Pinus pinea / Mandulafenyő

A tűlevelűek világa. Délfenyők araucaria, mediterrán Pinus pinea, abiesek, piceak, tsugak.
Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.09.01. 13:14

Lajos, mindent egy lapra teszel? (mármint egy fenyőre??) Nekem 59 db volt összesen kiültetve, köztük 6 db ilyen nagyobbacska. Ez az egy nagyobb az egyetlen túlélő a 6 közül, nem friss ültetés.
Vannak fiatalabbak, kisebbek, amelyek saját csíráztatásúak és hibátlanul teleltek. Fiatal koruk ellenére. Persze közülük is hasonló volt a túlélési arány, nagyon sok odalett... :( De amelyek megmaradtak, azok reményre adnak okot a mandulafenyőkkel kapcsolatban. ;) Ezzel csak azt akartam mondani, hogy egy növényből és annak téltűréséből még nem sok következtetést lehet levonni. Ha az 59-ből mind kiment volna télen, akkor valószínűleg elgondolkodtam volna újabbak ültetésén én is.
....aztán ültettem volna újakat! :D
Ezek is pótolva lesznek. ;)
Csaba!
Szerinted csak genetika?
Vagy árnyékolva is volt a megmaradt csodaszép példány? ( téli nap,alacsonyabban jár)
Ezt te látod,a helyszínen,hogy milyen a fekvés. ;)
Nem tudom mi lehet az oka, Nelli. Annyira nem értek a témához, hogy kijelenthetném: genetika. De biztosan köze van hozzá.
Mondhatnánk, hogy "szerencséje volt"... Ebben viszont biztos vagyok, hogy ilyen nem létezik. Mint ahogyan véletlen sem... ;)
Készítettem ma néhány képet a túlélőkről. Amint lesz időm, feltöltöm őket. Némi okfejtéssel (vagy inkább okoskodással) együtt. :)
A magvetésnél az utódok az elődök (akár dédszülő) jegyeit fogják viselni de nem mindenben. A legjobb példányok amelyek a mi szempontunkból jó fagytűrőek, bírják a téli napsugárzást. A Pinus pinea genetikailag ismeri az erős fagyokat de az élőhelyén manapság ez nem jellemző, viszont korábban néhány százezer vagy millió évvel ezelőtt lehetett olyan időjárás Európában amikor szükség volt a jó fagytűrére. Ezt a megmaradt növények nem felejtik el genetikailag továbbadják az utódoknak, így lehet, hogy megmaradnak nálunk is. Most hogy Csabinál maradtak példányok, azokat kéne tovább szaporítani, de már nem magvetéssel, hanem oltással. Ebben az esetben az utód egy az egyben a szülő génjeit örökli.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2017.09.02. 20:09

Csabi "imy" jóvoltából megvan az első szép mandulafenyőm.
Köszönöm jóságod,örülök neki,tetszik. :)

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2017.09.02. 20:37

Én pedig az örömödnek örülök! :)
Nagyon szívesen! Jövő ilyenkor már sokkal mutatósabb lesz. ;)

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2017.09.02. 21:21

Végre mutathatok néhány pozitívabb képet a mandulafenyőimről, mint az előzőek voltak. Ők a bizonyíték arra, hogy van a mandulafenyők közt olyan példány, ami még egy ilyen brutál tél után is ép és egészséges. Pedig fiatalok és nem is a legjobb körülmények közt élnek. Takarást szintén nem kaptak soha semmit.
Ezek a növények mind saját maggyűjtésből, Olaszországból valók. 2010 őszén csíráztak, majd 2012-13-ban kerültek kiültetésre. A kert különböző részein vannak, így sem a fekvés, sem a talajadottságok alapján nem lehet általánosítani a fejlődésük és télállóságuk szempontjából.
Úgyhogy a továbbiakban is marad a kísérletezgetés, hogy melyik növény bírja és melyik nem...
Az ötlet jó, amit Norbi javasolt a szaporításukat illetően, csak én az oltással még nem próbálkoztam, így valszeg nem is értek hozzá. Részemről marad egyelőre a magról történő szaporítás. Már amennyiben sikerül maghoz jutnom...
Íme a képek:
Ő a ház ÉK-i felén él. Napfelkeltétől kb délután 2-3-ig éri a nap. Nem volt árnyékolva a lombja (sem).
pinus pinea 170829 1.jpg
pinus pinea 170829 1.jpg (186.03 KiB) Megtekintve 9276 alkalommal

Ők a háztól kb 30 méterre, sivár homokban, reggeltő estig napon vannak. Az előtérben a kisebb növény későbbi ültetés, de egyidős a többiekkel. Az elődje ugyanitt bedobta a törölközőt vagy két éve.
pinus pinea 170829 3.jpg
pinus pinea 170829 3.jpg (177.44 KiB) Megtekintve 9276 alkalommal
Ezt a képet próbáltam úgy készíteni, hogy látszon rajta, hogy ez a fenyő az épület teljes árnyékában van, É-i oldalon. Télen az alacsony napállásból adódóan gyakorlatilag folyamatos árnyékban van. Az épület nem fűtött, így nemigen van hőszennyezése. Az árnyékból következően itt még akkor is fagyos a föld, mikor máshol már kiengedett. Ezen a télen másfél hónapig folyamatosan mínuszban volt a hőmérséklet. 60-80 cm mélyen mondták átfagyva a homokot. Ez a kis növény ezt is túlélte.
pinus pinea 170829 2.jpg
pinus pinea 170829 2.jpg (145.33 KiB) Megtekintve 9276 alkalommal
Az előzőtől kb 5-6 méterre, de teljes napon. Szintén hibátlan.
pinus pinea 170829 4.jpg
pinus pinea 170829 4.jpg (222.94 KiB) Megtekintve 9276 alkalommal
És végül... Ők ketten a kert legvégében, egymástól 3 m távolságra. Egyidősek, egyszerre kerültek kiültetésre. A túlélőnek lemetszettem 1-2 éve az alsó ágait, mert kíváncsi voltam, hogy ettől majd gyorsabban növekszik-e magasságra, mint a mellette lévő, amelynek nem csökkentettem az ágak számát. Semmivel sem nőt magasabbra.
Aztán ezen a télen a kísérlet sajnos véget ért, mivel a kontroll növénynek soknak bizonyult a -23 fok... :(
Szintén sivár homokban van, teljes napon.
pinus pinea 170829 5.jpg
pinus pinea 170829 5.jpg (197.43 KiB) Megtekintve 9276 alkalommal

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2017.09.02. 21:26

Aztán rajtuk kívül még van néhány, szintén ilyenforma növények hasonló körülmények, adottságok között, melyek szintén túlélték a telet. Ugyanitt, ugyanilyen viszonyok közt pedig nagyon sok, amelyek kifagytak.
Viszont a tavaly októberben a Kalandparkba kiültetett kis fenyők közül is láttam túlélőt még a nyáron. Ha lesz időm újra megnézem őket. Pedig nekik ez volt az első kint töltött telük! :o

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2017.09.03. 14:02

Én pedig az örömödnek örülök! :)
Nagyon szívesen! Jövő ilyenkor már sokkal mutatósabb lesz. ;)

:) :)

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2017.09.06. 16:50

Csaba jóvoltából tudom megmutatni az új szerzeményem. :)
Mandula fenyő Ymi.jpg
Mandula fenyő Ymi.jpg (177.14 KiB) Megtekintve 9237 alkalommal

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: kenand » 2017.09.12. 22:04

Elolvasva a hozzászólásokat, most kicsit aggódom, 2 éve van egy mandula fenyőm, eddig cserépben volt, fűtetlen melléképületben telelt, -5 fok is volt, jól bírta, de most kiültettem, kész lett a helye végre.

Takarjam be, hőszigeteljem, vagy csak vlies növénytakarót rakjak rá?
Csatolmányok
mandula.jpg
mandula.jpg (230.22 KiB) Megtekintve 9204 alkalommal

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5268
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2017.09.13. 05:33

Én maximum a talajt takarnám be vastagon a gyökerénél és a téli napsugárzás ellen tennék rá valami árnyékolót. ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.09.13. 06:16

Elolvasva a hozzászólásokat, most kicsit aggódom, 2 éve van egy mandula fenyőm, eddig cserépben volt, fűtetlen melléképületben telelt, -5 fok is volt, jól bírta, de most kiültettem, kész lett a helye végre.

Takarjam be, hőszigeteljem, vagy csak vlies növénytakarót rakjak rá?
Emelt ágy nem szerencsés ,mert csak a fagynak jobban kitett emelvényben lesz egész életében majd a gyökere . ;)
Tehát minden évben takarni és védeni a területet :roll: macerás ,+ az idén árnyékold is a lombot. ;)
Jól mutat most! :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.09.13. 06:19

Csaba jóvoltából tudom megmutatni az új szerzeményem. :)
Tetszik 8-) , ezekkel a meggyötört és új bébilevelekkel! :lol:
http://www.palmatartok.hu/download/file.php?id=19073
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2017.09.13. 09:05

Csaba jóvoltából tudom megmutatni az új szerzeményem. :)
Tetszik 8-) , ezekkel a meggyötört és új bébilevelekkel! :lol:
http://www.palmatartok.hu/download/file.php?id=19073
Teraszon,cserépben vészelte át az elmúlt telet,Csaba elmondásából tudom.
Igazi, komoly edzésen van túl,azért néz így ki.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.09.13. 09:59

Csaba jóvoltából tudom megmutatni az új szerzeményem. :)
Tetszik 8-) , ezekkel a meggyötört és új bébilevelekkel! :lol:
http://www.palmatartok.hu/download/file.php?id=19073
Teraszon,cserépben vészelte át az elmúlt telet,Csaba elmondásából tudom.
Igazi, komoly edzésen van túl,azért néz így ki.
Köszi a pontosítást,látszik is,hogy kis vasgyúró! :lol:
Tetszik 8-)
;) :) is ,mindenféleképpen! :D
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: kenand » 2017.09.13. 10:00

Köszönöm a tanácsot.
Sajnos csak az emelt ágyásban volt helye.
A régi tulaj hatalmas melléképületekkel (asztalos üzem) beton placcal építette tele az udvart. Így alig van hely bármire.
Majd védem. Talán mivel szoktattam a hideghez az elmúlt leken már edzettebb lesz.

Hogy oltani is lehet fekete fenyőre stb.... és fagytűrőbb lesz az felkeltette az érdeklődésemet (nem mintha nagyon gyakorlott lennék benne)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.09.13. 13:01

Köszönöm a tanácsot.
Sajnos csak az emelt ágyásban volt helye.
A régi tulaj hatalmas melléképületekkel (asztalos üzem) beton placcal építette tele az udvart. Így alig van hely bármire.
Majd védem. Talán mivel szoktattam a hideghez az elmúlt leken már edzettebb lesz.

Hogy oltani is lehet fekete fenyőre stb.... és fagytűrőbb lesz az felkeltette az érdeklődésemet (nem mintha nagyon gyakorlott lennék benne)
Mindkét lakhelyednek lehet jó a klímája ( nem tudom,melyiken van a fa), ha déli a fekvés az is előny. ;)
Oltottban se muszáj gondolkodnod , ezért! ;) Szóval :roll: ,van remény! :D
Mindenképpen árnyékold és takard! :idea:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: kenand » 2017.09.13. 13:24

Lejtő délnyugati, napos, északról-keletről fákkal-épülettel védett, sajna a fagy be tud figyelni a területen (Zalaegerszeg külváros) (2 éve májusban még az akácok is elfagytak)
De reménykedem, hogy megmarad.

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2017.09.16. 22:29

Csaba jóvoltából tudom megmutatni az új szerzeményem. :)
Mandula fenyő Ymi.jpg
Azon kevés növény(em) egyike, amelyik túlélte az elmúlt telet cserépben, fedett teraszon. A testvéreihez képest egészen jól néz ki. :lol: (minden viszonylagos) A többségük sajnos nem volt ilyen "szerencsés". Azt hiszem vele nem lesz baj kiültetve sem. ;) Tavasszal mehet a szabadba! ;)

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2017.09.16. 22:42

Lejtő délnyugati, napos, északról-keletről fákkal-épülettel védett, sajna a fagy be tud figyelni a területen (Zalaegerszeg külváros) (2 éve májusban még az akácok is elfagytak)
De reménykedem, hogy megmarad.
-20 fokig és/vagy hetekig tartó, folyamatos tartós fagyokig nem kell aggódnod érte. Ha nálunk a sivatagban volt túlélő az elmúlt tél után, akkor Zalaegerszegen biztosan van remény. Sokkal kedvezőbb a klímája, mint az ország középső (félsivatagos) részének.
Belterület szintén sokat számít. Itt Soltvadkerten is van egy tavaly ültetett fiatal növény, amelyiknek lebarnult ugyan a lombja tavaszra, de él. Házak között van, míg én kint lakom a prérin. Még ez a 2-3 fok különbség is sokat számít, ami a külterület és a belterület között lenni szokott télen. Annyi pedig szokott lenni, mert egy barátommal rendre összehasonlítjuk az aktuális minimum értékeket.

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: kenand » 2017.09.17. 20:06

Köszönöm akkor reménykedem.
Már 2 éve nevelgetem cserépben. Majd ha nagyon nagy hideg jön takarom a lombját.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2017.09.18. 10:44

Csaba jóvoltából tudom megmutatni az új szerzeményem. :)
Mandula fenyő Ymi.jpg
Azon kevés növény(em) egyike, amelyik túlélte az elmúlt telet cserépben, fedett teraszon. A testvéreihez képest egészen jól néz ki. :lol: (minden viszonylagos) A többségük sajnos nem volt ilyen "szerencsés". Azt hiszem vele nem lesz baj kiültetve sem. ;) Tavasszal mehet a szabadba! ;)
Amint meg jön a tavasz már megy is a szabadba. :) ;)


Vissza: “Fenyők”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Ahrefs [Bot] valamint 7 vendég