Strelitzia, Ravenala fajok

Minden ami trópusi, gyömbérek, papagájvirág, utazók pálmája...
Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.03.01. 11:47

És ez az olaj végérvényesen leszedi őket, vagy bizonyos időközönként újraolajozod a leveleket vele? Nem károsodnak a levelek az olajtól?
Neten utánaolvastam, van a tripsznek természetes ellensége, ami bevethető. predátor atka és poloska többek között. De láttam olyan videót, amin a thai srác a Monstera gyökerére és leveleire katicákat tett amik szerinte leették mindet. De megnézem ezt az olajat hátha, köszönöm!
Tegnapelőtt lefürdettem mindet a fürdőszobában, 3 óráig szenvedtem vele, de úgy néz ki, átmenetileg lemosódtak, csak ugye jön a következő generáció ami majd bújik a levelekből ki, és egy tripsz rak le több száz tojást... Tehát ezt a fürdetést is pár naponta kellene ismételni, ami lehet nem tenne jót a növényeknek. Mivel nálunk nagyon kemény a csapvíz, így ismerőstől hordom az ioncserélt vizet, azzal fürdettem le őket + locsolom is vele.
Így hátha nem károsodnak a levelek, mivel az esőerdőben is naponta esik. Csak arra kell ügyelnem, hogy ne nagyon menjen a talajba. Viszont mivel a kikelés után lemennek a talajba, így ott is kellene valamivel irtani,. A ragacsos légyfogó szalagot ha led izzó mellé teszem, akkor jobban rámennek a már kifejlett repülők, valamint a led lámpa burkolatán is előszeretettel sütkéreznek, ahol viszonylag könnyű levadászni. NEm tudom a kerti kövi pók vadászná e őket..(talaj+levélről)

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Lajos » 2021.03.01. 22:17

Kúraszerűen szoktam alkalmazni. Az első permetezés után egy hét múlva megismétlem és a következő egy hét után ismét. Olyat vegyél amiben már van emulgeáló szer, mert vízben az olaj csak azzal oldódik fel.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.03.02. 11:33

Köszönöm a tanácsot!

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Lajos » 2021.03.02. 19:59

Szívesen!

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.03.05. 11:36

Mivel a zuhany alatti lemosás sem tökéletesen tünteti el őket, ugyanis ha lemosódnak, lefolynak a talajra, simán visszamásznak, ezért ezt a neem olajat ki fogom próbálni. Addig is marad a napi porszívózás a cserepek felett, ezzel jelentősen tudom gyéríteni a repülőket, valamint reggel előszeretettel dekkolnak az ablak üvegen a fény miatt itt szintén egyszerű elkapni például porszívóval. Viszont a fokhagymás permetre tojnak, simán túlélik... A talajba levőkkel ha el tudnák valahogyan bánni úgy, hogy a növény gyökere ne sérüljön az jó lenne, de még nem találtam rá megoldást. Már arra is gondoltam, hogy ragasztólapot teszek minden cserépre, a földre, mivel megfigyeltem, hogy itt szeretnek a cserép peremén mászkálni, azok az egyedek, amik még nem teljesen kifejlettek. Sajnos a levélből kikelt lárvák miatt szinte naponta lehetne zuhanyozni, mivel nem egy időben petéznek, így folyton van utánpótlás. Amíg egy repülő egyed is eléri a leveleket és tojást tud rakni, addig kelnek ki non stop.... És ezt ráadásul két helyen is csinálom, egy másik lakásban is ahol szintén sok trópusi növény lakik... Ráadásul nemcsak a földbe húzódnak, de a cserép alatti alátétben is a szűk helyre, ezeket is mosni kell folyton. Tapasztalaton az, hogy a calatea kimondottan érzékeny rájuk, azt majdnem teljesen kipusztította, 1 levele maradt és most kezd újra életjelet mutatni, továbbá ha a pálmáknak nem segítem a pattanó levelét kinyílni, akkor az számukra a kánaán, hiszen a friss zsenge levelek a kedvenceik, továbbá a pattanófélben lévő levelekben tudnak a legjobban elbújni, így mire kinyílik már jelentős heg és kártétel lenne a levélen. :(

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.03.22. 12:39

Úgy néz ki sikerült kellőképpen gyéríteni a tripszeket, bár elég melós az irtásuk bio módon.
azt szeretném kérdezni, hogy egyetlen tő S. reginea egy 10 literes cserépben van jelenleg,. Arra gondoltam, hogy lehet átültetném egy 20 literesbe, ami kétszer ilyen magas lenne, tehát mintha két 10 literes vödröt egymásra tennénk. Így jutna hely a gyökerének még jópár évig , és lehet még több és nagyobb levelet hozna. Jól gondolom? Nem tudom meddig érzi jól magát egy kinőtt cserépben, mik a tapasztalatok? Láttam itt olyan fotókat, amin egy 10-15 literesbe van Ravenala és mégis hatalmasak a levelei , nem úgy tűnik, hogy a kis cserép ellenére szenvedne. Lehet az én jelenlegi egy tő Strelim ebbe a 10 literesbe akár még 10 évig is jól érzi magát, még "gyökérkötésesen" is? Nem baj ha nem virágzik, csak jó nagy leveleket szeretnék tőle látni.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.04.03. 14:38

Kellemes Húsvétot mindenkinek!

Sajnos a Strelitzia továbbra is fekete pontosodik, tudom már unalmas, de valaki hátha olvassa aki idetéved és ugyanilyen tünetei voltak a növényének, amit sikerült megoldania. Sok helyen olyan, mintha káve zröccsent volna rá és rászáradt volna, ilyen barnás-feketés csíkok formája rajta, mintha valami végighúzott volna rajta egy ceruzát... Csináltam pár fotót, amin látszik, hogy ablak+függöny mögött van, mégis függönyön át már most enyhén csukódnak a levelei, pedig még nem is erős annyira a nap.... Ráadásul nyirkos a földje, valamint az árnyékban lévő levele is pontosodik.. A most kinevelt friss levele is elkezdett már pontosodni... :evil: Nem tudom számít- e, de 1 tő van egy 10 literes edényben, laza földben, és amikor vettem, akkora répaméretű gyökerei voltak, hogy már akkor is karcolta az edény alját a gyökere... okozhatja esetleg az, hogy mondjuk kinőtte a gyökere az edényt?(mindenhol azt írják, h. szereti a kinőtt edényt...) 3 év alatt középről eltúrta magát a tő a cserép széléhez...gondolom az erős gyökere ahogy lent fordult, úgy tolta el a növényt magával. Ami számomra azért rejtély, mert sokaknak a Ravenalája 10 literbe van és a leveleivel már takarózni lehet, vígan elég neki a 10 liter a méretéhez képest. Talán lehet valamilyen gombás fertőzést kapott, de ezek inkább ilyen száradás szerű pontok a leveleken. Pedig ki van nyalva a növénynek, gályázom neki vödörszámra az ioncserélt vizet.
000_48202.jpg
000_48202.jpg (134.7 KiB) Megtekintve 6574 alkalommal
000_4826.JPG
000_4826.JPG (162.74 KiB) Megtekintve 6574 alkalommal
000_4824.JPG
000_4824.JPG (157.07 KiB) Megtekintve 6574 alkalommal
000_4819.JPG
000_4819.JPG (221.03 KiB) Megtekintve 6574 alkalommal

Avatar
Lajos
Hozzászólások: 1309
Csatlakozott: 2016.06.14. 18:48
Tartózkodási hely: Százhalombatta
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Lajos » 2021.04.03. 18:30

Kellemes Húsvétot mindenkinek!

Sajnos a Strelitzia továbbra is fekete pontosodik, tudom már unalmas, de valaki hátha olvassa aki idetéved és ugyanilyen tünetei voltak a növényének, amit sikerült megoldania. Sok helyen olyan, mintha káve zröccsent volna rá és rászáradt volna, ilyen barnás-feketés csíkok formája rajta, mintha valami végighúzott volna rajta egy ceruzát... Csináltam pár fotót, amin látszik, hogy ablak+függöny mögött van, mégis függönyön át már most enyhén csukódnak a levelei, pedig még nem is erős annyira a nap.... Ráadásul nyirkos a földje, valamint az árnyékban lévő levele is pontosodik.. A most kinevelt friss levele is elkezdett már pontosodni... :evil: Nem tudom számít- e, de 1 tő van egy 10 literes edényben, laza földben, és amikor vettem, akkora répaméretű gyökerei voltak, hogy már akkor is karcolta az edény alját a gyökere... okozhatja esetleg az, hogy mondjuk kinőtte a gyökere az edényt?(mindenhol azt írják, h. szereti a kinőtt edényt...) 3 év alatt középről eltúrta magát a tő a cserép széléhez...gondolom az erős gyökere ahogy lent fordult, úgy tolta el a növényt magával. Ami számomra azért rejtély, mert sokaknak a Ravenalája 10 literbe van és a leveleivel már takarózni lehet, vígan elég neki a 10 liter a méretéhez képest. Talán lehet valamilyen gombás fertőzést kapott, de ezek inkább ilyen száradás szerű pontok a leveleken. Pedig ki van nyalva a növénynek, gályázom neki vödörszámra az ioncserélt vizet.
000_48202.jpg
000_4826.JPG
000_4824.JPG
000_4819.JPG
Sajnos a megoldást nem tudom, de lenne egy kérdésem. Miért ioncserélt vízzel locsolod, miért nem esővízzel? Az ioncserélt víz összes sótartalma (mennyiségileg) megegyezik az ioncsere előtti víz sótartalmával, a különbség az, hogy Ca helyett Na ionok kerülnek a vízbe (azaz, az összetétel változik). Az esővíz sem desztvíz, mert a levegőből oldódnak bele a CO2 mellett egyéb szennyeződések, de szerintem még így is jobb, mint az ioncserélt. Hacsak nem laksz valami iparnegyed közelében, inkább esővizes locsolást javasolnék.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.04.04. 00:19

Kellemes Húsvétot mindenkinek!

Sajnos a Strelitzia továbbra is fekete pontosodik, tudom már unalmas, de valaki hátha olvassa aki idetéved és ugyanilyen tünetei voltak a növényének, amit sikerült megoldania. Sok helyen olyan, mintha káve zröccsent volna rá és rászáradt volna, ilyen barnás-feketés csíkok formája rajta, mintha valami végighúzott volna rajta egy ceruzát... Csináltam pár fotót, amin látszik, hogy ablak+függöny mögött van, mégis függönyön át már most enyhén csukódnak a levelei, pedig még nem is erős annyira a nap.... Ráadásul nyirkos a földje, valamint az árnyékban lévő levele is pontosodik.. A most kinevelt friss levele is elkezdett már pontosodni... :evil: Nem tudom számít- e, de 1 tő van egy 10 literes edényben, laza földben, és amikor vettem, akkora répaméretű gyökerei voltak, hogy már akkor is karcolta az edény alját a gyökere... okozhatja esetleg az, hogy mondjuk kinőtte a gyökere az edényt?(mindenhol azt írják, h. szereti a kinőtt edényt...) 3 év alatt középről eltúrta magát a tő a cserép széléhez...gondolom az erős gyökere ahogy lent fordult, úgy tolta el a növényt magával. Ami számomra azért rejtély, mert sokaknak a Ravenalája 10 literbe van és a leveleivel már takarózni lehet, vígan elég neki a 10 liter a méretéhez képest. Talán lehet valamilyen gombás fertőzést kapott, de ezek inkább ilyen száradás szerű pontok a leveleken. Pedig ki van nyalva a növénynek, gályázom neki vödörszámra az ioncserélt vizet.
Sajnos a megoldást nem tudom, de lenne egy kérdésem. Miért ioncserélt vízzel locsolod, miért nem esővízzel? Az ioncserélt víz összes sótartalma (mennyiségileg) megegyezik az ioncsere előtti víz sótartalmával, a különbség az, hogy Ca helyett Na ionok kerülnek a vízbe (azaz, az összetétel változik). Az esővíz sem desztvíz, mert a levegőből oldódnak bele a CO2 mellett egyéb szennyeződések, de szerintem még így is jobb, mint az ioncserélt. Hacsak nem laksz valami iparnegyed közelében, inkább esővizes locsolást javasolnék.
Az ioncserélt vizet Én sem értem, ennél már csak a desztillált lenne furcsább választás. A csapvizet a Cl tartalma miatt nem ajánlják (pihentetve elpárolog a jelentős része). Mi a bentlakókat és a piciket (folyamatosan locsoltak) az akvárium cserevizével öntözzük.
citrus tápanyaghiány tünetek.png
https://www.facebook.com/photo/?fbid=4132696180124442&set=gm.4132521870125159
citrus tápanyaghiány tünetek.png (694.63 KiB) Megtekintve 6578 alkalommal
Ez talán segítség, ha hiánybetegség.
A kis cserépbe nyomorgatásról azt tartja a közvélemény, hogy a virágzás előfeltétele.
a6.jpg
Strelizia regenie
a6.jpg (290.32 KiB) Megtekintve 6578 alkalommal

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.04.04. 10:36

Az ioncseréltet a neten ajánlották, valamint akváriumi könyvben olvastam, hogy lágyabb a csapvíznél, és a bolti flakonon is ott van, hogy akváriumokhoz, növényápoláshoz... Sajna amikor nincs eső hetekig-hónapokig, akkor nem tudom esővel öntözni, ezért gondoltam, hogy a forralt+leszűrt csapvíznél jobb az ioncserélt. Pár éve esővízzel locsoltam, de valami spóra belekerült, és egy-két növényből hetekig bújtak elő a sárga törzses gombák... :geek:

Lehet ad némi támpontot, hogy mi lehet a baja, azt nem írtam, hogy alul a törzse alján a régi eldobált levelek szinte feketék, és pár levél szárának alsó részén(ahol csatlakozik a törzshöz) szintén fekete.... Lehet valamilyen feketepenész, vagy kezdeti rothadás tünetei? Olyan, mint a banánon(gyümölcs) a feketedés, lehet túl van öntözve? Pedig mindig megvárom, hogy a talaj felső fele megszikkadjon. Még arra is gondoltam, hogy mivel megsüppedt, "megült" a növény, lehet alul a gyökerében kialakult pangó zóna, ahol fennakad a víz, de ugye ezt meg csak úgy tudom megnézni, ha kiszedem a cserépből, amivel még lehet többet ártok neki. Tény, hogy amikor kaptam 50 cm magas volt, és az első 3-4 levele szép volt nagyon és nem is csukódott be a napfényre, lehet át kellene eegy magasabb edénybe ültetni, hogy a gyökere alatt legyen még 30-40cm szabad föld, ahová a víz tovább tud haladni.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.04.20. 11:26

Sajnos úgy néz ki rendesen elkiabáltam ezt a tripsz gyérítési sikert, jelenleg még mindig folyik a harc, én még ilyennel nem találkoztam... Partner sem kell nekik, egymaga is rak tojást baz... :evil:

Reggel megturkálom a pálmák és növények földjét, elfut benne vagy 10, azokat ha el tudom kapni, elnyomom, valamint az alátétben is szétfut 10-15 ha felemelem a cserepet,. azokat is ha tudom szétnyomom....+ porszívó mindenütt... + ragacsos szalag kilógatva eléjük...

Elmegyek otthonról, este hazaérek, ugyanez a folyamat, cserép felemel, 10+ szétfut az alátétben, szerintem már a cserép alján a lyukakból is jönnek kifele..Téboly! Falon elnyomkodom, parkettán elnyomkodom, leveleken elnyomkodom... Csak ugye ez nem sokat ér, mivel amíg nem vagyok otthon, egész nap van idejük fejenként lerakni 100+ tojást... Amíg egy marad addig villámgyorsan felépül az új kolónia és a folyamat indul elölről.-...

Ráadásul az összes növény most hajt, például a Monstera egy év után hajt újra, élete eddigi legnagyobb levelét tolja, de mivel törölgetem a szárát naponta , hiába volt az óvatosság, sajnos sikerült az éppen csak kibújt levélhegyet letörni.... :evil: Valamint a Streli is igen szép levelet kezdett tolni, ezek a rohadékok meg pont a friss zsenge új levelekre gerjednek főleg, és kis sem tudom szedni, ha bemásznak a lárvák az összecsavarodott levelekbe, mire kibontja, már egy foltokban száraz sz.r jelenik meg.... :evil: Esküszöm ezeknek nuke kell... Folyamatban van a Neem olaj beszerzése, de nem tudom mennyire fog beválni ellenük, valami olyan módszer kellene, amivel be tudnám locsolni a talajt és formatálná az összest, úgy, hogy semmi kárt nem tesz a gyökerekbe. Rohadt egy teremtmények az biztos!!

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.04.20. 11:29

Láttam valami táprúd jellegű terméket, amit a talajba kell nyomni, és az kiirtja őket, a gyökér is felvesz belőle, komplexen hat ellenük, nem tudja valaki, hogy hol lehet ilyet kapni?

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2021.04.20. 14:50

Kellemes Húsvétot mindenkinek!

Sajnos a Strelitzia továbbra is fekete pontosodik, tudom már unalmas, de valaki hátha olvassa aki idetéved és ugyanilyen tünetei voltak a növényének, amit sikerült megoldania. Sok helyen olyan, mintha káve zröccsent volna rá és rászáradt volna, ilyen barnás-feketés csíkok formája rajta, mintha valami végighúzott volna rajta egy ceruzát... Csináltam pár fotót, amin látszik, hogy ablak+függöny mögött van, mégis függönyön át már most enyhén csukódnak a levelei, pedig még nem is erős annyira a nap.... Ráadásul nyirkos a földje, valamint az árnyékban lévő levele is pontosodik.. A most kinevelt friss levele is elkezdett már pontosodni... :evil: Nem tudom számít- e, de 1 tő van egy 10 literes edényben, laza földben, és amikor vettem, akkora répaméretű gyökerei voltak, hogy már akkor is karcolta az edény alját a gyökere... okozhatja esetleg az, hogy mondjuk kinőtte a gyökere az edényt?(mindenhol azt írják, h. szereti a kinőtt edényt...) 3 év alatt középről eltúrta magát a tő a cserép széléhez...gondolom az erős gyökere ahogy lent fordult, úgy tolta el a növényt magával. Ami számomra azért rejtély, mert sokaknak a Ravenalája 10 literbe van és a leveleivel már takarózni lehet, vígan elég neki a 10 liter a méretéhez képest. Talán lehet valamilyen gombás fertőzést kapott, de ezek inkább ilyen száradás szerű pontok a leveleken. Pedig ki van nyalva a növénynek, gályázom neki vödörszámra az ioncserélt vizet.
Sajnos a megoldást nem tudom, de lenne egy kérdésem. Miért ioncserélt vízzel locsolod, miért nem esővízzel? Az ioncserélt víz összes sótartalma (mennyiségileg) megegyezik az ioncsere előtti víz sótartalmával, a különbség az, hogy Ca helyett Na ionok kerülnek a vízbe (azaz, az összetétel változik). Az esővíz sem desztvíz, mert a levegőből oldódnak bele a CO2 mellett egyéb szennyeződések, de szerintem még így is jobb, mint az ioncserélt. Hacsak nem laksz valami iparnegyed közelében, inkább esővizes locsolást javasolnék.
Az ioncserélt vizet Én sem értem, ennél már csak a desztillált lenne furcsább választás. A csapvizet a Cl tartalma miatt nem ajánlják (pihentetve elpárolog a jelentős része). Mi a bentlakókat és a piciket (folyamatosan locsoltak) az akvárium cserevizével öntözzük.
citrus tápanyaghiány tünetek.png
Ez talán segítség, ha hiánybetegség.
A kis cserépbe nyomorgatásról azt tartja a közvélemény, hogy a virágzás előfeltétele.
a6.jpg
Streliciának ezt az ültetési-tartási módját még nem ismertem,kiegészítik egymást a Guavával/zöld lombozatban/. :lol:

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.04.27. 11:51

Alpha ha erre jársz. szeretnék kérdezni a felnit fotón látható növényről. Látszik, hogy egy magas edényben volt, de írtad korábban, hogy valami mentett növény. Nem emlékszel véletenül, hogy ahonnan hoztad, hol tartották, és milyen körülmények között? Valami üvegházban? Hogy tudott egy edényben ilyen brutál erős törzset és leveleket növeszteni? Vagy ez valamilyen szabaföldes növény volt, amit kiástak , gyökereket visszavágták, és becserepezték, de már akkor ilyen zömök volt a törzse?

Köszi!

Fontos lenne, mert valahogy keresem a megoldást én is ,hogy edényben tartva is ilyen nagy levelű és erős törzsű legyen, de fotókon a neten lakásban túlnyomórészt vagy kis levelű vagy megnyúlt töveket látok. Viszont a te képeden a cserép alakú gyökérzet arról árulkodik, hogy abban nevelték, bár szerintem nem kis korától volt cserépben tartva.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.04.29. 02:31

Alpha ha erre jársz. szeretnék kérdezni a felnit fotón látható növényről. Látszik, hogy egy magas edényben volt, de írtad korábban, hogy valami mentett növény. Nem emlékszel véletenül, hogy ahonnan hoztad, hol tartották, és milyen körülmények között? Valami üvegházban? Hogy tudott egy edényben ilyen brutál erős törzset és leveleket növeszteni? Vagy ez valamilyen szabaföldes növény volt, amit kiástak , gyökereket visszavágták, és becserepezték, de már akkor ilyen zömök volt a törzse?

Köszi!

Fontos lenne, mert valahogy keresem a megoldást én is ,hogy edényben tartva is ilyen nagy levelű és erős törzsű legyen, de fotókon a neten lakásban túlnyomórészt vagy kis levelű vagy megnyúlt töveket látok. Viszont a te képeden a cserép alakú gyökérzet arról árulkodik, hogy abban nevelték, bár szerintem nem kis korától volt cserépben tartva.
Jól emlékszel! :)
A kertészeti szakközép üvegházából került Hozzánk. Tudomásom szerint, végig cserepes növény volt, nem utólagos beültetés miatt lett magasabb a gyökérzete.
A zömük (kompakt) megjelenés,a megfelelő mennyiségű fény, a nem "húzott" növekedtetés (agyontápozás) eredménye.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.04.29. 11:02

De az is szinte biztos, hogy 10+ éves növény van a fotón. A fény is fontos, de szerintem a hőség fontosabb neki, bár lehet tévedek. Nálam a szobában nyáron sincs több 25-28-nál. Lehet az a nyűgje :?: . Láttam hatalmas levelűeket pálmaházban, nagy növény árnyékában....Ott szinte árnyékban csak a hőség érte. Fokvárosban pár hete rekord dőlt meg, ötvenvalahány fokkal, gondolom tetszett nekik... :shock:

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.05.13. 10:43

Kúraszerűen szoktam alkalmazni. Az első permetezés után egy hét múlva megismétlem és a következő egy hét után ismét. Olyat vegyél amiben már van emulgeáló szer, mert vízben az olaj csak azzal oldódik fel.
Sikerült szereznem Neem olajat, egy hete kezdtem a kezelést, de még nem mertem a levekre nyomni, csak a Dipsys-nél, mert féltem, h. megégeti vagy valami. A földet locsoltam meg vele kicsit az össze növénynél + az alátétekbe is öntöttem 1-2 mm ami áll benne. A Dypsis-nél minden nap este-reggel kétszer felemelem és alánézek, a kifolyó lyukakban ülnek páran minden nap, azokat elnyomom, de estére megint ott ülnek... :roll:
Én bízok ebbe az olajba, csak hát nem valami gyorsan hat.... ma reggel viszont már a pár napja alátétbe öntött vizes olajban 40-50 úszott, a fele vergődött, a másik fele már kipurcant, jó lenne ha ki tudnám vele irtani őket.
Ami viszont nálam nem igazolta magát az az a tény, hogy a párzásukat abbahagyják, nálam a full olajos alátét felett párosodott éppen...
Most telt le pont 1 hét, szerintem ma kapják az újabb adagot. Viszont én nem kevertem az olajat szappannal, mert nem akartam még nagyobb bajt, lehet semmi kárt nem okoz, de nekem egy kicsit fura, hogy mosogatószert permetezzek a levelekre. A meleg vizes olajat sűrűn felrázva permetezem.
Nem tudom hány hétig kell ezt ismételni, amíg kidöglenek, de fejembe vettem, hogy egy darab nem maradhat a szobában, inkább soha többet nem hozok be új növényt közéjük, de végleg ki szeretném irtani őket. Több mint egy hónapig él egy példány, így gondolom ezt jópár hétig, (hónapig?) kell ismételni, kérdés, hogy ez mennyire árt a növényeknek.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.05.13. 10:52

A Monstera új levele sem tudom miért lett ilyen heges, nem tudja valaki? Amit Alpha megosztott aszerint Mangán hiánynak tűnik, a zöld részek között világosabb és tapintásra is mélyebb "gödrök" vannak:
DSC03181.jpg
DSC03181.jpg (103.13 KiB) Megtekintve 6091 alkalommal

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.06.01. 14:41

Úgy döntöttem, hogy a Streli-t átültetem egy kétszer magasabb edénybe, mivel jelenleg nagyon megült a gyökérzete, és lehet alul jobban vizes a talaj emiatt vannak rajta a pontok és itt-ott a sárgulás, száradás a hegyeken. Mivel fiatal korában nem volt ennyire megsüppedve a talaj, és nem voltak ilyen tünetei, ezért erre gondolok, viszont nem valami nagy a gyökérlabdája, és érdekelne, hogy aki már tette át jóval magasabb edénybe, annál dobott e le után a leveleket, vagy hogyan viselte? Próbálok a gyökerekre vigyázni, hogy ne törjenek, de nem tudom nem e lesz baj,hogy alatta lesz vagy 30-40 cm szabad föld lefele...Az nem érdekel, ha emiatt évekig nem virágzik, csak az új levelekre szeretném ha pozitív hatással lenne.
Névtelen22.png
Névtelen22.png (186.78 KiB) Megtekintve 5867 alkalommal

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.07.14. 12:53

Nem tudja valaki, hogyan lehet nagyjából megbecsülni/kiszámolni, hogy havonta tavasztól-őszig, szobában tartott növénynél mennyi tápot(Volldünger sárga zacskós, zöld vízoldható) kell adagolni átlagos fénymennyiség mellett ahhoz, hogy ne legyen alultápozott a növény, de ne is adagoljam túl? Kezdek arra gyanakodni, hogy a havi borsószemnyi zöld táp kevés a Sterlinek, és emiatt dobálja sárgítja le a leveleit, hogy az újakat próbálja tápanyaggal ellátni. Eleve ennek állítólag sokkal több táp kell mint az átlagnak, és az évi 2 levél (szobán belül) is arra mutat, hogy lehet kevés a táp neki.

És azt nem tudja valaki, hogy mire utal az, ha az új levél nem a legutolsóból jön ki, hanem az az előttiből ismét? Tuti nem virág, mert össze van csavarodva, de nekem eddig ilyet még soha nem csinált, hogy nem az utolsó levél "szülte" az újat, hanem a 2-vel előtti.

köszi!!


Vissza: “Egyéb gyömbérvirágúak”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég