Egyéb egzotikus gyümölcstermők

Változatos ízvilág. A legnépszerűbb füge, egészséges gránátalma, új-zélandi kivi, távol-keleti khaki, dél-amerikai Feijoa, cédrátok.
Norbi74
Kapcsolat:

Re: Egyéb egzotikus gyümölcstermők

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.12.16. 21:08

Szóráth írta:Vagy nagyon fanatikus,rögeszmés vagyok? Higgyek a levélben szereplő méréseknek,tapasztalatoknak,vagy ne is ábrándozzak kertbe kiültetett saját mirtuszdióról? Azért kérdezem,mert csak egy valakinek nem hihetek. Esetleg van önöknek tapasztalatuk, a mirtuszdióról és van a levéllel kapcsolatos észrevételezésük?
Van volt mirtuszdióm. Az egyiket 2011 ben ültettem 12 telén eléggé visszafagyott de regenerálódott és szépen éldegélt az elmúlt télig. Az elmúlt tél elvitte még talajból sem hajtott ki -20 fok és legalább 40 centis taljfagy volt. A másikat emlékeim szerint három éve ültettem ház közelébe dél-keleti fal elé. Az elmúlt télen elvesztette a leveleit de az ágrendszer nem sérült. Tavasszal kihajtott és rendben hajtott is. Az utóbbi növény minden évben virágzik és vannak évek amikor köt gyümölcsöt rendesen. Viszont az érési idővel gondok vannak. Mivel későn júniusban virágzik így nincs ideje rendesen beérlelni a terméseket. Kicsi mandula nagyságúra érett gyümölcsök édesek de mivel kevés a gyümölcshús így nagy élvezeti értéket nem nyújtanak. Szép növény egyediek a virágai (elég kicsik) a gyümölcse miatt nem érdemes hazánkban ültetni, a ház melletti növénynél nem volt hőmérő tőle nem messze nyíltabb fekvésben -17,5 fokot mértem. Szerintem nagyságrendileg a füge fagytűrését tudja kb -15 fokot.

Alpha
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.12.17. 10:05

kenand írta:Ha erre jársz -Zalaegerszeg- szívesen csinálok egyet neked is :)

Köszönöm, élek is vele alkalom adtán! :D

Szóráth
Kapcsolat:

Köszönöm szépen! A talajfagyot meg tudnám akadályozni mély mulccsal. A beérést pukkancsos fóliával tudnám biztosítani.

HozzászólásSzerző: Szóráth » 2017.12.17. 10:54

Norbi74 írta:
Szóráth írta:Vagy nagyon fanatikus,rögeszmés vagyok? Higgyek a levélben szereplő méréseknek,tapasztalatoknak,vagy ne is ábrándozzak kertbe kiültetett saját mirtuszdióról? Azért kérdezem,mert csak egy valakinek nem hihetek. Esetleg van önöknek tapasztalatuk, a mirtuszdióról és van a levéllel kapcsolatos észrevételezésük?
Van volt mirtuszdióm. Az egyiket 2011 ben ültettem 12 telén eléggé visszafagyott de regenerálódott és szépen éldegélt az elmúlt télig. Az elmúlt tél elvitte még talajból sem hajtott ki -20 fok és legalább 40 centis taljfagy volt. A másikat emlékeim szerint három éve ültettem ház közelébe dél-keleti fal elé. Az elmúlt télen elvesztette a leveleit de az ágrendszer nem sérült. Tavasszal kihajtott és rendben hajtott is. Az utóbbi növény minden évben virágzik és vannak évek amikor köt gyümölcsöt rendesen. Viszont az érési idővel gondok vannak. Mivel későn júniusban virágzik így nincs ideje rendesen beérlelni a terméseket. Kicsi mandula nagyságúra érett gyümölcsök édesek de mivel kevés a gyümölcshús így nagy élvezeti értéket nem nyújtanak. Szép növény egyediek a virágai (elég kicsik) a gyümölcse miatt nem érdemes hazánkban ültetni, a ház melletti növénynél nem volt hőmérő tőle nem messze nyíltabb fekvésben -17,5 fokot mértem. Szerintem nagyságrendileg a füge fagytűrését tudja kb -15 fokot.

Szóráth
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Szóráth » 2017.12.17. 11:09

Köszönöm szépen! Olvastam,hogy leandereket át lehet teleltetni pukkancsos fóliával. Lehet,hogy a mirtuszdió esetében is beválna.Tavasszal rendelek 4-5 mirtuszdió fajtát reményeim szerint. Gondolom a fajtáknak is eltérő a fagytűrése. Úgy olvastam,hogy a gemini fajta korai érésű,apró termésű. Lehet,hogy beérne nálunk. Nekem pont a gemini fagyott el. Az egyik honlapon láttam,hogy egyes fajták -18 fokig fagytűrőek. A dave's garden honlapján. Szőregen van egy löszdombon egy kertem/kertünk, ahol a szintkülönbség kb.15-esetleg 20m is lehet akár! Egy Japán naspolyát kiültetek majd tavasszal ebbe a kertbe. Kár hogy,nem érik ne rendesen a mirtuszdió,mert azt mondják az íze intenzív ananász-szamóca keverék.

Szóráth
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Szóráth » 2018.01.11. 12:05

Így nézett ki a mirtuszdióm az elfagyása után:
IMG_0593.JPG
IMG_0593.JPG (831.08 KiB) Megtekintve 91 alkalommal
Sajnos nem maradt meg, ki kellett ásnom. Lehet lakásban tartani, vagy mindenképpen hideg teleltetést igényel?

Szóráth
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Szóráth » 2018.01.11. 12:15

Sajnos a kefevirágom is tövig fagyott. kihajtott, de nem maradt meg:
IMG_0565.JPG
IMG_0565.JPG (1020.26 KiB) Megtekintve 91 alkalommal
Van akinek a kertben telel át? Vagy ez képtelenség? Ennek a növénynek nem tudom a fajtáját. Lehet nem a legfagytűrőbb volt.

kurdilaci
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2018.01.11. 17:29

Szóráth írta:Sajnos a kefevirágom is tövig fagyott. kihajtott, de nem maradt meg:
IMG_0565.JPG
Van akinek a kertben telel át? Vagy ez képtelenség? Ennek a növénynek nem tudom a fajtáját. Lehet nem a legfagytűrőbb volt.

A kefevirág nem teleltethető nálunk a szabadban, még takarással sem.( legfeljebb olyan vészfűtéssel, ami fagymentesen tartja.) Kibír 5-8 fokos fagyot, de nem tartósan. Mindenképpen célszerű 10 fok alatt, lakásban teleltetni, a mediterrán növényekhez hasonlóan.

Szóráth
Kapcsolat:

HozzászólásSzerző: Szóráth » 2018.01.11. 21:01

kurdilaci írta:
Szóráth írta:Sajnos a kefevirágom is tövig fagyott. kihajtott, de nem maradt meg:
IMG_0565.JPG

A kefevirág nem teleltethető nálunk a szabadban, még takarással sem.( legfeljebb olyan vészfűtéssel, ami fagymentesen tartja.) Kibír 5-8 fokos fagyot, de nem tartósan. Mindenképpen célszerű 10 fok alatt, lakásban teleltetni, a mediterrán növényekhez hasonlóan.

Köszönöm az információt, tanácsot! Sajnos csak ez az egy növényem volt, már mindegy. De ha veszek még ilyet, akkor nem ültetem ki. Úgy látszik idősebb növények is túl fagyérzékenyek.

Vissza: “Egzotikus gyümölcstermők”