Trachycarpus fortunei

Ázsia kincsei. A kistermetű japán wagnerianus, az indiai takil, a himalájai nainital, kumaon, Plovdiv és társaik.
Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Peti » 2016.02.21. 13:08


Szia Liga!

Tapasztalatom szerint -20 c° sem lehet gond, ha a levélzet egy rész tönkre is megy, a megfelelő hely kiválasztásán sok minden múlik, már 2012-ben is voltak trachiaim a kertbe ültetve és érdekes dolgot tapasztaltam(erről akkor az index fórum, pálmák cikkászok a kertben, lakásban... topikjában is írtam), akkor még a szülői háznál voltak a pálmáim, a ház a település szélén található, ráadásul dél-kelet Békésben, sok ekkor esett áldozatul akkor a -20 c°-t meghaladó hideg időben(minden magoncom kint volt). De a nyugati fekvésbe telepített növényeim viszonylag kisebb sérülésekkel megúszták ezt az időt, a téli napsütésnek tudom be az akkori pusztulásokat.
Déli fekvésben ez volt a végeredmény:
http://forum.index.hu/Article/viewArtic ... &t=9107193

Nyugati fekvésben meg ez:
http://forum.index.hu/Article/viewArtic ... &t=9107193
Köszönöm a képeket Unartis!
Valóban sokatmondó arról, hogy mennyire fontos ültetéskor a tájolás. Élnek még ezek a nyugati fekvésben lévők?
Tapasztalatom alapján a hidegtűrés nagyon nagy szórást mutat egyedenként, például a plovdivok sem igazán hozták azt a -20+ fok fagytűrést amivel reklámozzák őket.
Génállománytól és szerencsétől is függ. Nálam a nagy Trachy totál déli fekvésben van, 1 leveles magoncként lett ide ültetve, védelmet nem kapott. Egyszer -20°C miatt elvesztette a levelei 60%-át, de gyorsan rendbe jött. A téli napsütés soha nem okozott problémát, pedig a talajt nem takartom. A keményen fagyos, hótakaró nélküli napokon se tett benne kárt, pedig felhőtlen időben reggel 8-tól délután 3-ig teljese napon van.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.02.21. 17:03


Szia Liga!

Tapasztalatom szerint -20 c° sem lehet gond, ha a levélzet egy rész tönkre is megy, a megfelelő hely kiválasztásán sok minden múlik, már 2012-ben is voltak trachiaim a kertbe ültetve és érdekes dolgot tapasztaltam(erről akkor az index fórum, pálmák cikkászok a kertben, lakásban... topikjában is írtam), akkor még a szülői háznál voltak a pálmáim, a ház a település szélén található, ráadásul dél-kelet Békésben, sok ekkor esett áldozatul akkor a -20 c°-t meghaladó hideg időben(minden magoncom kint volt). De a nyugati fekvésbe telepített növényeim viszonylag kisebb sérülésekkel megúszták ezt az időt, a téli napsütésnek tudom be az akkori pusztulásokat.
Déli fekvésben ez volt a végeredmény:
http://forum.index.hu/Article/viewArtic ... &t=9107193

Nyugati fekvésben meg ez:
http://forum.index.hu/Article/viewArtic ... &t=9107193
Köszönöm a képeket Unartis!
Valóban sokatmondó arról, hogy mennyire fontos ültetéskor a tájolás. Élnek még ezek a nyugati fekvésben lévők?
Tapasztalatom alapján a hidegtűrés nagyon nagy szórást mutat egyedenként, például a plovdivok sem igazán hozták azt a -20+ fok fagytűrést amivel reklámozzák őket.
Át lettek telepítve a megmaradtak a házunkhoz a szülői háztól, ott kettő példány még maradt, mindkettő nyugati fekvésben van két helyen, az egyiket nem szoktam takarni a télen.

Áttelepített példányok a csongrádi házunknál: Ma délután lefotóztam őket:
Egy védett (két ház által alkotott)folyosóban van a legnagyobb példányom, 2015-ben kb 170-180 cm magasságot is elérte.
DSC02733.JPG
legnagyobb trachy-m
DSC02733.JPG (62.54 KiB) Megtekintve 7861 alkalommal
DSC02736.JPG
a két ház közötti folyosó déli fekvésű, télen árnyékos, nyáron napos
DSC02736.JPG (47.16 KiB) Megtekintve 7861 alkalommal
és még néhány tövecske, olyan 1 méternél kicsit nagyobb példányok, ezeket idén nem takartam, csak a januári özön esők idején 1-2 napig egy fekete fóliával:
DSC02734.JPG
néhány trachi nyugati fekvésben
DSC02734.JPG (69.06 KiB) Megtekintve 7861 alkalommal

Avatar
LiGa
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:26
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: LiGa » 2016.02.21. 22:30

Unartis!

Köszi a beszámolót! Úgy tűnik tetszik nekik a magyar éghajlat, ígéretesnek tűnnek. Remélem róluk is fogunk hamarosan csiráztatni! : D

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.02.22. 05:07


Szia Liga!

Tapasztalatom szerint -20 c° sem lehet gond, ha a levélzet egy rész tönkre is megy, a megfelelő hely kiválasztásán sok minden múlik, már 2012-ben is voltak trachiaim a kertbe ültetve és érdekes dolgot tapasztaltam(erről akkor az index fórum, pálmák cikkászok a kertben, lakásban... topikjában is írtam), akkor még a szülői háznál voltak a pálmáim, a ház a település szélén található, ráadásul dél-kelet Békésben, sok ekkor esett áldozatul akkor a -20 c°-t meghaladó hideg időben(minden magoncom kint volt). De a nyugati fekvésbe telepített növényeim viszonylag kisebb sérülésekkel megúszták ezt az időt, a téli napsütésnek tudom be az akkori pusztulásokat.
Déli fekvésben ez volt a végeredmény:
http://forum.index.hu/Article/viewArtic ... &t=9107193

Nyugati fekvésben meg ez:
http://forum.index.hu/Article/viewArtic ... &t=9107193
Köszönöm a képeket Unartis!
Valóban sokatmondó arról, hogy mennyire fontos ültetéskor a tájolás. Élnek még ezek a nyugati fekvésben lévők?
Tapasztalatom alapján a hidegtűrés nagyon nagy szórást mutat egyedenként, például a plovdivok sem igazán hozták azt a -20+ fok fagytűrést amivel reklámozzák őket.
Génállománytól és szerencsétől is függ. Nálam a nagy Trachy totál déli fekvésben van, 1 leveles magoncként lett ide ültetve, védelmet nem kapott. Egyszer -20°C miatt elvesztette a levelei 60%-át, de gyorsan rendbe jött. A téli napsütés soha nem okozott problémát, pedig a talajt nem takartom. A keményen fagyos, hótakaró nélküli napokon se tett benne kárt, pedig felhőtlen időben reggel 8-tól délután 3-ig teljese napon van.
Szia Peti!
Na ez a szelekció meg volt 2012-ben, :) , ami nem bírta az akkor kiment, akkor sok pálmám elpusztult, a genetikailag hidegtűrőbbek maradtak életben, azóta nem volt olyan stresszhatás ami érhette volna a pálmákat, illetve a kertünk kedvezőbb fekvése számlájára írom, pedig az alföld közepén élek, ami nem nagyon kedvez a pálmák neveléséhez. Arra is kíváncsi leszek, hogy a szentesi városközpont egyik körforgalmába ültetett trachijával mi lehet, azt kint hagyták mindennemű csapadékvédelem nélkül, ha olasz import növény, és még nem gyökeresedett be, akkor szépen lassan, vagy gyorsan az enyészeté lesz, mert többet veszít az erejéből(a zöld lombfelületéből), mint amennyit nőni tud egy vegetációs időszakban. Hiszek abban is, hogy egy idősebb növény nehezebben viseli az átültetés utáni telelést, néhány évig legalább csapadékvédelmet kapjon, ha begyökerezik rendesen, utána jó kondícióval mehet neki a télnek. Túl tápozni sem érdemes őket, pl trágyával megnyomatni, hogy szép nagyokat nőjön egy-egy évben, mert a gyors növekedés ára egy viszonylag laza és gyenge szövetű növény, amely a fagy és hidegtűrés rovására mehet, ami amúgy a nálunk honos növények esetében is megfigyelhető, azt szokták mondani, hogy az érett hajtások tudnak áttelelni, az éretlenek meg lefagynak! Tehát sok-sok tényező befolyásolja a telelésüket.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.02.22. 05:18

Kicsit korábban, néhány hozzászólásban már pedzegettük a genetikai szórást, amely szerint előbb-utóbb kialakulhat egy fagytűrő terepbiztos trachy, amely a legjobban alkalmazkodik a hazai viszonyokhoz, mint a plovdivi szelekció. Attól mert plovdivi növény egy trachy, attól még megmarad az a genetikai szóródás a magoncai között, tehát lesznek gyengébb hidegtűrésű egyedek, amelyek az első hideg télen kimúlnak, egy-egy extrém tél után érdemes a magoncok között kutakodni, mert a túlélők nagy valószínűséggel a jó hidegtűrőknek bizonyulnak! :D
Szerintem Svájcban is érdemes lenne körül nézni, mert ott is vannak pálmakertek az Alpok lejtőin, ott még nagyobb hidegeket is kaphatnak az egyedek a hegyvidéki klímán.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.02.22. 05:21

Unartis!

Köszi a beszámolót! Úgy tűnik tetszik nekik a magyar éghajlat, ígéretesnek tűnnek. Remélem róluk is fogunk hamarosan csiráztatni! : D
Liga!

Ezek már mondhatni magyar szelekciók, magyar szülőktől :lol:
Remélem igazad lesz és hamarosan virágözönt produkálnak, pont erre várok, és ezért tartottam meg 8-10 tövet, hogy legyen közük fiú és lány is. Már 9 éve lesz idén, hogy vetettem őket, most kezdenek látványosan nőni.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2016.02.22. 07:06

Kicsit korábban, néhány hozzászólásban már pedzegettük a genetikai szórást, amely szerint előbb-utóbb kialakulhat egy fagytűrő terepbiztos trachy, amely a legjobban alkalmazkodik a hazai viszonyokhoz, mint a plovdivi szelekció. Attól mert plovdivi növény egy trachy, attól még megmarad az a genetikai szóródás a magoncai között, tehát lesznek gyengébb hidegtűrésű egyedek, amelyek az első hideg télen kimúlnak, egy-egy extrém tél után érdemes a magoncok között kutakodni, mert a túlélők nagy valószínűséggel a jó hidegtűrőknek bizonyulnak! :D
Szerintem Svájcban is érdemes lenne körül nézni, mert ott is vannak pálmakertek az Alpok lejtőin, ott még nagyobb hidegeket is kaphatnak az egyedek a hegyvidéki klímán.
Tegnap jártam Szentesen, nem látszik károsodás a körforgalmi pálmán.Igaz, hogy ez a tél idáig nagyon kegyes volt a tracykhoz.

Avatar
ati123
Hozzászólások: 726
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:45
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: ati123 » 2016.02.22. 09:51

Tavaly ültetett Trachycarpus, hátérben egy humilis és rostrata, már kint maradnak ha hideg jön becipelem öket.
DSC03527.JPG
DSC03527.JPG (385.77 KiB) Megtekintve 7844 alkalommal

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2016.02.22. 13:18

Tavaly ültetett Trachycarpus, hátérben egy humilis és rostrata, már kint maradnak ha hideg jön becipelem öket.
DSC03527.JPG
Látom te sem bírsz magaddal. :lol: Én is kipakoltam ma a telelő nagy részét.

Avatar
Imre1991
Hozzászólások: 314
Csatlakozott: 2015.03.01. 21:29
Tartózkodási hely: Sátoraljaújhely
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Imre1991 » 2016.02.22. 18:06

Tavaly ültetett Trachycarpus, hátérben egy humilis és rostrata, már kint maradnak ha hideg jön becipelem öket.
DSC03527.JPG
Látom te sem bírsz magaddal. :lol: Én is kipakoltam ma a telelő nagy részét.
Nekem már minden kint van még a cikászok is. :shock: olyan január végén kikerültek a fortuneik meg a torreyik két hete meg az összes többi. :D

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2016.02.22. 19:13

Tavaly ültetett Trachycarpus, hátérben egy humilis és rostrata, már kint maradnak ha hideg jön becipelem öket.
DSC03527.JPG
Látom te sem bírsz magaddal. :lol: Én is kipakoltam ma a telelő nagy részét.
Nekem már minden kint van még a cikászok is. :shock: olyan január végén kikerültek a fortuneik meg a torreyik két hete meg az összes többi. :D
Bátrabb vagy, mint én, de a februári időjárás téged igazolt.

Krasch82
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2016.02.23. 12:37
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Krasch82 » 2016.02.23. 13:13

Üdv.Mindenkinek!
Új pálmatartó vagyok.2 kínai kenderpálmát sikerült néhány hete beszereznem.3-4 évesek lehetnek.Több helyen keresgéltem,sok infót meg is találtam.1 dolog,amire konkrét választ nem találtam.Ez a kifejlett növény helyigénye.Törzs,és a növény leveleinek teljes szélessége.Erről ha valaki adna egy kis infót,megköszönném.Nemsokára szeretném elvégezni a kiültetést,úgy március közepe,vagy vége-fagyok teljes elmúlását megvárom-,és nem tudom,hogy a nekik szánt hely elegendő lenne e.Túlzsúfolni sem akarom az amúgy sem nagy udvart,ahol tuják,hamisciprusok,gyümölcsfák is vannak.Mind 1-2 éves,nemrég költöztünk.Nem szeretném pár év múlva áthelyezni,vagy megszabadulni tőlük.Hosszú távú terveim vannak velük is. :-)

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Peti » 2016.02.23. 16:35

Üdv közöttünk Krasch82, a legjobb helyen jársz.
Egy idősebb Trachy elértheti a 12-15 méteres magasságot itthon is. Nálam a 12 éves pálma teljes magassága 4,8 méter a törzse 3.2 méter. A levélzet egy 3.5 méter átmérőjű körben terül el, ez a korral elérheti a 4 métert, ennél nagyobb valószínűleg nem lesz.

Krasch82
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2016.02.23. 12:37
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Krasch82 » 2016.02.23. 17:03

Köszönöm szépen.A törzs átmérőjéről is kérhetek esetleg adatot?Csakmert volna egy-a ház fala mellett- 1m x1m x1m háromszög a beton járda,és a kút között.Oda van értelme ültetni,vagy ez szűk terület lenne neki?Téli védelem miatt jó hely lenne az egyiknek ház közelsége miatt,ha méreteiben ez nem akadályozná.Másiknak már kitaláltam a jó talajú,biztos helyet.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8451
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.02.23. 17:50

Krasch!

Üdvözlet Közöttünk!
Remek dolognak tartom, hogy ültetés elött informálódsz! ;)
Az 1x1x1 háromszöged elvileg elegendő lehet a nagyobb növény befogadására is. Én, még nem találkoztam olyan Trachyval, amelyik törzsének átmérője több, mint 60cm. Ha oda szeretnéd ültetni, raknék egy 3-5cm vastag és legalább a járdabetonjának duplája mélységű, XPS lemezt. Így csökkentve a beton okozta hideg bevitelt.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Alpha 2016.02.24. 08:39-kor.

Krasch82
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2016.02.23. 12:37
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Krasch82 » 2016.02.23. 18:18

Köszönöm a segítségeteket,és a fogadtatást.Laikusként,de igyekezve keresem az infókat a pálmákkal kapcsolatosan.Az általatok leírtak alapján fogok eljárni.Remélem hosszú életűek lesznek az én növényeim is.Igyekszem tanulni,és figyelni a dolgokat."Kissé " megfertőzött ez a pálma dolog,mióta ráleltem,rájöttem,hogy lehet Magyarországon is tartani.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Peti » 2016.02.23. 19:01

Szerintem is elég lehet az 1x1x1-es háromszög. A Trachy nem egy Washingtonia (az biztosan nem férne el ott), de azért szépen vastagszik a törzse, főleg talaj a közelében, ami nálad pont a lényeges kérdés. Most is csak a sajátomról tudok méretet közölni, annál a törzs alsó, kiszélesedő része pont 50 cm keresztben.

Krasch82
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2016.02.23. 12:37
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Krasch82 » 2016.02.23. 22:38

Köszi az infót!Holnap rà is nèzek,mennyi szabad hely maradna a gyökèr mellett a szigetelésnek,mennyire lenne túlzsúfotnak tűnő.Nem szeretnék olyan hatàst elérni,mintha a betonból törne elő.Másnem tényleg másik helyet kell keresnem neki.Kiültetésről,a jövő nemzedékről majd rakok képeket.Ma kikerültek a bejàrati ajtó elé (csalàdiház).Ott jó idő lesz nekik,ha esetleg még gyenge fagyok lesznek is.Jah,és csapadékmentes a hely természetesen.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2016.02.24. 16:19

2013. 02.20.-án kezdtem csíráztatni jó pár un. Balaton felvidéki magot.
Ebből a magoncból került kiültetésre tavaly, május elejével pár db.
Csapadékvédelem volt,láda befóliázva,más semmi.
Jelenleg így néz ki.
2015. kiültetve..jpg
2015. kiültetve..jpg (150.76 KiB) Megtekintve 8051 alkalommal

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2016.02.24. 16:40

Jól néz ki.


Vissza: “Trachycarpus”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Amazon [Bot] valamint 2 vendég