Cycas revoluta

Élő őskövületek. A legnépszerűbb revoluta, legfagytűrőbb panzihuahuensis, rumphii ...Egyéb nemzetségek dioon, enchepalartos, macrozamia, zamia.
Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: kenand » 2018.06.11. 19:06

Készítettem képet az egyikről, másik 1-et hozott+4 indul.
Mindkettő LIDL gazdaságos :)
IMG_20180610_104724_HDRk.jpg
IMG_20180610_104724_HDRk.jpg (940.98 KiB) Megtekintve 10764 alkalommal

pana10
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2015.03.15. 15:34
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: pana10 » 2018.06.12. 18:03

Vásárlás előtt állóknak jó szívvel ajánlom ; https://www.jofogas.hu/pest/Cycas_revoluta_80086714.htm

A képeken látható méret
cycas1.jpg
cycas1.jpg (889.37 KiB) Megtekintve 10751 alkalommal
cycas.jpg
cycas.jpg (311.21 KiB) Megtekintve 10751 alkalommal
5.000 Ft

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Encsike » 2018.06.12. 19:35

Vásárlás előtt állóknak jó szívvel ajánlom ; https://www.jofogas.hu/pest/Cycas_revoluta_80086714.htm

A képeken látható méret
cycas1.jpg
cycas.jpg
5.000 Ft
Ismerjük a hirdetőt hisz fórumtag :D . ;) Köszi a képeket ;)

Avatar
Bilby
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2018.07.16. 13:36
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Bilby » 2018.07.16. 20:00

Sziasztok!
Friss cycas tulajdonos vagyok, 3 hete Olaszországból hoztunk haza egy kicsit nagyobb méretű cycast. Némi szoktatás után, 1 hete átültettem, kezdettől fogva full napos helyre tettem (1/2 10-18-ig nap van), hiszen kint is ott volt és ott is hatalmas cycas-okat láttunk mindenhol a tűző napon. Tudom a teleltetés után szoktatnom kell majd, de ez most más szitu.
Azt látom, hogy jól érzi magát, hisz úgy látom elkezdett leveleket hajtani középen.
Viszont a meglévő leveleken látok némi sárgulást, középen végig. Ez, visszaolvasva a fórumot, a naptól van.
A dilemám az, hogy tegyem-e kicsit árnyékosabbra, a mostani helytől 2 méter csak, vagy ne mozgassam, mert most kezdett hajtani és tudtommal a mozgatást nem biztos, hogy szeretni fogja. Mi a vélemény, tapasztalat, mivel veszítek kevesebbet? Ha ott hagyom teljesen lesárgulnak a levelek vagy nem?

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2018.07.17. 06:39

Sziasztok!
Friss cycas tulajdonos vagyok, 3 hete Olaszországból hoztunk haza egy kicsit nagyobb méretű cycast. Némi szoktatás után, 1 hete átültettem, kezdettől fogva full napos helyre tettem (1/2 10-18-ig nap van), hiszen kint is ott volt és ott is hatalmas cycas-okat láttunk mindenhol a tűző napon. Tudom a teleltetés után szoktatnom kell majd, de ez most más szitu.
Azt látom, hogy jól érzi magát, hisz úgy látom elkezdett leveleket hajtani középen.
Viszont a meglévő leveleken látok némi sárgulást, középen végig. Ez, visszaolvasva a fórumot, a naptól van.
A dilemám az, hogy tegyem-e kicsit árnyékosabbra, a mostani helytől 2 méter csak, vagy ne mozgassam, mert most kezdett hajtani és tudtommal a mozgatást nem biztos, hogy szeretni fogja. Mi a vélemény, tapasztalat, mivel veszítek kevesebbet? Ha ott hagyom teljesen lesárgulnak a levelek vagy nem?
Az új levelek esetén a régi levelek sárgulása lehet élettani hatás, az elhalás első tünetei. Elképzelhető, hogy a naptól lesz halványabb sárgább, de ezen a nyáron egyenlőre a napégés nem jellemző nincsenek alacsony páratartalmú 35 fokos hőmérsékletek. A cycasok elvileg tolerálják a teljes napot, de itthon lehet jobb nekik olyan helyet találni ahol a déli órákban kevésbé éri nap. Szerintem maradhat ott ahova tetted a napon fognak kifejlődni teljes értékű levelek.

Avatar
Bilby
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2018.07.16. 13:36
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Bilby » 2018.07.17. 08:22

Köszi a választ.
Igen, ebben igazad van, eddig még nem volt nagy kánikula.
Csak azért gondoltam a napra, mert nem csak az alsó levélsorokon látok kezdődő sárgulást, de akkor hagyom a helyén.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Boni » 2018.07.17. 09:02

Köszi a választ.
Igen, ebben igazad van, eddig még nem volt nagy kánikula.
Csak azért gondoltam a napra, mert nem csak az alsó levélsorokon látok kezdődő sárgulást, de akkor hagyom a helyén.
Szia!
Átültetés után( különösen akkor ,ha nem csak átemelted nagyobb cserépbe,hanem lazítottál is a gyökerén-tehát bolygattad 8-) ) pár hétig jobb neki pl. egy fa alatt,ahol szórt fényt kap. ;)
Egyébként azt figyeltem meg ,hogy az én kis bébi cikászom jobban szereti azt,ha dél tájban nem éri a nap.Lehet,hogy a nagyobb cikászok jobban bírják a full napot délben is,de átültetés után semmiképp nem tenném ki ennek a hatásnak egy jó darabig.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Bilby
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2018.07.16. 13:36
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Bilby » 2018.07.17. 09:09

Köszi. Nem, nem bolygattam, kényesebb növényeknél nem szoktam, csak átemeltem és köré a föld. ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Boni » 2018.07.17. 10:46

Köszi. Nem, nem bolygattam, kényesebb növényeknél nem szoktam, csak átemeltem és köré a föld. ;)
Így már érthető,hogy miért merted tűző napnak kitenni "magyar naphoz" való szoktatás,majd egy óvatos átültetés után. :)
Köztudatban elterjedt,hogy cserepes növényt bármikor ültethetünk,viszont :!: megfelelő óvatossággal 8-) ,ugyanis mégiscsak a tavasz/ősz a begyökeresedés ideje,valamivel hűvösebb és párásabb idő van olyankor, kevesebb is a fény azidőtájt ,mint most nyáron.
Valahogy mégis érzékelte a nagyobb cserépméretet,először igyekszik kitölteni és elfoglalni,a túlzott napsütés csak megviseli ilyenkor.
Szerintem pl.csak reggeli napot kapjon két hétig minimum( keleti fekvés), dél körül semmiképp ne érje közvetlen nap.
/Fehér kövekkel/murvával fokozni lehet a fényt -szinte vakít-...nem biztos,hogy használ egy frissen átültetett növénynek ... mások is olvassák,azért írom --- lehet,hogy nálad nem így van/
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Bilby
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2018.07.16. 13:36
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Bilby » 2018.07.17. 12:32

Igen, egyetértek a szavaiddal, de azért hozzátenném, hogy nem minden növény érzékeny az átültetésre (ahogy utánaolvastam a cycas az lehet), de fejlődésileg mindenképp az általad írt időpontok az ideálisok. Mondjuk én utálom azokban a kicsi, eladásra szánt műanyagokban hagyni a növényeket, amikbe sokszor föld nélkül bepréselik, azok nem hosszabb tartásra vannak szánva és persze spórolnak, meg ugye könnyebb is nekik szállítani. Ezekből mindenképp kiveszem. ;)
A lényeg, hogy közben áttettem, csak 2 méterrel odébb, itt pont dél körül kap egy árnyékot, úgy 1-2 órát, utána megint nap, ez szupi lesz neki szerintem. :D
Murva nincs rajta egyenlőre, még nem tudom lesz-e később.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Boni » 2018.07.17. 15:11

Igen, egyetértek a szavaiddal, de azért hozzátenném, hogy nem minden növény érzékeny az átültetésre (ahogy utánaolvastam a cycas az lehet), de fejlődésileg mindenképp az általad írt időpontok az ideálisok. Mondjuk én utálom azokban a kicsi, eladásra szánt műanyagokban hagyni a növényeket, amikbe sokszor föld nélkül bepréselik, azok nem hosszabb tartásra vannak szánva és persze spórolnak, meg ugye könnyebb is nekik szállítani. Ezekből mindenképp kiveszem. ;)
A lényeg, hogy közben áttettem, csak 2 méterrel odébb, itt pont dél körül kap egy árnyékot, úgy 1-2 órát, utána megint nap, ez szupi lesz neki szerintem. :D
Murva nincs rajta egyenlőre, még nem tudom lesz-e később.
Egzotikusoknál jobb óvatosnak lenni átültetés után( védeni a tűző naptól és óvatosan :!: locsolni :!: ;) ),ha érzékenynek mondják,ha nem. ;)
Az a szöveg,hogy "érzékeny az átültetésre",az általában arra vonatkozik,hogyha nem csak sima átemelésről és földkitöltésről van van szó ,hanem gyökérköteg fellazításról is,amit minden esetben célszerű elvégezni a vásárolt cserepeseinknél,de én ezt a fellazítást általában csak tavasszal és ősszel végzem el,nyáron nem cseszegetem a gyökerét. Nyáron nálam csak életmentő vagy megtartó átültetés van,vagyis olyasmi ,mint amit te is végeztél a cycasodnál,hogy legalább fejlődjön az idén még valamicskét ,hisz úgy szeretne! ;)
Helyes döntés,hogy áthelyezted,vagyis "szupi"az új hely! :D
Murva vagy fehér kövek később mehetnek a környékére,hisz napimádó,de sztem csak ősszel vagy jövőre murvázz .
Még annyi,hogy óvatosan locsold :!: :!: :!: :idea:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Bilby
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2018.07.16. 13:36
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Bilby » 2018.07.17. 16:57

Köszi az információkat és jó tanácsokat! Megfogadom, ezt a cycas dolgot ugye még csak most tanulom. ;)
Ezt a "minden esetben célszerű elvégezni" dolgot úgy érted, hogy akkor, amikor esedékes a következő átültetés, ugye?
Értem én ezt a lazítás dolgot, de most nem kellet, mert olyan laza volt az, hogy ahogy kivettem a műanyagból a fele föld, sóder le is hullott róla, jobban meg most nem akartam bizergálni. ;)
Az óvatos locsolás alatt mennyit értesz? Én úgy gondoltam, hogy most, folyamatos tűző napos :!: időben 2-3 naponta locsolnám meg. Ez sok lenne?

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Boni » 2018.07.18. 09:00

Köszi az információkat és jó tanácsokat! Megfogadom, ezt a cycas dolgot ugye még csak most tanulom. ;)
Ezt a "minden esetben célszerű elvégezni" dolgot úgy érted, hogy akkor, amikor esedékes a következő átültetés, ugye?
Értem én ezt a lazítás dolgot, de most nem kellet, mert olyan laza volt az, hogy ahogy kivettem a műanyagból a fele föld, sóder le is hullott róla, jobban meg most nem akartam bizergálni. ;)
Az óvatos locsolás alatt mennyit értesz? Én úgy gondoltam, hogy most, folyamatos tűző napos :!: időben 2-3 naponta locsolnám meg. Ez sok lenne?
Szívesen! ;)
Úgy értem,hogy nagyon ritka az olyan földlabda( vásárolt növénynél),hogy nem lazítok átültetéskor a gyökérvégeken akár csak egy kis beletúrással vagy egy nagyobb gyökérigazítással ( kézzel történő),ami arról szól,hogy jó irányban tartson az újabb cserépben. ;)
( ...különben egy gombócban maradhat,ha nem lazítasz!Ezért se szeretek nyáron átültetni,mert ha olyan a gyökér , hogy muszáj belepiszkálnom és nyáron ez nem szerencsés,ha mégis megteszem hogy beletúrok,akkor mindenképp árnyékolom és óvatosan locsolom,mert gyökérre gyúr,ha bolygatják.
Mint írtad,hogy lehullott róla fele föld,tehát megérezte az átültetést biztosan.Természetes,hogy levelet sárgít átültetés után, visszavonul nyugiba.
Gyökerezés csendben történik,se hőstressz nem hiányzik neki,se a locsolással nem kell túlterhelni.Mindent csak mértékkel.
Úgy locsold,hogyha ujjnedves a földfelszín ,vagy alatta kb. 1 cm-el ,akkor még nem kell.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Bilby
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2018.07.16. 13:36
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Bilby » 2018.07.18. 09:34

Ok, értem, köszi. ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Boni » 2018.07.18. 10:38

Ok, értem, köszi. ;)
Szívesen! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Encsike » 2018.07.23. 09:47

A nagyobbik és az újjászületett :)
Csatolmányok
P1100587.JPG
P1100587.JPG (313.19 KiB) Megtekintve 10567 alkalommal
P1100583.JPG
P1100583.JPG (326.58 KiB) Megtekintve 10567 alkalommal
P1100590.JPG
P1100590.JPG (198.98 KiB) Megtekintve 10567 alkalommal

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.07.23. 11:15

Igazán gyönyörű lett!

Avatar
Encsike
Hozzászólások: 949
Csatlakozott: 2015.06.24. 19:12
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: Encsike » 2018.07.23. 13:19

Igazán gyönyörű lett!
Köszi ;) .
A dús levelű cycast szinte csak egy órára süti a nap :).A megégetett nemrég hoztuk fel a pincéből és kb.1.5 éves pihenés után kihajtott,ráadásul el sem volt ásva ez idő alatt.Volt egy agave-m is ami szétrohadt a tüzeset után ,levittük még akkor és most ő is kihajtott :shock: .Ezek számomra a csodák ;) .

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2018.07.23. 20:53

Nagy túlélők. Nekem van egy akit Norbitól kaptam több, mint két éve. Leválasztotta a nagy növényől (gyökere nem volt), utána a meleg padláson volt sokáig, ezután került hozzám. Kb. fél évig nem mocorgott, azt gondoltam, hogy nem fog már gyökeret ereszteni ezért kiszedtem a cserépből. Persze, hogy volt kezdődő gyökere, ami le is szakadt. Visszaültettem, aztán vártam kb. egy évet. Semmi, gondoltam kuka lesz. Kiszedtem, erre több oldalhajtást hozott a föld alatt, de gyökere nem volt. Visszatettem, minap vettem észre, hogy a cserép alján gyökere van, illetve a törzse is kezd növekedni átmérőben. Szóval most várok, majd felteszem, ha van már mit. :lol:

Avatar
törpelószőr
Hozzászólások: 914
Csatlakozott: 2015.02.19. 19:42
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Cycas revoluta

HozzászólásSzerző: törpelószőr » 2018.07.26. 19:36

Amikor hajtani kezdett és kinyitotta a leveleit napokig erős szél fújt, ez lett sajnos az eredménye. Az alján ahol összeértek ott lett rosszabb a helyzet.Tavaly a jég verte szét akkor még rosszabb volt.
1.jpg
1.jpg (399.09 KiB) Megtekintve 10477 alkalommal
2.jpg
2.jpg (270.51 KiB) Megtekintve 10477 alkalommal
3.jpg
3.jpg (345.77 KiB) Megtekintve 10477 alkalommal


Vissza: “Cikászok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég