Bambuszok

Távol-Keleti suhogás. Törpétől az óriásig, feketétől az aranyszárúig minden ami bambusz.
Nos
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2016.09.30. 08:16
Kapcsolat:

Re: Bambuszok

HozzászólásSzerző: Nos » 2017.01.24. 09:17

Meglep micsoda fagykárokról számoltok be.
Ma reggel -14C' Szépen lassan halnak :cry:
P_20170124_082959.jpg
P_20170124_082959.jpg (851.44 KiB) Megtekintve 5568 alkalommal
P_20170124_082820.jpg
P_20170124_082820.jpg (842.91 KiB) Megtekintve 5568 alkalommal
P_20170124_083134.jpg
P_20170124_083134.jpg (940.47 KiB) Megtekintve 5568 alkalommal
P_20170124_083153.jpg
P_20170124_083153.jpg (674.2 KiB) Megtekintve 5568 alkalommal
P_20170124_082708.jpg
P_20170124_082708.jpg (793.45 KiB) Megtekintve 5568 alkalommal

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Bambuszok

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.01.24. 09:36

Boni, az pedig tuti biztos, hogy rizóma. Valószínűleg már tél elején is ott volt, csak most kikeveredett a levelek közül, vagy valamiért mostanában vetted csak észre.
Eddigi észrevételeim szerint a kúszórizóma "csontosabb",de tavasszal talán majd megtanulok különbséget tenni. ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

ramirezx
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2015.03.30. 13:33
Kapcsolat:

Re: Bambuszok

HozzászólásSzerző: ramirezx » 2017.01.24. 09:41

Igen, sajnos a -20C már az a kategória, ami túl van a bambuszlevelek tűréshatárán. Úgy vettem észre az elmúlt években, hogy a legtöbb phyllostachys esetén -16 foknál kezdődik a levélfagyás (kisebb szórással), míg a Pseudosasa japonica levelei már -12C alatt elkezdenek elfagyni.
Igaz még fiatalabbak a töveim, idén lesz a 4. tenyészidőszakuk. Elképzelhető, hogy az 5. vagy 6. évtől (akkorra mondják, hogy már kifejlett a telep megfelelő gondozás esetén) strapabíróbbak, jobban védik magukat a hideg ellen de a -20 akkor is sok a levélzetnek.

A vivax lombja kifejezetten érzékeny, nagyobbak a levelei, könnyen fagynak de legalább életerős és elsőként kezd hajtani tavasszal. A nigra levélzete is könnyen elfagy és az később is levelesedik vissza.
Tavaly -16C volt a leghidegebb nálam, azt minimális levélsérüléssel vették. Kívétel a japonica, az akkor is cudarul nézett ki (ő érzékeny).

Amióta vannak a mostani -20volt a leghidegebb amit kaptak a bambuszaim, legalább az ki fog derülni, hogy csak a lombfagyással kell számolni hasonló teleken vagy szár is elfagy/fagykárt szenved (és esetleg praktikus kevésbé díszes, de strapabíróbb bambuszokat telepíteni).

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Bambuszok

HozzászólásSzerző: gyom » 2017.01.24. 11:00

Boni, az pedig tuti biztos, hogy rizóma. Valószínűleg már tél elején is ott volt, csak most kikeveredett a levelek közül, vagy valamiért mostanában vetted csak észre.
Eddigi észrevételeim szerint a kúszórizóma "csontosabb",de tavasszal talán majd megtanulok különbséget tenni. ;)
A rizóma eleje, nevezhetem fiatal résznek is, az hajlékony, valamelyest lágy. Még sérülékeny is. A föld alatt a hajlékony, lágy tulajdonságai miatt könnyen tudja kerülgetni a talajban lévő esetleges akadályokat. Az, hogy tud haladni a kemény talajban nem a keménysége miatt van. Zsenge (mint minden fiatal növényrész) és ha szükséges a saját nagy nedvességtartalmával lazítja magának a talajt a haladáshoz. Egyébként ez a fiatal növekvő rizómarész, akár 2-3 méter hosszú is tud lenni, akkor még gyökerek nélkül. Az egyre öregedő, a helyén megállapodott rész kezdi el növeszteni a gyökereit a nóduszainál és fokozatosan megszilárdul. Tehát az öregebb rizómarész olyan csontos mint amire te gondolsz.

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Bambuszok

HozzászólásSzerző: gyom » 2017.01.24. 11:04

Felém is vannak nagy hidegek és tartós a mínusz. A Phyllostachys Castillonin látok kisebb problémát.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Bambuszok

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.01.24. 12:00

Boni, az pedig tuti biztos, hogy rizóma. Valószínűleg már tél elején is ott volt, csak most kikeveredett a levelek közül, vagy valamiért mostanában vetted csak észre.
Eddigi észrevételeim szerint a kúszórizóma "csontosabb",de tavasszal talán majd megtanulok különbséget tenni. ;)
A rizóma eleje, nevezhetem fiatal résznek is, az hajlékony, valamelyest lágy. Még sérülékeny is. A föld alatt a hajlékony, lágy tulajdonságai miatt könnyen tudja kerülgetni a talajban lévő esetleges akadályokat. Az, hogy tud haladni a kemény talajban nem a keménysége miatt van. Zsenge (mint minden fiatal növényrész) és ha szükséges a saját nagy nedvességtartalmával lazítja magának a talajt a haladáshoz. Egyébként ez a fiatal növekvő rizómarész, akár 2-3 méter hosszú is tud lenni, akkor még gyökerek nélkül. Az egyre öregedő, a helyén megállapodott rész kezdi el növeszteni a gyökereit a nóduszainál és fokozatosan megszilárdul. Tehát az öregebb rizómarész olyan csontos mint amire te gondolsz.
Köszi! ;)
Először is 8-) ,azért gondoltam,hogy rügy,mert ez a telep már előző években is hozott a fő előbújási szezon után is jóval,(tehát ősszel is újból) szárakat!
Másodszor 8-) meg :D ,ennek a zöldes-bordó és leveles rügynek a "tornya" nem olyan "hegyesszög,hosszú szárakkal",mint egy puhácska kúszórizóma vége,bár sose lehet tudni! 8-) :)
Harmadszor meg,kicsit ferdén nő,tehát lehet,hogy igazad van 8-) ,de ez a tő hozott már ilyen ferdén is szárakat.
Tehát majd kiderül,hogy hogyan fejlődik tovább tavasszal és kíváncsi is vagyok rá. ;) :) Bízom benne,hogy túléli ezeket a hosszan tartó mínuszokat.
Láttam már ennek a tőnek a fiatal kúszórizómáját,mikor járólapokat bontottunk :oops: :oops: :oops: ,volt vagy 3 méteres. :shock: :) Féltem is tőle! :lol: A kutyám jobban 8-) ,ő a kapuig is elfutott! :lol: :lol:
Gyom! Köszi a leírást a terjedéséről! Nem is tudtam,hogy így nedvesít! :o :o :o
Akkor,ezek szerint, a bambuszgátat nem döfheti át,csak akkor tud meglépni,ha átbukik rajta felül vagy az illesztéseknél kisliccol...
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Bambuszok

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.01.24. 13:01

gyom!
Erre a hegyesszögre gondolok! ;) Leptomorph rizómák nőnek oldalirányban, közel a talaj felszínén, és nagyon gyors növekedésre képesek.Az enyém,mintha nem ilyen hegyes lenne.
http://halfsidebamboo.info/wordpress/wp ... th%201.jpg

Ez meg itt a hajtás vagy rügy,amiből a bambusz szára lesz! ;) Ez kicsit dagibb ,teljesen más.
http://halfsidebamboo.info/wordpress/wp ... 0shoot.jpg
És itt az oldal linkje is! ;)
http://halfsidebamboo.info/http:/halfsi ... -parts-ii/
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Bambuszok

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.01.24. 13:40

Ma reggel -14C' Szépen lassan halnak :cry:
P_20170124_082959.jpg
P_20170124_082820.jpg
P_20170124_083134.jpg
P_20170124_083153.jpg
P_20170124_082708.jpg
Lehangoló látvány! :(
Tudom,hogy a tél a főkolompos ,de a kutyának nincs köze hozzá? 8-)
Nem a "kutyahideg"-re gondolok,hanem arra a pár sárga pöttyre a bambuszok tövénél... ;)
Vagy :roll: a levelekből oldódott ki valami festékanyag? :roll: :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Bambuszok

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.01.24. 13:55

Érdekes...
bambuszfej.jpg
bambuszfej.jpg (11.79 KiB) Megtekintve 5576 alkalommal
( interneten talált kép ;) )
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Bambuszok

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.01.24. 14:47

Akkor,ezek szerint, a bambuszgátat nem döfheti át,csak akkor tud meglépni,ha átbukik rajta felül vagy az illesztéseknél kisliccol...
Nelli! Szerintem is kúszórizóma látható a képeden.
A gyári rizómagátat biztosan nem tudja átfúrni, elhajlik mellette. A toldásnál sincs esélye, az ugyanis összecsavarozható fémből készült. Viszont a rizómagát felett át tud bukni, s nagyon gyorsan legyökeresedik a túloldalán. Én évente több alkalommal végigvizsgáltam a rizómagát tetejét, s a mellette futó, vagy rajta áthajló rizómákat feltéptem, amennyire tudtam, s úgy vágtam ki. Nem kell sajnálni, hoz helyette bőségesen újakat ott is, a rizómagát által körbezárt terület belsejében is.
A "bambuszfej" nagyon tetszik, szerintem az is rizómadarabból készült, s a szakállát alkotják a gyökerek.

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Bambuszok

HozzászólásSzerző: gyom » 2017.01.24. 14:52

Boni!
Egyébként a felugró rizómák hegye, picit másképp néz ki, mint a talajban vagy a járólap alatt, fénytől elzárt helyen húzódó. A talajban húzódóknak szinte fehér a hegyük és nem nagyon elkülönülő, látványos a levélköpenyük. A talajban a levélköpeny rész is nyers és nedves, ellentétben a felszínre törőkkel.
Ha mégis rügy ami nálad van, akkor az biztos hónapokkal ezelőtt kibújt, csak valami álcázta előled.
Olyan is van, hogy felugró rizómának indul, megy a talaj felett vízszintesen, majd gondol egyet és felkanyarodik függőlegesre és szárként folytatja az életét. Ezek elég vékony, max. két méter hosszú szárak lesznek és nagyon dülöngélősek a talaj feletti hosszú vízszintes részük miatt. Nálam volt és most is van ilyen. A vízszintes szárrész sűrűn nóduszos mint a rizómák is. A felfelé növő része már persze ritkábban, mint általánosan a szárak. Ez is jól érzékelteti, hogy nem rügynek indult.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Bambuszok

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.01.24. 15:04

Olyan is van, hogy felugró rizómának indul, megy a talaj felett vízszintesen, majd gondol egyet és felkanyarodik függőlegesre és szárként folytatja az életét. Ezek elég vékony, max. két méter hosszú szárak lesznek és nagyon dülöngélősek a talaj feletti hosszú vízszintes részük miatt. Nálam volt és most is van ilyen. A vízszintes szárrész sűrűn nóduszos mint a rizómák is. A felfelé növő része már persze ritkábban, mint általánosan a szárak. Ez is jól érzékelteti, hogy nem rügynek indult.
Pont ezt akartam kérdezni,köszi! Ez lehet a magyarázat a csenevész és dülöngélős szálakra! ;) :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8449
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Bambuszok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.01.24. 15:13

Azért azt sem szabad elfelejteni, hogy a terjeszkedés érdekében eléggé erőszakos. A gyengébb anyagokat egyszerűen átböki. A sima fólia (nem gumis tófólia) tómedret simán átlyukasztotta.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Bambuszok

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.01.24. 15:52

Azért azt sem szabad elfelejteni, hogy a terjeszkedés érdekében eléggé erőszakos. A gyengébb anyagokat egyszerűen átböki. A sima fólia (nem gumis tófólia) tómedret simán átlyukasztotta.
Igen :) ,nem is a csontosságában vagy a puhaságában van az erő,ugyanúgy,mint az embernél is! ;) :)
Látszólag vézna ember is üthet nagyot! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Bambuszok

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2017.01.24. 17:48

Azért azt sem szabad elfelejteni, hogy a terjeszkedés érdekében eléggé erőszakos. A gyengébb anyagokat egyszerűen átböki. A sima fólia (nem gumis tófólia) tómedret simán átlyukasztotta.
Nálam szépen átvarta a tófóliát. :D

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Bambuszok

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.01.24. 17:56

Azért azt sem szabad elfelejteni, hogy a terjeszkedés érdekében eléggé erőszakos. A gyengébb anyagokat egyszerűen átböki. A sima fólia (nem gumis tófólia) tómedret simán átlyukasztotta.
Nálam szépen átvarta a tófóliát. :D
:?: Mit csinált vele? :?:

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Bambuszok

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2017.01.24. 18:06

Mint egy varrótű átment a fólián, majd kijött kicsit odébb....nem tudtuk előszőr, hogy hová tűnik a víz? :D

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Bambuszok

HozzászólásSzerző: hobart » 2017.01.24. 18:42

Igen, sajnos a -20C már az a kategória, ami túl van a bambuszlevelek tűréshatárán. Úgy vettem észre az elmúlt években, hogy a legtöbb phyllostachys esetén -16 foknál kezdődik a levélfagyás (kisebb szórással), míg a Pseudosasa japonica levelei már -12C alatt elkezdenek elfagyni.
Igaz még fiatalabbak a töveim, idén lesz a 4. tenyészidőszakuk. Elképzelhető, hogy az 5. vagy 6. évtől (akkorra mondják, hogy már kifejlett a telep megfelelő gondozás esetén) strapabíróbbak, jobban védik magukat a hideg ellen de a -20 akkor is sok a levélzetnek.

A vivax lombja kifejezetten érzékeny, nagyobbak a levelei, könnyen fagynak de legalább életerős és elsőként kezd hajtani tavasszal. A nigra levélzete is könnyen elfagy és az később is levelesedik vissza.
Tavaly -16C volt a leghidegebb nálam, azt minimális levélsérüléssel vették. Kívétel a japonica, az akkor is cudarul nézett ki (ő érzékeny).

Amióta vannak a mostani -20volt a leghidegebb amit kaptak a bambuszaim, legalább az ki fog derülni, hogy csak a lombfagyással kell számolni hasonló teleken vagy szár is elfagy/fagykárt szenved (és esetleg praktikus kevésbé díszes, de strapabíróbb bambuszokat telepíteni).
Nekem ez az első telem , amikor sérülnek a bambuszaim . A vivax levelei valóban szélesebbek nagyobbak , mint a többi phyllostachysé , de eddig az se sérült nálam , még 2012 ben sem amikor -18 volt , most ezt tulszárnyaltuk 7 fokkal . Igen ugy látom én is , hogy -20 fok alatt már szinte az összes faj sérül , legalább is a lombjuk. Sajnos a nigra más tészta , ott már nálam egyértelmű az is h a szárak is visszafagytak. a fekete szárak közül valamelyik már most világos szürkés barna lett. Örülök , ha tőről kihajt.

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1848
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Bambuszok

HozzászólásSzerző: gyom » 2017.01.24. 19:40

Azért azt sem szabad elfelejteni, hogy a terjeszkedés érdekében eléggé erőszakos. A gyengébb anyagokat egyszerűen átböki. A sima fólia (nem gumis tófólia) tómedret simán átlyukasztotta.
Bizony a hegyével megböki a puha akadályt amit egy ideig nyúlósan tol maga előtt, de innentől kezdve nem kanyarodik el a rizóma, inkább átszúrja. Betonrepedésbe is ha merőlegesen beleakad a hegye, akkor elkezdi feszegetni mert nem tud elfordulni. Hallottunk már ettől cifrább dolgokat is, döbbenet mikre képes. Ettől függetlenül mégis könnyű eltörni a rizóma fiatal részét. Érdekes.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Bambuszok

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.01.24. 22:03

Mint egy varrótű átment a fólián, majd kijött kicsit odébb....nem tudtuk előszőr, hogy hová tűnik a víz? :D
Ja, értem.
Nem volt szökésgátló a tő körül, vagy abból is meglógott?


Vissza: “Bambuszok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég