Trachycarpus fortunei

Ázsia kincsei. A kistermetű japán wagnerianus, az indiai takil, a himalájai nainital, kumaon, Plovdiv és társaik.
Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.01.07. 05:44

Én sajnos már csak nagyon vastag salmaréteggel tudtam vészintézkedésként betakarni a közepét. :( Az esernyőt sem tudom úgy fixálni, hogy ne fújja el a szél. Csak abban bízom, hogy a Budapesti mikroklíma meg a védett ültetése pont elég lesz annyira, hogy ne lépje át a legalsó tűréshatárát. Abban is bízom, hogy az időkép eddig minden nap és minden éjszaka 2-3 fokkal alábecsülte az aktuális minimum-ot és maximumot és hogy talán ez is segít.

Még ha el si veszti a koronáját, de tavasszal beindul a 2 hajtása örülni fogok. Jövőre akkor mindenképpen megérdemel egy takarást, legalább egy olyat, amit a Wagim kapott. :)
:)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.01.07. 05:45

Petinél 8-) ,ha jól emlékszem :oops: ,egy sokkal nagyobb ernyő alá is bevert a hó,tehát legalább egy sörsátor kellene,ha már véded. ;) :)
Lehet, hogy most ez a legkisebb baj a mostani télen, mert alig van hó, tegnap előtt esett egy kicsi a hideg érkezése előtt, tegnap reggel -10 c° volt, nappal -5 c°, most néztem az előbb -12 c°, a házfal mellett, messzebb ennél hidegebb is lehet!Majd amint kell fel a nap megnézem, hogy távolabb mennyi van! Ha így folytatódik, megint jó kis tesztet kapnak a pálmák téltűrés területén! :shock:
Kíváncsi vagyok a vég-kifejlettre, azért remélem, hogy most éljük a tél leghidegebb napjait :roll: !

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.01.07. 05:50

Petinél 8-) ,ha jól emlékszem :oops: ,egy sokkal nagyobb ernyő alá is bevert a hó,tehát legalább egy sörsátor kellene,ha már véded. ;) :)
Lehet, hogy most ez a legkisebb baj a mostani télen, mert alig van hó, tegnap előtt esett egy kicsi a hideg érkezése előtt, tegnap reggel -10 c° volt, nappal -5 c°, most néztem az előbb -12 c°, a házfal mellett, messzebb ennél hidegebb is lehet!Majd amint kell fel a nap megnézem, hogy távolabb mennyi van! Ha így folytatódik, megint jó kis tesztet kapnak a pálmák téltűrés területén! :shock:
Kíváncsi vagyok a vég-kifejlettre, azért remélem, hogy most éljük a tél leghidegebb napjait :roll: !
Nálunk a bejáratnál -9 fok van,máshol az udvarban -13 fok,a telken pedig ( 5 fok eltérés általában) -18 körül lehet,de oda ma nem megyek fel.
Ezzel úgy vagyok,hogy védtem amennyire védtem őket,üveggyapot van a szívrügyeik körül és a földön is+ nád ,de a nád csak a szél és eső ellen,amelyik túléli,az megmarad! :) Edződjenek 8-) ,mikor nagyobbak lesznek,úgyse fogom már őket takarni,lehet még kalapot se kapnak nagy korukban,hadd fújja szárazra a leveleik közét a szél,ha szél nincs :roll: ,csak megrázom majd őket melegítésképpen! :mrgreen:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.01.07. 05:54

Lesz ami lesz alapon nem takartam be a trachykat. Ha bejönne a -17°C, vagy annál hidegebb, hát vesszen a férgese, de ami túléli az legalább jól megedződik! ;) Mai állapot:
Szia Bis!
Jól néznek ki! Én sem fogom jobban védeni a pálmáimat a mostani állapotnál, bízok a védett telepítés előnyeiben, amúgy márciusra már látszik ami kifagy, vagy esetleg levélveszteséget szenved, mert megszáradnak a levelei! Tegnap néztem, egész nap negatívban volt a tartomány, a levelek még össze sem csukódtak, Ez biztató! 8-) Igaz még előttünk van egy-egy hideg éjszaka!

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.01.07. 05:59


Lehet, hogy most ez a legkisebb baj a mostani télen, mert alig van hó, tegnap előtt esett egy kicsi a hideg érkezése előtt, tegnap reggel -10 c° volt, nappal -5 c°, most néztem az előbb -12 c°, a házfal mellett, messzebb ennél hidegebb is lehet!Majd amint kell fel a nap megnézem, hogy távolabb mennyi van! Ha így folytatódik, megint jó kis tesztet kapnak a pálmák téltűrés területén! :shock:
Kíváncsi vagyok a vég-kifejlettre, azért remélem, hogy most éljük a tél leghidegebb napjait :roll: !
Nálunk a bejáratnál -9 fok van,máshol az udvarban -13 fok,a telken pedig ( 5 fok eltérés általában) -18 körül lehet,de oda ma nem megyek fel.
Ezzel úgy vagyok,hogy védtem amennyire védtem őket,üveggyapot van a szívrügyeik körül és a földön is+ nád ,de a nád csak a szél és eső ellen,amelyik túléli,az megmarad! :) Edződjenek 8-) ,mikor nagyobbak lesznek,úgyse fogom már őket takarni,lehet még kalapot se kapnak nagy korukban,hadd fújja szárazra a leveleik közét a szél,ha szél nincs :roll: ,csak megrázom majd őket melegítésképpen! :mrgreen:
Jó reggelt! ;)
Tavaly is kaptak ilyen, -12, -15 c° körüli hidegeket, meg sem látszott rajtuk tavasszal, azért néztem az ipoly völgyében -20 c° alá is ment a hőmérő (higany) szála! :roll:
Tegnap néztem a híradóban, hogy Bulgáriában sincs melegük az ottani pálmáknak, ott még a durva széllel is meg kell küzdeniük! Nemcsak a -20 c°-os hideggel!

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: unartis » 2017.01.07. 06:12

Hát igen, ott szoktak a leghidegebbek lenni.Az új hollókői hotel simán kiültetett pár trachyt :D védelem nélkül.
Bátrak! Amúgy meg ha lehet hagyatkozni a közmondásra: bátraké a szerencse! :) ;)
Meg van olyan is,hogy " Hülyének,hülye nagy szerencséje van! " ;)
Ilyenkor van szerepe egy jó telepítésnek!
Mert hideg helyen is ki lehet használni, a mikroklimatikus előnyöket(nyugati fekvés, esetleg téli napsütéstől való védelem, stb)
Sokan szoliterként, az udvar közepére ültetik ezen pálmákat, ami nem a legjobb hely nekik, mert ott téli napsütéstől kezdve, a szelek szárító, hűtő hatásáig mindent kapnak, ott tényleg védeni kell, vészfűtést alkalmazni, mert semmi sem védi őket! A másik hiba a teljes bebugyolálás, amikor befülled a takarás! Itt Csongrádon is nem egy embert ismerek, akik így vágták gajra a pálmáikat.
Az egyik ismerősöm veje tavaly járt úgy, hogy semmi védelmet nem adott a drágán vett pálmáknak(talajtakarás hiánya, napos fekvésben hagyta, csapadékot is kaptak az új telepítése)! Tavaszra mondanom sem kell, hogy a pálmái mind kipusztultak, idén megint vett növényeket, most meg jól bebugyolálta az ismerősöm elmondása szerint! Üzentem neki, hogy szellőztessen, nem tudom, hogy megfogadja-e! De valaki semmiből, még a saját kárából sem tanul! Ebben az esetben nem igaz a mondás, hogy a " Hülyének,hülye nagy szerencséje van! " :roll:

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2017.01.07. 07:24



Ilyenkor van szerepe egy jó telepítésnek!
Mert hideg helyen is ki lehet használni, a mikroklimatikus előnyöket(nyugati fekvés, esetleg téli napsütéstől való védelem, stb)
Sokan szoliterként, az udvar közepére ültetik ezen pálmákat, ami nem a legjobb hely nekik, mert ott téli napsütéstől kezdve, a szelek szárító, hűtő hatásáig mindent kapnak, ott tényleg védeni kell, vészfűtést alkalmazni, mert semmi sem védi őket! A másik hiba a teljes bebugyolálás, amikor befülled a takarás! Itt Csongrádon is nem egy embert ismerek, akik így vágták gajra a pálmáikat.
Az egyik ismerősöm veje tavaly járt úgy, hogy semmi védelmet nem adott a drágán vett pálmáknak(talajtakarás hiánya, napos fekvésben hagyta, csapadékot is kaptak az új telepítése)! Tavaszra mondanom sem kell, hogy a pálmái mind kipusztultak, idén megint vett növényeket, most meg jól bebugyolálta az ismerősöm elmondása szerint! Üzentem neki, hogy szellőztessen, nem tudom, hogy megfogadja-e! De valaki semmiből, még a saját kárából sem tanul! Ebben az esetben nem igaz a mondás, hogy a " Hülyének,hülye nagy szerencséje van! " :roll:

Azért a hülyének vannak fokozatai is! :lol: :lol:
"Soha ne vitatkozz hülyével,mert a többiek esetleg összetévesztenek vele!" ;) :D Ehhez mindig tartom magam 8-) ,egy két szó vagy mondatváltás után,általában ez számomra kiderül,hogy érdemes-e vele vitázni vagy bármiféle tanácsot adni,mert aztán a fejemhez vágják, pl.hogy én mondtam,hogy így takarja.
Itt van ez az izzóval fűtés is,még ha 60 wattos is. :!: ... hozzá nem értés esetén szépen elfüstöl a pálma...
Van aki azt hiszi ,hogy ért hozzá ( mindenhez ért :mrgreen: ,mit neki egy pálma,hisz több diplomája is van) és mindenre figyelt,mégis kigyullad a szalma.
@Gábor! :) ( a kukacot MOSAIC-tól tanultam :lol: )
Nem kell lebecsülni az üveggyapotot,erre a pár napra az is megteszi! :idea: ( ha van otthon valami maradék) Csak ki kell teríteni egy tekercset a kis pálmákra a kertben,rá egy fólia,hogy ne ázzon,aztán pár téglával lesúlyozod. ;)
Ha már védeni akarod és tényleg a húszhoz közelít a hőfok nálatok.
Ezek a tanácsok olyanok,hogy ki így takarja és védi a pálmáját ,ki úgy. Mindenkinél más válik be,függ a helytől,az ottani időjárástól,a takarás kivitelezésétől,magától a kiválasztott pálma egyed adottságaitól és nem elsősorban a gazdi figyelmességétől és amit Unartis is mond,a tapasztaltak tanácsait jórészt :D meg kell fogadni,kis részben pedig átgondolni és alkalmazni a mi helyzetünkre. :) ...
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8456
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.01.07. 08:11

... A másik hiba a teljes bebugyolálás, amikor befülled a takarás! Itt Csongrádon is nem egy embert ismerek, akik így vágták gajra a pálmáikat. :roll:
Zoli!
Nálunk teljes a csomagolás bezárása. És a kicsomagolásig zárva is vannak, semmi szellőztetés. Volt olyan évünk, hogy több mint 6 hónapot voltak bezárva. Az eredmény néhány csibesárga levél lett (amik szépen bezöldültek pár nap alatt).
Ha a bebugyolálás alatt, a pálmára közvetlenül rátekert fóliára és/vagy szigetelőanyagra gondolsz, az egy érdekes felvetés. A bulgárok (Plovd) takarásoknál pont így csinálják. Láttam már eredményes, magyar követőket is.
Igazán nem tudom, hogy mi lehet a jó megoldás (persze a teljesen télálló pálma).

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8456
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2017.01.07. 08:15

Itt van ez az izzóval fűtés is,még ha 60 wattos is. :!: ... hozzá nem értés esetén szépen elfüstöl a pálma...
Van aki azt hiszi ,hogy ért hozzá ( mindenhez ért :mrgreen: ,mit neki egy pálma,hisz több diplomája is van) és mindenre figyelt,mégis kigyullad a szalma. ...
Mi is használtunk fűtésre izzót. Mondjuk zárt műhelylámpát, most pedig mini reflektort. Minden esetben a gyúlékony anyagoktól fixen távol tartva. Működik. Olcsó és egyszerűen kivitelezhető megoldás, szoktam is ajánlani, azzal a mondattal, hogy a figyelmesen kell telepíteni.

Gábor3232
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2015.04.21. 16:22
Tartózkodási hely: Ludányhalászi
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Gábor3232 » 2017.01.07. 08:38

-23c mértem 07:00.
A 4 nagyobb, kapott plusz takarást.
Tegnap nem írtam,van 12db pár leveles tavasszal kiültetett Trachy.
Lehet hogy mind elpusztult!
08:30 -21,5c

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.01.07. 08:42

-23c mértem 07:00.
A 4 nagyobb, kapott plusz takarást.
Tegnap nem írtam,van 12db pár leveles tavasszal kiültetett Trachy.
Lehet hogy mind elpusztult!
08:30 -21,5c
Gábor merre laksz? Az Északi-Középhegység környezetében illetve Észak-Nógrádban voltak ilyen értékek.

Misi
Hozzászólások: 770
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:36
Tartózkodási hely: Encs
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Misi » 2017.01.07. 08:47

Szerda este fél hat körül a Kossuth rádióban a Trendidők műsorában egy Bálint vezetéknevű kertész (nem a Bálint gazda) beszélt a növények téli védelméről. Említette a manapság nagyon divatos "télálló pálmákat" is amik -30!! :o fokot is kibírnak csak arra kell figyelni, hogy a levelekre ne essen csapadék, stb. A médiaklikken valószínű vissza lehet hallgatni aki akar nevetni, vagy sírni....

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4675
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Peti » 2017.01.07. 08:47

Friss kép, a nagy Trachy nem volt túlságosan humoros hangulatban az előző éjszaka után, de már látott ennél hidegebbet, és holnap is fog. :twisted:
2017_01070002.JPG
Trachycarpus fortunei fagyban
2017_01070002.JPG (898.87 KiB) Megtekintve 6271 alkalommal
2017_01070003.JPG
Trachycarpus fortunei fagyban 2
2017_01070003.JPG (717.02 KiB) Megtekintve 6271 alkalommal

Misi
Hozzászólások: 770
Csatlakozott: 2015.02.21. 15:36
Tartózkodási hely: Encs
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Misi » 2017.01.07. 08:48

A lehető leghidegebb ponton :( lakik
-23c mértem 07:00.
A 4 nagyobb, kapott plusz takarást.
Tegnap nem írtam,van 12db pár leveles tavasszal kiültetett Trachy.
Lehet hogy mind elpusztult!
08:30 -21,5c
Gábor merre laksz? Az Északi-Középhegység környezetében illetve Észak-Nógrádban voltak ilyen értékek.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4675
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Peti » 2017.01.07. 08:49

-23c mértem 07:00.
A 4 nagyobb, kapott plusz takarást.
Tegnap nem írtam,van 12db pár leveles tavasszal kiültetett Trachy.
Lehet hogy mind elpusztult!
08:30 -21,5c
Gábor merre laksz? Az Északi-Középhegység környezetében illetve Észak-Nógrádban voltak ilyen értékek.
Nógrád.Ludányhalászi, azért volt nála ilyen cudar a hajnal.

Gábor3232
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2015.04.21. 16:22
Tartózkodási hely: Ludányhalászi
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Gábor3232 » 2017.01.07. 09:08

Vasárnap még -25c is lehet nálunk!!

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2017.01.07. 09:14

Friss kép, a nagy Trachy nem volt túlságosan humoros hangulatban az előző éjszaka után, de már látott ennél hidegebbet, és holnap is fog. :twisted:
2017_01070002.JPG
2017_01070003.JPG
Vadas kép. Jó nézni,hogy ezt még simán eltudják viselni. A levelek becsukódtak szépen.

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2017.01.07. 09:16

Peti,jól látom a sabal kapott fátyolfolia takarást?

Avatar
Norbi74
Hozzászólások: 1916
Csatlakozott: 2015.02.19. 16:17
Tartózkodási hely: Dunaharaszti
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Norbi74 » 2017.01.07. 09:19

Vasárnap még -25c is lehet nálunk!!
Nálad védelem nélkül hosszútávon esélytelen bármelyik pálma. Javaslom a wagnerianust kisebb lombkoronával és alacsonyabb termettel hosszú távon megtartható és takarható. Feléd a -15 fok szinte minden télen borítékolható.

Avatar
kurdilaci
Hozzászólások: 2919
Csatlakozott: 2015.02.26. 11:48
Tartózkodási hely: Fábiánsebestyén
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: kurdilaci » 2017.01.07. 09:36



Ilyenkor van szerepe egy jó telepítésnek!
Mert hideg helyen is ki lehet használni, a mikroklimatikus előnyöket(nyugati fekvés, esetleg téli napsütéstől való védelem, stb)
Sokan szoliterként, az udvar közepére ültetik ezen pálmákat, ami nem a legjobb hely nekik, mert ott téli napsütéstől kezdve, a szelek szárító, hűtő hatásáig mindent kapnak, ott tényleg védeni kell, vészfűtést alkalmazni, mert semmi sem védi őket! A másik hiba a teljes bebugyolálás, amikor befülled a takarás! Itt Csongrádon is nem egy embert ismerek, akik így vágták gajra a pálmáikat.
Az egyik ismerősöm veje tavaly járt úgy, hogy semmi védelmet nem adott a drágán vett pálmáknak(talajtakarás hiánya, napos fekvésben hagyta, csapadékot is kaptak az új telepítése)! Tavaszra mondanom sem kell, hogy a pálmái mind kipusztultak, idén megint vett növényeket, most meg jól bebugyolálta az ismerősöm elmondása szerint! Üzentem neki, hogy szellőztessen, nem tudom, hogy megfogadja-e! De valaki semmiből, még a saját kárából sem tanul! Ebben az esetben nem igaz a mondás, hogy a " Hülyének,hülye nagy szerencséje van! " :roll:

Azért a hülyének vannak fokozatai is! :lol: :lol:
"Soha ne vitatkozz hülyével,mert a többiek esetleg összetévesztenek vele!" ;) :D Ehhez mindig tartom magam 8-) ,egy két szó vagy mondatváltás után,általában ez számomra kiderül,hogy érdemes-e vele vitázni vagy bármiféle tanácsot adni,mert aztán a fejemhez vágják, pl.hogy én mondtam,hogy így takarja.
Itt van ez az izzóval fűtés is,még ha 60 wattos is. :!: ... hozzá nem értés esetén szépen elfüstöl a pálma...
Van aki azt hiszi ,hogy ért hozzá ( mindenhez ért :mrgreen: ,mit neki egy pálma,hisz több diplomája is van) és mindenre figyelt,mégis kigyullad a szalma.
@Gábor! :) ( a kukacot MOSAIC-tól tanultam :lol: )
Nem kell lebecsülni az üveggyapotot,erre a pár napra az is megteszi! :idea: ( ha van otthon valami maradék) Csak ki kell teríteni egy tekercset a kis pálmákra a kertben,rá egy fólia,hogy ne ázzon,aztán pár téglával lesúlyozod. ;)
Ha már védeni akarod és tényleg a húszhoz közelít a hőfok nálatok.
Ezek a tanácsok olyanok,hogy ki így takarja és védi a pálmáját ,ki úgy. Mindenkinél más válik be,függ a helytől,az ottani időjárástól,a takarás kivitelezésétől,magától a kiválasztott pálma egyed adottságaitól és nem elsősorban a gazdi figyelmességétől és amit Unartis is mond,a tapasztaltak tanácsait jórészt :D meg kell fogadni,kis részben pedig átgondolni és alkalmazni a mi helyzetünkre. :) ...
"Soha ne vitatkozz hülyével,mert a többiek esetleg összetévesztenek vele!" ;) :D Ez jó! én úgy ismerem, hogy: "Soha ne vitatkozz hülyékkel, mert lehúznak a szintjükre, aztán legyőznek a rutinjukkal". :lol: Egyébként én is csak egyszer szoktam tanácsot adni, s ha süket fülekre találok, akkor részemről be van fejezve a társalgás.


Vissza: “Trachycarpus”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég