Csíráztatás, szaporítás

A növények nevelése csíráztatástól a felnőtt korig. Mesterséges környezet kialakítása, fűtés, világítás , öntözés, párásítás.
golyzer
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2019.10.16. 15:33
Tartózkodási hely: Baja
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: golyzer » 2021.06.26. 08:21

Sziasztok!
Abszolút kezdő vagyok, szerintetek érdemes csíráztatni ezeket a magokat? Ha igen, hogyan?
Köszönöm!
Csatolmányok
20210626_081837.jpg
20210626_081837.jpg (756.53 KiB) Megtekintve 5347 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.06.27. 05:43

Igen. Ennek a topiknak a végigolvasásával, több lehetőséget is fogsz ismerni. Aztán dönts, Saját választásod alapján!

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: kenand » 2021.07.03. 17:16

Türelem banánt term:

Enste (rarepalmseeds) magok nem mentek semmire perlitben, kidobás helyett beleástam a nagy citrom földjébe:
1.5 év után..... kibújt, átcserepeztem
IMG_20210614_184718.jpg
IMG_20210614_184718.jpg (98.88 KiB) Megtekintve 5296 alkalommal

Most pedig egy 2 éves magból kelt pálma (már rég lemondtam róla) a kiültetett Cordyline tövéből nőtt ki
bracheanak néz ki
IMG_20210728_163733.jpg
IMG_20210728_163733.jpg (151.09 KiB) Megtekintve 5171 alkalommal
Sőt most a szokás szerint nagyon hamar és 90%-ban csírázó washingonból is tett 2 db csipke Józsikám
(1.5-éves mag)
IMG_20210731_185757.jpg
IMG_20210731_185757.jpg (91.09 KiB) Megtekintve 5066 alkalommal
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára kenand 2021.08.13. 13:54-kor.

Amsh
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2015.02.23. 11:02
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Amsh » 2021.08.03. 12:16

Sziasztok.

Gondoltam teszek fel egy kis frissítést a páfrányneveléses dolgaimról.
Amint azt korábban már megosztottam, strucc páfrányokat nevelek spóráról már egy ideje. 2020 decemberében szedtem spórát, és el is vetettem azonnal. Tavaszra szép kis zöld bevonat lett belőle. Év végére már a sporofitonok is megjelentek. Még az év vége előtt szétraktam a növényeket, és nem dobtam ki a közeget, amiben a spórák kikeltek. Nem nagy meglepetésemre mai napig jelennek meg újabb előtelepek, illetve újabb sporofitonok a médiumon. A király páfrányoknál jutottam el arra az észrevételre, hogy a médiumot legalább kétszer le kell forráznom ahhoz, hogy relatíve gyorsan és gond nélkül tudjanak kialakulni és fejlődni az előtelepek. A struccpáfrányoknál még elég tapasztalatlan voltam ezzel kapcsolatban, persze ez őket nem zavarta:
-Az a médium, ahol egy forrázás volt, ott szépen egyenletesen keltek a spórák, és sok sporofiton lett bekőle,

-Az a médium, ahol nem volt forrázás alig volt spóra kelés, de ami kikelt, az hozott sporofitonokat is.

-Az a médium, ahol két forrázás volt, nagyon erőteljes spóra kelés alakult ki, rengeteg sporofiton lett belőle ( a királypáfrányok; azzal a kiegészítéssel, hogy kellett a vörös fény a sporofiton képzéshez).
osmunda regalis_1.jpg
osmunda regalis_1.jpg (1015.66 KiB) Megtekintve 5148 alkalommal
Az első kép az osmunda erdőt mutatja a dobozban. Őszintén azt hittem, hogy lesz max. 1-2 növény belőle, most meg annyi van, hogy elég lenne egy állomány telepítéséhez is.

A strucc páfrányos vetést megelőzően 2019-ben Vetettem Dicksonia spórákat (több éves spóraszedések voltak, amik nem is voltak megfelelően tárolva az életképesség megőrzéséhez). Úgy voltam vele, hogy ha kikelnek, kikelnek, ha nem, akkor nem. Veszteni valóm nem volt. Telt az idő és nem történt semmi ugyebár. Az egyik ilyen dobozba szórtam el azokat a struccpáfrány spórákat, amik a forrázatlan médiumot mutatták be nekem a gyakorlatban.
Amikor kitűzdeltem a sporofitonokat, észrevettem egy kis páfrányt, ami nem hasonlított a többi struccpáfrányra, azt gondoltam jól van, maradhat. Elfér a többi között. Nem emlékeztetett egyik általam ismert páfrány fiatal kori alakjára.
Miután a többi dobozban is megjelentek nagyon pici és nagyon gyenge páfrány sporofitonok olyan előtelepekből, amik nagyon kicsik és nagyon rövid életűek voltak, kezdtem gyanakodni, hogy azt a spórát nem a szél fújta a dobozba, ami azt a furcsa kis páfrányt létrehozta korábban. Így összeszedtem a pici és gyenge sporofitonokat, és elkezdtem felerősíteni őket tápoldattal amennyire lehetett.
Dicksonia_struthiopteris.jpg
Dicksonia_struthiopteris.jpg (979.68 KiB) Megtekintve 5148 alkalommal
A képen Disksonia sellowiana és Matteuchia struthiopteris sporofitonok egymás mellett. Ha tévedek javítsatok ki.

Most ott tartok, hogy van 3 max 4 db (a kitűzdelt sporofitonok mellet jelentek meg újjabb apró előtelepek, és sporofitonok is utána) Dicksonia sellowiana és 3 db Dicksonia squarrosa sporofiton növendék. Gyengék, de megmaradtak, és kezdenek erősödni. Ezen kívül úgy néz ki, hogy van 1 db Cibotium sporofiton, de még mindig nagyon küzd a túlélésért, és lehet nem fog megmaradni. 2 db volt, de a testvére nem bírta, és elpusztult.
sunyi_Dicksonia.jpg
sunyi_Dicksonia.jpg (554.2 KiB) Megtekintve 5148 alkalommal
Jelenleg a legidősebb Dicksonia sellowiana kezd olyan leveleket hozni, ami már emlékeztet a Dicksoniákra. A hüvelyk új körmöm alatti sporofiton a legidősebb Dicksonia a csapatban.
Dicksonia_osmunda_matteuchia.jpg
Dicksonia_osmunda_matteuchia.jpg (795.37 KiB) Megtekintve 5148 alkalommal
Ez itt a Dicksonia rehab doboz. Előtérben Dicksonia sellowiana, hátul a kissé sötétebb levelű Dicksonia squarrosa növények. Persze van a dobozban még struccpáfrány és királypáfrány is.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.08.03. 20:01

Türelem banánt term:

Enste (rarepalmseeds) magok nem mentek semmire perlitben, kidobás helyett beleástam a nagy citrom földjébe:
1.5 év után..... kibújt, átcserepeztem
IMG_20210614_184718.jpg

Most pedig egy 2 éves magból kelt pálma (már rég lemondtam róla) a kiültetett Cordyline tövéből nőtt ki
bracheanak néz ki
IMG_20210728_163733.jpg
A banán az izgalmas eset. A szakirodalom, mindenhol a csírázóképesség gyors elvesztését írja. :o

A Brahea viszont igazi CsipkeJózsika tud lenni. Nálunk is csíráztak már ki (azonos fürtről származó, egyszerre elkezdett csíráztatású) magok 3 év különbséggel. A Nagyok is ezt írják.

Köszönet a megosztásért! :mrgreen:

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.10.14. 06:24

Kiástam egy valószínűleg Trachy magoncot sajnos viszont elég kevés gyökérrel jött ki :x
Mindenesetre beletettem laza virágföldbe és gondoltam beviszem a nappaliba , napra és melegre.
Lehet így még esélye?
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.10.15. 06:23

Esély mindig van. ;)
Maximum nem túl sok. :P

Komolyra fordítva.
Először, egy karószerű gyökeret tol lefelé. (Ha emlékem nem csal, ebben a topikban van feltöltve a gyökérzet fejlődéséről készült fotók.)
Fiatalon nagyon "rugalmasok", sok abajgatást elviselnek.

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2021.10.15. 18:22

Esély mindig van. ;)
Maximum nem túl sok. :P

Komolyra fordítva.
Először, egy karószerű gyökeret tol lefelé. (Ha emlékem nem csal, ebben a topikban van feltöltve a gyökérzet fejlődéséről készült fotók.)
Fiatalon nagyon "rugalmasok", sok abajgatást elviselnek.
Köszi, bízom benne. Az esélyt megadtam azért neki.
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Gyongyi1974
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2021.10.26. 10:21
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Gyongyi1974 » 2021.10.28. 11:09

Sziasztok :) Örülök a csoportnak :D 4 hónapja lettem a csíráztatás szerelmese, vissza is olvastalak titeket unalmas estéimen :D A hobbi pedig úgy kezdődött hogy a nyáron Sziciliából hazahoztam 14 db cycas revoluta magot, amit sikeresen ki is csíráztattam :D első körben egy dologban segítsetek: A Topsin-m gombaölőt említitek többször itt a fórumon, de ez a termék már nem elérhető. Mostanság mivel helyettesítitek? Esetleg Dithane m45 opció lehet erre ?

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Boni » 2021.10.28. 15:17

Sziasztok :) Örülök a csoportnak :D 4 hónapja lettem a csíráztatás szerelmese, vissza is olvastalak titeket unalmas estéimen :D A hobbi pedig úgy kezdődött hogy a nyáron Sziciliából hazahoztam 14 db cycas revoluta magot, amit sikeresen ki is csíráztattam :D első körben egy dologban segítsetek: A Topsin-m gombaölőt említitek többször itt a fórumon, de ez a termék már nem elérhető. Mostanság mivel helyettesítitek? Esetleg Dithane m45 opció lehet erre ?
Szia!
Ügyes vagy! :)
A Topsin-M felszívódó gombaölő,ilyenek még pl.Topas 100EC; T-rex.
Kontakt szerek pl.a Dithane M45 és a Champoin WG.
Csíráztatáshoz és teleltetés előtt inkább kontakt szert használok( lehetőleg réztartalmú legyen)! :idea:
Feltételezett betegség(hibás,sérült mag) vagy gyengélkedés esetén felszívódó :idea: legyen a szer...,természetesen 8-) réztartalmú,az is! :D
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Gyongyi1974
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2021.10.26. 10:21
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Gyongyi1974 » 2021.10.28. 15:29

Nagyon szépen köszönöm :)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.10.29. 01:04

Sziasztok :) Örülök a csoportnak :D 4 hónapja lettem a csíráztatás szerelmese, vissza is olvastalak titeket unalmas estéimen :D A hobbi pedig úgy kezdődött hogy a nyáron Sziciliából hazahoztam 14 db cycas revoluta magot, amit sikeresen ki is csíráztattam :D első körben egy dologban segítsetek: A Topsin-m gombaölőt említitek többször itt a fórumon, de ez a termék már nem elérhető. Mostanság mivel helyettesítitek? Esetleg Dithane m45 opció lehet erre ?
Üdvözlet Közöttünk!
Rögtön egy, kissé nehezebb esettel kezdtél. Ügyes Vagy, gratulálok! :mrgreen:

Gyongyi1974
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2021.10.26. 10:21
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Gyongyi1974 » 2021.10.29. 13:07

16355055318928075921574207545641.jpg
Az igazi kihivas meg csak most kezdodik el :)
16355055318928075921574207545641.jpg (870.84 KiB) Megtekintve 4708 alkalommal
:roll:

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Boni » 2021.10.30. 15:03

16355055318928075921574207545641.jpg
:roll:

Csak bátran! ;) :)
Nézz utána külföldi oldalakon ,szerintem idehaza úttörőként csíráztatod a kiválasztottaidat! :idea:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Gyongyi1974
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2021.10.26. 10:21
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Gyongyi1974 » 2021.10.30. 15:45

Igen,mar egy par infot begyujtottem a palmtalk.org oldalrol is.Meg van meg egy ket hasonlo kulfoldi palmas oldal.Ezeket bujom,mert berendeltem meg par ritkabb peldanyt a rarepalmseeds -rol.Hatha sikerelmenyem lesz :)

Tomi1120
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2020.11.24. 15:03
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Tomi1120 » 2022.02.15. 09:06

Sziasztok! Viszonylag kezdő pálmatartó vagyok. Az elmúlt egy évben bele vágtam a csíráztatásba is, elég szépen ki is keltek, viszont amint elkezdtek növekedni a kis levelek, rendszerint elpusztult mind. Tudnátok esetleg segíteni, hogy mit csinálok rosszul? A magokat 25-35 fokon csíráztattam, perliten, majd amikor elkezdett csírázni perlites, tőzeges pálma földbe ültettem. Meddig szükséges az,, üvegházhatás" használata a kicsírázott növényeknél? Előre is köszönöm a segítséget!

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Boni » 2022.02.15. 18:59

Sziasztok! Viszonylag kezdő pálmatartó vagyok. Az elmúlt egy évben bele vágtam a csíráztatásba is, elég szépen ki is keltek, viszont amint elkezdtek növekedni a kis levelek, rendszerint elpusztult mind. Tudnátok esetleg segíteni, hogy mit csinálok rosszul? A magokat 25-35 fokon csíráztattam, perliten, majd amikor elkezdett csírázni perlites, tőzeges pálma földbe ültettem. Meddig szükséges az,, üvegházhatás" használata a kicsírázott növényeknél? Előre is köszönöm a segítséget!
Szia!
A mini üvegház 8-) vagy a patentzáras zacskó 8-) azért szükséges,hogy még véletlenül se száradjon ki a csíráztató közeg a csírázás folyamata közben,mert akkor esetleg a perlittel együtt szárad a kibújt csíra is,aztán az újra már nem bújik ki ugyanabból a magból! ;) :)
Miután átültetted cserépbe,akkor már ne tartsd búra alatt!
Szüksége van több levegőre!
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Alpha » 2022.02.16. 02:05

Üdvözlet Közöttünk!

Ahogyan Boni is leírta, maga a csíra megjelenéséhez van szükség az emelt páratartalomra és hőmennyiségre. Ha már van talajba van ültetve, kevésbe fog kiszáradni. Ott sokkal nagyobb veszély, a kirothadás. Kevés kivételtől eltekintve (mocsári és vízi növények) nem viselik el a tartós vízben állást. A megfelelő talajnedvességnek az elérése, sem egy misztikus képesség. Nagy általánosságban, a nyirkos, nem tocsogós :!: állapot a kedvező. E mellett, a gombaölő szerek használata is célszerű. Ha visszaolvasod a topikot láthatod, hogy már a csíráztatás megkezdésekor is alkalmazzuk.
Ne legyenek kétségeid, Mi is rengeteg hibát követtünk el (növényt nyírtunk ki). Sikerülni fog Neked is, a magokból szép növényeket nevelni! ;)
Sziasztok! Viszonylag kezdő pálmatartó vagyok. Az elmúlt egy évben bele vágtam a csíráztatásba is, elég szépen ki is keltek, viszont amint elkezdtek növekedni a kis levelek, rendszerint elpusztult mind. Tudnátok esetleg segíteni, hogy mit csinálok rosszul? A magokat 25-35 fokon csíráztattam, perliten, majd amikor elkezdett csírázni perlites, tőzeges pálma földbe ültettem. Meddig szükséges az,, üvegházhatás" használata a kicsírázott növényeknél? Előre is köszönöm a segítséget!
Szia!
A mini üvegház 8-) vagy a patentzáras zacskó 8-) azért szükséges,hogy még véletlenül se száradjon ki a csíráztató közeg a csírázás folyamata közben,mert akkor esetleg a perlittel együtt szárad a kibújt csíra is,aztán az újra már nem bújik ki ugyanabból a magból! ;) :)
Miután átültetted cserépbe,akkor már ne tartsd búra alatt!
Szüksége van több levegőre!

Tomi1120
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2020.11.24. 15:03
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Tomi1120 » 2022.02.16. 11:07

Üdvözlet Közöttünk!

Ahogyan Boni is leírta, maga a csíra megjelenéséhez van szükség az emelt páratartalomra és hőmennyiségre. Ha már van talajba van ültetve, kevésbe fog kiszáradni. Ott sokkal nagyobb veszély, a kirothadás. Kevés kivételtől eltekintve (mocsári és vízi növények) nem viselik el a tartós vízben állást. A megfelelő talajnedvességnek az elérése, sem egy misztikus képesség. Nagy általánosságban, a nyirkos, nem tocsogós :!: állapot a kedvező. E mellett, a gombaölő szerek használata is célszerű. Ha visszaolvasod a topikot láthatod, hogy már a csíráztatás megkezdésekor is alkalmazzuk.
Ne legyenek kétségeid, Mi is rengeteg hibát követtünk el (növényt nyírtunk ki). Sikerülni fog Neked is, a magokból szép növényeket nevelni! ;)
Sziasztok! Viszonylag kezdő pálmatartó vagyok. Az elmúlt egy évben bele vágtam a csíráztatásba is, elég szépen ki is keltek, viszont amint elkezdtek növekedni a kis levelek, rendszerint elpusztult mind. Tudnátok esetleg segíteni, hogy mit csinálok rosszul? A magokat 25-35 fokon csíráztattam, perliten, majd amikor elkezdett csírázni perlites, tőzeges pálma földbe ültettem. Meddig szükséges az,, üvegházhatás" használata a kicsírázott növényeknél? Előre is köszönöm a segítséget!
Szia!
A mini üvegház 8-) vagy a patentzáras zacskó 8-) azért szükséges,hogy még véletlenül se száradjon ki a csíráztató közeg a csírázás folyamata közben,mert akkor esetleg a perlittel együtt szárad a kibújt csíra is,aztán az újra már nem bújik ki ugyanabból a magból! ;) :)
Miután átültetted cserépbe,akkor már ne tartsd búra alatt!
Szüksége van több levegőre!
Alpha,Boni köszönöm szépen a gyors választ és a tanácsokat! :)
Még annyi kérdésem lenne,hogy ha már földbe kerül a kicsirázott mag és megjelenik rajta az első kis levélke,akkor milyen hőmérsékleten tartsam?
Ugyan úgy kell még neki a 25-35 fok,vagy már lehet esetleg kevesebb is?
Köszönöm szépen a jókívánságokat! :) Bízva a legjobbakban! :lol:

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Csíráztatás, szaporítás

HozzászólásSzerző: Boni » 2022.02.16. 14:57


Alpha,Boni köszönöm szépen a gyors választ és a tanácsokat! :)
Még annyi kérdésem lenne,hogy ha már földbe kerül a kicsirázott mag és megjelenik rajta az első kis levélke,akkor milyen hőmérsékleten tartsam?
Ugyan úgy kell még neki a 25-35 fok,vagy már lehet esetleg kevesebb is?
Köszönöm szépen a jókívánságokat! :) Bízva a legjobbakban! :lol:
Elég neki a 20-25 fok az ablaknál! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)


Vissza: “Csíráztatás, szaporítás, mesterséges környezet”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég