Télálló agávék

A sivatag ékkövei. Sarjadzók, magányosak, kicsik, óriások, trópusiak, télállók.
Avatar
Kerekes
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2016.02.11. 13:22
Tartózkodási hely: Szeged
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Kerekes » 2016.02.27. 12:22

Agave neomexicana-k. Tóbiás Zolinál fényképeztem.
Csatolmányok
IMG_9444x.JPG
IMG_9444x.JPG (615.95 KiB) Megtekintve 9496 alkalommal


Sanyika81
Hozzászólások: 685
Csatlakozott: 2015.02.22. 10:43
Tartózkodási hely: Mosonmagyaróvár
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Sanyika81 » 2016.02.27. 12:32

Jók a képek és a fotós is ügyes 8-)

Avatar
Kerekes
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2016.02.11. 13:22
Tartózkodási hely: Szeged
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Kerekes » 2016.02.27. 12:43

Szia Sanyi.
Köszönöm szépen.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2016.02.27. 17:28

Agave neomexicana-k. Tóbiás Zolinál fényképeztem.
Ez egy gyönyörű és a kép alapján meggyőző télállókert Zolinál. Volt szerencsém a kezdeteknél látnom élőben is.

Avatar
Kerekes
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2016.02.11. 13:22
Tartózkodási hely: Szeged
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Kerekes » 2016.02.28. 17:17

Szia Kurdi Laci.
Így van, érdemes meglátogatni Tóbiás Zolit. A kertje hihetetlen.
Ádám

Robi
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2015.03.25. 13:32
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Robi » 2016.02.28. 19:36

Érdekes tapasztalat volt számomra, hogy mekkora különbség van télállóságban az üvegházban neveltek és természetes itteni körülmények között nevelt egyedek közt. Mindkettő növény agave neomexicana, semmilyen védelmet nem kaptak, sóderes-homokos talajba ültettem őket, ez volt az első telük szabad földben. A nagyobbik a mypalmshoptól származik, sok levelét elfonnyasztotta, de a már nálam nyílt levelek épek maradtak, és hozott vagy 20 sarjat, amik szinte sérülésmentesnek tűnnek. A kisebbik kb. 7-8 cm átmérőjű, saját magam csíráztattam 2 éve, kíváncsiságból kiültettem egy példányt, hogy mit tud, nagy örömömre hibátlanul telelt.
2016-02-27 13.58.24.jpg
2016-02-27 13.58.24.jpg (293.14 KiB) Megtekintve 9467 alkalommal
2016-02-27 13.56.52.jpg
2016-02-27 13.56.52.jpg (356.32 KiB) Megtekintve 9467 alkalommal

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2016.02.28. 19:40

Agave lechugilla. Csapadékvédelemmel jól bírják a teleket. Egy másik hasonló példányom tavaly -14 fokot kapott semmi baja nem lett.
DSC05454 (Medium).JPG
DSC05454 (Medium).JPG (131.27 KiB) Megtekintve 9466 alkalommal

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2016.02.28. 19:45

Robi szerintem a mypalmos el fog pusztulni. Nekem is volt korábban kirohadt ráadásul a sarjai sem bírták a csapadékos teleket. Az agavéknál muszáj szelektálni még a legjobb fagytűrésűek között is. Nem szabad olasz, spanyol és egyéb nagyobb agavét megvenni mert nagyon rossz szövetűek ezt tapasztalatból mondom. Az iménti hozzászólásomba a lechugilla nem volt kicsi mikor megvettem de élőhelyi példány ezt bizonyította is.

Robi
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2015.03.25. 13:32
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Robi » 2016.02.28. 21:14

Robi szerintem a mypalmos el fog pusztulni. Nekem is volt korábban kirohadt ráadásul a sarjai sem bírták a csapadékos teleket. Az agavéknál muszáj szelektálni még a legjobb fagytűrésűek között is. Nem szabad olasz, spanyol és egyéb nagyobb agavét megvenni mert nagyon rossz szövetűek ezt tapasztalatból mondom. Az iménti hozzászólásomba a lechugilla nem volt kicsi mikor megvettem de élőhelyi példány ezt bizonyította is.
Még bízom benne, hogy megindul és elnövi a veszteséget már erősebb új szövetekkel a következő télig, a közepe még teljesen ép.

Avatar
LiGa
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:26
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: LiGa » 2016.03.20. 20:39

Sziasztok!

A tanácsotokat kérném, mert lenne egy 4,6 m X 0,75 m ágyás, ahová télálló agavekat szeretnék ültetni. Igazából erre a 4,6 m hosszú területre 3 agavet tervezek. Beférne esetleg 4 db ?

Tervezett fajok:
1. Agave megalacantha
2. Agave neomexicana
3. Agave parryi
( 4. Agave havardiana )

Ezek tényleg legalább -20 fokig "fagytűrőek", ahogy olvasom a jellemzésüket ? Valóban nem igényelnek csapadékvédelmet sem ? Hány cm rendes barna erdőtalajt kellene sóderra cserélnem, talajvíz nincs? (20cm elég lenne vagy inkább 30cm a biztos?)
Esetleg lenne valamelyikőtöknek a fórumról eladó sarja, ami bizonyított már télen is ?

Továbbá ameddig nem nőnek meg az agavek, addig közéjük beültetnék néhány télálló kaktuszt is, mégpedig a következőket:
1. Cylindropuntia whipplei 'Snow Leopard'
2. Escobaria shaffeyi
3. Cylindropuntia stanlyi v. parishii
4. Maihuenia poeppigii
5. Cylindropuntia echinocarpa

Ezekkel a kaktuszokkal télállóság szempontjából van valakinek tapasztalata ? Esetleg sarjat tudnék venni valakitől ?
Válaszaitokat előre is köszönöm!

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2016.03.21. 07:28

A havardianat szerintem ne ültess nekem van igaz csapadékvédelemmel telelt és jól vette de nincs róla több tapasztalatom. A neomexicana, megalacantha nagyon jó választás a parry is jó negyediknek inkább utahensis változatot keressél. A kaktuszokról a megfelelő topicban. A húsz centi kaktuszok esetében elég agavéknál nem tudom lehet jobb lenne mélyebben. Készítsed el a terepet beültetni ráérsz április második felében. Nézegesd még az ecinocerusokat nagyon jó kis kaktuszok. Néhány növényben tudok segíteni.

Avatar
LiGa
Hozzászólások: 237
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:26
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: LiGa » 2016.03.21. 13:12

Köszönöm a választ Norbi!
Akkor szerintem elég lesz 3 agave, méterenként 1-1 és a havardianat mellőzöm. Sóderből milyen szemcseméretűt lenne érdemes vásárolni ? Gondolom valami osztályozott finomabb minőségű kellene a feltöltéshez, ami nem tartalmaz 5-6 cm-es köveket. Szeretném a a tetején pár centis díszkavics réteggel eltakarni a sódert, remélem geotextil nélkül nem fogja az eső felhozni a sódert : S
Milyen növényben tudnál segíteni ?
A kaktuszos témát átviszem a megfelelő helyre, csak szerettem volna, ha egy helyen le lenne írva, hogy szeretném beültetni az ágyást.
Az agavek mennyire "gyorsan" nőnek ? pl. egy 5-10cm-es sarjból hány év múlva lesz 20-30 cm-es növény ?
Ültetéskori és mostani képeket esetleg tudnátok mutatni, hogy milyen ütemben fejlődnek ?

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2016.03.21. 14:26

0-24 sódert vegyél nem kell finomabb mert összesik és levegőtlenné válik. Az egy négyzetméter növényenként megfelelő majd kiegészíted kísérőnövényekkel vagy kis termetű kaktuszokkal. A megalachanta erősen sarjadzik és viszonylag temposan fejlődik. A parry és a neomexicana is sarjasodik egyébként a a neomexicana parry változat. Utahensis változatot próbálj meg beszerezni ssp utahensis, kaibabensis, eborispina, nevadensis. Agavék egyébként nem kapkodnak lassan nőnek nekem fiatal a kaktuszkertem és nem is nagyon fényképezem. Levy és Unartis biztosan tudnak segíteni akár a beszerzésben is.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.03.23. 06:23

0-24 sódert vegyél nem kell finomabb mert összesik és levegőtlenné válik. Az egy négyzetméter növényenként megfelelő majd kiegészíted kísérőnövényekkel vagy kis termetű kaktuszokkal. A megalachanta erősen sarjadzik és viszonylag temposan fejlődik. A parry és a neomexicana is sarjasodik egyébként a a neomexicana parry változat. Utahensis változatot próbálj meg beszerezni ssp utahensis, kaibabensis, eborispina, nevadensis. Agavék egyébként nem kapkodnak lassan nőnek nekem fiatal a kaktuszkertem és nem is nagyon fényképezem. Levy és Unartis biztosan tudnak segíteni akár a beszerzésben is.
Sziasztok!

Már régen jártam erre :oops: , és látom, hogy sokat írtatok! A Norbi által leírt agávék szerintem jók lesznek, az utahensis sajnos, a tapasztalatom szerint csapadékra érzékeny, tehát kisebb korba mindenképpen csapadékvédelmet érdemes fölé tenni. A kaibab agávék sem bírják a téli csapadékot, a magoncok nagy része nem nagyon bírja, sajnos ezt tapasztalom, a tavalyi és az idei tél csapadékos őszi és enyhe téli időszak jobban árt nekik, mint a kemény fagy, és elég egy apró sérülés, ahhoz, hogy begombásodjanak a tövek és a vegetációs időszakig tönkre menjenek. Ami érdekes és szomorú, hogy sok agávé nem a télen ment tönkre a hideg fagyos időben, hanem amikor bejött az enyhe +5 c° körüli csapadékos időszak, kétszer kaptunk februárban mediterrán ciklonnal hatalmas esőzésekkel, Még a télálló neomexicana néhány sarja pusztult, néhány centiméterre tőle egy másik sarj gond nélkül bírta(szerencsére nem sok sarjat ért ez a pusztulás), valószínű hogy kisebb mechanikai sérülést szenvedtek azok a sarjak, amin a gomba bejutott a szövetekbe és tönkre vágta a növényt. A sok eső ártott a lechuguilla-imnak is, február végére több levele lerothadt néhány tőnek, a közepük szerencsére él, tehát ki fogják nőni.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.03.23. 06:24

Agave neomexicana-k. Tóbiás Zolinál fényképeztem.
Köszönöm Ádám a képi megosztást! Ezek tényleg a legstrapabíróbbak! 8-)

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2016.03.24. 07:09

0-24 sódert vegyél nem kell finomabb mert összesik és levegőtlenné válik. Az egy négyzetméter növényenként megfelelő majd kiegészíted kísérőnövényekkel vagy kis termetű kaktuszokkal. A megalachanta erősen sarjadzik és viszonylag temposan fejlődik. A parry és a neomexicana is sarjasodik egyébként a a neomexicana parry változat. Utahensis változatot próbálj meg beszerezni ssp utahensis, kaibabensis, eborispina, nevadensis. Agavék egyébként nem kapkodnak lassan nőnek nekem fiatal a kaktuszkertem és nem is nagyon fényképezem. Levy és Unartis biztosan tudnak segíteni akár a beszerzésben is.
Sziasztok!

Már régen jártam erre :oops: , és látom, hogy sokat írtatok! A Norbi által leírt agávék szerintem jók lesznek, az utahensis sajnos, a tapasztalatom szerint csapadékra érzékeny, tehát kisebb korba mindenképpen csapadékvédelmet érdemes fölé tenni. A kaibab agávék sem bírják a téli csapadékot, a magoncok nagy része nem nagyon bírja, sajnos ezt tapasztalom, a tavalyi és az idei tél csapadékos őszi és enyhe téli időszak jobban árt nekik, mint a kemény fagy, és elég egy apró sérülés, ahhoz, hogy begombásodjanak a tövek és a vegetációs időszakig tönkre menjenek. Ami érdekes és szomorú, hogy sok agávé nem a télen ment tönkre a hideg fagyos időben, hanem amikor bejött az enyhe +5 c° körüli csapadékos időszak, kétszer kaptunk februárban mediterrán ciklonnal hatalmas esőzésekkel, Még a télálló neomexicana néhány sarja pusztult, néhány centiméterre tőle egy másik sarj gond nélkül bírta(szerencsére nem sok sarjat ért ez a pusztulás), valószínű hogy kisebb mechanikai sérülést szenvedtek azok a sarjak, amin a gomba bejutott a szövetekbe és tönkre vágta a növényt. A sok eső ártott a lechuguilla-imnak is, február végére több levele lerothadt néhány tőnek, a közepük szerencsére él, tehát ki fogják nőni.
Az agavék csapadékvédelmét a legkönnyebb kialakítani ezért érdemes esetleg utahensis változatokkal megpróbálkozni. Természetesen aki nem akar takarást nézegetni annak nem javasolt. Írtad hogy kisebb sarjak sérültek a csapadékos télen ezért javaslom hogy az első két évben érdemes csapadékvédelmet adni a kis növényeknek.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.04.07. 09:15

Az agavék csapadékvédelmét a legkönnyebb kialakítani ezért érdemes esetleg utahensis változatokkal megpróbálkozni. Természetesen aki nem akar takarást nézegetni annak nem javasolt. Írtad hogy kisebb sarjak sérültek a csapadékos télen ezért javaslom hogy az első két évben érdemes csapadékvédelmet adni a kis növényeknek.
Szi Norbi!

Teljesen egyet értek azzal amit írsz, érdemes takarni a kis növényeket, de amikor 20-30 sarjat nevel egy növény akkor az a néhány elpusztult sarj már nem nagyon izgat, ami lehet, hogy taposás, vagy egyéb mechanikai sérülésből fakadhat. Persze amiből egy-két tő van, azokat érdemes csapadéktól védeni.

janci
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2015.11.23. 13:02
Tartózkodási hely: Szerbia,Backa-Pivnice
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: janci » 2016.06.04. 12:01

agava neomexicana
Kép
Kép
Kép
Agave Utahensis,Nevadensis
Kép
Kép
Agave Parryi,Parryi
Kép
Agave Parryi,var neomexicana
Kép
Kép
Agave Ovatifolia
Kép

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Télálló agávék

HozzászólásSzerző: Bis » 2016.06.04. 23:13

Látom nem csak jukkákból, hanem agavékból is szép gyűjteménnyed van! ;)


Vissza: “Agavék, Dasylirionok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 37 vendég