Egyéb ciprusok

Illatos örökzöldek. Az európai sempervirens, észak-amerikai arizonica, monterey, macnab stb, és ázsiai rokonok funebris, kasmíri.
Avatar
LiGa
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:26
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: LiGa » 2017.02.23. 01:11

A "szobatuja" azaz Cupressus macrocarpa 'goldcrest' 2. tele. Semmi sérülést nem látok rajta, gyönyörű aranyló színe van, imádom.
20170221_153535.jpg
20170221_153535.jpg (384.53 KiB) Megtekintve 14833 alkalommal

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.02.23. 07:41

Feri átolvastam a könyvben az oltást, valóban az alanyon kell hagyni leveleket. Így fogok tenni köszönöm a tanácsokat.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.02.23. 07:45

Kihoztam a télikertből a cupressus funebrist. Sokáig már nem tudom edényben tárolni szeretném kiültetni. Sajnos az irodalmak szerint nem télálló a Follyban van és a Gellérthegyen is él az arborétumba, mind a kettő épület védelmében. Azt gondolom szelekcióval lehet lehetne találni köztük -20 fokot elviselő példányokat. Szeretnék erről is oltani vannak már hozzá thuja alanyaim, idén szeretném is végrehajtani.
DSC06691 (Medium).JPG
Én úgy tudom a funebrisnek két alfaja létezik , az egyik Kínában honos és -20 fok alatti fagyokat is elvisel , ha megfelelő minőségű talajon van , ugyanúgy mint az araukária , télállónak tekinthető , és van egy alfaja ami Vietnám északi hegyvidékén honos , ez valóban kevésbé fagytűrő ( ugy tudom a folly arborétumban ez az alfaj van direkt , mert ez egzotikus megjelenésű , és ott nagyon jó a mikoklíma ) . A vietnámi alfaj 8a zónás -12 -13 fok a fagytűrése , tehát tényleg védett hely kell neki . Norbi , a tiéd melyik alfajba tartozik ? A Gödöllői kastély kertjében is van egy funebris , a kinai alfajbol , Chongqing tartománybol , az hosszú évtizedek óta télálló , savanyú talajon nő , árnyékolja egy nagy hegyi mammut.
Follyban vettem nem láttam rajta oltást tehát magról nevelték. Mit fog kibírni azt nem tudom majd elválik, de már elég nehézkes mozgatni. Gödöllőre már régóta készülök talán idén már eljutok. Amennyiben megtanulok oltani akkor lesz igazán érdekes.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.02.23. 07:53

A "szobatuja" azaz Cupressus macrocarpa 'goldcrest' 2. tele. Semmi sérülést nem látok rajta, gyönyörű aranyló színe van, imádom.
20170221_153535.jpg
Pont a napokban láttam egy eladó példányt, igaz az alapváltozatot. Gondolkoztam is de nem vettem meg mert pont egy ilyen tél után vagyunk és gondoltam úgy is kifagyna. Gábor remélem a továbbiakban sem lesz gond majd kérünk róla beszámolót.

Avatar
LiGa
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:26
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: LiGa » 2017.02.23. 13:01

A "szobatuja" azaz Cupressus macrocarpa 'goldcrest' 2. tele. Semmi sérülést nem látok rajta, gyönyörű aranyló színe van, imádom.
20170221_153535.jpg
Pont a napokban láttam egy eladó példányt, igaz az alapváltozatot. Gondolkoztam is de nem vettem meg mert pont egy ilyen tél után vagyunk és gondoltam úgy is kifagyna. Gábor remélem a továbbiakban sem lesz gond majd kérünk róla beszámolót.
Én a tes(z)coban vettem potom pénzért zöldnövény mix néven. De ugyanezt árulják a virágboltokban is. Nem biztos, hogy goldcrest, de szerintem arra hasonlít. Egyébként csak kiültetés után lett ilyen arany színű. Tavasszal és ősszel ennyire intenzív, vegetációban kicsit zöldül, mint amilyen vásárláskor is volt. Teszek be egy linket, hogy milyen volt mikor megvettem: http://www.farmingtongardens.com/sites/ ... st-lrg.jpg
Én is azért próbáltam ki, mert egyik ismerősöm egy kaspóban kint hagyta télre kb 3 éve. Mivel túlélte így kiültette, azóta is gyönyörű! Ezt meglátva szereztem be én is egyet, nagyon megéri!
Természetesen később is beszámolok róla, ha már elkezd hajtani.

Avatar
Zoli2
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2016.11.17. 09:41
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Zoli2 » 2017.06.04. 21:48

Helló!

Nem ciprus, csak hamis :D de hátha valaki tud segíteni. Az lenne a kérdésem hogy vajon kihajt-e még ez az oregoni hamisciprus a kopasz részein és besűrűsödik? Kb 20 éves lehet, eddig egy nagy boróka árnyékolta és teljesen elnyomta, azért ilyen csúnya szegény.
Csatolmányok
ohc.jpg
ohc.jpg (108.26 KiB) Megtekintve 14699 alkalommal

Avatar
muriati
Hozzászólások: 135
Csatlakozott: 2015.09.27. 13:55
Tartózkodási hely: Eger
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: muriati » 2017.06.17. 09:10

Nekem is éldegél hàrom másfél métetes alapváltozat C. macrocarpa ,még írországból hoztam dugványból sikerült. Minden évben sérül az azévi hajtás fele. Nagyon kellemescitromos iilata van. A régi fórumra raktam anno képet ottani goldcrestről is. Az valami csodaszép egy növény. Megpróbàlom én is kiültetni egyet. Vmi szívós egyedből kéne szerzni.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.06.18. 13:41

Helló!

Nem ciprus, csak hamis :D de hátha valaki tud segíteni. Az lenne a kérdésem hogy vajon kihajt-e még ez az oregoni hamisciprus a kopasz részein és besűrűsödik? Kb 20 éves lehet, eddig egy nagy boróka árnyékolta és teljesen elnyomta, azért ilyen csúnya szegény.
Ha élnek az ágai,amiket majd visszavágsz,akkor van remény! ;) :)
Nálam ilyen a kis nyúlrágta arany európai ciprus:
nyúlrágta.jpg
nyúlrágta.jpg (94.98 KiB) Megtekintve 14658 alkalommal
Más ciprusok lefagyott vagy leszáradt ágai a levágás után viszont nem hajtanak újra,még akkor se,ha megsértem az ág helyén a törzset,szerintem az reménytelen.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.07.03. 20:10

Sziasztok.
Tart valaki Cryptomeria japonica globosa nana-t? Hétvégén láttam a Fitoland kertészetben és nagyon megtetszett. Az volt írva a konténerre, hogy elég jó a fagytűrése. Mit jelent ez számokban?
Félárnyékba ültetném, de du. 5-től vagy két órát sütné a nap. Több napfényt nem kapna. Ez megfelelne neki?

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.07.04. 07:14

Sziasztok.
Tart valaki Cryptomeria japonica globosa nana-t? Hétvégén láttam a Fitoland kertészetben és nagyon megtetszett. Az volt írva a konténerre, hogy elég jó a fagytűrése. Mit jelent ez számokban?
Félárnyékba ültetném, de du. 5-től vagy két órát sütné a nap. Több napfényt nem kapna. Ez megfelelne neki?
Nálam az alapfaj, rasen sugi, yokohama, cristata, monstrosa nana változatok élnek évek óta. Sok napfény kell nekik, mint minden fenyőnek napi két órás napsütéssel idővel kiritkulnak. Az említett változatok sértetlenül vették az elmúlt telet.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.07.04. 11:31

Sziasztok.
Tart valaki Cryptomeria japonica globosa nana-t? Hétvégén láttam a Fitoland kertészetben és nagyon megtetszett. Az volt írva a konténerre, hogy elég jó a fagytűrése. Mit jelent ez számokban?
Félárnyékba ültetném, de du. 5-től vagy két órát sütné a nap. Több napfényt nem kapna. Ez megfelelne neki?
Nálam az alapfaj, rasen sugi, yokohama, cristata, monstrosa nana változatok élnek évek óta. Sok napfény kell nekik, mint minden fenyőnek napi két órás napsütéssel idővel kiritkulnak. Az említett változatok sértetlenül vették az elmúlt telet.
Köszi Norbi a segítséget.
Azért gondoltam félárnyékba tenni, mert ez volt írva az edényén lévő tájékoztatón, illetve a kertészetben is árnyékoló háló alatt volt. A neten is azt találtam róla, hogy félárnyékos helyre kell ültetni. :?

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.07.04. 15:33

Sziasztok.
Tart valaki Cryptomeria japonica globosa nana-t? Hétvégén láttam a Fitoland kertészetben és nagyon megtetszett. Az volt írva a konténerre, hogy elég jó a fagytűrése. Mit jelent ez számokban?
Félárnyékba ültetném, de du. 5-től vagy két órát sütné a nap. Több napfényt nem kapna. Ez megfelelne neki?
Nálam az alapfaj, rasen sugi, yokohama, cristata, monstrosa nana változatok élnek évek óta. Sok napfény kell nekik, mint minden fenyőnek napi két órás napsütéssel idővel kiritkulnak. Az említett változatok sértetlenül vették az elmúlt telet.
Köszi Norbi a segítséget.
Azért gondoltam félárnyékba tenni, mert ez volt írva az edényén lévő tájékoztatón, illetve a kertészetben is árnyékoló háló alatt volt. A neten is azt találtam róla, hogy félárnyékos helyre kell ültetni. :?
Nálam az alapfaj nagyon érzékeny a locsolóvíz keménységére,szerintem ez fontosabb a számára,mint hogy mennyi napot kap. ;) Tehát esővízzel locsold ;) és ne legyen túl meszes a talaj. :idea:
A két óra napsütés,szerintem is kevés lesz neki,nagyon is. ;) Félő,hogy idővel szétesik a koronája.
Inkább egyenletes szórt fényt kapjon,körbe süsse a nap :) ,de nem telibe :D ,így gondolták az árnyékolást. ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Lajos » 2017.07.04. 18:50

.....Inkább egyenletes szórt fényt kapjon,körbe süsse a nap :) ,de nem telibe :D ,így gondolták az árnyékolást. ;)
Köszi a tanácsokat. Ezt a szórt fényt elméletben könnyű produkálni, gyakorlatban viszont elég nehéz. ;) Talán egy dedikált napernyővel. :D
Tetszik ez a növény, de nem is tudom, elég macerás....még gondolkodom rajta :roll: .
Köszönöm a tanácsokat, segítséget.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.07.04. 20:10

Fenyőféléket első idényben öntözöm viszont a második idénytől soha többet nem öntözöm őket. Az alapfaj cryptomeriát az ültetés évében öntöztem térdig érő növényből egy idény alatt ember magasságú lett. A következő évektől nem öntöztem mérséklődött a növekedése de így is valhol 5 méter környékén jár. A fenyőfélék az egyik legjobban alkalmazkodó növények a nyári forróságot és a téli zord időt is jól bírják. Amit biztosan mondhatok, minden fenyő a napot szereti és ott is lesz a legszebb.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.07.05. 06:44

.....Inkább egyenletes szórt fényt kapjon,körbe süsse a nap :) ,de nem telibe :D ,így gondolták az árnyékolást. ;)
Köszi a tanácsokat. Ezt a szórt fényt elméletben könnyű produkálni, gyakorlatban viszont elég nehéz. ;) Talán egy dedikált napernyővel. :D
Tetszik ez a növény, de nem is tudom, elég macerás....még gondolkodom rajta :roll: .
Köszönöm a tanácsokat, segítséget.
Kockáztattam a kicsit meszes talajt neki 8-) ( vagy bírja,vagy nem),azért muszáj az esővíz nálam. ;)
Kis korban macerás csak,később én se fogom öntözni majd.
Nálam napon van,de délről és nyugatról fák által árnyékolva,míg kicsi.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.10.06. 18:15

Sziasztok.
Tart valaki Cryptomeria japonica globosa nana-t? Hétvégén láttam a Fitoland kertészetben és nagyon megtetszett. Az volt írva a konténerre, hogy elég jó a fagytűrése. Mit jelent ez számokban?
Félárnyékba ültetném, de du. 5-től vagy két órát sütné a nap. Több napfényt nem kapna. Ez megfelelne neki?
Tavasszal vettem egy példányt, szépen megmaradt és kb egy hónapja szépen hajt.
Sajnálatos módon át kell ültetnem (kert átalakítás miatt), és most a tanácsotokat kérném, hogy mikor ültessem át?
Most ősszel vagy majd tavasszal, melyik hónapban?

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.10.07. 19:56

Sziasztok.
Tart valaki Cryptomeria japonica globosa nana-t? Hétvégén láttam a Fitoland kertészetben és nagyon megtetszett. Az volt írva a konténerre, hogy elég jó a fagytűrése. Mit jelent ez számokban?
Félárnyékba ültetném, de du. 5-től vagy két órát sütné a nap. Több napfényt nem kapna. Ez megfelelne neki?
Tavasszal vettem egy példányt, szépen megmaradt és kb egy hónapja szépen hajt.
Sajnálatos módon át kell ültetnem (kert átalakítás miatt), és most a tanácsotokat kérném, hogy mikor ültessem át?
Most ősszel vagy majd tavasszal, melyik hónapban?
Később amikor a növény nyugalmi állapotba kerül. Tavasszal is át lehet de vigyázni kell hogy még ne induljon el. Téli nyugalmi állapotát akkor éri el amikor megváltozik a lombozat színe olyan vöröses, vöröses barna lesz.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.10.07. 21:22

Később amikor a növény nyugalmi állapotba kerül. Tavasszal is át lehet de vigyázni kell hogy még ne induljon el. Téli nyugalmi állapotát akkor éri el amikor megváltozik a lombozat színe olyan vöröses, vöröses barna lesz.
Köszönöm szépen a segítséget Norbi, figyelni fogom a lomb színének változását.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Egyéb ciprusok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2023.08.26. 12:57

Sajnos én idén ki kellett vágjak egy 8 M magas három törzses tuját, és nagyon féltem a többit . Több lucom és 6-7 méteres oregoni hciprus mellett kék boróka is van, azt idén ki kellett takarítanom, tele volt a belseje száraz lombbal, egy kukányi lett a kitakarított lomb, madarak szeretik mert sok ülő ág lett, kicsit pompomos ágvêgekkel. Muszály volt, mert ősszel rendszeresen legombásodott az ép lombozat,a száraz részre hullott és ki nem száradt csapadék miatt. Lombtrágyával lepermeteztem és a kerti tóból rendszeresen megkínáltam iszappal, azóta egyre nagyobbak a pompomok és sok kis rügy is megjelent az ágakon. Ha nem sârgul le idén megint ősszel akkor ilyen ütemben dúsulva akár 3-4 éven belül megint bezáródhat a lombozata, de láthatóan jól esik neki a szellős ágrendszer és a fény is jobban bejár minden kis hajtást. Viszont pár utcával arrébb van egy utcasarki ház, ahol akerítésenkivül egy 15mhosszú tujasor van, 3 M körüliek magasságra. Porszáraz talaj, semmi árnyék, tűző Nap, és egy hajtâs nincs lebarnulva, a magok kb. 3x akkorár, mint nálam. Szóval nem értem mitcsinál vele a tulaj, de valamit tud. Szerintem nem is permetezi,mégse támadja meg a bogár. Lehet régebben még a magok, csemeték minőségiek voltak, ésazok bírjâk a jelenlegi aszályt vagy nem tudom.


Vissza: “Ciprusok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég