Csíráztatás, szaporítás

A növények nevelése csíráztatástól a felnőtt korig. Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.
Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2017.07.30. 12:24

Üdvözletem mindenkinek!
Most csatlakoztam a fórumhoz, amit ezúton is köszönök!
Most jöttünk haza Horvátországból, és kint szedtünk magot egy pálmafáról. Egyik kedves ismerősöm aki velünk tartott a szárazabb magokat ajánlotta, ő is arról csíráztatott már otthon a mai napig élő pálmafát.
Ő azt ajánlotta, hogy csak simán földbe dugjuk el, locsoljuk és majd kihajt. A neten több helyen olvastam, hogy nem árt megáztatni előtte 1-2 vagy akár 3 napig is.
A pálmafa pontos fajtáját nem tudom :/
a magokról tudok maximum képet feltölteni ha az segít.
Minden tanácsot elfogadok, tippet meghallgatok. :)
A friss magok jobbak lettek volna. A száraz magok tavalyi termések. Áztasd be legalább egy napig,majd mehet a földbe. Homokos földbe csíráztasd ha nincs tözeg,kókuszrost,perlit a közeledben.

David992
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2017.07.29. 20:12
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: David992 » 2017.07.30. 12:36

Elugrok az OBI-ba, ott lehet kapni gondolom mindent. Mit ajánlasz? Itthon csak általános virágföld van. Milyen cserépben/kaspóban érdemes őket elrakni? Gondolom amíg csak csírázik nem olyan nagy a hely igény.
Olvastam olyat is, hogy csíráztatáskor akár légmentesen zárható zacskóba is rakhatom, mert fontos neki a meleg és a páratartalom is. Ez reális?

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2017.07.30. 13:03

Elugrok az OBI-ba, ott lehet kapni gondolom mindent. Mit ajánlasz? Itthon csak általános virágföld van. Milyen cserépben/kaspóban érdemes őket elrakni? Gondolom amíg csak csírázik nem olyan nagy a hely igény.
Olvastam olyat is, hogy csíráztatáskor akár légmentesen zárható zacskóba is rakhatom, mert fontos neki a meleg és a páratartalom is. Ez reális?
Jaj,nem kell minden amit leírtam. A lényeg,hogy steril közeg legyen ha lehetőség van rá. Ha nem akkor jó a sima homok is.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.07.30. 19:20

Dávid!

Üdvözlet Közöttünk! :)
Ha ezt a témát végigböngészed, minden feltett kérdésedre kapsz választ. ;)

kutga84
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2017.08.08. 15:53
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: kutga84 » 2017.08.09. 08:40

Hölgyek/Urak!

Teljesen kezdőként ajándékba kaptam pár friss Trachycarpus wagnerianus magot, mik a tanácsok, hogy érdemes nekiállni az ültetésnek? Van itthon jó sok pálmaföld meg kaspók, egyelőre szobában szertnénk tartani.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.08.09. 11:28

Hölgyek/Urak!

Teljesen kezdőként ajándékba kaptam pár friss Trachycarpus wagnerianus magot, mik a tanácsok, hogy érdemes nekiállni az ültetésnek? Van itthon jó sok pálmaföld meg kaspók, egyelőre szobában szertnénk tartani.
Szia!
Itt, a fórumon tegeződünk 8-) ,bocsánat érte! ;)
Beáztatod a magokat egy kis vízbe,aztán szépen egyenként lekapargatod kb. 2 nap múlva róla a puha gyümölcshúst ,minél jobban!
Veszel egy patentzáras zacskót,megtöltöd nedves perlittel vagy hansági tőzeggel vagy kókuszrosttal( esetleg ezek keverékével),ami van otthon 8-) ,beleteszed a pucolt magokat,aztán felvágod az egészet a szekrény tetejére! ;)
(Nálunk ott van a legmelegebb a lakásban,nálatok lehet,hogy máshol)
Néha forgatod a zacskót és nézegeted ... mennyi bújt már elő és ennyi! ;)
Aztán szépen becserepezed a kibújtakat :) ,ha elérte a csíra a kb. 2cm-es nagyságot! 8-)
Remélem,érthető volt! ;) :D Ha kimaradt lépés vagy nem érted,szólj! ;) Siettem most... :lol:
Ezt írtam- még régen- Pakynak. ;)
Kimaradt lépés,de Paky értette. 8-)
Tehát alapos :!: megtisztítás( körömmel lekaparás) után 1-2 napra gombaölős vízbe áztatom a magokat :idea: ,azután mennek a zacskóba.
A szekrény teteje helyett, most nyáron 8-) , kiteheted a bezacskózott magokat az ablakpárkányra is,csak el ne vigye a szél! :lol:
A megtisztított magok mehetnek egyenesen földbe is,csak arra vigyázz :!: ,hogy a föld mindig nedves legyen a cserépben ,viszont túllocsolni sem kell. ;)
A cserép lyukas legyen! ;) Ezt a
teljesen kezdő
és a
kaspó
miatt írom,elnézést érte 8-) ,ha tudod ,hogy ez fontos! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus wagnerianus

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2017.08.09. 11:40

Hölgyek/Urak!

Teljesen kezdőként ajándékba kaptam pár friss magot, mik a tanácsok, hogy érdemes nekiállni az ültetésnek? Van itthon jó sok pálmaföld meg kaspók, egyelőre szobában szertnénk tartani.
Üdvözöllek és sok tapasztalat szerzést kívánok itt a fórumon.
Én egy virágládában perlites tőzeg keverékében félárnyékba kitéve és fóliával takarva,amivel a megfelelő párát biztosítom,
csíráztatom a pálma magokat. De,mielőtt elraknám őket megtisztítom és még ha friss magról is van szó 2 napi áztatás langyos
eső vízben kell nekik, ezt követi az ültetés majd föld nedvesre locsolom a perlites tőzeget. KB. két hónap de több kevesebb
is lehet a csírázási idő. Két leveles korában ültetem szét megfelelő föld keverékébe,de nálad ezt, Én a tavaszra hagynám.

kutga84
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2017.08.08. 15:53
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: kutga84 » 2017.08.09. 12:11

Pálmában vagyok kezdő nem ültetésben. :D

Egyébként így néznek ki:

https://goo.gl/photos/cT88X8RHaSRUWTes7

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.08.09. 13:54

Pálmában vagyok kezdő nem ültetésben. :D

Egyébként így néznek ki:

https://goo.gl/photos/cT88X8RHaSRUWTes7
Szóval :roll: ...16 db pucolatlan mag ! Köszi! ;) :D
"A növekedés nem jár lármával" ;)

kutga84
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2017.08.08. 15:53
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: kutga84 » 2017.08.09. 15:39

Hatot akarok elültetni első körben. Meddig állnak ezek el?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.08.09. 18:14

Gábor!

Üdvözlet Közöttünk!
Jó témába írtál, kérlek olvasd át, minden eddig feltett kérdésedre választ fogsz kapni.
Ha kezdő Vagy, az jó, mert nincsenek rossz beidegződések. Itt sok-sok Ember néhol több tízéves tapasztalata csapódik le, így sok hibát már nem kell elkövetned (az "Öregek", már megtették :lol: ).
Sok sikert, és remélem sok-sok évig fogjátok majd egymás társaságát élvezni!

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2017.08.09. 21:04

Hatot akarok elültetni első körben. Meddig állnak ezek el?
Ha tudod biztosítani nekik az állandó 28-30 fok körüli hőmérsékletet akkor érdemes lehet velük próbálkozni még ebben a szezonban. A szokásos eljárás az 1-2 napos áztatás, ekkor lejön kékes színű héj, aztán mehet a csíráztató közegbe. Én leginkább perlitben vagy kókuszrostban szoktam Ikea visszazárható tasakban. Így látom, hogy mikor csírázik, illetve addig is kevesebb helyet foglal. ;) Az idő múlásával csökken a csírázási kedvük a magoknak sajnos.

kary74
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2017.08.06. 21:19
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: kary74 » 2017.08.09. 21:20

Üdvözlet mindenkinek!

Én is uj lennék itt a forumon és rengeteg kérdésem lenne,de kezdésnek a csiráztatás érdekel
Sikerült gyüjtenem pár pálmamagot a természetes élőhelyükön,mert szeretném az otthonomban
is látni öket,amint hazaértem elkezdem beáztatni és bujni a netet,h hogyan is kellene csiráztatni
a magokat
Rengeteg megoldást találtam ami össze is zavart rendesen,de szerencsére rátaláltam erre a fórumra
ahol sok hozzáértőt látok -olvasok, és ugy gondoltam benneteket kérdeznélek ,hogyan csiráztasam
a Adonidia merrilli magokat?
Sajnos nem a fárol szedtem amin még a husa is meg van,hanem ami már le esett,és elég keménynek
tünik a mag.
A másik egy öklömnyi kokusz dio képződmény vagy bébi kokusz dio,aminek a fajtáját most hirtelen
nem tudom,de a fán ebből fejlődik ki a kokusz dio ,olyan ami itthon is ismert.
Szóval minden segítségért hálás lennék,egyelőre áztatom őket napok óta
Köszönöm

kutga84
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2017.08.08. 15:53
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: kutga84 » 2017.08.10. 08:19

Pár hsz-szel előrébb szerintem jól összefoglalták a főbb lépéseket.

Alapos tisztítás után 1-2 napig áztatás, aztán csíráztatás légmentesen lezárt tárolóban nedves közegben (kókuszrost pl.), ha kipattannak akkor pedig ültetés megfelelő földkeverékbe.

Én mondjuk egy adagot tisztítás és áztatás után egyből földbe fogok tenni kíváncsiságból. Vettem jófajta pálmaföldet, a cserepet meg letakarom fóliával hogy ne száradjon ki.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.08.10. 10:09

Pár hsz-szel előrébb szerintem jól összefoglalták a főbb lépéseket.

Alapos tisztítás után 1-2 napig áztatás, aztán csíráztatás légmentesen lezárt tárolóban nedves közegben (kókuszrost pl.), ha kipattannak akkor pedig ültetés megfelelő földkeverékbe.

Én mondjuk egy adagot tisztítás és áztatás után egyből földbe fogok tenni kíváncsiságból. Vettem jófajta pálmaföldet, a cserepet meg letakarom fóliával hogy ne száradjon ki.
Ügyes! :D Köszi! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

kutga84
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2017.08.08. 15:53
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: kutga84 » 2017.08.15. 14:14

Múlt héten közben elültettem a beáztatott magokat, most várok.

https://goo.gl/photos/BH7NAVn79W9EEjuw9

https://goo.gl/photos/S5ukQzsK4JzsdbtM7

De addig is szereztem egy ilyet. :D

https://goo.gl/photos/ep6erh1BKF997bY18

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Peti » 2017.08.19. 12:42

A csíráztatás előtti gyümölcshús eltávolítás, a benne található csírázásgátló anyag... is lehet hogy csak városi legenda.
1 hónapja nem volt kedvem lekapargatni a gyümölcshúst a maradék amúgy nagyon rossz arányban csírázó vulcano X cerifera hibrid magokról, úgy áztattam be őket, aztán el is felejtkeztem róluk. A víz szép lassan elpárolgott, de azért nedvesek maradtak a magok. Ma vettem észre, hogy 10 darab lazán kicsírázott így is, és fejlődésnek indult.
A maradék mag a gyümölcshússal az áztató edényben:
2017_08190005.JPG
2017_08190005.JPG (673.96 KiB) Megtekintve 8687 alkalommal
A kicsírázott gyümölcshús borította magok:
2017_08190003.JPG
2017_08190003.JPG (744.61 KiB) Megtekintve 8687 alkalommal

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2017.08.19. 19:32

Hát ez jó! :lol: :lol:

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: lecsó » 2017.08.19. 20:57

A csíráztatás előtti gyümölcshús eltávolítás, a benne található csírázásgátló anyag... is lehet hogy csak városi legenda.
1 hónapja nem volt kedvem lekapargatni a gyümölcshúst a maradék amúgy nagyon rossz arányban csírázó vulcano X cerifera hibrid magokról, úgy áztattam be őket, aztán el is felejtkeztem róluk. A víz szép lassan elpárolgott, de azért nedvesek maradtak a magok. Ma vettem észre, hogy 10 darab lazán kicsírázott így is, és fejlődésnek indult.
A maradék mag a gyümölcshússal az áztató edényben:
2017_08190005.JPG
A kicsírázott gyümölcshús borította magok:
2017_08190003.JPG
A lustaság kifizetődő. :mrgreen:

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.08.20. 04:10

Peti!

Ez jó hír! :mrgreen:


Vissza: “Csíráztatás, szaporítás, mesterséges környezet”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég