Egyéb egzotikus gyümölcstermők

Változatos ízvilág. A legnépszerűbb füge, egészséges gránátalma, új-zélandi kivi, távol-keleti khaki, dél-amerikai Feijoa, cédrátok.
Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.01.04. 12:25

Ha már ilyen szépen össze lettek hozva az egzotikus gyümölcstermő növények, ne feledkezzünk meg a télálló fügekaktuszokról sem ;) .
Természetesen a nagyobb termésű fajokat ajánlom amivel érdemes próbálkozni: Opuntia phaeacantha formák jöhetnek szóba, azok már viszonylag nagy gyümölcsöt hoznak(az általánosan elterjedt Opuntia humifusa-val összehasonlítva).
A legnagyobb terméseket az Opuntia engelmanni formák produkálják(a déli variánsok), az északi forma az szeptember végére érleli a gyümölcseit, mint ahogy a legtöbb phaeacantha forma is!(ezekről később teszek fel fotót)
Az Opuntia flavescens és az Opuntia engelmannii déli variánsai hozzák a legnagyobb és leghúsosabb terméseket a télálló fajok közül, ebbe a kategóriába tartozik még az Opuntia lindheimeri is, a gyümölcs mérete eléri a 7-8 cm-es hosszúságot, és a 4-5 cm-es szélességet is, a gyümölcsük húsa is vastagabb az O. humifusa, és a phaeacantha-nál későbbre is érnek be, idén január 2.-án szüreteltem le, ma lekvárt főzök belőle! :idea:
Szüret előtti képek

A megfagyott gyümölcs kiolvadás utáni romlásától tartva lettek leszüretelve, kőkeményre fagyott állapotban, és a mai nap folyamán lesznek feldolgozva!
Két végét levágni, hosszában felhasítani, gyümölcshúst kifordítani. Kis citromlé, cukor, felfőzni. A magokat benne hagyod, vagy átpasszírozod? Nem ettem még lekvárt belőle, csak a nyers gyümölcsöt, de biztosan finom lehet. :roll:
Laci!
Éppen az előbb fejeztem be, most kicsit másképpen készítettem mint a szeptemberi gyümölcsből készülteket, abban maradt egy kis mag, ezért vigyázni kellett, mert ráharapás esetén nagy eséllyel a fog törik, annyira kemény a magja :oops: , pedig igyekeztem a leírtak szerint készíteni, mert ez lesz idén a 3. adag ami be lett főzve 8-) .

1. lépésben a leszüretelt termést gumikesztyűben, egy kis mosogatószivacs dörzsi részével lemostam a gyümölcs glochidiumait.
2. lépésben a megmosott termések végét vágtam le.
3. lépésben két oldalt bevágtam, szétnyitás után a magokat kitoltam(vetni fogok belőle).
4. Az előző esetekből tanulva, elkezdtem főzni a lekvárt, majd a félig főtt gyümölcsöt botturmixszal ledaráltam, utána kicsit főztem, majd egy lyukacsot szűrőn átpasszíroztam(ez maradt ki az előző két esetben), nem is gondoltam, hogy minden körültekintés ellenére milyen sok mag maradt benne, így viszont teljesen magmentes lett.
5. A passzirózás után ismét főztem, majd a kicsit kevesebb mint 1800g főzött kaktusz gyümölcshöz fele annyi cukrot, és egy egész citromot tettem. Ízre nagyon jó lett, igazi kaktuszfüge lekvár. Most a száraz dunsztban van, néhány nap és lehet felcímkézni. :mrgreen:

basquiat
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2015.12.18. 21:59
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: basquiat » 2016.01.04. 12:38

basquiat!

Ez nagyon tetszik, gratulálok hozzájuk, gyönyörűek! :) Igazi mediterrán kert! :D
A golgota virág melyik faj ami ilyen jól vizsgázott?
Az olajfa származása ismert, milyen fajta lehet?[/quote]
szia ! sima oázisos volt a golgota, mára teljesen elvadult, több méterre távol a földből jönnek fel a hajtások. Van egy nem túl jó fotóm a virágról és a gyümölcsről hátha az segít. örülök, hogy tetszik a kert, köszönöm, de leginkább a mikroklimának köszönhetem
Csatolmányok
002.JPG
002.JPG (982.91 KiB) Megtekintve 6869 alkalommal

basquiat
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2015.12.18. 21:59
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: basquiat » 2016.01.04. 12:41

jaj, rosszul olvastam, az olajfát kérdezted. 2 oázisos olajfa van a kertben, ill. egy a Garda tó mellől. szerintem mindegyik olasz

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.01.04. 13:00

Kép
Szia!
Ha jól játom :roll: ,akkor egy gyönyörű európai ciprus is látható a képen? :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2016.01.04. 13:03

Két végét levágni, hosszában felhasítani, gyümölcshúst kifordítani. Kis citromlé, cukor, felfőzni. A magokat benne hagyod, vagy átpasszírozod? Nem ettem még lekvárt belőle, csak a nyers gyümölcsöt, de biztosan finom lehet. :roll:
Laci!
Éppen az előbb fejeztem be, most kicsit másképpen készítettem mint a szeptemberi gyümölcsből készülteket, abban maradt egy kis mag, ezért vigyázni kellett, mert ráharapás esetén nagy eséllyel a fog törik, annyira kemény a magja :oops: , pedig igyekeztem a leírtak szerint készíteni, mert ez lesz idén a 3. adag ami be lett főzve 8-) .

1. lépésben a leszüretelt termést gumikesztyűben, egy kis mosogatószivacs dörzsi részével lemostam a gyümölcs glochidiumait.
2. lépésben a megmosott termések végét vágtam le.
3. lépésben két oldalt bevágtam, szétnyitás után a magokat kitoltam(vetni fogok belőle).
4. Az előző esetekből tanulva, elkezdtem főzni a lekvárt, majd a félig főtt gyümölcsöt botturmixszal ledaráltam, utána kicsit főztem, majd egy lyukacsot szűrőn átpasszíroztam(ez maradt ki az előző két esetben), nem is gondoltam, hogy minden körültekintés ellenére milyen sok mag maradt benne, így viszont teljesen magmentes lett.
5. A passzirózás után ismét főztem, majd a kicsit kevesebb mint 1800g főzött kaktusz gyümölcshöz fele annyi cukrot, és egy egész citromot tettem. Ízre nagyon jó lett, igazi kaktuszfüge lekvár. Most a száraz dunsztban van, néhány nap és lehet felcímkézni. :mrgreen:[/quote]

Zoli! Ebből a hazánkban meglehetősen ritka gyümölcsből elég jelentős mennyiséget sikerült összegyűjtened. A precíz feldolgozás után biztosan különleges ízélményt fog biztosítani a kaktuszfüge lekvár. Jó étvágyat hozzá!

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.01.04. 13:04

Éppen az előbb fejeztem be, most kicsit másképpen készítettem mint a szeptemberi gyümölcsből készülteket, abban maradt egy kis mag, ezért vigyázni kellett, mert ráharapás esetén nagy eséllyel a fog törik, annyira kemény a magja :oops: , pedig igyekeztem a leírtak szerint készíteni, mert ez lesz idén a 3. adag ami be lett főzve 8-) .

1. lépésben a leszüretelt termést gumikesztyűben, egy kis mosogatószivacs dörzsi részével lemostam a gyümölcs glochidiumait.
2. lépésben a megmosott termések végét vágtam le.
3. lépésben két oldalt bevágtam, szétnyitás után a magokat kitoltam(vetni fogok belőle).
4. Az előző esetekből tanulva, elkezdtem főzni a lekvárt, majd a félig főtt gyümölcsöt botturmixszal ledaráltam, utána kicsit főztem, majd egy lyukacsot szűrőn átpasszíroztam(ez maradt ki az előző két esetben), nem is gondoltam, hogy minden körültekintés ellenére milyen sok mag maradt benne, így viszont teljesen magmentes lett.
5. A passzirózás után ismét főztem, majd a kicsit kevesebb mint 1800g főzött kaktusz gyümölcshöz fele annyi cukrot, és egy egész citromot tettem. Ízre nagyon jó lett, igazi kaktuszfüge lekvár. Most a száraz dunsztban van, néhány nap és lehet felcímkézni. :mrgreen:
Zoli! :) Egy ínyenc szakács veszett el benned! ;) :D
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2016.01.04. 13:34

Persze, nem olyan széles skálán mint az alma fajták,de van belőle.
Ha mást nem is veszek számításba csak a családomat, van Tipó, Vaniglia,Rojo brillante,Fujo,Cioccolato.
Kevesen vagyunk még akik termesztik,meg a kertészetekben horror áruk van.
A Cioccolato-ról úgy hallottam, hogy nem bírja nálunk a kertben :( , mert fagyérzékeny fajta! A különböző fajták fagytűrés is határt szab, na meg a horror áruk! :x
Eddig még nem volt vele gond,igaz az elmúlt telek is rásegítettek.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8446
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.01.04. 15:44

Zoli!

Gratulálok Én is, a lekvárodhoz! ;)
Egyetlen hibát követtél el vele. Azt, hogy közzétetted. Így a legközelebbi Élőfórumra, hozhatsz is kostolót belőle. :lol:

basquiat
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2015.12.18. 21:59
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: basquiat » 2016.01.04. 21:09

Kép
Szia!
Ha jól játom :roll: ,akkor egy gyönyörű európai ciprus is látható a képen? :)
igen, magról ültettem kb. 6-7 éves lehet :-)

basquiat
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2015.12.18. 21:59
Kapcsolat:

Re: Pistacia

HozzászólásSzerző: basquiat » 2016.01.04. 21:12

Nekem évek óta van örökzöld pisztácia kiültetve minden takarás nélkül, eddig nem volt baj vele. Nagyon szép apró levelei vannak, méretes bokorrá nő délen. Remélem Budán is ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.01.05. 06:05

Kép
Szia!
Ha jól játom :roll: ,akkor egy gyönyörű európai ciprus is látható a képen? :)
igen, magról ültettem kb. 6-7 éves lehet :-)
Köszi! :) Szép sovány és életerős! :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.01.05. 15:15

Zoli! :) Egy ínyenc szakács veszett el benned! ;) :D
Mint az ismert közhely szól, a "gyakorlat teszi mestert" :lol: , idén 3. alkalommal fogtam neki és főztem meg a gyümölcsöket! ;)

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.01.05. 15:16

Zoli!

Gratulálok Én is, a lekvárodhoz! ;)
Egyetlen hibát követtél el vele. Azt, hogy közzétetted. Így a legközelebbi Élőfórumra, hozhatsz is kostolót belőle. :lol:
Alpha!
Ezt a hibát korrigálni fogom, szívesen viszek kóstolót, hogy legyen min csámcsogni! : :mrgreen:

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.01.05. 15:18

Zoli! Ebből a hazánkban meglehetősen ritka gyümölcsből elég jelentős mennyiséget sikerült összegyűjtened. A precíz feldolgozás után biztosan különleges ízélményt fog biztosítani a kaktuszfüge lekvár. Jó étvágyat hozzá!
Laci!
Ha rajtam múlik nem lesz ritka, most gondolkodom a nagyüzemi termesztésen! :D

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8446
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.01.05. 15:21

Ezt a hibát korrigálni fogom, szívesen viszek kóstolót, hogy legyen min csámcsogni! : :mrgreen:
36_2_46.gif
36_2_46.gif (32.52 KiB) Megtekintve 7181 alkalommal

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.01.06. 19:44

jaj, rosszul olvastam, az olajfát kérdezted. 2 oázisos olajfa van a kertben, ill. egy a Garda tó mellől. szerintem mindegyik olasz
basquiat!

Köszönöm a tájékoztatást, akkor van esélye az olajfáimnak a telelésre mert az egyik görög, a másik Teszkóból való, lehet, hogy olasz, a görögöt strapabíróbbnak gondolnám, csak olyan furcsa, hogy 30 cm-es és idén termett. A magokkal valaki próbálkozott, hogy hogy kelnek? Mikor érdemes vetni?

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.01.07. 05:52

[
Köszönöm a tájékoztatást, akkor van esélye az olajfáimnak a telelésre mert az egyik görög, a másik Teszkóból való, lehet, hogy olasz, a görögöt strapabíróbbnak gondolnám, csak olyan furcsa, hogy 30 cm-es és idén termett.
Az oltványok,dugványok hamarabb teremhetnek. ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.01.08. 10:37

[
Köszönöm a tájékoztatást, akkor van esélye az olajfáimnak a telelésre mert az egyik görög, a másik Teszkóból való, lehet, hogy olasz, a görögöt strapabíróbbnak gondolnám, csak olyan furcsa, hogy 30 cm-es és idén termett.
Az oltványok,dugványok hamarabb teremhetnek. ;)
Nem tűnt oltványnak a görögből hozott növény, csak olyan törpének, mint amilyen gránátalmában is van, azért remélem nálam is lesz több méteres fa, nem marad törpe méreten! :)

A gyümölcs termést nmeg nem tudom mire vélni, de örültem neki!

Magot vetett már valaki? Lehet, hogy már kérdeztem!

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: Bis » 2016.01.10. 15:38

[
Köszönöm a tájékoztatást, akkor van esélye az olajfáimnak a telelésre mert az egyik görög, a másik Teszkóból való, lehet, hogy olasz, a görögöt strapabíróbbnak gondolnám, csak olyan furcsa, hogy 30 cm-es és idén termett.
Az oltványok,dugványok hamarabb teremhetnek. ;)
Nem tűnt oltványnak a görögből hozott növény, csak olyan törpének, mint amilyen gránátalmában is van, azért remélem nálam is lesz több méteres fa, nem marad törpe méreten! :)

A gyümölcs termést nmeg nem tudom mire vélni, de örültem neki!

Magot vetett már valaki? Lehet, hogy már kérdeztem!


Én vetettem pár éve saját termésből származókat, de sajnos egy sem csírázott ki. :roll:

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.01.11. 06:06


Én vetettem pár éve saját termésből származókat, de sajnos egy sem csírázott ki. :roll:
Magjai rövid ideig csírázóképesek-azt olvasom a Nagykönyvben és azt is,hogy- a magoncok csak 10-13 éves korban teremnek.
"A növekedés nem jár lármával" ;)


Vissza: “Egzotikus gyümölcstermők”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég