Trachycarpus fortunei

Ázsia kincsei. A kistermetű japán wagnerianus, az indiai takil, a himalájai nainital, kumaon, Plovdiv és társaik.
Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: kenand » 2018.05.04. 23:01

Koszi szepen a valaszt. Nem tudod veletlenul hany literes lehetett a dézsa?
60cm-es úgy 100 literes lehet

Krasch82
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2016.02.23. 12:37
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Krasch82 » 2018.05.05. 23:47

Sajnos kijött a közepe. :-( De 1,5 héttel a lefejezés után (kb.3-4 cm kellett levágni) máris elkezdett a gyógyulás útján haladni.Szerintem egész jól,és gyorsan halad.
Csatolmányok
IMG_20180505_195138.jpg
IMG_20180505_195138.jpg (829.58 KiB) Megtekintve 10003 alkalommal

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.05.06. 06:52

Sajnos kijött a közepe. :-( De 1,5 héttel a lefejezés után (kb.3-4 cm kellett levágni) máris elkezdett a gyógyulás útján haladni.Szerintem egész jól,és gyorsan halad.
Ha a lefejezés mellett kell is dönteni érdemes úgy vágni hogy maradjon rajta pár levél mindenképp.

Krasch82
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2016.02.23. 12:37
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Krasch82 » 2018.05.06. 14:32

Egyetértek,de télire csakis csapadékvédelme volt mind a 3 pálmának.Sajnos 1 teljes (a fotó alany),a 2. részleges levélveszteséggel telelt.Így sajnos a képen szereplő teljesen el is szárította leveleit,majd a közepe is kijött.

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Encsike » 2018.05.14. 19:55

A nagy trchym semmire sem megy ,se virág se levél hozzam ,a fényképen a nagyon lassan bontogatót levelét látni.
Megnézném a cserépben mi is van .?
Szerintetek adjak neki valami tápot?
Csatolmányok
P1100380.JPG
P1100380.JPG (241.63 KiB) Megtekintve 9864 alkalommal

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2018.05.14. 20:32

A nagy trchym semmire sem megy ,se virág se levél hozzam ,a fényképen a nagyon lassan bontogatót levelét látni.
Megnézném a cserépben mi is van .?
Szerintetek adjak neki valami tápot?
Nem látszik betegnek a pálma, a kibomló levél is teljesen rendben van. Én nem tápozom a dézsás pálmáimat sem, csak a földjükbe keverek zsákos marhatrágyát, gyökérmetszés és földpótlás esetén, illetve tavasszal a felső földréteget lekaparom, s tiszta marhatrágyával feltöltöm.

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Encsike » 2018.05.15. 09:19

A nagy trchym semmire sem megy ,se virág se levél hozzam ,a fényképen a nagyon lassan bontogatót levelét látni.
Megnézném a cserépben mi is van .?
Szerintetek adjak neki valami tápot?
Nem látszik betegnek a pálma, a kibomló levél is teljesen rendben van. Én nem tápozom a dézsás pálmáimat sem, csak a földjükbe keverek zsákos marhatrágyát, gyökérmetszés és földpótlás esetén, illetve tavasszal a felső földréteget lekaparom, s tiszta marhatrágyával feltöltöm.
Nem tudom leszedni a felső réteget mert az egész egy nagy gyökér ,át kell ültetnem .Szándékoztam kiültetni de most ez elmarad ,mint már írtam is az előzményekben télen megcsípte a mínusz és véleményem szerint most azért viselkedik így :( . Lassan egy hónap telik el ennek az egy levél kibontásával,megjelöltem a szívlevélét és egy plusz levélkét is és semmit nem mozdultak.Ilyen viselkedési formával még nem találkoztam,nagyon megsértődöttet rám a télen :D.Nézek egy nagyobb cserepet és kap egy kisebb mennyiségű új földet így ,remélem segíteni fog.
Laci gyönyörű a tavad ;) ...

Valamit ér a háztáji marhatrágya beáztatott leve valamire???

Avatar
Zoly
Hozzászólások: 170
Csatlakozott: 2018.01.07. 09:10
Tartózkodási hely: Csokonyavisonta
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Zoly » 2018.05.15. 13:02

A nagy trchym semmire sem megy ,se virág se levél hozzam ,a fényképen a nagyon lassan bontogatót levelét látni.
Megnézném a cserépben mi is van .?
Szerintetek adjak neki valami tápot?
Nem látszik betegnek a pálma, a kibomló levél is teljesen rendben van. Én nem tápozom a dézsás pálmáimat sem, csak a földjükbe keverek zsákos marhatrágyát, gyökérmetszés és földpótlás esetén, illetve tavasszal a felső földréteget lekaparom, s tiszta marhatrágyával feltöltöm.
Nem tudom leszedni a felső réteget mert az egész egy nagy gyökér ,át kell ültetnem .Szándékoztam kiültetni de most ez elmarad ,mint már írtam is az előzményekben télen megcsípte a mínusz és véleményem szerint most azért viselkedik így :( . Lassan egy hónap telik el ennek az egy levél kibontásával,megjelöltem a szívlevélét és egy plusz levélkét is és semmit nem mozdultak.Ilyen viselkedési formával még nem találkoztam,nagyon megsértődöttet rám a télen :D.Nézek egy nagyobb cserepet és kap egy kisebb mennyiségű új földet így ,remélem segíteni fog.
Laci gyönyörű a tavad ;) ...

Valamit ér a háztáji marhatrágya beáztatott leve valamire???
Talán sok napfény és víz rendbe hozná..
Az enyém kezd magához térni:
Palma.jpg
Palma.jpg (194.13 KiB) Megtekintve 9848 alkalommal
90% levelet le kellett vágnom
Két legnagyobb még a "legjobbak" a sérültek között, azokat meghagytam
Egy elérte a másik kettő magasságát. ennek is van két szelete ami sérült
Két új levél most jön. Ezek remélhetőleg teljesen épek lesznek

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2018.05.15. 17:54

A nagy trchym semmire sem megy ,se virág se levél hozzam ,a fényképen a nagyon lassan bontogatót levelét látni.
Megnézném a cserépben mi is van .?
Szerintetek adjak neki valami tápot?
Nem látszik betegnek a pálma, a kibomló levél is teljesen rendben van. Én nem tápozom a dézsás pálmáimat sem, csak a földjükbe keverek zsákos marhatrágyát, gyökérmetszés és földpótlás esetén, illetve tavasszal a felső földréteget lekaparom, s tiszta marhatrágyával feltöltöm.
Nem tudom leszedni a felső réteget mert az egész egy nagy gyökér ,át kell ültetnem .Szándékoztam kiültetni de most ez elmarad ,mint már írtam is az előzményekben télen megcsípte a mínusz és véleményem szerint most azért viselkedik így :( . Lassan egy hónap telik el ennek az egy levél kibontásával,megjelöltem a szívlevélét és egy plusz levélkét is és semmit nem mozdultak.Ilyen viselkedési formával még nem találkoztam,nagyon megsértődöttet rám a télen :D.Nézek egy nagyobb cserepet és kap egy kisebb mennyiségű új földet így ,remélem segíteni fog.
Laci gyönyörű a tavad ;) ...

Valamit ér a háztáji marhatrágya beáztatott leve valamire???
A trágyalevet nem ajánlom, perzsel, túl tömény.

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Encsike » 2018.05.15. 19:44

Zoly se a napfényre sem a vizére nem lehet panasza az enyémnek;) .Max.rám... :lol: .Esővizet kap mindig ,kivétel nélkül és azt is bőségesen ;) .
Jó látni a tiédet,rendbe fog jönni ;) .

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Encsike » 2018.05.15. 19:44

Laci köszönőm ;) .

Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Atys » 2018.06.03. 14:33

Úgy döntöttem, hogy idén ismét játszunk egy kis túlélőset.
Csatolmányok
20180603_142010-900x1000.jpg
20180603_142010-900x1000.jpg (514.76 KiB) Megtekintve 9702 alkalommal

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.06.03. 15:09

Én is csináltam ilyen túlélő ültetést. Csak megerősített sajnos abban hogy a genetika másodlagos tényező mivel olyan kicsi a különbség az edegyek között. A helyválasztása a domináns az élet és a halál között. Tökéletes védett hely hiányában csak időpazarlás az egész sajnos.

Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Atys » 2018.06.03. 17:22

Egyet értek Szabi, valóban kicsi az egyes példányok közötti genetikai különbség. De azért lehet köztük. Ezeket a csöppségeket mindenképp át kellet volna ültettem, de nem biztos hogy helyhiány miatt lett volna módom megfelelően teleltetni őket. Így inkább teszek velük egy próbát...

Kiültettem egy ötös csoportot. Az első évben csapadék védelmet kaptak, egy kiment. Az előző kemény télen (2016-2017) semmilyen védelmet nem kaptak, egyetlen példány élte meg a tavaszt. Az elmúlt télen annyira szántam meg, hogy kapott egy műanyag edényt és egy fóliát csapadék védelem gyanánt.
"Talán" az elkövetkezendő télen megérdemelné, hogy jobban óvjam, ha már mindennemű védelem nélkül túl élte azt a telet, amit sok őshonos fűszernövényünk nem. Szóval azért szerintem lehetnek pozitív genetikai különbségek...
Csatolmányok
20180603_164408-900x1000.jpg
20180603_164408-900x1000.jpg (810.79 KiB) Megtekintve 9694 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.06.09. 07:38

Én is csináltam ilyen túlélő ültetést. Csak megerősített sajnos abban hogy a genetika másodlagos tényező mivel olyan kicsi a különbség az edegyek között. A helyválasztása a domináns az élet és a halál között. Tökéletes védett hely hiányában csak időpazarlás az egész sajnos.
Részben egyetértek Veled! A hely kiválasztás valóban sarkalatos kérdés. Az az 1-2 °C és a napfény vagy hiánya, szél, talaj, stb ... Szóval az döntő tényező lehet közel azonos növények között is.
Amiben nem értünk egyet a genetikai különbözőség. A FöldAnya (természet), mint a kísérletező (egyesek szerint a legnagyobb tömeggyilkos :lol: ) törekszik a változatosságra. Néha kisebb, néha nagyobb lépésekben minden faj változik (folyamatos a mutáció és a génállomány keveredése). Az ivaros szaporodás esetén az ősök 50-50°%-ban adják utódiaknak a saját génjeiket. Elméletileg lehetséges, hogy két "testvér", semmilyen közös genetikai információt nem örököl, vagy teljesen egyforma.
Szerintem, jelentős eltérések gyakorisága, nem alacsony. Különben, soha semmilyen fajtát nem tudnánk "természetes" úton létrehozni, csak génsebészettel.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.06.09. 16:47

Én is csináltam ilyen túlélő ültetést. Csak megerősített sajnos abban hogy a genetika másodlagos tényező mivel olyan kicsi a különbség az edegyek között. A helyválasztása a domináns az élet és a halál között. Tökéletes védett hely hiányában csak időpazarlás az egész sajnos.
Részben egyetértek Veled! A hely kiválasztás valóban sarkalatos kérdés. Az az 1-2 °C és a napfény vagy hiánya, szél, talaj, stb ... Szóval az döntő tényező lehet közel azonos növények között is.
Amiben nem értünk egyet a genetikai különbözőség. A FöldAnya (természet), mint a kísérletező (egyesek szerint a legnagyobb tömeggyilkos :lol: ) törekszik a változatosságra. Néha kisebb, néha nagyobb lépésekben minden faj változik (folyamatos a mutáció és a génállomány keveredése). Az ivaros szaporodás esetén az ősök 50-50°%-ban adják utódiaknak a saját génjeiket. Elméletileg lehetséges, hogy két "testvér", semmilyen közös genetikai információt nem örököl, vagy teljesen egyforma.
Szerintem, jelentős eltérések gyakorisága, nem alacsony. Különben, soha semmilyen fajtát nem tudnánk "természetes" úton létrehozni, csak génsebészettel.
Én is így gondoltam sokáig, de szép lassan a saját tapasztalataimból másképp kezdem látni. A mínusz 16 és 18 fok a reális határ értéke a fortuneinek. Ebben a tartományba elhullik a nagy része. .Ami marad az meg valószínűbb hogy nem a genetika miatt marad inkább a helyválasztása miatt. Persze ez alól kivétel az egy éjszakás hidegebb lehülés ék. Itt még kibírhat ennél kicsivel többet is ha jön nappal felmelegedés.Ha a növény terjedelmében teljesen átfagy akkor megy a levesbe a szívlevél. Na mármost idehaza befigyelnek ennél hidegebb éjszakák is. És ezek a napok garantálják a sok éves munkánk elvesztését sajnos. A genetikai különbségek nem sok esélyel hoznak eredményt, de hozhatnak. Vagyis egy genetikailag gyengébb egyed 50cm el arrébb ültetve ugyanúgy lehet a győztes a versenyben mind a legjobb hidegtűrő.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2018.06.09. 18:58

Én is csináltam ilyen túlélő ültetést. Csak megerősített sajnos abban hogy a genetika másodlagos tényező mivel olyan kicsi a különbség az edegyek között. A helyválasztása a domináns az élet és a halál között. Tökéletes védett hely hiányában csak időpazarlás az egész sajnos.
Részben egyetértek Veled! A hely kiválasztás valóban sarkalatos kérdés. Az az 1-2 °C és a napfény vagy hiánya, szél, talaj, stb ... Szóval az döntő tényező lehet közel azonos növények között is.
Amiben nem értünk egyet a genetikai különbözőség. A FöldAnya (természet), mint a kísérletező (egyesek szerint a legnagyobb tömeggyilkos :lol: ) törekszik a változatosságra. Néha kisebb, néha nagyobb lépésekben minden faj változik (folyamatos a mutáció és a génállomány keveredése). Az ivaros szaporodás esetén az ősök 50-50°%-ban adják utódiaknak a saját génjeiket. Elméletileg lehetséges, hogy két "testvér", semmilyen közös genetikai információt nem örököl, vagy teljesen egyforma.
Szerintem, jelentős eltérések gyakorisága, nem alacsony. Különben, soha semmilyen fajtát nem tudnánk "természetes" úton létrehozni, csak génsebészettel.
Én is így gondoltam sokáig, de szép lassan a saját tapasztalataimból másképp kezdem látni. A mínusz 16 és 18 fok a reális határ értéke a fortuneinek. Ebben a tartományba elhullik a nagy része. .Ami marad az meg valószínűbb hogy nem a genetika miatt marad inkább a helyválasztása miatt. Persze ez alól kivétel az egy éjszakás hidegebb lehülés ék. Itt még kibírhat ennél kicsivel többet is ha jön nappal felmelegedés.Ha a növény terjedelmében teljesen átfagy akkor megy a levesbe a szívlevél. Na mármost idehaza befigyelnek ennél hidegebb éjszakák is. És ezek a napok garantálják a sok éves munkánk elvesztését sajnos. A genetikai különbségek nem sok esélyel hoznak eredményt, de hozhatnak. Vagyis egy genetikailag gyengébb egyed 50cm el arrébb ültetve ugyanúgy lehet a győztes a versenyben mind a legjobb hidegtűrő.
Na ez az az eszmecsere, ahol mindkét fél érvelésével egyetértek. ;) Viszont a genetika hosszú távon termeli ki az adott élőhelyhez alkalmazkodó növényt, az elhelyezés, téli védelem pedig addig is segít életben tartani oda nem illő egyedeket.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.06.09. 20:38

Viktor véleményével én is egyetértek attól függetlenül hogy mást írok. Mindkét irányelv helyén való és egyben igaz is. Én a mának élek ha növényekről van szó. Nem bírom kívárni a mínusz 25 fokot kibíró trachy világra jövetelét és ezért változik meg a nézetem a kérdést illetően. Majd ezzelek a kérdésekkel az ük - ük - ük unokámnak az ük - ük unokája majd térjen vissza és ismételje meg az ősök kísérleteit. Ott már talán lessz jobb egyed. Ja hacsak azok a fránya kici kínai génmanipulátorok nem látnak ebben még több gazdasági érdeket és állítanak elő mesterségesen gyorsban valami atomhidegtűrő fortuneit amikből még az anktartiszra is kerül értékesítésre.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.06.09. 20:43

Tényleg az a baj hogy jelenleg nincs minusz huszonöt fokot bíró egyed. A hazai klímánkat illetően pedig valahol itt lenne a biztosan áttelelhető pálma kategória.

Szólva vissza kanyarodva a survivor projektek csak időpazarlások, de mindenképp kiváló időtőltés az biztos. Ja és csak az fogja másképp látni a pálmák hazai tartását akik ezt a fajta kísérletezéseket csinálják, csinálták.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.06.09. 21:01

Tényleg az a baj hogy jelenleg nincs minusz huszonöt fokot bíró egyed. A hazai klímánkat illetően pedig valahol itt lenne a biztosan áttelelhető pálma kategória.

Szólva vissza kanyarodva a survivor projektek csak időpazarlások, de mindenképp kiváló időtőltés az biztos. Ja és csak az fogja másképp látni a pálmák hazai tartását akik ezt a fajta kísérletezéseket csinálják, csinálták.
Ha lenne -25 fokot bíró egyed akkor már közterületi növény lenne és nagyon sok kertben megtalálható lenne. Feltételes mód egyben kijelentő mert nincs és nem is lesz így marad egzotikumnak a hazai kertekben. Vannak akik a kísérleteket csinálták csinálják, és akik olvassák ez vagyok én és ennek megfelelően tartom az adott fajt.


Vissza: “Trachycarpus”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 8 vendég