Fatsia japonica

Levélóriások. Mindent egy helyen, grátiszként további aráliák, Fatsia.
hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.01.21. 20:30

-21 után is jól néznek ki, a polycarpa mondjuk tuti eldobja a leveleit....(tegnapi fotók)
kepatmeretezes_hu_DSCN2387.JPG
kepatmeretezes_hu_DSCN2388.JPG
kepatmeretezes_hu_DSCN2401.JPG
kepatmeretezes_hu_DSCN2402.JPG
Nálad nagyon szépen vették a -21 fokot. Ugye 6a növény a leírások alapján is nagyjábol a -23 a választóvonal azalatt már súlyosan sérül.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2017.01.21. 20:32

Nálam van kint mindegyikből kiültetve is meg cserépben is, ha nem felejtem el holnap lefotózom. Kőkemény a növény is meg a cserép is mozdíthatatlanúl odafagyott, de nem mutat semmi olyan nagy problémát, mint ami elhalt volna. Kiváncsian várom a tavaszi enyhülés utáni eredményeket. :)

Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: Atys » 2017.01.21. 20:38

No azt én is várom, hogy kiderüljön miként vették az enyémek...

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.01.21. 20:52

A taiwanira és Teddy-re én is kíváncsi Vagyok. Ha bírták a kiképzést tavasszal kiköltöznek.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2017.01.21. 21:10

Mindenképp beszámolok róluk. ;)

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.01.21. 22:39

Én a schefflera taiwanianakra is kiváncsi vagyok azok hogy bírják az idei telet nálad. Laci. Elvileg azok hidegebb helyekről származnak még magasabban élnek , mint a fatsia , igyhogy azoknak mindenképp bírniuk kell. Amugy vannak taiwani növények amik meglepően jó bírják ezt a zord telet is , pl a cyrtomium macrophyllum-nak még a leve sem sérült , se a microsorum fortuneinek , pedig hó nélkül kaptak -25 öt. bocsánat ez kicsit off volt.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2017.01.22. 20:53

A schefflera-kat betakartam a levágott pálma levelekkel, alig látni alá. Nem tudom mi van velük, majd tavasszal kiderül. ;)
De van utánpótlás most rendesen. :)
Az igért képek a kopogósra fagyott fatsia-król. Sokkal jobb állapotban vannak, mint egy egy darab a kert legaljában.
kepatmeretezes_hu_DSCN2467.JPG
kepatmeretezes_hu_DSCN2467.JPG (98.05 KiB) Megtekintve 7422 alkalommal
kepatmeretezes_hu_DSCN2468.JPG
kepatmeretezes_hu_DSCN2468.JPG (108.57 KiB) Megtekintve 7422 alkalommal
kepatmeretezes_hu_DSCN2469.JPG
kepatmeretezes_hu_DSCN2469.JPG (95.1 KiB) Megtekintve 7422 alkalommal

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.01.22. 23:20

A schefflera-kat betakartam a levágott pálma levelekkel, alig látni alá. Nem tudom mi van velük, majd tavasszal kiderül. ;)
De van utánpótlás most rendesen. :)
Az igért képek a kopogósra fagyott fatsia-król. Sokkal jobb állapotban vannak, mint egy egy darab a kert legaljában.
kepatmeretezes_hu_DSCN2467.JPG
kepatmeretezes_hu_DSCN2468.JPG
kepatmeretezes_hu_DSCN2469.JPG
Kert legalján , nyilván mégtöbbet kaphattak. Amugy a polycarpa edward needham form nem bír annyit , mint a polycarpa alapfaj , ezt kitapasztaltam . Ezek a cserépben lévők teljesen rendben vannak , minimális levélfagyáson kívül. Tesztként
kiültetett ilyen méretű polycarpák nálam se sérültek a -25 ben.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.01.23. 19:36

A schefflera-kat betakartam a levágott pálma levelekkel, alig látni alá. Nem tudom mi van velük, majd tavasszal kiderül. ;)
De van utánpótlás most rendesen. :)
Az igért képek a kopogósra fagyott fatsia-król. Sokkal jobb állapotban vannak, mint egy egy darab a kert legaljában.
kepatmeretezes_hu_DSCN2467.JPG
kepatmeretezes_hu_DSCN2468.JPG
kepatmeretezes_hu_DSCN2469.JPG
Kert legalján , nyilván mégtöbbet kaphattak. Amugy a polycarpa edward needham form nem bír annyit , mint a polycarpa alapfaj , ezt kitapasztaltam . Ezek a cserépben lévők teljesen rendben vannak , minimális levélfagyáson kívül. Tesztként
kiültetett ilyen méretű polycarpák nálam se sérültek a -25 ben.
A cserepesek teljesen rendben vannak, akár így fognak kinézni még három hónap múlva is amennyiben marad a fagy. Véleményem szerint az már mind halott növény, bele van fagyva a klorofil, majd ha kienged kiszárad és elbarnul. A szabadföldiek is sorban barnulnak akkor egy cserepes fogja túlélni, csodálkoznék.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: Peti » 2017.01.23. 19:38

A cserepesek teljesen rendben vannak, akár így fognak kinézni még három hónap múlva is amennyiben marad a fagy. Véleményem szerint az már mind halott növény, bele van fagyva a klorofil, majd ha kienged kiszárad és elbarnul. A szabadföldiek is sorban barnulnak akkor egy cserepes fogja túlélni, csodálkoznék.
Nekem is ez volt a véleményem amikor megláttam, csak nem mertem leírni. :lol:

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.01.23. 19:48

A cserepesek teljesen rendben vannak, akár így fognak kinézni még három hónap múlva is amennyiben marad a fagy. Véleményem szerint az már mind halott növény, bele van fagyva a klorofil, majd ha kienged kiszárad és elbarnul. A szabadföldiek is sorban barnulnak akkor egy cserepes fogja túlélni, csodálkoznék.
Nekem is ez volt a véleményem amikor megláttam, csak nem mertem leírni. :lol:
Pedig le kell írni a véleményt! Legfeljebb lesz belőle egy eszmecsere pro-kontra, a növény meg majd megmutatja kinek volt igaza. Amennyiben tévedtünk akkor vállaljuk, elmegyünk Lacihoz, Te elfoglalod én megfogom és elhozom, kiültetjük és lesz tökös kis fatsiánk.

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.01.23. 22:42

Nekem szabadföldbe van kiültetve nem messze egy nagy japonicatol egy kis polycarpa , és míg a nagyon komoly fagyásnyomok látszanak addig a kicsinek semmi baja ( hóval nem volt betakarva mikor a komoly mínuszokat kapta)

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2017.01.24. 17:54

A schefflera-kat betakartam a levágott pálma levelekkel, alig látni alá. Nem tudom mi van velük, majd tavasszal kiderül. ;)
De van utánpótlás most rendesen. :)
Az igért képek a kopogósra fagyott fatsia-król. Sokkal jobb állapotban vannak, mint egy egy darab a kert legaljában.
kepatmeretezes_hu_DSCN2467.JPG
kepatmeretezes_hu_DSCN2468.JPG
kepatmeretezes_hu_DSCN2469.JPG
Kert legalján , nyilván mégtöbbet kaphattak. Amugy a polycarpa edward needham form nem bír annyit , mint a polycarpa alapfaj , ezt kitapasztaltam . Ezek a cserépben lévők teljesen rendben vannak , minimális levélfagyáson kívül. Tesztként
kiültetett ilyen méretű polycarpák nálam se sérültek a -25 ben.
A cserepesek teljesen rendben vannak, akár így fognak kinézni még három hónap múlva is amennyiben marad a fagy. Véleményem szerint az már mind halott növény, bele van fagyva a klorofil, majd ha kienged kiszárad és elbarnul. A szabadföldiek is sorban barnulnak akkor egy cserepes fogja túlélni, csodálkoznék.
Úgy gondolom ezúttal tévedsz, legalább is remélem. Ami károsodott, az már barna. Mindenképp megbarnul az a levél aminek annyi, vagy károsodott. Mikor hazajöttem egy két napra rá plusz fokok voltak és csak kissé kókadtan lógtak. De ekkorra már túl voltak a -21-en és a több napi tartós fagyon. Megnéztem és nyugtáztam, hogy simán vették. Persze mindent majd a tavasz dönt el, eddig én így gondolom.
Ami a csenést illeti: majd jól odaragasztom. :lol:

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2017.01.24. 18:04

Na ezekben már kételkedek kicsit...ezek a kert legaljában vannak, régen volt itt plusszban a hőmérséklet.
kepatmeretezes_hu_fatsiak.jpg
kepatmeretezes_hu_fatsiak.jpg (92.55 KiB) Megtekintve 7364 alkalommal

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.01.24. 18:20

Én is inkább Laci véleményét osztom , szerintem amelyik fatsia megfagyott azon már rögtön egy két napon belül látszik. Itt is volt a nagy -25 fokos fagy után már plusz fok , pl ma délután is plusz 1 foknál kicsit több volt a hó is olvadt szép napos idő volt. A kis fatsian látszott valamennyire kiengedett és semmi fagyásnyom nincs rajta továbbra sem . A nagy japonican már 2 nap után látszott a sulyos fagyás , a két növény pedig egymás mellett van. Szerintem is , amelyik fatsia megfagy azon már 1-2 nap mulva látszanak legkésőbb a fagyásnyomok.

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.01.24. 18:38

Na ezekben már kételkedek kicsit...ezek a kert legaljában vannak, régen volt itt plusszban a hőmérséklet.
kepatmeretezes_hu_fatsiak.jpg
En ez nem fest valami fényesen , sajnálom :( Gondolom leghátul volt a leghidegebb , az a legmélyebben fekvő legfagyzugosabb rész is nálad. Ez ha jól látom ráadásul egy edward needham form polycarpa , ami rosszabb fagytűrésű , mint az alapfaj . 7a zónás . -18 fokig bírja. Az alapfaj polycarpa elvileg ettől 10 fokkal hidegebbet is elvisel. Ha cserépben igy zölden kibírták a -20 alatti fagyot , azok valóban télállóak a hazai klímán ;)

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.01.24. 19:15

-21 után is jól néznek ki, a polycarpa mondjuk tuti eldobja a leveleit....(tegnapi fotók)
kepatmeretezes_hu_DSCN2387.JPG
kepatmeretezes_hu_DSCN2388.JPG
kepatmeretezes_hu_DSCN2401.JPG
kepatmeretezes_hu_DSCN2402.JPG
Nálad nagyon szépen vették a -21 fokot. Ugye 6a növény a leírások alapján is nagyjábol a -23 a választóvonal azalatt már súlyosan sérül.
Amennyiben -23 foknál súlyosan sérül akkor hogy tud elviselni akár -27 fokot (ld eggyel lejebb hozzászólás)? Az a gond ezekkel a számokkal hogy ilyen tartományban a hazai kertekben szép számmal élő dísznövényektől és gyümölcsfáktól kezdünk búcsút venni. Én akármilyen nyitott szemmel járok nem látok a kertekben gyakran fatsia polycarpákat.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: Peti » 2017.01.24. 19:34

Ami a csenést illeti: majd jól odaragasztom. :lol:
Egy ideig nem kell, úgy oda van fagyva. :lol:
Laci, remélem neked lesz igazad. Nálam a levelek a kemény fagy után akkor kezdtek megbarnulni, amikor először ment fagypont fölé a hőmérséklet az odasütő nap hatására, addig a hideg konzerválta a leveleket, nem látszott rajtuk semmi elszíneződés. Ugyanúgy mint bármilyen növény amit mélyhűtőben lefagyasztasz évekig megtartja az eredeti színét.

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.01.24. 19:41

Igen elvisel -27 fokot , de azt nem mondtam , hogy örül is neki :D -23 alatt már lehetnek rajta komolyabb sérülések. -27 foknál jó eséllyel az ágak egy része is vissza fog fagyni nem csak a levelek fagynak meg. A fatsia japonica fagytűrése rosszabb a polycarpaénál , a tartós napközbeni fagyot sem tolerálja annyira , ennek ellenére védettebb fekvésben nyugodtan kiültethető , egy átlagosan télen nem fog sérülni. Sajnos én sem értem , hogy miért nem terjedt el jobban. Igazából kereskedelemben sem kapható , nekünk is onnan van , hogy mi gyűjtöttük az élőhelyén a magjait , pedig többet bír mint a japonica. Amugy ahogy a kertészetekben tapasztaltam a Japonicát is a mai napig szobanövényként árulják , pedig , kisebb sérülésekkel még a -18 fok alatti fagyot is képes átvészelni. Sőt még a variegata formák is igencsak strapabíróak , pedig azok érzekenyebbek az alapfajnál.

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Fatsia japonica

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.01.24. 19:44

Ami a csenést illeti: majd jól odaragasztom. :lol:
Egy ideig nem kell, úgy oda van fagyva. :lol:
Laci, remélem neked lesz igazad. Nálam a levelek a kemény fagy után akkor kezdtek megbarnulni, amikor először ment fagypont fölé a hőmérséklet az odasütő nap hatására, addig a hideg konzerválta a leveleket, nem látszott rajtuk semmi elszíneződés. Ugyanúgy mint bármilyen növény amit mélyhűtőben lefagyasztasz évekig megtartja az eredeti színét.
Nekem ma is egész nap sütötte a nap , nincs levele a diófának ami nyáron árnyékolná és nem barnult a kis polycarpa , ellentétban a nagy japonicaval ami nem néz ki tul fényesen . Ahogy látom a polycarpa jobban bírja mint a japonica , amugy ezek a kis növények 2700 méter körül lettek magként begyűjtve. :)


Vissza: “Tetrapanax, Gunnera, Fatsia”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég