Citrusfélék

Változatos ízvilág. A legnépszerűbb füge, egészséges gránátalma, új-zélandi kivi, távol-keleti khaki, dél-amerikai Feijoa, cédrátok.
Pityu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2016.09.26. 14:10
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Pityu » 2016.09.28. 14:59

Addig OK,hogy egy dugvány virágát összeporzod egy oltványéval,aztán szépen behamizod a termést ,ha megnyerte a tetszésedet ,akkor pedig elveted a magját. Itt lép be a "fontos" szó a képbe!
A magból nem biztos,hogy a várt csodanövény lesz,ami ugyanolyan fincsi termést hoz,mint amit befaltál vagy ugyanolyan jó kis eláztatást tűrő gyökérzetű,mint az oltvány szülő,mert annak az alanya,ami talán vadcitrom,az beleszól mindenbe( a vadak nem tudják ,mi az illem ) ,a termés minőségébe is! Gyökér szempontjából a vadcitrom az kedvezőbb.
Igen ezt tudom. Ebben az esetben engem nem a termés minősége érdekel hanem az új növények szívóssága és ha minden magot elültetek, persze ha lesznek életképesek, akkor az azokból nyert növényeket kiszelektálom és a legjobbakat tovább szaporítom, jó esetben dugványozással.. :)
Igen a vadcitrom (poncirus) az jó de az első évben lassan növekedik. Most az enyémek túlnyomó része Citrumelo "SWINGLE 4475"-n van a többi meg Ponderosa alanyon.
kicsit olyan nem természetes az egész a növénynek se és látványnak se.
Természetesen igazad van, de azért néhány kérdést felteszek ha nem gond?!
Mi az, hogy természetes?
Az természetes, hogy mi itt igyekezünk olyan növényeket termeszteni amik nálunk a szabad természetben nem élnének meg, vagy jobbik esetben csak szenvednének?
Az természetes, hogy virágcserépbe kényszerítünk növényeket mikor a helyük a szabadban lenne?
A bonsai mennyire természetes, amit addig ütünk, verünk, pofozunk míg úgy nem néz ki ahogy mi szeretnénk, hol van itt a természetesség?
Az én vasbeton erkélyemen mi a természetes? Viszont azzal, hogy itt is megpróbálok olyan feltételeket teremteni amiben a citrusaim jól érzik magukat, azzal épp az élő természetet bővítettem ki egy erkélynyi területtel és, hogy mi jobb nekik azt mondják meg ők maguk. Ha a tápoldatos közegben jobban néznek ki mint mondjuk egy virágcserépben és hamarább hoznak termést, egészségesebbek ráadásul hosszabb életűek akkor gondolom egyértelmű a válasz. Az optimum létrehozásában rengeteg hibát elkövettem de mindig megpróbálom azokat helyrehozni és korrigálni. Boldog az az ember akinek egy jó fekvésű kertje van a lakásához közel, kijárhat a természetbe. Akinek meg nincs, az meg egy kis természetet hoz létre a lakásában és ott megpróbálja a legjobb körülményeket teremteni a növényeinek, akár azzal, hogy hidropóniás közegben termel mert úgy jobb a növényeinek... :)
Nálam az a kérdés, hogy legyen e kiskertem az erkélyen vagy nem, ha igen, akkor mi módon valósítsam meg?! Egyenlőre azon az állásponton vagyok, hogy a legjobb feltételeket a hidropóniával tudom biztosítani növényeimnek.:) (persze mindig tanul az ember, többnyire a saját kárán, én vagyok erre az élő bizonyíték :D )
Termesztettem már steril folyami kavicsban(sóder) is, az is jobb volt mint virágföld+cserép kombináció (egészségesebb, életrevalóbb növények), de úgy tűnik a szivacsban még jobban érzik magukat, a mostaniak nagy része egyenlőre citrusföld-tőzeg-kókuszrost-perlit-horzskő keverékében van tavaszig!:) Amit a fenti képen kiszúrtál az a szivacs tesztje volt, hogy mennyire képes egy-egy növény a gyökereivel átszőni, kiderült, hogy minden gond nélkül... :)
Kinek a pap, kinek a papné... :D
Az ám! csak az a baj, hogy citrusok terén még igencsak kezdő vagyok, csupán 2 fiatal, különböző citromfám van...
Szintén kezdőnek érzem magam és igyekszek tanulni mindenhol, ahol csak lehet, ha kell néha még a büszkeségemet is elnyomni... :)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.09.28. 17:49

kicsit olyan nem természetes az egész a növénynek se és látványnak se.
Természetesen igazad van, de azért néhány kérdést felteszek ha nem gond?!
Mi az, hogy természetes?
Itt arra gondoltam,hogy az élőhelyéről elszállított és nálunk kiültetett vagy becserepezett növényeknek megpróbálunk hasonló körülményeket teremteni,mind talajban,mind hőmérsékletben,páratartalomban stb. ,mindenki a saját kertjében úgy,ahogyan erre képes és lehetősége van.
Tudom,hogy létezik ma már vízkultúra,olyan is, amit természetes anyaggal táplálnak( halliszt) és vannak erre alkalmas növények.
Próbálgatod,hogy a citrusfélék erre alkalmasak-e,ezt díjazom! :D
Ma már a tudomány nem ott tart,mint Stan Laurel korában,néhány műcitromba vagy műsalátába bátran beleharaphatunk ;) ,de csak egyelőre még Kínában :lol: . Szükség is van ilyen mű növényekre és űrhajós kajákra ,mert éppen a túlzott műtrágyázás és a növényvédőszerek a mi mezőinken is :!: már annyira tönkretették a talajéletet,hogy nem győzzük mikorrhiza-val vagy más megoldást keresve helyrehozni azt.
Most nagyot ugrok a növényektől :oops: ,hátha úgy jobban érthető. ;)
Nem természetes az számomra,ha beledobnak a mély vízbe és megpróbálnak víz alatt táplálni különböző vitaminokkal és nyomelemekkel,még akkor se természetes,ha jól nézek ott ki és tartom a súlyom,sőt még izmosodok is az úszástól. De ezt kétlem.Attól még nem nő kopoltyúm se,mert szárazföldi létre vagyok berendezkedve.( növény is) Meg a család is hiányozni fog ugyanúgy,mint a növények gyökerének a gomba,amivel szimbiózisban él,segíti pl. a tápanyagfelvételét a talajból. Tehát a Teremtő szárazföldbe teremtette ezeket a növényeket,ezért mondom,hogy számomra ez a vízkultúra,nem természetes se a növénynek,se látványra.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.09.28. 17:54

Addig OK,hogy egy dugvány virágát összeporzod egy oltványéval,aztán szépen behamizod a termést ,ha megnyerte a tetszésedet ,akkor pedig elveted a magját. Itt lép be a "fontos" szó a képbe!
A magból nem biztos,hogy a várt csodanövény lesz,ami ugyanolyan fincsi termést hoz,mint amit befaltál vagy ugyanolyan jó kis eláztatást tűrő gyökérzetű,mint az oltvány szülő,mert annak az alanya,ami talán vadcitrom,az beleszól mindenbe( a vadak nem tudják ,mi az illem ) ,a termés minőségébe is! Gyökér szempontjából a vadcitrom az kedvezőbb.
Igen ezt tudom. Ebben az esetben engem nem a termés minősége érdekel hanem az új növények szívóssága és ha minden magot elültetek, persze ha lesznek életképesek, akkor az azokból nyert növényeket kiszelektálom és a legjobbakat tovább szaporítom, jó esetben dugványozással.. :)
Igen a vadcitrom (poncirus) az jó de az első évben lassan növekedik. Most az enyémek túlnyomó része Citrumelo "SWINGLE 4475"-n van a többi meg Ponderosa alanyon.
Gondoltam,hogy tudod! ;) Rendben,értem! :) Csak hát :roll: ,hány életünk van :?:
Lassan azt kezdem hinni,hogy a "Vissza a jövőbe" Doki-jával beszélgetek! :lol:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.09.28. 17:56

Szintén kezdőnek érzem magam és igyekszek tanulni mindenhol, ahol csak lehet, ha kell néha még a büszkeségemet is elnyomni... :)
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: lecsó » 2016.10.01. 18:01

Sziasztok!

Idén először termett, citrommal poroztam: poncirus trifoliata x citrus limon xy
poncirus.jpg
poncirus.jpg (221.12 KiB) Megtekintve 7323 alkalommal
citr1.jpg
citr1.jpg (274.15 KiB) Megtekintve 7323 alkalommal
citr2.jpg
citr2.jpg (198.85 KiB) Megtekintve 7323 alkalommal

marinmegye
Hozzászólások: 203
Csatlakozott: 2015.05.09. 18:00
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: marinmegye » 2016.10.01. 20:51

hm
az összes virágot?
és biztos hogy kötött is és nem pedig saját magát porozta?
ránézésre még inkább trifoliata termésekhez van közelebb.
ha megkostolod ird le kérlek milyen lett .

esetleg lehet hogy magot kérnék belőle..ha lesz benne egyáltalán..

marinmegye
Hozzászólások: 203
Csatlakozott: 2015.05.09. 18:00
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: marinmegye » 2016.10.01. 20:52

Sziasztok!

Idén először termett, citrommal poroztam: poncirus trifoliata x citrus limon xy
poncirus.jpg
citr1.jpg
citr2.jpg
tegyél fel a felvágott gymölcsről majd képet háyn és milyen mag van benen stb..

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: lecsó » 2016.10.01. 22:42

Sziasztok!

Idén először termett, citrommal poroztam: poncirus trifoliata x citrus limon xy
poncirus.jpg
citr1.jpg
citr2.jpg
tegyél fel a felvágott gymölcsről majd képet háyn és milyen mag van benen stb..
Majd csak novemberben szedem le őket a fagyok előtt. Jól mutatnak a fán.

Avatar
lecsó
Hozzászólások: 766
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:50
Tartózkodási hely: Budapest, XXIII.ker.
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: lecsó » 2016.10.01. 22:49

hm
az összes virágot?
és biztos hogy kötött is és nem pedig saját magát porozta?
ránézésre még inkább trifoliata termésekhez van közelebb.
ha megkostolod ird le kérlek milyen lett .

esetleg lehet hogy magot kérnék belőle..ha lesz benne egyáltalán..
Csak az anya biztos. Mint mindig. Mivel kariotipizálni nem tudom, ezért marad a fenotipus, majd a pár leveles nōvenykéknél.
Magot szivesen adok.

marinmegye
Hozzászólások: 203
Csatlakozott: 2015.05.09. 18:00
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: marinmegye » 2016.10.02. 08:40

Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy... Szóval, valamikor úgy 20 évvel ezelőtt, akkor még Csehszlovákiában létezett egy "citrus klub" aminek a tagja lettem, mert már ugye volt néhány magból nevelt citromom meg mandarinom.:) Telt múlt az idő, és egyszer aztán, talán évekkel később volt egy kiállítás Brünben, amin én nem voltam ott de viszont egy klubtársam elment és onnan hozott növényeket, mármint rendesen beoltott, 2 darab citrust számomra, pontosabban az egyik oltott volt "Citrus unchiu Okitsu" néven a másik meg Ponderosa dugvány a saját gyökerén. Nagy kincs volt ez számomra, ugyanis már régóta vágytam termő citrus, vagy más egzotikus növényekre. Ebből az időből nincsenek képeim, fényképezőgép hiányában csak későbbről. Megpróbálok 1-2-t ide tenni:
2003 12 07.JPG
2005 12 24.JPG
2008 12 12.JPG
200910 10.JPG

(Háttérben a rendetlenséget nem észrevenni!!!) ;)

Ezek mind Citrus unshiu 'Okitsu' a Pondersaról készült képeket még meg kell találnom...(most jöttem rá milyen rendetlenség van a képeim között)
A dátumok a képek alatt, de nem biztos, hogy pontosak. Ezeket az időpontokat a PC-be töltés idejéből olvastam ki és átírtam a képneveket. Sok mindent kipróbáltam, még a hidropóniás termesztést is és elkövettem minden hibát amit egy citrus termesztő elkövethet. Tavaly pedig szinte minden növényem elpusztult szerencsére nem az én hibámból, az kegyetlen lett volna számomra. Hosszabb ideig távol kellett lennem és automata öntözést készítettem de az időzítő meghibásodott és nem kapcsolt ki, így a növényeim gyökerei megrohadtak, szépen szólva. Még reménykedtem, hogy újra tudom éleszteni őket de a baj nem jár egyedül és takácsatka támadást kaptam rájuk, amitől már nem tudtam időben megvédeni. Először ragadozó atkákat vetettem be ellenük de azzal hibáztam, mert azoknak kell kb. egy hét míg elszaporodnak és hatékonyan felzabálják a takácsatkát. Mondanom se kell, hogy mi lett az egésznek a vége...:( Szerencsére sikerült még találnom 1-2 használható oltóágat amikből 2 növényemet tovább tudtam szaporítani és éppen a számomra legértékesebbeket.:)
Most már több új fiatal növényem van a kettő megmentetten kívül.
Folyt. köv. (képekkel, csak rendet kell raknom bennük és megtalálni mindet)

Esetleg Ő Citrus unshiu 'Okitsu' nem élte túl a az évekeet? mer tmajd kérnék róla oltóvesszőt jövőre. - ha lehet .

Pityu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2016.09.26. 14:10
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Pityu » 2016.10.02. 23:21

Esetleg Ő Citrus unshiu 'Okitsu' nem élte túl a az évekeet? mer tmajd kérnék róla oltóvesszőt jövőre. - ha lehet .
De, túlélte. :) Az nekem is a kedvencem. Eléggé kicsi még, azonban most vannak rajta úgy 2 cm-s hajtások, azok gondolom tavaszig már nem sokat nőnek, de nyáron biztosan lesz mit levágni. Van még idő megdumálni... Talán addigra a Citrus unshiu Miyagawa 00 is lesz olyan állapotban, hogy lehet róla ágat szedni. Az hasonló, csak kb. néhány héttel korábban érleli be a termést, többek szerint az a legkorábban érő mandarin fajta.
:)

marinmegye
Hozzászólások: 203
Csatlakozott: 2015.05.09. 18:00
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: marinmegye » 2016.10.03. 07:51

Esetleg Ő Citrus unshiu 'Okitsu' nem élte túl a az évekeet? mer tmajd kérnék róla oltóvesszőt jövőre. - ha lehet .
De, túlélte. :) Az nekem is a kedvencem. Eléggé kicsi még, azonban most vannak rajta úgy 2 cm-s hajtások, azok gondolom tavaszig már nem sokat nőnek, de nyáron biztosan lesz mit levágni. Van még idő megdumálni... Talán addigra a Citrus unshiu Miyagawa 00 is lesz olyan állapotban, hogy lehet róla ágat szedni. Az hasonló, csak kb. néhány héttel korábban érleli be a termést, többek szerint az a legkorábban érő mandarin fajta.
:)
Hogyhogy kicsi? de már 10 éves körülinek kéne lennie nem?
friss hajtások nem jók...már beéret hajtásokkal lehet oltani.

visziont ha tudsz forrást ahonnan meg tudom rendelni kompletten oltott növényt ( mind akét fajta érdekel ) az is érdekelne.
vagy ha ismerősi körben van aki eladná...és postázni is hajlandó..

Pityu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2016.09.26. 14:10
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Pityu » 2016.10.03. 10:13

Hogyhogy kicsi?
Hát úgy, hogy az eredeti ami a képen látható az tönkrement, de sikerült még róla oltóágat szedni amit tavaly oltottam, hát arról a fiatal növényről van szó.
visziont ha tudsz forrást ahonnan meg tudom rendelni kompletten oltott növényt ( mind akét fajta érdekel ) az is érdekelne.
Ezt találtam a neten: http://www.zahradnictvi-eshop.cz/roubov ... kitsu.html

marinmegye
Hozzászólások: 203
Csatlakozott: 2015.05.09. 18:00
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: marinmegye » 2016.10.03. 11:19

Hogyhogy kicsi?
Hát úgy, hogy az eredeti ami a képen látható az tönkrement, de sikerült még róla oltóágat szedni amit tavaly oltottam, hát arról a fiatal növényről van szó.
visziont ha tudsz forrást ahonnan meg tudom rendelni kompletten oltott növényt ( mind akét fajta érdekel ) az is érdekelne.
Ezt találtam a neten: http://www.zahradnictvi-eshop.cz/roubov ... kitsu.html

ez nekem csehül van. :) ok ok gyenge poén.

áh nincs angol vagy német változat nem tudom hogy le tudom e beszélni hogy küldjenek M.o.-ra.

Te nem jársz véletlen M.o.-on néha . pl. Győrben?
Ha neked fizetnék te meg tudnád rendelni nekem hozzád szállítással?

Pityu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2016.09.26. 14:10
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Pityu » 2016.10.03. 11:30

ez nekem csehül van. ok ok gyenge poén.

áh nincs angol vagy német változat nem tudom hogy le tudom e beszélni hogy küldjenek M.o.-ra.
A Google lefordítja a szöveget, még ha arabul is van. Minden gond nélkül szállítanak külföldre is, a forintot átszámítják euróra vagy cseh koronára. :)
Ha beírod a Googleba a keresett dolgot biztosan találsz angol, sőt talán magyar árut is.
Te nem jársz véletlen M.o.-on néha . pl. Győrben?
Háát, az utóbbi 10 évben nem tudom voltam e odaát... :)

Avatar
csankob
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2015.10.14. 18:27
Tartózkodási hely: Pécs
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: csankob » 2016.10.04. 17:43

Sziasztok !

Volna egy olyan kérdésem, hogy a citrusokat mivel fújjam le teleltetés előtt ?
Balázs

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.10.04. 19:08

Sziasztok !

Volna egy olyan kérdésem, hogy a citrusokat mivel fújjam le teleltetés előtt ?
Szia!
Semmit nem szoktam lefújni csak úgy , behordás előtt rutinszerűen, ha nem muszáj!
;)
A citrusféléket is átnézem, ha kell ,szappanos dörzsiszivaccsal ledörzsölöm a pajzstetveket.Pár nap múlva rápislantok, ha mégis erősen tetves lenne,akkor idén Mospilant kap( ha adtak volna Actarát a gazdaboltban akkor inkább azt ....), mint a mocsári hibuszkusz és egyebek, amiket már rég egy kupacba hordtam és ott permetezem őket. :)
Elég szellős a telelőhelyem, a citrusfélékre amúgy se jellemző nálam a gombásodás, ezért gombaölőt se kap és kontakt rezes lemosással se fújogatom előre.Ugyanis :roll: azt mondják, nem szabad az ördögöt a falra festeni, mert megjelenik. ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2016.10.04. 19:49

Sziasztok !

Volna egy olyan kérdésem, hogy a citrusokat mivel fújjam le teleltetés előtt ?
Szia!
Semmit nem szoktam lefújni csak úgy , behordás előtt rutinszerűen, ha nem muszáj!
;)
A citrusféléket is átnézem, ha kell ,szappanos dörzsiszivaccsal ledörzsölöm a pajzstetveket.Pár nap múlva rápislantok, ha mégis erősen tetves lenne,akkor idén Mospilant kap( ha adtak volna Actarát a gazdaboltban akkor inkább azt ....), mint a mocsári hibuszkusz és egyebek, amiket már rég egy kupacba hordtam és ott permetezem őket. :)
Elég szellős a telelőhelyem, a citrusfélékre amúgy se jellemző nálam a gombásodás, ezért gombaölőt se kap és kontakt rezes lemosással se fújogatom előre.Ugyanis :roll: azt mondják, nem szabad az ördögöt a falra festeni, mert megjelenik. ;)
Igazad van, feleslegesen nem szabad permetezni. Én tavasszal adtam a citrusoknak felszívódó gombaölőt, amikor a gyümölcsfákat is permeteztem. Azóta csak Mospilánt kaptak nyár végén két alkalommal, mert megjelent rajtuk a pajzstetű. Ma hordtam be a telelőbe őket, mert ez az esős, hűvös idő nagyon nem jó nekik, s a késői behordással járó hőstresszt is el akarom kerülni. Persze ha javul az idő, akkor a telelő ajtaját nyitva hagyom rájuk. Sajnos a kumkvatom most virágzik másodjára, hónapokkal megkésve a szokásos virágzási időhöz képest, ezért a telelőben én leszek a méhecske.

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2591
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2016.10.30. 16:17

Nálam már kezdenek színesedni a citrus termések,vagy is a mandarin és a narancs.
Citrom,Grep fruit,pomeló még zöld,ezek csak december vége felé érnek.
A P.trifoliata ki van ültetve,azon már teljes egészében sárga gyümölcsöket látni.

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Citrusfélék

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.11.11. 10:06

Sziasztok!

:)
Idén most először nyárra, nem tavaszra virágzott a vadcitrom fám, hozott is két ringló szilva nagyságú gyümölcsöt amik szépen beszínesedtek, szerintetek életképesek-e benne a magok? Mikor érdemes vetni, Ti, hogy csináljátok?
20161104_140202.jpg
Poncirus trifoliata
20161104_140202.jpg (293.41 KiB) Megtekintve 7197 alkalommal
20161104_140212.jpg
vadcitromok
20161104_140212.jpg (306.15 KiB) Megtekintve 7197 alkalommal


Vissza: “Egzotikus gyümölcstermők”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég