Phoenix canariensis

A legismertebb szárnyalt levelű. Ki ne ismerné a canariensist, vagy a dactyliferát (datolya). Vannak még európaiak és ázsiaiak. Theophrasti, sylvestris stb.
Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.12.20. 07:18

… Amennyiben az időjósoknak hiszünk akkor sajnos bele sétálhatunk a csapdába. ...
Teljes mértékben egyetértünk, az idei a legközelebbi példa.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2018.12.20. 15:36

Közelünkben kb. 10 éve van kint egy Phoenix, minden évben viszonylag korán betakarják. Ma jártam arra, egyelőre semmi takarás, vagy fűtés, csak a levelei vannak összekötve, pedig 2 napja -8, -10°C-ok vannak éjszaka. :shock: Kár lenne érte, szép nagy és erős pálma.
FB_IMG_1545170838042.jpg
A külső levélzet biztosan elfagyott.
És talán pont az ami meg tudja védeni a belsőket.
Az utóbbi pár évben sok "csodát" láttam. Talán ott is meglesz!
Akkor viszont szép csöndesen át kell értékelnünk a pálmákról szóló tudásunkat is.
Igazad van Viktor. Ha nem lett volna összekötve a levélzet, akkor a teljes korona kuka, így a belsőknek maradt esélyük. Hihetetlen sokat kibírnak a pálmák, de nagyon lényeges az időtényező. Rövid ideig tartó kemény mínuszokból még felépülhetnek, de a tartósan , heteken át tartó zimankót nem élik túl. Jópár éve láttam egy felvétel sorozatot olaszországi -20 fokos hidegbetörés utáni tavaszról, ahol minden pálma teljes levélvesztést szenvedett el, majd a következő évre tökéletesen regenerálódott.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.12.20. 18:38

Jövőre ilyentájt, már erre a kérdésre is tudunk válaszolni. ;)

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Peti » 2018.12.20. 19:57

Amennyiben a következő hideghullám előtt betakarják, az eddigitől szerintem nem lesz különösebb baja.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2018.12.22. 13:19

A nyomokból ítélve, nem csak én nem "kapkodtam idén. :lol:
A Washik még szabadon?
Igen. Attila teleltette Brúnót, a kőkeményt tartósan is -10°C-on, Nálunk is kapott tartósan már -7°C-t (akkor 3 napig, a levélhozamon meg is látszott). Eddig -8.1°C volt a mért legkisebb. Mostantól pedig enyhülést jósolnak.
Most már elfogadhatóan tudok járni de, a létra/állvány mászás még kihívás.
Mi történ Viktor? Nem hangzik jól az utolsó mondat?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.12.22. 20:58

Nem igazán tudják. Most ott tartunk a diagnózisban, hogy túl lett terhelve az egyik lábfeji ízületem.

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Lajos » 2018.12.22. 22:23

Nem igazán tudják. Most ott tartunk a diagnózisban, hogy túl lett terhelve az egyik lábfeji ízületem.
Mielőbbi, és teljes mértékű gyógyulást kívánok!

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Alpha » 2018.12.23. 04:04

Nem igazán tudják. Most ott tartunk a diagnózisban, hogy túl lett terhelve az egyik lábfeji ízületem.
Mielőbbi, és teljes mértékű gyógyulást kívánok!
Köszönöm! Dolgozom rajta. :)

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Bis » 2018.12.23. 19:40

Közelünkben kb. 10 éve van kint egy Phoenix, minden évben viszonylag korán betakarják. Ma jártam arra, egyelőre semmi takarás, vagy fűtés, csak a levelei vannak összekötve, pedig 2 napja -8, -10°C-ok vannak éjszaka. :shock: Kár lenne érte, szép nagy és erős pálma.
FB_IMG_1545170838042.jpg
A külső levélzet biztosan elfagyott.
És talán pont az ami meg tudja védeni a belsőket.
Az utóbbi pár évben sok "csodát" láttam. Talán ott is meglesz!
Akkor viszont szép csöndesen át kell értékelnünk a pálmákról szóló tudásunkat is.
Nagyon gyönyörű példány még így összekötözve is, eltudom képzelni milyen lehetett szétbontott levelekkel a nyáron. Nagy kár lenne érte!
Nálam a cserepestől lesüllyesztett főnixpálma dec. 7-én lett kiszedve a fagyos földből és vittem be a lakásba. Addig is kapott 2-3 alkalommal -7, -9°C-t, nem látok rajta semmi levélfagyást, szép zöld és nem szárad a levélzete. Talán csak az védte meg, hogy nem a föld tetején volt, hanem le volt süllyesztve a cserepe.

Avatar
Balage
Hozzászólások: 171
Csatlakozott: 2017.01.15. 09:58
Tartózkodási hely: Rácalmás, Fejér Megye
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Balage » 2018.12.25. 09:55

3 hete vágtam le pár levelet a Phoenix canariensisről, mielőtt levittem a garázsba. A leveleket rádobtam a kert közepén lévő bográcshelyre. 3 hét elteltével és a -8-as minimum, nappali minuszok, havazás után a leveleken sérülés sincs. Több lehet ebben a fajtában, mint remélnénk. Jövőre nálam is kiköltözik ő nagysága. :)
Csatolmányok
20181225_092649.jpg
20181225_092649.jpg (744.88 KiB) Megtekintve 9617 alkalommal
20181225_092644.jpg
20181225_092644.jpg (971.34 KiB) Megtekintve 9617 alkalommal

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Bis » 2018.12.25. 23:10

A levágott levelek ˝jó állapota˝ nem jelent semmit, nálam is ott hevernek a komposzt tetején a különböző levágott pálmalevelek ( Phoenix, Washingtonia, Chamaerops, Trachy,...) és eddig szintén nem látok rajtuk szinte semmi elváltozást, pedig már vagy egy hónapja ott hevernek. De ahogy közeledik majd a tavasz, felmelegszik a levegő, szépen összeszáradnak ahogy annak rendje és módja. ;)

glacko
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2019.01.24. 03:57
Kapcsolat:

Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: glacko » 2019.02.05. 18:58

Kedves pálmatartók ! Aránylag kezdő vagyok a pálmák tartásában és a véleményetekre lennék kiváncsi.2018 novemberében sikerült egy nagyobb példányra akadnom és elcsábított.Megvásároltam és autópályán egy utánfutóra kötve hoztam haza,eléggé lóbálta a szél a leveleit,persze vigyáztam a vezetési sebességre.Odahaza ki kellett húzni a fém hordóból és sajnos a gyökérzetéből is kellett szabnom.Új dézsát készítettem lécekből,hajópadlóból,kerekekkel.60x60x60 as.Miután kézifűrésszel lenyestettem a gyökérzetet és áthelyeztem a fa dézsába,az előszobában teleltetem állandó 15 fokon, havi 2 öntözéssel, heti 2x-es párásítással immár két és fél hónapja.A radiátorhoz nincs közel és fényt is kap.Aggódom,mert a külső levelek elkezdtek száradni.Kérdéseim : Mennyire ronthattam el a gyökérmetszést,jól tettem-e, hogy a külső leveleket nem vágtam le? (nagyobb sokk érte volna a növényt szerintem) Mennyi esélye van a túlélésre? Áprilistól az udvaron kapna napos helyet.Mit tanácsoltok?A képeken bejelöltem a gyökérmetszést és látszik a pálma is az új helyén.Köszönök minden hozzászólást !
1.jpg
1.jpg (175.28 KiB) Megtekintve 9317 alkalommal
2.jpg
2.jpg (175.07 KiB) Megtekintve 9317 alkalommal
3.jpg
3.jpg (509.43 KiB) Megtekintve 9317 alkalommal
4.jpg
4.jpg (512.12 KiB) Megtekintve 9317 alkalommal

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2019.02.06. 19:25

Kedves pálmatartók ! Aránylag kezdő vagyok a pálmák tartásában és a véleményetekre lennék kiváncsi.2018 novemberében sikerült egy nagyobb példányra akadnom és elcsábított.Megvásároltam és autópályán egy utánfutóra kötve hoztam haza,eléggé lóbálta a szél a leveleit,persze vigyáztam a vezetési sebességre.Odahaza ki kellett húzni a fém hordóból és sajnos a gyökérzetéből is kellett szabnom.Új dézsát készítettem lécekből,hajópadlóból,kerekekkel.60x60x60 as.Miután kézifűrésszel lenyestettem a gyökérzetet és áthelyeztem a fa dézsába,az előszobában teleltetem állandó 15 fokon, havi 2 öntözéssel, heti 2x-es párásítással immár két és fél hónapja.A radiátorhoz nincs közel és fényt is kap.Aggódom,mert a külső levelek elkezdtek száradni.Kérdéseim : Mennyire ronthattam el a gyökérmetszést,jól tettem-e, hogy a külső leveleket nem vágtam le? (nagyobb sokk érte volna a növényt szerintem) Mennyi esélye van a túlélésre? Áprilistól az udvaron kapna napos helyet.Mit tanácsoltok?A képeken bejelöltem a gyökérmetszést és látszik a pálma is az új helyén.Köszönök minden hozzászólást !
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Szép pálmát szereztél. Én nem ültettem volna át novemberben, főleg a gyökérmetszéssel vártam volna tavaszig, hiszen ilyenkor pihentetni kell a főnixet, s a gyökérregenerálódás is kétséges, könnyen léphet fel gyökérrothadás. A külső levelek leszáradása még nem jelent problémát, ha a belső új leveleken, illetve szívleveleken látsz elváltozást, az már komolyabb bajra utal. Óvatosan a téli locsolással, párásítással. Nálam 10 fok alatt telel, de én még havonta sem adok neki vizet, csak ha már teljesen száraz a földje. Ez a pálma láthatólag kint növekedett, tehát márciusban már nyugodtan kiviheted a szabadba. Remélem, hogy addig nem lesz baja.

glacko
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2019.01.24. 03:57
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: glacko » 2019.02.06. 23:46

Kedves pálmatartók ! Aránylag kezdő vagyok a pálmák tartásában és a véleményetekre lennék kiváncsi.2018 novemberében sikerült egy nagyobb példányra akadnom és elcsábított.Megvásároltam és autópályán egy utánfutóra kötve hoztam haza,eléggé lóbálta a szél a leveleit,persze vigyáztam a vezetési sebességre.Odahaza ki kellett húzni a fém hordóból és sajnos a gyökérzetéből is kellett szabnom.Új dézsát készítettem lécekből,hajópadlóból,kerekekkel.60x60x60 as.Miután kézifűrésszel lenyestettem a gyökérzetet és áthelyeztem a fa dézsába,az előszobában teleltetem állandó 15 fokon, havi 2 öntözéssel, heti 2x-es párásítással immár két és fél hónapja.A radiátorhoz nincs közel és fényt is kap.Aggódom,mert a külső levelek elkezdtek száradni.Kérdéseim : Mennyire ronthattam el a gyökérmetszést,jól tettem-e, hogy a külső leveleket nem vágtam le? (nagyobb sokk érte volna a növényt szerintem) Mennyi esélye van a túlélésre? Áprilistól az udvaron kapna napos helyet.Mit tanácsoltok?A képeken bejelöltem a gyökérmetszést és látszik a pálma is az új helyén.Köszönök minden hozzászólást !
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Szép pálmát szereztél. Én nem ültettem volna át novemberben, főleg a gyökérmetszéssel vártam volna tavaszig, hiszen ilyenkor pihentetni kell a főnixet, s a gyökérregenerálódás is kétséges, könnyen léphet fel gyökérrothadás. A külső levelek leszáradása még nem jelent problémát, ha a belső új leveleken, illetve szívleveleken látsz elváltozást, az már komolyabb bajra utal. Óvatosan a téli locsolással, párásítással. Nálam 10 fok alatt telel, de én még havonta sem adok neki vizet, csak ha már teljesen száraz a földje. Ez a pálma láthatólag kint növekedett, tehát márciusban már nyugodtan kiviheted a szabadba. Remélem, hogy addig nem lesz baja.
Köszönöm a véleményt! Reménykedek, hogy nem lesz gyökérrothadás és túléli a nagy metszést is.A külső leveleket a teljes elszáradásig nem vágnám le.Márciustól viszont kapni fog esőt is ha kiviszem.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2019.02.07. 11:11

Kedves pálmatartók ! Aránylag kezdő vagyok a pálmák tartásában és a véleményetekre lennék kiváncsi.2018 novemberében sikerült egy nagyobb példányra akadnom és elcsábított.Megvásároltam és autópályán egy utánfutóra kötve hoztam haza,eléggé lóbálta a szél a leveleit,persze vigyáztam a vezetési sebességre.Odahaza ki kellett húzni a fém hordóból és sajnos a gyökérzetéből is kellett szabnom.Új dézsát készítettem lécekből,hajópadlóból,kerekekkel.60x60x60 as.Miután kézifűrésszel lenyestettem a gyökérzetet és áthelyeztem a fa dézsába,az előszobában teleltetem állandó 15 fokon, havi 2 öntözéssel, heti 2x-es párásítással immár két és fél hónapja.A radiátorhoz nincs közel és fényt is kap.Aggódom,mert a külső levelek elkezdtek száradni.Kérdéseim : Mennyire ronthattam el a gyökérmetszést,jól tettem-e, hogy a külső leveleket nem vágtam le? (nagyobb sokk érte volna a növényt szerintem) Mennyi esélye van a túlélésre? Áprilistól az udvaron kapna napos helyet.Mit tanácsoltok?A képeken bejelöltem a gyökérmetszést és látszik a pálma is az új helyén.Köszönök minden hozzászólást !
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Én is a késői átültetést hanyagoltam volna,egy tavaszi sokkal eredményesebb. Ami még terheli a növényt,az ugyancsak késői gyökér metszés,a Phoenix nem kényes erre,de tél elején elvégezni. Kívánom,maradjon meg és minél előbb tud kitenni a szabadba ahol hamar fog regenerálódni. Ja,a képeket elnézve amit még negatívként említenék,az új láda fóliával való bélelése.Az oldalán még elmegy, de az alja már káros lehet,nem tud a gyökérzet rendesen levegőzni. Gratulálok a vásárláshoz és jó pálmázást a továbbiakban,szép a Phoenix csak így tovább.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2019.03.17. 17:04

Két éve áprilisban kiültetett Phoenix takarását elbontva,így néz ki.
Phoenix 2019.03.17..jpg
Phoenix 2019.03.17..jpg (184.57 KiB) Megtekintve 8887 alkalommal

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2019.03.18. 11:41

Két éve áprilisban kiültetett Phoenix takarását elbontva,így néz ki.
Phoenix 2019.03.17..jpg
Jani,gatyát felkötni szíveskedjen. Pár év és elnövi a házat az a phoenix. :lol:

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2019.03.18. 14:07

Két éve áprilisban kiültetett Phoenix takarását elbontva,így néz ki.
Phoenix 2019.03.17..jpg
Jani,gatyát felkötni szíveskedjen. Pár év és elnövi a házat az a phoenix. :lol:
Szabi, már most kezdek aggódni, mi lesz az őszi takarásnál!
Hogy fogom megoldani ezen a szél fújta helyen a magasítását a keretnek.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2019.03.18. 15:09

Két éve áprilisban kiültetett Phoenix takarását elbontva,így néz ki.
Phoenix 2019.03.17..jpg
Meseszép pálma, s nagyszerűen mutat a jukkákkal!

Avatar
Gábor
Hozzászólások: 341
Csatlakozott: 2015.03.03. 22:13
Tartózkodási hely: Biatorbágy
Kapcsolat:

Re: Phoenix canariensis

HozzászólásSzerző: Gábor » 2019.03.18. 19:35

Két éve áprilisban kiültetett Phoenix takarását elbontva,így néz ki.
Phoenix 2019.03.17..jpg
Szép kis méregzöld Phoenix-ed van. Szépen telelt gratulálok.
Én még várok a bontással legalább egy hetet.
Szerdára, csütörtökre hajnali fagyokat jósolnak.


Vissza: “Phoenix”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég