Takarások

Takarásokkal, fűtéssel, egyéb téli tennivalókkal kapcsolatos kérdések.
Avatar
gyom
Hozzászólások: 1849
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: gyom » 2016.11.22. 22:37

Peti!
A tetőszellőztető nyitókar rajzát még tegnap este elkészítettem.
IMG_0004.pdf
(130.25 KiB) Letöltve 189 alkalommal.
1, A tetőlapra csavarozott metrikus szemes csavar.
2, Anyák. A külső két anya kontrásan összehúzva, hogy a zártszelvény lazán legyen az alátétek között.
3, Süllyesztett fejű metrikus csavar.
4, Fakötésű alátétek.
5, 20x20x2 mm falvastagságú zártszelvény. Egy szál jobb oldalra és egy a bal oldalra.

A két zártszelvény alsó végét fogva, majd feltolva lehet nyitni a tetőt szellőztetéshez. A zártszelvények alsó végén átmenő furatokat kell kialakítani, amelyekből a felsőre a tető bezárt állapotában lesz szükség. Az alsóra pedig kinyitott állapotban. Ki lehet alakítani még egy közbenső furatot, enyhén nyitott állapothoz.
A takarás oldalpaneljeinek elülső függőleges fa részeibe, oldalanként egy-egy ászokcsavart kell becsavarni. Ezek a csavarok mennének át a zártszelvény furatain nyitott és zárt állapotban. kettő darab szárnyas anya szükséges még a fixáláshoz.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8456
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.11.23. 03:08

JóKirályom!

A könnyű állványból van 12 m-nyi magasság. Meg egy párszáz négyzetméter a nehézből ... 8-)
Valójában a legnehezebb feladat az anyagok feljuttatása. Itt jön az egy Ember a talajszinten, kettő az állványon. Kevesebben nagyon nehézkes, többen meg nem férnek hozzá.
Tudod, hogy évek óta keressük, valamiféle egyéb takarási módszeren de, még mindig ez a legésszerűbb.
Volt szó a 4-6-8 szögletű takarásokról is. A 4 szögletű hasáb a legegyszerűbb kivitelezésben, hiszen nem nagyon kell bíbelődni a szögek pontos beállításán (a gérvágón és a gyorsdarabolón is alap a 90°). A hosszoldali vágásoknál, viszont kevésbé egyszerű a feladat. A Nálatok lévő profi gépeken biztosan megoldható fából. Ott csak a keresztmetszet lesz érdekes. Számításaim szerint, nagyságrendileg ugyan ott lenne súlyban, mint a térhálós, csak az utóbbi sokkal kevesebb plusz munkát igényel az elkészítésekor. Az előbbi talán össze- és szétépítéskor.
A Brahea-s takaráson (szintén térhálós) szeretnék jövőre változtatni, a Phoenix-én (Andrej-"kocka", fix vázzal) pedig kell. Azok jóval alacsonyabbak.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4675
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Peti » 2016.11.23. 08:42

Géza, köszönöm a rajzot, majd még egyszer személyesen átbeszéljük az egész szerkezetet.

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1849
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: gyom » 2016.11.23. 10:09

Géza, köszönöm a rajzot, majd még egyszer személyesen átbeszéljük az egész szerkezetet.
Szívesen, rendben. Egyébként is vannak részek amelyek kicsit máshogy is kivitelezhetőek, kinek mi tetszik jobban. Egyet még leírok most, mert lehet nem jön szóba amikor beszélünk, valamint hátha másnak is információ. -A tetőlap alá lábazati polisztirolt érdemes tenni, jobban a helyére talál becsukáskor. A szellőztetős megoldásnál még inkább fontos, ott ráadásul a morzsolódás miatt is.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2016.11.23. 12:05

Fiúk! Le a kalappal a látványos, precíz, s mindenek előtt célnak megfelelő takarásaitok előtt.Ötletes, ügyes megoldások, felállításuk pedig gigászi munka! Ilyenkor örülök, hogy nálam még csak 2,5 méter a legnagyobb takarás magassága.Gratulálok mindegyikőtöknek!

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1849
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: gyom » 2016.11.23. 12:27

Viktor!
Azt gondolom, 5 méter magasságig mindannyian megoldjuk létráról a takarás felállítását. Öt méter felett viszont én a jelentősen kevesebb időt és energiát igénylő, alulról felfelé épülő takarást tartom jelenleg a legjobb megoldásnak. Ehhez viszont szükséges a rajzomon látható talajszintről becsukható tető.
Mindegy milyen szerkezetűek a takarás oldalai. Lényeg, hogy a felemelés miatt könnyű és alulról toldható legyen.
A kérdés az, hogy mi a szakvéleményed a fakeretben nikecell és fóliabevonatú 8 méter magas négyszögletű takarás széltűréséről, ha rendesen ki van kötve több irányba a legmagasabb pontján és még középen négy méteren. Mondjuk nem borul fel de széttépi a szél? 1x1 méteres és 1.5x1,5 méteres alapterületű takarások esetében. Szélerő szempontjából legyen alapul véve a te környéked. Masszívan összeépített fakereteket képzelj el és a másfél méter széles oldalú esetében plusz faosztással ellátottat a nikecell szélességi toldásánál függőlegesen.
Tudom, hogy fogsz vele foglalkozni ezért előre is köszi.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8456
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.11.23. 14:47

1x1x8 m takarás esetén a legnagyobb terhelés nyomott oldalon ~5,6kN.
Oldalfalon középértéken ~-2kN, hátfalon ~2,7kN.
Ez így nagyon durván hangzik ...

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4675
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Peti » 2016.11.23. 15:00

Viktornál a nyílt terep, erős szél miatt szerintem csak a henger alakú takarás jöhet szóba.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8456
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.11.23. 15:19

Dolgozom, a szélfogókon ... :lol:

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2016.11.23. 20:43

Figyelemmel követem az itt folytatott műszaki eszmecserét a takarás felépítését illetően. Gyom, örülök,hogy komolyra fordult a szó ebben a témakörben. Jó lenne ha más topikok is tartalmaznának hasonlóan erős szakmai hozzászólásokat. Ezek a minőségi publikálások emelik a színvonalat itt a fórumom.

Engem meggyőzött az alulról való emelés ötlete. Szeintem ez egy remek kiindulási pont a magas növények takarását illetően. Ez a megoldás a peti féle panellal tökéletesen kivitelezhetőnek tűnik. Én személy szerint a szélnyomás által keltett terhelést úgy mérsékelten,hogy 45 fokban elfordítottan az uralkodó szélirány,az udvar által behatárolható szélirányra. Felénk észak-nyugat,illetve dél-nyugati a szelek 99 százaléka. Az is tény,hogy én ezt egy három méteres takarással csináltam csak meg. A felül nyitható tető ötlete pedig egyszerűen zseniális. Viktor henger alakú takarása viszont a lejobb megoldás a váltakozó szélirányok kivédésére. Figyelemmel követem a további észrevételeiteket.

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1849
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: gyom » 2016.11.23. 21:49

1x1x8 m takarás esetén a legnagyobb terhelés nyomott oldalon ~5,6kN.
Oldalfalon középértéken ~-2kN, hátfalon ~2,7kN.
Ez így nagyon durván hangzik ...
Köszi Viktor.
Nálam a Phoenixnél úgy saccolom valamivel kevesebb mint fele nyomással lehet kalkulálni.
Petinél ha jól gondolom északról az emelkedő terepszint kedvező. Nyugatról kisebb a védelme, de nála is picit talán fele alatti lehet az érték.
Te is így gondolod?

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1849
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: gyom » 2016.11.23. 21:52

Szabolcs!
Gondoltam rád és reméltem is, hogy figyelemmel itt vagy. Örülök neki. ;)
Köszi a szavaidat.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8456
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.11.24. 06:29

Szabi!

Örülök, hogy örömet tudtunk Neked szerezni!
Nálunk a beépítetlenség, az erők hiánya, illetve bizonyos tereptárgyak miatt szinte semmilyen szélterelés nincs.
Az 5 méter magas henger alakú takarást megcsavarta ( mint a szaloncukor végein a papírt) a viharos szél. Akkor kezdtem nézni a szélsebességeket. És váltottunk vastagabb acélból készült térhálóra.
Van egy 1.35x1.35x2.5 méteres Andrej-kockánk (abban telet a dactylifera), 7.5x7.5 cm-es váz, 10 cm üveggyapot, fóliák kialakításban. Simán elvitte a szél, pedig éllel az uralkodó szélirányba lett letéve. Le kellett "horgonyozni" (betonvas tüskék, fólia "szoknya" és azon töltés.
Folytatom ...

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8456
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.11.24. 07:32

Folytatás.

Súlyra, nem lehet 90 kg-nál több (de, 70-nél kevesebb se :roll: ), mégis a kertvégéig vitte a szél.
De, nagyon nem kedvelem. Ezt a takarást biztosan nem fogjuk jövőre alkalmazni, mert egyrészt már erősen megviselt rajta a fólia borítás, másrészt mert nagyon kényelmetlen méretre sikerült (7cm-rel kellene kisebbnek lennie, az egyik alapterületi oldalon, hogy kényelmes legyen a ház mellé tenni a tároláshoz), harmadrészt ki fogja nőni (terv szerint) a lakója.
Tehát, kell készíteni egy újat. Nagyon gondolkodom rajta, hogy milyen készüljön. Az biztos, hogy valamilyen modulos rendszer lesz belőle. Vagy a bevált térhálós, vagy egy picit módosított Peti-féle.
A Brahea takarását csak azért fogjuk megváltoztatni, mert szeretném a kiemelés alapterületét megnövelni. Ott még magassági probléma nincs (szerintem pár évig nem is lesz/lenne).

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8456
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.11.24. 07:46

Nálam a Phoenixnél úgy saccolom valamivel kevesebb mint fele nyomással lehet kalkulálni.
Petinél ha jól gondolom északról az emelkedő terepszint kedvező. Nyugatról kisebb a védelme, de nála is picit talán fele alatti lehet az érték.
Nálatok sok az olyan tereptárgy, ami a légmozgás útjában áll, így azt a házak fölé tereli. A sűrű beépítésnek hála, a lakott magasságban (0-10 m között) jelentősen kisebb a szél erő, mint akár 15-25 m-en. Nyitott területen is igaz ez a mondat, csak a hányados más.
Felétek a forgó (turbulens) szélmozgás esélye nagyobb, míg Nálunk a széllökések ereje lesz sokkal nagyobb, az egyenesvonalú, réteges (lamináris) mozgás miatt. Mindkettő megterheli a szerkezetet. De, azt gondolom, hogy Neked, minimum egy harmaddal kisebb váz is elegendő.
Tudom, hogy szeretem a méretezést túlbiztosítani. ;)

Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Atys » 2016.11.26. 14:51

Az újabb kertibudi.
Csatolmányok
20161126_144531-800x450.jpg
20161126_144531-800x450.jpg (99.7 KiB) Megtekintve 4131 alkalommal

Avatar
lesli5
Hozzászólások: 5269
Csatlakozott: 2015.02.19. 20:16
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: lesli5 » 2016.11.26. 17:11

Jó lett! :)
Innen nézve olyan a képbeállítás, mintha a szomszédnak is lenne a háttérben egy hatalmas takarása a kertben létrával. :lol:

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8456
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.11.26. 18:29

Végül is van. Csak azt, háznak hívják. :lol:

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1849
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: gyom » 2016.11.26. 20:03

:lol: :lol:

Avatar
gyom
Hozzászólások: 1849
Csatlakozott: 2015.02.19. 17:26
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Takarások

HozzászólásSzerző: gyom » 2016.11.26. 20:05

Az újabb kertibudi.
Jó lett Atys. Valami lécekkel támaszd ki nehogy megborítsa a szél. Teteje miből van?


Vissza: “Téli védelem”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég