Pinus pinea / Mandulafenyő

A tűlevelűek világa. Délfenyők araucaria, mediterrán Pinus pinea, abiesek, piceak, tsugak.
Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.12.23. 19:26

Szépen fejlődik!
Köszi! :-)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2017.12.24. 08:08

Szépen el van vermelve cserepestől,ha megjön a jó idő kerül ki a felső kerti sarokba. :)
Jani, azért, ha nagyon átfagyna a talaj, inkább emeld ki és vidd fagymentes, de hideg helyre, amíg szükséges! Vagy jó vastagon takard be a tövét ilyen esetben, ha kint marad. Egy kicsit ijedősebb lettem én is az elmúlt tél után... :oops:
Még most ásogatom kifelé az elpusztult (kifagyott) fenyőimet. Egy csomó idő, energia és öröm ment velük pocsékba. :cry: Ezért én már valszeg soha sem fogom szeretni a telet (Laci)! Csak pusztulást hoz, az pedig nagyon negatív.

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2017.12.24. 08:11

Boni, tényleg szépen fejlődik! ;) Örülök! :)
Egy tanács, ha megengeded: tavasszal azt a nagyon határozottan fölfelé álló ágát én kivágnám, ameddig ilyen kicsi (vékony). Hacsak nem akarsz egy kéttörzsű fenyőt később... ;)

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Bis » 2017.12.24. 09:24

...Még most ásogatom kifelé az elpusztult (kifagyott) fenyőimet. Egy csomó idő, energia és öröm ment velük pocsékba. :cry: Ezért én már valszeg soha sem fogom szeretni a telet (Laci)! Csak pusztulást hoz, az pedig nagyon negatív.
Szomorúan mondom, de nagyon egyet tudok érteni veled Csaba. Sokan azt mondják körülöttem, hogy minden évszaknak megvan a maga varázsa. Ahogy a szeles tavasznak, forró, száraz nyárnak, lucskos-sáros ősznek, éppúgy a fagyos, havas télnek. De! Ezzel én sem tudok egyet érteni, bőven elég a számomra egy olyan tél, mint amilyen volt eddig ez a december és ahogy a múltkor is írtam egy hét múlva akár már jöhetne is a tavasz! :) :D
De hogy a témánál maradjak, ahogy téged ismerlek Csaba hamarosan pótolni fogod a kiesett fákat és ez az, amit nagyra becsülök benned, sosem adod fel! ;)

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2017.12.24. 17:34

Szépen el van vermelve cserepestől,ha megjön a jó idő kerül ki a felső kerti sarokba. :)
Jani, azért, ha nagyon átfagyna a talaj, inkább emeld ki és vidd fagymentes, de hideg helyre, amíg szükséges! Vagy jó vastagon takard be a tövét ilyen esetben, ha kint marad. Egy kicsit ijedősebb lettem én is az elmúlt tél után... :oops:
Még most ásogatom kifelé az elpusztult (kifagyott) fenyőimet. Egy csomó idő, energia és öröm ment velük pocsékba. :cry: Ezért én már valszeg soha sem fogom szeretni a telet (Laci)! Csak pusztulást hoz, az pedig nagyon negatív.

Csabi, fenyőág takarást is adtam neki jó vastagon. Mit gondolsz,még ez is kevés lehet neki? Különben megy a pincébe a többi közé.
Nagyon sajnálom nagy kár ért az biztos,hosszú idő eltel a nevelésével,"pátyolgatásával"aztán rövid időn belül semmivé válik. :(

A telet már gyerek koromban nem szerettem,úgy kellett szigorúan rám parancsolni,menjek ki a friss levegőre. ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.12.25. 11:40

Boni, tényleg szépen fejlődik! ;) Örülök! :)
Egy tanács, ha megengeded: tavasszal azt a nagyon határozottan fölfelé álló ágát én kivágnám, ameddig ilyen kicsi (vékony). Hacsak nem akarsz egy kéttörzsű fenyőt később... ;)
Nézegettem :roll: ,hogy melyiket is vágjam ki :roll: ,majd meglátom, hogy akarok-e kéttörzsű vagy háromtörzsű fenyőt. :)
Azt tudom,hogy gyümölcsfáknál ilyet hagyni nem szoktunk,viszont nem tudom,hogy mandulafenyőnél ez probléma-e a későbbi életére nézve,mennyire erős ez a csomópont,mert szépnek szép így is ,szerintem :) . Lehet,hogy elfogult vagyok,de túlságosan is szép! :D :D :D :D
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2017.12.26. 10:27

Feri, köszönöm szépen a biztatásod!
Jani, én arra az estre gondoltam, ha megint úgy keménykedne az időjárás, mit az elmúlt télen. Ahogyan mondtam is Neked, ez a kis fenyő sokadmagával a fedett teraszon volt egész télen, edényben, védelem nélkül. Aztán csak kevesen élték túl. Így lesüllyesztve, tövét takarva -16-17 fokig nem kell aggódnod miatta, azt gondolom. Ennyi lehetett a teraszon is, biztosan. És akkor nem volt védve a gyökérzete sem az edényben.

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2017.12.26. 10:43

Nem is a szépsége miatt gondoltam, Boni! Mert tényleg szép! ;) Biztosan én is elfogult vagyok. :D
A későbbi esetleges sérülékenysége miatt gondoltam. Mert, ha valamelyik ág/törzs idősebb, vastagabb korában esetleg lehasad.... :o
Formára nem csúnya egy ilyen fa sem:
pinus pinea 02.jpg
pinus pinea 02.jpg (722.7 KiB) Megtekintve 8778 alkalommal

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2017.12.29. 10:19

Eddig sajnos továbbra is eléggé mérsékelt a siker a nemrég gyűjtött fenyőmagok csíráztatásával kapcsolatban... :? Amilyen biztatóan indult a dolog, olyan kiábrándító lett hamarosan:
november vége, vetéskor
pinus pinea 171128.jpg
pinus pinea 171128.jpg (715.31 KiB) Megtekintve 8756 alkalommal
kb 3 héttel később
pinus pinea 1712 1.jpg
pinus pinea 1712 1.jpg (817.31 KiB) Megtekintve 8756 alkalommal
...és egy közeli
pinus pinea 1712 2.jpg
pinus pinea 1712 2.jpg (692.94 KiB) Megtekintve 8756 alkalommal

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2017.12.29. 11:02

Elszomorító a látvány,lehet a homok volt fertőzött.
Az európai ciprussal vergődtem sokáig,míg Nelli tanácsait megfogadva volt siker élményem.

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2017.12.30. 09:15

Ez érdekes, pedig az európai ciprus nálam akkor is kikelt, amikor nem akartam. Már egy jó ideje nem is vetettem belőle magot, mert annyi növényem volt belőle mindig, hogy már sokalltam. :o :D
Viszont az arizóna ciprus!..Na, az nem megy továbbra sem. Alig kelnek ki és egy idő után elszáradnak. Általában miután megöntözöm őket. ...És most ez a mandulafenyő is... :? Szerintem nem (csak) a homokkal lehetett a baj. Szobában vannak 19-21 fokon, az ablakokról csurog a víz minden reggel. Ami már nem fért be a szobába, abban a ládában még csak alig keltek ki magok, viszont egy sem dőlt ki. Ugyanakkor, ugyanúgy lettek elvetve, de ez a láda sokkal hamarabb kiszáradt, mint a szobában lévők és csak 10 fokon volt, ami azóta már csak 7 fok.
Vetettem el magyaltölgy makkokat is. Amik szobahőmérsékleten vannak, még meg sem mozdultak, viszont a 10-7 fokon lévők már csíráznak. :roll:
Nem kell nekik a meleg?? :o

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.12.30. 13:07

Ez érdekes, pedig az európai ciprus nálam akkor is kikelt, amikor nem akartam. Már egy jó ideje nem is vetettem belőle magot, mert annyi növényem volt belőle mindig, hogy már sokalltam. :o :D
Viszont az arizóna ciprus!..Na, az nem megy továbbra sem. Alig kelnek ki és egy idő után elszáradnak. Általában miután megöntözöm őket. ...És most ez a mandulafenyő is... :? Szerintem nem (csak) a homokkal lehetett a baj. Szobában vannak 19-21 fokon, az ablakokról csurog a víz minden reggel. Ami már nem fért be a szobába, abban a ládában még csak alig keltek ki magok, viszont egy sem dőlt ki. Ugyanakkor, ugyanúgy lettek elvetve, de ez a láda sokkal hamarabb kiszáradt, mint a szobában lévők és csak 10 fokon volt, ami azóta már csak 7 fok.
Vetettem el magyaltölgy makkokat is. Amik szobahőmérsékleten vannak, még meg sem mozdultak, viszont a 10-7 fokon lévők már csíráznak. :roll:
Nem kell nekik a meleg?? :o
Ezek az egzotikus magok akkor és ott szeretnek kikelni és tovább is fejlődni,ha az élőhelyi körülményekhez hasonlót biztosítasz vagy találnak nálad. ;)
Az európai ciprus imádja kerted talaját,klímáját és terjeszkedni akar( még majd invazív lesz :D ) ,Arizónában már más a helyzet 8-) ,a mandulafenyő meg talán nem akar egy párás levegőjű szobában telelni ;) ,minden energiája elveszett attől a gondolattól is,hogy tán :roll: rossz helyre született. :roll: :lol:
A tavaszi vetés híve vagyok,érzi azt a növény,hogy rossz az időzítés is. Egész más lenne a helyzet,ha szabad levegőn kelne ki és a hó alatt szépen áttelelhetne,más az a leállás és nyugalom,mint egy szobában,ahol azt hiszi,hogy tavasz van :) ,de börtönben :shock: ,persze,hogy visszavonulót fúj,hogy jajj :o ,rossz helyre bújtam ki. :D
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2018.01.01. 20:22

Kétségtelenül van benne igazságod, de azt hiszem a növények ettől sokkal kevésbé filozófikusak. Az életet némileg egyszerűbben élik, mint az emberek. Velük ellentétben mi hajlamosak vagyunk azt egy kicsit túlbonyolítani.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Boni » 2018.01.02. 06:13

Kétségtelenül van benne igazságod, de azt hiszem a növények ettől sokkal kevésbé filozófikusak. Az életet némileg egyszerűbben élik, mint az emberek. Velük ellentétben mi hajlamosak vagyunk azt egy kicsit túlbonyolítani.
Nem azt mondom,hogy gondolkodnak... ;) csak azt,hogy a csírázáshoz és a továbbfejlődéshez sok mindennek kell összejönni,hogy az egy másik élőhelyen ugyanúgy sikeres legyen,mint ahova teremtve lett.
Visszatérve a téli csíráztatásra ,egy konyhakerti példát hozok fel.Bármit is mondanak xy gazdák a könyvekben,ha nem a megszokott időben vetem el azt a retket ,szépen felmagzik ahelyett ,hogy a gumóját növesztené,bárhogy is árasztom el vízzel naponta,hogy nőjön már. ;)
Ugyanúgy "érzik" a növények azt is,hogyha ősszel vetem el őket,felesleges erőlködniük az adott szobai fényviszonyok között még ,ha be is csapom őket a hőfokkal, lámpáznom is kellene pl.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2018.01.14. 15:42

A kép címe lehetne mondjuk: Egy karrier vége... :(
Két ünnep közt kihasználva a kedvező időjárást, erőt vettem magamon, hogy eltüntessem a megelőző 6-7 évem és az előző tél munkájának eredményét.
A lapát és a 2 L-es flakon a méretek érzékeltetéshez maradt a képen.
Szóval, vidáman, kertészkedéssel teltek az ünnepek... :evil:
De, még mielőtt elvenném bárkinek is a kedvét a további próbálkozásoktól a mandulafenyő ültetésével kapcsolatban: a környékünkön található mandulafenyőket folyamatosan figyelemmel követtem egész nyáron, és egyet sem láttam sehol, ami tönkre ment volna, mint az enyémek. Pedig a hideg mértéke hasonló lehetett, lévén, hogy néhány km-es távolságokról van csak szó ebben az esetben. Ráadásul nálam sem pusztította el az elmúlt tél az összeset. Akkor valószínűleg nekem is elment volna a kedvem az egésztől. (Mondjuk így is határeset volt...)
Sok saját nevelésű túlélte a telet, sőt szépen fejlődtek is a szárazság ellenére, amit egész nyáron kaptak. Azóta is komoly dilemmában vagyok azzal kapcsolatban, hogy "bolti" növényekkel pótoljam a veszteséget, hátha most sikeresebben választok, vagy saját nevelésűeket ültessek a helyükre. A "boltiak" mellett szól, hogy már azonnal mutatósak lennének, viszont drágák. A sajátok, bár anyagilag kevésbé lenne megterhelő, de csak újabb 10-15 év elteltével nőnének hasonló méretűre, mint a most kiásottak. És kicsivel több az esély a jobb téltűrésükre, mint egy nagyobb, import növénynél.
Asszem, marad a lutri! Az a legalább 10 év nagyon hosszú idő! :shock: ...és akkor 10 évvel még mindig le vagyok maradva.
mandulafenyők 171227.jpg
mandulafenyők 171227.jpg (1008.58 KiB) Megtekintve 8605 alkalommal

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Boni » 2018.01.14. 16:28

Furcsa, hogy olyan kicsi a gyökérzet, persze lehet, hogy levágtál belőle, de olyan , mintha a cserepekből kiültetve nem fejlődött volna semmit a puha homokban se.
Nem tudom, hogy ezek magoncok vagy oltványok - e, meg azt se, hogy vajon túlméretes növényeket tuszkoltak- e be a faiskolában kicsi cserepekbe, amihez szükséges volt egy kis gyökércsonkítás is, ami túlzott mértéket öltött.
Legjobb szerintem a saját magonc még akkor is, ha csak egy életünk van.;-)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
baltazar325
Hozzászólások: 208
Csatlakozott: 2016.03.02. 00:14
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: baltazar325 » 2018.01.14. 20:02

A kép címe lehetne mondjuk: Egy karrier vége... :(
Két ünnep közt kihasználva a kedvező időjárást, erőt vettem magamon, hogy eltüntessem a megelőző 6-7 évem és az előző tél munkájának eredményét.
A lapát és a 2 L-es flakon a méretek érzékeltetéshez maradt a képen.
Szóval, vidáman, kertészkedéssel teltek az ünnepek... :evil:
De, még mielőtt elvenném bárkinek is a kedvét a további próbálkozásoktól a mandulafenyő ültetésével kapcsolatban: a környékünkön található mandulafenyőket folyamatosan figyelemmel követtem egész nyáron, és egyet sem láttam sehol, ami tönkre ment volna, mint az enyémek. Pedig a hideg mértéke hasonló lehetett, lévén, hogy néhány km-es távolságokról van csak szó ebben az esetben. Ráadásul nálam sem pusztította el az elmúlt tél az összeset. Akkor valószínűleg nekem is elment volna a kedvem az egésztől. (Mondjuk így is határeset volt...)
Sok saját nevelésű túlélte a telet, sőt szépen fejlődtek is a szárazság ellenére, amit egész nyáron kaptak. Azóta is komoly dilemmában vagyok azzal kapcsolatban, hogy "bolti" növényekkel pótoljam a veszteséget, hátha most sikeresebben választok, vagy saját nevelésűeket ültessek a helyükre. A "boltiak" mellett szól, hogy már azonnal mutatósak lennének, viszont drágák. A sajátok, bár anyagilag kevésbé lenne megterhelő, de csak újabb 10-15 év elteltével nőnének hasonló méretűre, mint a most kiásottak. És kicsivel több az esély a jobb téltűrésükre, mint egy nagyobb, import növénynél.
Asszem, marad a lutri! Az a legalább 10 év nagyon hosszú idő! :shock: ...és akkor 10 évvel még mindig le vagyok maradva.
mandulafenyők 171227.jpg
Sajnálom, pedig az első pár oldalon látott képek alapján én is azt gondoltam, hogy a mandulafenyők akár a nagy hideggel is megbirkóznak, megújulnak. Ez a rövid gyökérzet nekem is gyanús. Lehet, hogy a talaj lentebbi részei kevésbé voltak tápdúsak, és azért nem tört mélyebbre, vagy a mandulafenyők inkább terebélyes gyökeret növesztenek? Az ezüstfenyő gyökere például nem hatol mélyre, de az alapján, hogy a mandulafenyő mediterrán eredetű inkább arra gondolnék, hogy annak mégiscsak mély gyökeret kéne eresztenie a szárazságok elviseléséhez.

Avatar
imy
Hozzászólások: 1335
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: imy » 2018.01.14. 20:41

Körbevagdostam a tövüket, hogy minél könnyebb legyen kiszedni őket. Nem volt kicsi a gyökérzetük és voltak határozottan és egyenesen lefelé tartó ujjnyi gyökerek még 50-60 cm mélyen is. Ezért sem igazán értem, hogyan tudtak kifagyni. Mivel két fán már a fagyok elmúltával azonnal látszott, hogy baj van. A többség, beleértve a kipusztult magoncaimat is, inkább nyáron adták meg magukat. Ez még inkább gyökérsérülésre utalhat, mivel még a hajtások is megindultak nyár elején, aztán száradtak ki a növények.
Szóval erőteljes gyökérzetük volt, minden bizonnyal. A tápanyaghiány lehetett probléma az ellenálló képességük szempontjából. Ezt észre vettem már más növényeknél is. Ez a dzsuva homok, ami itt van, nem nagyon teszi lehetővé, hogy erőteljesek és ellenállóak legyenek a növények.
Aztán biztosan bele játszott a genetika is. Egymás mellett (néhány méteren belül) lévő egyidős, egyforma nagyságú magoncok közül egyiket elvitte a tél, míg a másiknak kutya baja sem lett.
Nem gondolnám, hogy oltványok lettek volna. Nem látszott rajtuk ennek nyoma. És Olaszországból hoztam őket anno, ott pedig nem hiszem, hogy mandulafenyők oltogatásával szórakoznának, mert annak ott pont semmi értelme sincs.
Hosszú távon biztosan jobb a saját nevelésű, már időközben "kipróbált" magoncok nevelése, ezt a néhány fenyőt azt hiszem, hogy mégis idősebbekkel fogom pótolni. Van aki kocsmába hordja a pénzét, van aki meg kertészetbe. :lol: Nem tudom melyik a jobb, de én még szeretnék a saját udvaromban mandulafenyők árnyékában hűsölni. És lehetőleg nem hason fekve vagy guggolva! :P ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Boni » 2018.01.15. 05:59

És lehetőleg nem hason fekve vagy guggolva! :P ;)
Éget is az a homok! :lol: :lol: :lol:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Pinus pinea / Mandulafenyő

HozzászólásSzerző: Boni » 2018.01.15. 06:02

Ez a dzsuva homok, ami itt van, nem nagyon teszi lehetővé, hogy erőteljesek és ellenállóak legyenek a növények.
Aztán biztosan bele játszott a genetika is. Egymás mellett (néhány méteren belül) lévő egyidős, egyforma nagyságú magoncok közül egyiket elvitte a tél, míg a másiknak kutya baja sem lett.
Gombára nem gondoltál?
http://kertesz.blog.hu/2013/03/07/feket ... balatonnal
"A növekedés nem jár lármával" ;)


Vissza: “Fenyők”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég