Dicksonia antarctica

Évmilliós történelem. Dicksonia antartica, fibrosa. Cyathea cooperi, medullaris, Lophosoria, Blechnum chilense, magellanicum.
hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: hobart » 2015.11.23. 22:28

kepatmeretezes_hu_DSC_1667.JPG
kepatmeretezes_hu_DSC_1667.JPG (76.35 KiB) Megtekintve 6980 alkalommal
a nagy dicksonia téli takarása ;) sajnos nem engedte az átméretezett képet sehogy se elforgatni

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4675
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.11.24. 12:23

Szép, jó lesz karácsonyra díszvilágításnak is. :P

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5269
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.11.24. 18:57

Nagyon ötletes. :)
Látom megpróbálod megtartani a leveleit is.
Csatolmányok
kepatmeretezes_hu_DSC_1667.JPG
kepatmeretezes_hu_DSC_1667.JPG (58.87 KiB) Megtekintve 6987 alkalommal

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: hobart » 2015.11.28. 03:30

Nagyon ötletes. :)
Látom megpróbálod megtartani a leveleit is.
Igen próbálom megtartani a leveleit az idén amennyire csak lehet. Kapott dupla geotextilt is még kívülre és arra rá buborékfóliát . enyhébb időben szellőztetem , de mostanában ide beragadtak a nappali mínuszok . Szerdán napközben volt -5 éjjel a kert hátsó részében -9ig hűlt a levegő. Köszönöm Laci , hogy elforgattad nekem valahogy nem engedte sehogy.

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.11.28. 08:02

Nagyon ötletes. :)
Látom megpróbálod megtartani a leveleit is.
Igen próbálom megtartani a leveleit az idén amennyire csak lehet. Kapott dupla geotextilt is még kívülre és arra rá buborékfóliát . enyhébb időben szellőztetem , de mostanában ide beragadtak a nappali mínuszok . Szerdán napközben volt -5 éjjel a kert hátsó részében -9ig hűlt a levegő. Köszönöm Laci , hogy elforgattad nekem valahogy nem engedte sehogy.
Szerintem vegyél egy másik hőmérőt. Napközben a héten sehol nem volt fagy az ország területén nem hogy -5 fok. A -9 fokot is erősnek tartom szerintem az sem valós érték. Amennyiben ez így van akkor egy fagyzugos helyen élsz és hamarosan beköszönt a -20 fok alatti. -3,5 fok nálam a leghidegebb a héten a dicksoniák kint élvezték a napsütést. Most szemetel az eső és a héten 10 fokos hőmérsékleteket írnak éjszakai fagyok megszűnnek a páfrányok tovább élvezhetik a szabadságot.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5269
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.11.28. 15:45

Nagyon ötletes. :)
Látom megpróbálod megtartani a leveleit is.
Igen próbálom megtartani a leveleit az idén amennyire csak lehet. Kapott dupla geotextilt is még kívülre és arra rá buborékfóliát . enyhébb időben szellőztetem , de mostanában ide beragadtak a nappali mínuszok . Szerdán napközben volt -5 éjjel a kert hátsó részében -9ig hűlt a levegő. Köszönöm Laci , hogy elforgattad nekem valahogy nem engedte sehogy.
Szerintem vegyél egy másik hőmérőt. Napközben a héten sehol nem volt fagy az ország területén nem hogy -5 fok. A -9 fokot is erősnek tartom szerintem az sem valós érték. Amennyiben ez így van akkor egy fagyzugos helyen élsz és hamarosan beköszönt a -20 fok alatti. -3,5 fok nálam a leghidegebb a héten a dicksoniák kint élvezték a napsütést. Most szemetel az eső és a héten 10 fokos hőmérsékleteket írnak éjszakai fagyok megszűnnek a páfrányok tovább élvezhetik a szabadságot.
Norbi sajnos rá kell hogy cáfoljak,mert itt két nappal is volt folyamatos mínusz. A tócsák sem olvadtak ki egész nap. Az északi részen,pedig napközben folyamatosan megmaradt a dér is mindenhol. Sajnos képeket nem tudtam csinálni,mert sötétben megyek és jövök,de így volt. Több növényen láttam a tartós fagyot. Csodálkoztam is,hogy ilyen hamar bekövetkezett... :(

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.11.28. 16:25

Laci ma is +2 fok mellett havazott, a pocsolyák nem engednek ki az nem azt jelenti hogy nincs pozitívban a hőmérséklet. Előkerestem az elmúlt hét leghidegebb napját:http://www.met.hu/Archives/pdhb/2015/11 ... 5_0600.png. Amennyiben Hobartnal nappal is -5 fok volt és éjszaka -9 fok akkor nem egy hőszigeten hanem fagyszigeten van a kertje és bukta a szubtrópusi kertet maximum egy tajgához hasonlót képzelhet el mert olyan fagyzugban él. Továbrra is azt mondom rossz a hőmérője vagy éppen árnyékolatlan esetleg rosszul kalibrált. Egy -5 éjszaki lehetett nála de nappal pozitívba ment át, az északi fagyzugos völgyekben volt -9 fok de az ott normális.http://www.met.hu/idojaras/aktualis_ido ... tes/Szóval nem tudom beilleszteni amit szeretnék de ott meg tudod nézni a napi maximumokat és minimumokat az elmúlt napokon. Nálam 25 én reggel -3,5 fok volt amit most vettem dicksoniát annak a levelein látszik barnulást ami a fagynak köszönhető, a nálam nevelkedett antartica és fibrosa sértetlen tavaly is valahol -5 foknál volt levélvesztés.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4675
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.11.28. 16:37

Norbi, a napi jelentésre gondolsz? Ezek alapján valóban nem stimmel valami Tamásnál, vagy még Zabarnál is fagyzugosabb helyen lakik, amit kérlek.
Szerda:
http://met.hu/Archives/pdhb/2015/11/pdh ... 6_0600.png (Rá lehet nagyítani)

Napi jelentés:
http://met.hu/idojaras/aktualis_idojaras/napijelentes/






.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5269
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2015.11.28. 16:42

Javaslom folytassuk ezt az időjárás jelentéses topicban. Tehát azt mondjátok,hogy ahol egész nap megmaradt a dér,ott plusz fokok voltak? :?

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: hobart » 2015.11.30. 04:21

Laci ma is +2 fok mellett havazott, a pocsolyák nem engednek ki az nem azt jelenti hogy nincs pozitívban a hőmérséklet. Előkerestem az elmúlt hét leghidegebb napját:http://www.met.hu/Archives/pdhb/2015/11 ... 5_0600.png. Amennyiben Hobartnal nappal is -5 fok volt és éjszaka -9 fok akkor nem egy hőszigeten hanem fagyszigeten van a kertje és bukta a szubtrópusi kertet maximum egy tajgához hasonlót képzelhet el mert olyan fagyzugban él. Továbrra is azt mondom rossz a hőmérője vagy éppen árnyékolatlan esetleg rosszul kalibrált. Egy -5 éjszaki lehetett nála de nappal pozitívba ment át, az északi fagyzugos völgyekben volt -9 fok de az ott normális.http://www.met.hu/idojaras/aktualis_ido ... tes/Szóval nem tudom beilleszteni amit szeretnék de ott meg tudod nézni a napi maximumokat és minimumokat az elmúlt napokon. Nálam 25 én reggel -3,5 fok volt amit most vettem dicksoniát annak a levelein látszik barnulást ami a fagynak köszönhető, a nálam nevelkedett antartica és fibrosa sértetlen tavaly is valahol -5 foknál volt levélvesztés.
Sajnos valóban -5 fok volt napközben és éjjel -9 , mert egész nap megmaradt a sűrű zuzmarás köd látótálvolság , nem tulzok 30 méter alatt volt azon a napon :( Voltam azon a napon Budapesten is , már elhagyva a várost plusz fokok voltak és nem volt köd. Ez egy peches helyzet volt , hogy a köd pont ott ült meg. Nem tartom a kertemet fagyzugosnak nyílván nincsen olyan jó mikroklímám , mint Budapestnek , vagy a Balaton Felvidéknek , de még sose mértem -18 foknál hidegebbet , általában -13 -14 a leghidegebb telente. Idén , is pédául sokatoknál , már -4 -5 fokos vagyok voltak és lefagytak a basjook meg a tetrapanax levelei . Itt meg még nem is fagyott. A közelben Isaszeg az igazi fagyzug , ott 2012 februárjában volt -30 fok úgy , hogy a kocsi hőmérője mutatta , amikor indultam itt -16 volt. Itt egyébként 0 fokban esett tegnapelőtt a hó meg is maradt 5 cinti pár órán át de reggelre teljesen elolvadt , tegnap napközben 7 fok volt , most reggel 4.20 for 5 fok van és esik az eső.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4675
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: Peti » 2015.12.08. 09:51

Remélem más is fog csatlakozni a beszélgetésünkhöz itt,mert több embernek is van dicksonia-ja.
Drosera, 2009-ben vettem az első Dicksoniámat vágott törzzsel. Természetesen ennek is egy mélyedés volt a törzs tetején, a legújabb levelek vagy 5 cm mélyről jöttek:
2009.JPG
Dicksonia antarctica 2009
2009.JPG (329.98 KiB) Megtekintve 6937 alkalommal
2009 2..JPG
Dicksonia antarctica 2009 2.
2009 2..JPG (679.31 KiB) Megtekintve 6937 alkalommal

Ezután még három évnek kellett eltelnie, hogy egyenesre hozza ki magát, a mélyedés eltűnjön a törzs tetejéről:
2012.JPG
Dicksonia antarctica 2012
2012.JPG (752.69 KiB) Megtekintve 6937 alkalommal
Akkorra már a gyökérzete a nulláról teljesen teleszőtte a földlabdáját:
Dickson.JPG
Dicksonia antarctica gyökérzet
Dickson.JPG (635.48 KiB) Megtekintve 6937 alkalommal
Így jól begyökeresedve, akklimatizálódva, végre elkezdődhetett a törzs látható növekedése. A következő két évben összesen 18 centit nőtt a törzse! 1 szezon alatt 28 új levelet hozott. :P
A vaku miatt nem a legjobb minőség, de azért látszik az új növekmény a törzsön:
Növekmény.JPG
Dicksonia antarctica törzs
Növekmény.JPG (748.85 KiB) Megtekintve 6937 alkalommal

Avatar
drosera
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2015.12.06. 22:34
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: drosera » 2015.12.08. 20:06

Köszönöm az infókat Peti! Ez igen bíztatóan hangzik. Van esetleg tapasztalat arról, hogy a saját gyökéren nevelt Dicksonia gyorsabban fejlődik e? Az enyémek kb 2 éves példányok még. Jelenleg 5 van belőlük és érdeklődve figyelem hogy melyik hogy fog fejlődni. 3 példány 6,5-ös pHjú perlites elefánt trágyás(állatkertből) közegben van, 2 pedig 5,5-6-os pHjú perlites közegben. 2 előbb lett ültetve, így azért kerültek más közegbe. Körülmények ugyanolyanok. De megfigyeltem hogy a savanyúbb közeg mint ha jobb vízáteresztő képességgel rendelkezne. Tavaszig elválik mennyire erősödtek a tél folyamán. Jelenleg kb 20 fokos erkélyen vannak, ami a keményebb hidegek beálltakor 15 fokra is lemegy majd. Egyenlőre nem akarok törzses példányt venni, de lehet tavasszal meggondolom majd magam. :) Van még egy Dicksonia sellowianam is. Ez lassabban szokta meg az új helyét. Egyenlőre lassabban nő mint az antarcticák, de ezt is sokk érte a kései átültetés és szállítás miatt, így jövőre várom a nagy ugrást tőle. Szeretnék még majd egy Dicksonia fibrosát is, de nem tusom hol szerezhetnék olcsón egy viszonylag kis példányt. Van egy ír oldal, ahonnan nem sok jó tapasztalatot olvastam. Pedig ott 15 € lenne egy 2 literes példány. Honnan tudnék hasonlóan jó áron hozzájutni fibrosához?
Egyébként irigykedve nézem a példányodat, mert nagyon szépen nő! Lehet tudni honnan vetted? :)

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2015.12.08. 20:57

A dicksoniának a gyökereivel kapcsolatosan olvasgattam a neten. Minden fórumon azt írják hogy szerves anyagban gazdag talajba kell ültetni. Olvastam arról is hogy valakinek kifagyott a páfránya majd kiásta és kb 1,5 méter átmérőben és egy méter mélységben is gyökereket talált. Biztosan van valami szerepük nem csak a támaszkodás, talán tápanyag raktározás ami meghatározza a következő évi fejlődést. A sqarosák amennyiben fizikálisan elpusztul a törzs képesek sarjadzani ez a többi dicksoniára nem jellemző. Van nekem egy kb 30centis törzsű fibrosám szerintem inkább botanikai érdekesség mint kerti szépség az antartica kicsinyített mása valahogy elsétál mellette az ember. Antarcticából érdemes beszerezni egy mutatós példányt. Nekem kettő van mind a kettő kb 100 centis törzsű és darabja 32000 forint volt lehet hogy ez soknak tűnik de nyertem vele két évtizedet mire egy magoncból ilyen példány lesz. Az egyiket ki fogom ültetni, hozzá teszem nagyon jó edényes növény és felesleges belőle kettő ez csak az én beteges gyűjtőszenvedélyem hogy mindjárt kettő kell nekem. A szebbikről egy kép a felső szintről. Azért teszem fel hogy szemléltesse hogy ilyen méretben már mutatós egy kertben .
DSC05099 (Medium).JPG
DSC05099 (Medium).JPG (60.96 KiB) Megtekintve 6921 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8456
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: Alpha » 2015.12.09. 06:29

A ... beteges gyűjtőszenvedély ...
No erről, Jópáran tudnánk, igen sokáig beszélni ... :mrgreen:

Avatar
drosera
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2015.12.06. 22:34
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: drosera » 2015.12.09. 18:53

A dicksoniának a gyökereivel kapcsolatosan olvasgattam a neten. Minden fórumon azt írják hogy szerves anyagban gazdag talajba kell ültetni. Olvastam arról is hogy valakinek kifagyott a páfránya majd kiásta és kb 1,5 méter átmérőben és egy méter mélységben is gyökereket talált. Biztosan van valami szerepük nem csak a támaszkodás, talán tápanyag raktározás ami meghatározza a következő évi fejlődést. A sqarosák amennyiben fizikálisan elpusztul a törzs képesek sarjadzani ez a többi dicksoniára nem jellemző. Van nekem egy kb 30centis törzsű fibrosám szerintem inkább botanikai érdekesség mint kerti szépség az antartica kicsinyített mása valahogy elsétál mellette az ember. Antarcticából érdemes beszerezni egy mutatós példányt. Nekem kettő van mind a kettő kb 100 centis törzsű és darabja 32000 forint volt lehet hogy ez soknak tűnik de nyertem vele két évtizedet mire egy magoncból ilyen példány lesz. Az egyiket ki fogom ültetni, hozzá teszem nagyon jó edényes növény és felesleges belőle kettő ez csak az én beteges gyűjtőszenvedélyem hogy mindjárt kettő kell nekem. A szebbikről egy kép a felső szintről. Azért teszem fel hogy szemléltesse hogy ilyen méretben már mutatós egy kertben .
Biztos hogy a gyökérzetnek a növekedésben is szerepe van, mert olvastam olyat hogy a cserépben nyomorgatott példányok nem nőnek olyan gyorsan és gondolom a törzsük sem lesz olyan vastag. A squarrosámnak volt már sarja mikor megvettem, akkor még nem tudtam hogy mért. Kár hogy elpusztult. Akkor azt mondod a fibrosa nem ér annyit, amennyiért adják? Mert legtöbb helyen drágább mint az antarctica. Te hol vetted és főleg hol vettél ekkora antarcticákat ennyiért? Máshol drágábban láttam ekkorát. Ki hol veszi a törzset? Csomó angol oldalon árulnak, de sehol sem szállítanak Magyarországra. Nekem elég lenne csak a törzs, a cserepet és földet megoldanám magam. A feleslegességről ne beszéljünk. Én megtanultam az évek alatt hogy egy növény nem növény. Mindig legalább kettő példányt szerzek be ha tudok, mert ha az az egy elpusztul, akkor lőttek az egésznek. Jelenleg 5 antarcticám van,de mind pici még. Jó lesz látni hogy fejlődik. :)
Csatolmányok
IMGP1009.JPG
A múlt egy emléke: Dicksonia squarrosa törzse
IMGP1009.JPG (923.29 KiB) Megtekintve 6909 alkalommal
20151127095.jpg
Nagy cserépben: Dicksonia sellowiana, mellette: Dicksonia antarctica
20151127095.jpg (594.07 KiB) Megtekintve 6909 alkalommal
20151127094.jpg
Balról jobbra: Dicksonia antarctica, Blechnum gibbum, Cyathea cooperi 'Brentwood'
20151127094.jpg (706.6 KiB) Megtekintve 6909 alkalommal

hobart
Hozzászólások: 873
Csatlakozott: 2015.02.25. 19:10
Tartózkodási hely: Gödöllő
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: hobart » 2015.12.19. 02:49

Remélem más is fog csatlakozni a beszélgetésünkhöz itt,mert több embernek is van dicksonia-ja.
Drosera, 2009-ben vettem az első Dicksoniámat vágott törzzsel. Természetesen ennek is egy mélyedés volt a törzs tetején, a legújabb levelek vagy 5 cm mélyről jöttek:
2009.JPG
2009 2..JPG

Ezután még három évnek kellett eltelnie, hogy egyenesre hozza ki magát, a mélyedés eltűnjön a törzs tetejéről:
2012.JPG
Akkorra már a gyökérzete a nulláról teljesen teleszőtte a földlabdáját:
Dickson.JPG
Így jól begyökeresedve, akklimatizálódva, végre elkezdődhetett a törzs látható növekedése. A következő két évben összesen 18 centit nőtt a törzse! 1 szezon alatt 28 új levelet hozott. :P
A vaku miatt nem a legjobb minőség, de azért látszik az új növekmény a törzsön:
Növekmény.JPG
Nem is gondoltam volna h ilyen gyorsan is tud nőni. Szerintem minél fiatalabb annál könnyebben gyökeresedik be . Ha elvágva importákják. Egyszer olvastam , hogyha egy nagyobb növényt bare- rooted módon importálnak , már sosem nyeri vissza a régi erejét formáját. ami érthető is . a Dicksoniáknak azért komoly gyökérzetük van. E gyagyobb ideimportált példánynál elég csak megfigyelni az erdeti és a már itt hozott levélnyelek vastagságát , azt hiszem ez mindent elárul.

Avatar
drosera
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2015.12.06. 22:34
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: drosera » 2016.01.11. 19:31

Dicksonia fibrosáról van valakinek tapasztalata? Ezeket találtam a neten. Első idézetben az évszakokhoz mérten írja le a fagytűrését és azt a hőmérsékletet, ahol kifagyhat. A második idézetben pedig egy Új Zélandi írja le, hogy szerinte a fibrosa levele jobban bírja a hideget, mint az antarcticáé. Maga a törzs kevésbé bírja gondolom. Én most lettem boldog tulajdonosa egynek és kíváncsian várom, hogy tavasszal tényleg később indul e be, mint írják. Valahogy mindig is a Dicksonia nemzetség állt közelebb a szívemhez. Hiába hasonlóak, hiába lassan nőnek. Még a squarrosa beszerzése a céljaim közt szerepel, amint találok egyet megfizethető áron(10000 alatt). Ha majd valaki lát, szóljon! :)

"The frost hardiness temperature of D. fibrosa increased from -3°C in summer to -8°C in winter and the lethal temperature changed from -7°C in summer to -11°C in winter. In spring, there was a considerable difference (6°C) between the temperature causing first visible damage and that causing death. New fronds formed in spring were sensitive to frost but the older fronds and fern trunk survived much colder temperatures. Tolerating temperatures in the range from - 7 to -12°C."

"D. fibrosa has hardier fronds than D. antartica, and can take lower temps before losing them.
I can't tell you at what temp the fronds will be fried, as it don't get cold enough where i live to prove this. ( It is very very rare to drop to -6.0°c where i live) and even at that temp D. fibrosa will still have all its fronds."

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5269
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2016.02.14. 14:36

Norbi! Kezd hajtani a fibrosa. Behoztam pár hete a melegbe,mert kezdte eldobni a teleltetőben a maradék zöld levelét is. Gondoltam egy jó hónappal előbb hajtatom meg,legyen hosszabb ideje regenerálódni az idén. Folyamatosan kapja az esővizet szépen óvatosan. Mostanra gördíti az első levelét,de már érezni odabent a többit is. Gondolom idén még nem lesz a legszebb,de azon leszek,hogy a legtöbbet kihozzam belőle. :)
kepatmeretezes_hu_dicksonia.jpg
kepatmeretezes_hu_dicksonia.jpg (141.91 KiB) Megtekintve 6764 alkalommal

Avatar
drosera
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2015.12.06. 22:34
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: drosera » 2016.02.15. 19:03

Lehet nem mondok újat, de megfigyeltem, hogy amikor nincs vagy kevés a levele egy dicksoniának, az hajt akkor is, ha épp normális körülmények között nem tenné. Így jártam pár fiatal antarcticával is még decemberben utolsó levelet görgettek és így jártam most január végén a sellowiánával is. Azok az antarcticák, amiket korábban rendeltem, hamarabb befejezték a levelek görgetését és már decemberben nyugovóra tértek. A fibrosám elvesztette két levelét, de van még neki 6-7, így az meg sem mozdul a tiéddel ellentétben. De most az antarcticák kezdtek el hajtani mind egyszerre. Gondolom a nappalok hossza miatt lehet, ugyanis télen sem voltak 20 foknál hidegebb helyen, mégsem moccantak. Ebből is látható, hogy a génjükben van az áttelelés és a jó körülmények sem zökkentik ki őket a természetes bioritmusukból. Idén nekem is célom hogy az összes minél több levelet hozzon és megkezdhessem a hidegebb helyen való teleltetésüket.

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5269
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Dicksonia antarctica

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2016.02.15. 19:28

Érdekes dolog ez,az biztos. Bár ha nem lenne meleg szerintem nem igazán mocorogna,hiába hosszabbak a nappalok. A kettő együtt kelti életre a növényeket,mondjuk az egyik adódik is a másikból.


Vissza: “Törzses páfrányok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég