Cupressus sempervirens / Európai ciprus

Illatos örökzöldek. Az európai sempervirens, észak-amerikai arizonica, monterey, macnab stb, és ázsiai rokonok funebris, kasmíri.
Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus sempervirens / Európai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.03.06. 05:47

Hú ez nagyon jó :) Olvastam már máshol is hogy szereti a száraz meleg fekvést mert akkor be tudnak érni a hajtásai. A kertünk gyakorlatilag egy homokbucka (vegy lehet inkább dűne :D ) oldalában van, nagyon gyorsan kiszárad és olyan tiszta sárga homok hogy építkezni lehetne belőle. A kaktuszok, yuccák jól elvannak benne. Ezzel se lenne gondja a ciprusnak? Illetve tudnátok ajánlani hogy honnan szerezzek be hazai, szelektált egyedet? Van esetleg valakinek eladó?
Szia Zoli!
A legjobb, hogyha szerzel egy barnás színű, félig kinyílt kis gömböcskét 8-) valamelyik debreceni ciprusról, aztán elveted a magokat, majd a magoncokat saját magad szelektálod. ;-)
Gyorsan nő! ;) :D

Oké! A héten vagy már inkább holnap :) megyek és szüretelek párat. Hogy van egyébként egy év alatt érnek be a tobozok? Ilyenkor fogok rajta találni érettet?
Nézz szét alatta is :idea: ,nem muszáj mászni! ;) :lol:
Volt úgy,hogy kicsírázott magokat találtunk néhány tobozban a fa alatt. :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus sempervirens / Európai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.03.06. 05:49

Bis és Peti! :)
A kis " Ikarus" -ok megvannak még?
Hogy viselték a telet?
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Zoli2
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2016.11.17. 09:41
Kapcsolat:

Re: Cupressus sempervirens / Európai ciprus

HozzászólásSzerző: Zoli2 » 2017.03.06. 12:27

Szóval (véletlenül) ma pont arra jártam viszont nem találtam érett tobozt, csak egyet ami már félig fel volt nyílva. Őt meg is kaparintottam és szerencsére jó sok mag is van benne :) De nem adom fel és figyelem majd rendszeresen mikor találok még érettet. Leszedtem egy éretlent is próbaként de egy részt csak késsel tudtam félbe vágni (am eszméletlen jó gyantás illata van) és látszik is hogy a magok se jók még. Szóval türelmes leszek. A csíráztatással kapcsolatban van valami extra tudnivaló? Vattán tervezem csíráztatni és ha látszik hogy kikeltek akkor kókuszföldbe tenném. Így jó lesz?
Csatolmányok
cip5.jpg
cip5.jpg (29.58 KiB) Megtekintve 7877 alkalommal
cip4.jpg
cip4.jpg (261.93 KiB) Megtekintve 7877 alkalommal

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus sempervirens / Európai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.03.06. 13:02

Szóval (véletlenül) ma pont arra jártam viszont nem találtam érett tobozt, csak egyet ami már félig fel volt nyílva. Őt meg is kaparintottam és szerencsére jó sok mag is van benne :) De nem adom fel és figyelem majd rendszeresen mikor találok még érettet. Leszedtem egy éretlent is próbaként de egy részt csak késsel tudtam félbe vágni (valami eszméletlen jó gyantás illata van) és látszik is hogy a magok se jók még. Szóval türelmes leszek. A csíráztatással kapcsolatban van valami extra tudnivaló? Vattán tervezem csíráztatni és ha látszik hogy kikeltek akkor kókuszföldbe tenném. Így jó lesz?
Hú,ez a késsel toboz feszítés :) nagyon veszélyes művelet volt! 8-)
Kókuszföldnek szerintem az előnye az,hogy viszonylag steril,de tápanyag az nulla. Ez viszont, nekünk itt hátrány! :lol:
Keverhetsz kókuszrostot normál virágföldhöz,majd rá egy kis nedves homokréteg,tömöríted,majd egyenként ráhelyezed a vattán kicsírázott ciprus magokat,tetejére egy kis nedves homokot szórsz és megint tömöríted,majd letakarod,hogy sokáig nedves maradjon.Óvatosan,alulról locsolod a ládát,tehát szívatod! :D
Kibújás után mielőbb menjenek ki,ez fontos! ;) :)
( esetleg :roll: ,próbaképp csinálhatsz olyat is,ha már ragaszkodsz a kókuszrosthoz 8-) ,hogy a homok helyett azt használod ;) )
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Zoli2
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2016.11.17. 09:41
Kapcsolat:

Re: Cupressus sempervirens / Európai ciprus

HozzászólásSzerző: Zoli2 » 2017.03.06. 13:15

Szóval (véletlenül) ma pont arra jártam viszont nem találtam érett tobozt, csak egyet ami már félig fel volt nyílva. Őt meg is kaparintottam és szerencsére jó sok mag is van benne :) De nem adom fel és figyelem majd rendszeresen mikor találok még érettet. Leszedtem egy éretlent is próbaként de egy részt csak késsel tudtam félbe vágni (valami eszméletlen jó gyantás illata van) és látszik is hogy a magok se jók még. Szóval türelmes leszek. A csíráztatással kapcsolatban van valami extra tudnivaló? Vattán tervezem csíráztatni és ha látszik hogy kikeltek akkor kókuszföldbe tenném. Így jó lesz?
Hú,ez a késsel toboz feszítés :) nagyon veszélyes művelet volt! 8-)
Kókuszföldnek szerintem az előnye az,hogy viszonylag steril,de tápanyag az nulla. Ez viszont, nekünk itt hátrány! :lol:
Keverhetsz kókuszrostot normál virágföldhöz,majd rá egy kis nedves homokréteg,tömöríted,majd egyenként ráhelyezed a vattán kicsírázott ciprus magokat,tetejére egy kis nedves homokot szórsz és megint tömöríted,majd letakarod,hogy sokáig nedves maradjon.Óvatosan,alulról locsolod a ládát,tehát szívatod! :D
Kibújás után mielőbb menjenek ki,ez fontos! ;) :)
( esetleg :roll: ,próbaképp csinálhatsz olyat is,ha már ragaszkodsz a kókuszrosthoz 8-) ,hogy a homok helyett azt használod ;) )
Ennyire rossz lenne a kókusz? Mert már bele palántáztam egy csomó magnóliát :) bár adtam nekik tápoldatot is és később majd kapnak földet is ha kikerülnek. De akkor a ciprusoknak keverek hozzá virágföldet is. Egyébként majd a kelési aránytól függően úgy tervezem, ha sok lesz akkor a kertbe iskolázom majd őket, ha melegebb lesz. Aztán ott szelektálódhatnak a télen vagy ennyire fitalon ne kísérletezzek még velük? Illetve mennyi idő alatt kelnek? :) Kicsit türelmetlen tudok lenni :P

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus sempervirens / Európai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.03.06. 13:25

Szóval (véletlenül) ma pont arra jártam viszont nem találtam érett tobozt, csak egyet ami már félig fel volt nyílva. Őt meg is kaparintottam és szerencsére jó sok mag is van benne :) De nem adom fel és figyelem majd rendszeresen mikor találok még érettet. Leszedtem egy éretlent is próbaként de egy részt csak késsel tudtam félbe vágni (valami eszméletlen jó gyantás illata van) és látszik is hogy a magok se jók még. Szóval türelmes leszek. A csíráztatással kapcsolatban van valami extra tudnivaló? Vattán tervezem csíráztatni és ha látszik hogy kikeltek akkor kókuszföldbe tenném. Így jó lesz?
Hú,ez a késsel toboz feszítés :) nagyon veszélyes művelet volt! 8-)
Kókuszföldnek szerintem az előnye az,hogy viszonylag steril,de tápanyag az nulla. Ez viszont, nekünk itt hátrány! :lol:
Keverhetsz kókuszrostot normál virágföldhöz,majd rá egy kis nedves homokréteg,tömöríted,majd egyenként ráhelyezed a vattán kicsírázott ciprus magokat,tetejére egy kis nedves homokot szórsz és megint tömöríted,majd letakarod,hogy sokáig nedves maradjon.Óvatosan,alulról locsolod a ládát,tehát szívatod! :D
Kibújás után mielőbb menjenek ki,ez fontos! ;) :)
( esetleg :roll: ,próbaképp csinálhatsz olyat is,ha már ragaszkodsz a kókuszrosthoz 8-) ,hogy a homok helyett azt használod ;) )
Ennyire rossz lenne a kókusz? Mert már bele palántáztam egy csomó magnóliát :) bár adtam nekik tápoldatot is és később majd kapnak földet is ha kikerülnek. De akkor a ciprusoknak keverek hozzá virágföldet is. Egyébként majd a kelési aránytól függően úgy tervezem, ha sok lesz akkor a kertbe iskolázom majd őket, ha melegebb lesz. Aztán ott szelektálódhatnak a télen vagy ennyire fitalon ne kísérletezzek még velük? Illetve mennyi idő alatt kelnek? :) Kicsit türelmetlen tudok lenni :P
Táppal ( folyamatos) nem rossz a kókuszföld,csak nekem nincs vele tapasztalatom. ;)
((Egyedül az instant kókusztejporral :shock: barátkoztam össze mostanában 8-) ,de nem sok maradt a zacskóban! :lol: :lol: :lol: ))
Azért is írtam a homokot,mert viszonylag sterilebb burok veszi így körül a csírázó magvakat ,ami burok a nedvességet se tartja ,ezzel megelőzhető egy gombásodás (palántadőlés) . Míg egy tápozás, kedvezhet( pH viszonyok) a gombának!
A nedves kókuszrost is levegős :) ,azt gondolnám :roll: ,hogy ezért nem gombásodik majd :roll:, tehát kísérletre fel! ;) :)
2 évig cserépben neveltem őket,kinn is teleltek cserepestől a fal mellett,majd egy szép tavaszon :D kiültettem párat. ;) :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Zoli2
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2016.11.17. 09:41
Kapcsolat:

Re: Cupressus sempervirens / Európai ciprus

HozzászólásSzerző: Zoli2 » 2017.03.06. 14:04

Na ez szuper! Gondolom a fagy és a tél érte akkor őket így rendesen. És volt belőle amelyik elpusztult? Mekkorák lettek 2 évesen?

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus sempervirens / Európai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.03.06. 14:24

Na ez szuper! Gondolom a fagy és a tél érte akkor őket így rendesen. És volt belőle amelyik elpusztult? Mekkorák lettek 2 évesen?
Azt vettem észre,hogy átültetéskor érzékeny a gyökérszakadásra,vagy sérülésre. Amelyiknek kicsit is sérült a gyökere a becserepezéskor,csak azok pusztultak el cserepesként.Amelyik fagyérzékenyebb magonc,vagy csak a neki megfelelő,védett helyét nem találtam el a kertben,azok sérültek az idei télen,de élnek. :) Reményeim szerint,szépen kinövik a lombsérülést. :) Van két hazai magoncom,már a 3. telük kiültetve és cseppet sem sérültek. :)
Érdemes majd oszloposságra is szelektálnod :idea: ,bár nekem a dagadtabb és kevésbé tömött ciprusok is tetszenek.
Azért is jó,ha magoncot szelektálsz,mert egy magonc gyökere mindig is erősebb,mint egy dugványé .
Az oltott ciprusoknak is meg van az előnyük,de félő,hogy sosem lesznek keleti tujára oltva 20 méteresek.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Zoli2
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2016.11.17. 09:41
Kapcsolat:

Re: Cupressus sempervirens / Európai ciprus

HozzászólásSzerző: Zoli2 » 2017.03.06. 14:35

Nekem is tetszik mindkét forma, a karcsú és a vaskosabb is. :) Bár a caládba azt mondták a karcsúra hogy olyan mint mikor a karácsonyfát nylonzsákba húzzák :D Fontosabb hogy jó szárazság tűrő legyen, meg szerintem olyan szépek ezek a tobozok is ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus sempervirens / Európai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.03.06. 14:46

Nekem is tetszik mindkét forma, a karcsú és a vaskosabb is. :) Bár a caládba azt mondták a karcsúra hogy olyan mint mikor a karácsonyfát nylonzsákba húzzák :D Fontosabb hogy jó szárazság tűrő legyen, meg szerintem olyan szépek ezek a tobozok is ;)
A Totem-eket legszívesebben karácsonyfa hálóba húznám az őszi esőktől kezdődően 8-) ! Míg kicsik voltak,kaptak raschel hálós betekerést,de idén már nem,ezért sajnos madzagos fazonigazítást kellet végeznem a tél után. ;)
Szárazságtűrőek a ciprusok,de azért kevéske mulccsal javítsd fel azt a vakoló homokot (vagy hogy nevezted :D ;) ),hogy jobban meg tudjon kapaszkodni :D ,meg azért is, hogy tovább tartsa a nedvességet aszály idején.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Zoli2
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2016.11.17. 09:41
Kapcsolat:

Re: Cupressus sempervirens / Európai ciprus

HozzászólásSzerző: Zoli2 » 2017.03.06. 14:54

Nekem is tetszik mindkét forma, a karcsú és a vaskosabb is. :) Bár a caládba azt mondták a karcsúra hogy olyan mint mikor a karácsonyfát nylonzsákba húzzák :D Fontosabb hogy jó szárazság tűrő legyen, meg szerintem olyan szépek ezek a tobozok is ;)
A Totem-eket legszívesebben karácsonyfa hálóba húznám az őszi esőktől kezdődően 8-) ! Míg kicsik voltak,kaptak raschel hálós betekerést,de idén már nem,ezért sajnos madzagos fazonigazítást kellet végeznem a tél után. ;)
Szárazságtűrőek a ciprusok,de azért kevéske mulccsal javítsd fel azt a vakoló homokot (vagy hogy nevezted :D ;) ),hogy jobban meg tudjon kapaszkodni :D ,meg azért is, hogy tovább tartsa a nedvességet aszály idején.
Igen, mindenképp javítok majd a "talajon" ültetés előtt :) A jó tűrőképességet meg hosszútávon gondoltam jónak, ha beválnak 10 éven belül lecserélem a kertünkbe a pára és víz igényes fenyőket, amúgy is túlkorosak már és megcsúnyultak a mostoha körülmények között, még az előző tulaj ültette őket. :roll:

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus sempervirens / Európai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.03.06. 14:59

Nekem is tetszik mindkét forma, a karcsú és a vaskosabb is. :) Bár a caládba azt mondták a karcsúra hogy olyan mint mikor a karácsonyfát nylonzsákba húzzák :D Fontosabb hogy jó szárazság tűrő legyen, meg szerintem olyan szépek ezek a tobozok is ;)
A Totem-eket legszívesebben karácsonyfa hálóba húznám az őszi esőktől kezdődően 8-) ! Míg kicsik voltak,kaptak raschel hálós betekerést,de idén már nem,ezért sajnos madzagos fazonigazítást kellet végeznem a tél után. ;)
Szárazságtűrőek a ciprusok,de azért kevéske mulccsal javítsd fel azt a vakoló homokot (vagy hogy nevezted :D ;) ),hogy jobban meg tudjon kapaszkodni :D ,meg azért is, hogy tovább tartsa a nedvességet aszály idején.
Igen, mindenképp javítok majd a "talajon" ültetés előtt :) A jó tűrőképességet meg hosszútávon gondoltam jónak, ha beválnak 10 éven belül lecserélem a kertünkbe a pára és víz igényes fenyőket, amúgy is túlkorosak már és megcsúnyultak a mostoha körülmények között, még az előző tulaj ültette őket. :roll:
Ciprust csakis napra ültess és úgy, hogy körbe :) süsse! ;) Mégis 8-) védett hely legyen! :idea:
A fenyők jók lesznek szélfogónak,esetleg téli árnyékolónak ,addig is,persze te látod a helyet. ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Cupressus sempervirens / Európai ciprus

HozzászólásSzerző: Peti » 2017.03.07. 16:21

Bis és Peti! :)
A kis " Ikarus" -ok megvannak még?
Hogy viselték a telet?
Az Ikarusok teljesen rendben vannak, és a New gardenes totemeken sem látok sérülést.
A nagyobb Ikarus, sajnos nem fér bele máshogy a képbe a takarás miatt:
2017_03070009.JPG
2017_03070009.JPG (695.11 KiB) Megtekintve 7889 alkalommal

A kisebb:
2017_03070003.JPG
2017_03070003.JPG (777.9 KiB) Megtekintve 7889 alkalommal
Totemek:
2017_03070001.JPG
2017_03070001.JPG (578.2 KiB) Megtekintve 7889 alkalommal

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Cupressus sempervirens / Európai ciprus

HozzászólásSzerző: Bis » 2017.03.07. 22:33

Ez milyen fajta? Nyíratlan?

A legjobb, hogyha szerzel egy barnás színű...
Nelli, valami ilyesmire gondoltál? :P
Fotografia10414.jpg


A kiültetés évében is megnyírtam, meg azóta egyszer, talán két éve alakítottam a ˝frizuráján˝. Eddig sosem láttam rajta ilyen mértékű napégést :shock: :cry: . Az északi oldala teljesen zöld!

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Cupressus sempervirens / Európai ciprus

HozzászólásSzerző: Bis » 2017.03.07. 23:03

Bis és Peti! :)
A kis " Ikarus" -ok megvannak még?
Hogy viselték a telet?
Az az igazság, hogy már nem tudom pontosan, hogy az ´Ikarus´, vagy a ´Fol´maradt-e meg az Arizonica kertészetből. Azt tudom, hogy a legkisebb ´Serbica´ még abban az évben tönkrement, aztán a másik kettő még maradt egy-két évig cserépben, csak később ültettem ki őket. Ma már csak az egyik él közülük, kb. 3 méter magas, de szépnek nem mondható... :roll:

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus sempervirens / Európai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.03.08. 08:25

Bis és Peti! :)
A kis " Ikarus" -ok megvannak még?
Hogy viselték a telet?
Az Ikarusok teljesen rendben vannak, és a New gardenes totemeken sem látok sérülést.
A nagyobb Ikarus, sajnos nem fér bele máshogy a képbe a takarás miatt:
2017_03070009.JPG

A kisebb:
2017_03070003.JPG
Totemek:
2017_03070001.JPG
Köszi,Peti! Gyönyörűek! :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus sempervirens / Európai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.03.08. 08:26

Bis és Peti! :)
A kis " Ikarus" -ok megvannak még?
Hogy viselték a telet?
Az az igazság, hogy már nem tudom pontosan, hogy az ´Ikarus´, vagy a ´Fol´maradt-e meg az Arizonica kertészetből. Azt tudom, hogy a legkisebb ´Serbica´ még abban az évben tönkrement, aztán a másik kettő még maradt egy-két évig cserépben, csak később ültettem ki őket. Ma már csak az egyik él közülük, kb. 3 méter magas, de szépnek nem mondható... :roll:
Köszi! :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus sempervirens / Európai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.03.08. 08:29

A kiültetés évében is megnyírtam, meg azóta egyszer, talán két éve alakítottam a ˝frizuráján˝. Eddig sosem láttam rajta ilyen mértékű napégést :shock: :cry: . Az északi oldala teljesen zöld!
Arra még sosem gondoltam,hogy ez a színváltás napégés lenne. ;) Szerintem így védekezik a növény( barna színnel 8-) ) a napégés ellen. Sötétbarna színét a fényelnyelő festékanyagok okozzák, amelyek a sugárzás ellen termelődnek. Pont ezért a színváltásért imádom őket télen! :D Általában visszazöldülnek. :)
(( Gondoljunk csak a nyári napozásra! ;) Napbarnított színünk is a bőrünk védekezése az erős napsugárzás ellen.Más növények az erős UV-sugárzás ellen más módon is védekezhetnek,kékes színnel és viaszréteggel. A kék szín fokozza a fényvisszaverődést a káros hullámhossztartományban. ))
"A növekedés nem jár lármával" ;)

pistagy
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2017.02.07. 21:21
Kapcsolat:

Re: Cupressus sempervirens / Európai ciprus

HozzászólásSzerző: pistagy » 2017.03.13. 18:40

Eeket győrben találtam-
IMG_20170312_133737.jpg
IMG_20170312_133737.jpg (571.2 KiB) Megtekintve 7826 alkalommal
IMG_20170312_132813.jpg
IMG_20170312_132813.jpg (557.38 KiB) Megtekintve 7826 alkalommal

HorváthPéter
Hozzászólások: 125
Csatlakozott: 2015.08.31. 19:43
Tartózkodási hely: Abony
Kapcsolat:

Re: Cupressus sempervirens / Európai ciprus

HozzászólásSzerző: HorváthPéter » 2017.03.15. 20:17

Eeket győrben találtam-
IMG_20170312_133737.jpg
IMG_20170312_132813.jpg
Az eszem megáll!


Vissza: “Ciprusok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég