Trachycarpus wagnerianus

Ázsia kincsei. A kistermetű japán wagnerianus, az indiai takil, a himalájai nainital, kumaon, Plovdiv és társaik.
Avatar
Peti
Hozzászólások: 4675
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Peti » 2016.01.06. 19:54

Nálam is van két wagi, mindkettőt Hídvégi Imitől vettem még 6 éve. Kicsiként tökéletesen egyformák voltak, mára az egyik 50 centis, a másik pedig 170 centis. :?

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2016.01.06. 21:03

Akkor is vigyázok rá, ha egy "mamutfenyő" lesz belőle. Hiszen, Tőled kaptam. :mrgreen:
Köszönöm barátom. Nálad minden növény otthonra lel. ;)

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2016.01.06. 21:04

Nálam is van két wagi, mindkettőt Hídvégi Imitől vettem még 6 éve. Kicsiként tökéletesen egyformák voltak, mára az egyik 50 centis, a másik pedig 170 centis. :?

Akkor,hogy is van ez pontosan? Lehet,hogy a wagnerianus-ok közül sok ebben a cipőben jár. Azért jó ,hogy szóba került ez a dolog,mert az ember így tisztábban látja ezt a jelenséget. Feltételezhetően minden mag fürt tartalmaz ilyen egyedeket.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2188
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Bis » 2016.01.06. 23:12

Nano változat. Öt éves és max húsz centi. Csak szabdalt levelei vannak egy jó ideje. Vagy genetikailag beteg,vagy tápanyag hiány. Idén kap friss közeget és kiderül.
Na mit találtam én Neked Szabi?
http://www.palmsnc.org/pages/palm_detail.php?id=118

Na ne már :D . El sem hinném ha nem látnám ezt a bejegyzést. Köszönöm szépen. Akkor lehet,hogy nekem is van egy mutáns wagnerianusom,vagyis Trachycarpus Takaghii-m . :D :P

Nekem azért egy kicsit furcsa volt ez a Zsolti által belinkelt ˝mutáns Wagi˝. Kicsit keresgéltem a neten és többek közt ezt találtam a Tr. ´takaghii´-ról: http://unser-exoten-garten.de/takaghii.html

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: lecsó » 2016.01.07. 06:35

Nálam is van két wagi, mindkettőt Hídvégi Imitől vettem még 6 éve. Kicsiként tökéletesen egyformák voltak, mára az egyik 50 centis, a másik pedig 170 centis. :?

Akkor,hogy is van ez pontosan? Lehet,hogy a wagnerianus-ok közül sok ebben a cipőben jár. Azért jó ,hogy szóba került ez a dolog,mert az ember így tisztábban látja ezt a jelenséget. Feltételezhetően minden mag fürt tartalmaz ilyen egyedeket.
Véletlenszerű mutációnak tartják.Azt nem írták, hogy ilyen gyakori.Kukoricánál találtam rá adatot :10 a minus 5 ( 100 000-ből 1 esetben )nagyságrendű az egy , adott helyen bekövetkező mutációnak az esélye.

ttp://www.genetics.org/content/148/4/1667.full

Rossz hír, hogy steril, szapotítani nem lehet.
Ezt már csak én mondom, hogy ha ez tényleg mutáció és nem egy szelekciós hibrid, akkor elképzelhető, hogy vannak köztük "csak " kisebbek, törpék, meg még törpébbek.A mutáció a növekedés szabélyozásába szólhat bele ( kevesebb növekedési faktor, gyengébb érzékenység- alacsonyabb receptorsűrűség stb. ) szóval nem minden vagy semmi törvény, hanem vannak fokozatok. valószínűleg ez sosem fog kiderülni, mert senkinek nem éri meg, hogy ebbe pénzt öljön - kivéve persze a kukoricát :roll: :) Mindenesetre jó téma.

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: lecsó » 2016.01.07. 06:56

Ha összeszámoljuk, hogy a fórumozóknak hány wagija van összesen és abból hány a törpe,akkor meglepően nagy arányt kapunk spontán mutációhoz.Ha így okoskodunk, akkor ez inkább egy hibrid.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2016.01.07. 08:05

Azt nem tudom,de az tény,hogy az enyém ami van az valami eszméletlen törpe darab. Teljesen arányos a levélzet a mérethez viszonyítva. Szép küllem,de mégis törpe.Persze a képek amit telefonon készítettem nem adja vissza. Nagyon lassan fejlődik,akár egy sabal minor. A levélzet méretének növekedése is lassan növekszik. Jelenleg egy 3L-es ültető zacskóban éldegél,de tavasszal kap egy lényegessen nagyobbat. A föld keverékre is oda fogok figyelni a minél jobb közeg elérése végett. Ha ilyen lassan és törpére fejlődik akkor a szövetei is sűrűbb,erősebb szerkezetű lehet? Az,meg,hogy steril majd kiderül kb. tíz év múlva,de szerintem nem lesz az.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2016.01.07. 08:06

Bis,ha igaz akkor nem steril. Ez a bejegyzés is azt mutatja,ha pontosak a pálmás leírásai a növények fajtaazonosságát illetően.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2016.01.07. 08:07

LEcsó linkjét módosítva mert lemaradt egy betű.

http://www.genetics.org/content/148/4/1667.full

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2016.01.07. 08:11

Bis,a tieidet nézted? Azok most mekkorák?

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2016.01.07. 08:15

És mi van ha egy ilyen hibrid lehet a wagnerianus anya és egy nanus apa. akkor lehet teljesen anyai küllem,de apai növekedési tulajdonság is szerintem.

http://www.palmpedia.net/wiki/Trachycarpus_nanus

Avatar
yamaha
Hozzászólások: 264
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:54
Tartózkodási hely: Kisapáti
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: yamaha » 2016.01.07. 08:21

És mi van ha egy ilyen hibrid lehet a wagnerianus anya és egy nanus apa. akkor lehet teljesen anyai küllem,de apai növekedési tulajdonság is szerintem.

http://www.palmpedia.net/wiki/Trachycarpus_nanus
Hát ez elég érdekes. Ezek a képek alapján nem is biztos hogy kell majd várni 10 évet a virágzásra. Mondjuk 9b növénynek írják.(nanus)
yamaha

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8456
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.01.07. 08:36

A tacskóknál standard, törpe, kaninchen egyedek is születhetnek egy alomban. Általában a 2 kisebb méret szokott lenni, a törpe-törpe és kaninchen-kaninchen párosításból, de kis százalékban előfordul standard méretű utód is.
A növényeknél közrejátszik még a származási terület (azonos faj, más élőhelyről származó példányai, nüánsznyi és jelentős eltérései). És jópár esetben a beazonosítás pontatlansága, amit mostanában a DNS vizsgálatokkal próbálnak tisztázni (fajok szétválasztása, átnevezése). És akkor még nem is beszéltünk, a téves "felcímkézésről".
Simán el tudom fogadni, hogy élőhelyi sajátosság a "törpenövés". És azt is, hogy spontán mutáció. Egyik esetben sem kizárt, hogy szaporodóképes egyedek lesznek.
A Magam részéről jobban örülnék az első lehetőségnek, mert akkor, nagy valószínűséggel, egy hidegebb területről származó egyed utódai. ;)

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: lecsó » 2016.01.07. 09:44

Bis,ha igaz akkor nem steril. Ez a bejegyzés is azt mutatja,ha pontosak a pálmás leírásai a növények fajtaazonosságát illetően.
Itt írjak , hogy steril és LEHET , hogy nem produkál csirakepes magokat
Mondjuk ez egy hülye mondat. Ha steril akkor minek a " lehet"

http://www.palmsnc.org/pages/palm_detail.php?id=118

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2016.01.07. 10:13

Lecsó,igaz ott írja. Viszont a végén irja,hogy mag vagy növény elérhetőség,beszerzés ritka. Na most akkor,hogy vegyek magot olyan növénytöl ami steril. A válasz sehogy,akkor meg,hogy tudom meg azt egy magról,hogy ilyen lesz belőle. Sehogy! Szerintem nem steril ez a mutáció vagy miféle,csak lasan fejlődik és lehet a virágzása is jóval később fog bekövetkezni. Vagy ha mégis steril lenne akkor meg a tudatosan a magok beszerzése lehetetlen. :D Ez már lassan olyan kérdést vet fel mind a "mi volt elöbb,a tyúk,vagy a tojás"kérdése.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8456
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.01.07. 10:41

A tyúk vagy tojás kérdésére egyértelmű a válasz: a tojás. :lol:
...
A gond, a rossz információ áramlás. Vagy steril (akkor etikátlan a magot eladni) vagy nehezen beszerezhető (akkor pedig,jó drágán lehet eladni). Azonos szövegkörnyezetben a kettő nem fér meg. Szerintem.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2016.01.07. 11:17

A tyúk vagy tojás kérdésére egyértelmű a válasz: a tojás. :lol:
...
A gond, a rossz információ áramlás. Vagy steril (akkor etikátlan a magot eladni) vagy nehezen beszerezhető (akkor pedig,jó drágán lehet eladni). Azonos szövegkörnyezetben a kettő nem fér meg. Szerintem.
Én is a tojásra teszem a voksomat. Itt viszont majd eldönti az idő. Ha az enyém virágozni fogy egyszer akkor eldöl a kérdés,ha meg nem akkor várom,hogy virágot bontson :lol:

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2591
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2016.01.07. 11:51

Nem tudom ez honnan való, de saját csíráztatás az biztos. Remélem sokunknak van akkor belőle :)
Szabi!
Amit kaptam Tőled, az is ebből a csíráztatásból származik? ;)
Ha igen,örülök neki én is! :)

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2016.01.07. 11:56

Ő,elméletileg az nem. Az abból ami a kép jobb oldalán látható. Viszont biztossan nem állítom . Az a baj,hogy annyi sok helyről vettem wagnerianus magokat és oly sokat csíráztattam,eladtam és pakoltam őket időközben,hogy össze -vissza keveredtek.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2188
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Bis » 2016.01.08. 23:12

Bis,a tieidet nézted? Azok most mekkorák?

Szabolcs, csak egy 2013-as tavaszi képet találtam róla,
Fotografia2457.jpg
Fotografia2457.jpg (888.96 KiB) Megtekintve 6542 alkalommal
de majd a napokban lefényképezem, csak elő kell kotornom a többi pálma közül a pincében. :roll:


Vissza: “Trachycarpus”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég