maradtak lomblevelek (érdekes látványt nyújtott ami azt illeti). De !!!!!!!!!!! Nem fogjátok elhinni amellett hogy a több éves hősokkok miatt kijöttek rajta termős tobozok, a mostani intenzív kánikulai időszak után porzós tobozkezdeményekkel is berakódott a Délkeleti oldala a fának több ágon is. És most így novemberben is rajtamaradtak a fán ezek a módosult lomblevelek és a tobozrügyek be vannak érve rajtuk. Na erre kíváncsi leszek kihúzzák e a telet anélkül, hogy a fa ledobná őket. Nem fotóztam le, mert az esti órákban néztem meg a fát nem volt jó a fény a mobilos képhez. És nem járok arra gyakran sem.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Lombhullató fenyők

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.11.19. 20:10

Örülök, hogy Te is "visszataláltál"! :)
De, azért hidd el, nem sértődünk meg, ha a lentieket, néhány képpel is kiegészíted! ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Lombhullató fenyők

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.11.20. 12:22

Nem fogjátok elhinni amellett hogy a több éves hősokkok miatt kijöttek rajta termős tobozok, a mostani intenzív kánikulai időszak után porzós tobozkezdeményekkel is berakódott a Délkeleti oldala a fának több ágon is. És most így novemberben is rajtamaradtak a fán ezek a módosult lomblevelek és a tobozrügyek be vannak érve rajtuk. Na erre kíváncsi leszek kihúzzák e a telet anélkül, hogy a fa ledobná őket.
Szia Amsh! :)
Nálam a ciprusok porzóznak 8-) és nevelik a tobozokat tavasztól mostanáig folyamatosan! :D Gondolkodom is már régóta,hogy vajon milyen sokk érhette őket...:)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Lombhullató fenyők

HozzászólásSzerző: Boni » 2015.11.20. 12:27

Sequoiadendront graftolni kell oltványként hogy visszanyerje a gyökeresedési képességét dugványozás előtt.
Mi az a graftolás? :roll:
"A növekedés nem jár lármával" ;)


Vissza: “Fenyők”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég