Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

Illatos örökzöldek. Az európai sempervirens, észak-amerikai arizonica, monterey, macnab stb, és ázsiai rokonok funebris, kasmíri.
Zsófi88
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2021.03.18. 04:21
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Zsófi88 » 2021.03.18. 11:28

Sziasztok! Megpróbálom, hátha valaki még aktív ezen a fórumon és tud segíteni :) Ősszel ültettem földlabdás arizóniai ciprusokat. Sajnos 1 hete vettem észre, hogy a hajtások végénél elkezdtek sárgulni. Mi lehet a gond, elfagytak? Segítenétek mi lenne a megoldás? Nagyon köszönöm :)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2021.03.22. 13:10

Sziasztok! Megpróbálom, hátha valaki még aktív ezen a fórumon és tud segíteni :) Ősszel ültettem földlabdás arizóniai ciprusokat. Sajnos 1 hete vettem észre, hogy a hajtások végénél elkezdtek sárgulni. Mi lehet a gond, elfagytak? Segítenétek mi lenne a megoldás? Nagyon köszönöm :)
Szia!
Vagy szomjas vagy lefagyott a hajtás,metszd le és locsold meg! :idea:
Ha mocsaras helyre ültetted,ki is pusztulhatott,remélhetőleg nem ez van! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Monika123
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2023.02.10. 06:43
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Monika123 » 2023.02.15. 06:42

Szép napot mindenkinek.Kb most másfél hónapja kikelt Arizóniai ciprus glauca magoncokat mikor tanácsos kiültetni cserépben nevelkednének idén mert picik....jövő tavasszal kiültethetőek?...vagy idősebbebb korban érdemes csak .Köszönöm a válaszokat előre is . :)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2023.02.15. 10:00

Szép napot mindenkinek.Kb most másfél hónapja kikelt Arizóniai ciprus glauca magoncokat mikor tanácsos kiültetni cserépben nevelkednének idén mert picik....jövő tavasszal kiültethetőek?...vagy idősebbebb korban érdemes csak .Köszönöm a válaszokat előre is . :)
Szia!
Igen,így jó lesz! :)
Jövő tavasszal jobban meglódulnak kiültetve,mintha még 1-2 évig cserépben nevelnéd! ;)
Csak...persze :roll: , ha futóhomokra :o ülteted,akkor kánikulában nagyon figyelj majd rá! Tanácsos a homokos talajt bőven feljavítani komposzttal és ajánlott a mulcsozás homokon is és bármely más talajon is.Ezen kívül árnyékolás se árt kiültetés után pár hétig! ;)
Illetve,ha telekre kerül kiültetésre,ahova nem jártok ki gyakran,ahhoz én még 1-2 évig cserépben nevelném,hogy erős gyökérzettel kerüljön a kietlenebb körülmények közé,a természetre bízva! :idea:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Monika123
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2023.02.10. 06:43
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Monika123 » 2023.02.15. 14:18

:) Köszönöm válaszod :) Tavasszal ,nyáron kint erősödjenek s napfürdőben cserépben :) Kertbe lesznek takarófalnak meg díszítőnek ha nagyobbacskák lesznek :)Természetesen feljavítom a földet jó kis tőzeggel,meg trágyával mielött elültetem őket :) A tőzeget szeretik szépen keltek tőzeges földben.Gondoltam megkérdezem mikor szabad őket kiültetni biztonsággal,az a biztos :)
Szép napot mindenkinek.Kb most másfél hónapja kikelt Arizóniai ciprus glauca magoncokat mikor tanácsos kiültetni cserépben nevelkednének idén mert picik....jövő tavasszal kiültethetőek?...vagy idősebbebb korban érdemes csak .Köszönöm a válaszokat előre is . :)
Szia!
Igen,így jó lesz! :)
Jövő tavasszal jobban meglódulnak kiültetve,mintha még 1-2 évig cserépben nevelnéd! ;)
Csak...persze :roll: , ha futóhomokra :o ülteted,akkor kánikulában nagyon figyelj majd rá! Tanácsos a homokos talajt bőven feljavítani komposzttal és ajánlott a mulcsozás homokon is és bármely más talajon is.Ezen kívül árnyékolás se árt kiültetés után pár hétig! ;)
Illetve,ha telekre kerül kiültetésre,ahova nem jártok ki gyakran,ahhoz én még 1-2 évig cserépben nevelném,hogy erős gyökérzettel kerüljön a kietlenebb körülmények közé,a természetre bízva! :idea:

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2023.02.15. 16:06

:) Köszönöm válaszod :) Tavasszal ,nyáron kint erősödjenek s napfürdőben cserépben :) Kertbe lesznek takarófalnak meg díszítőnek ha nagyobbacskák lesznek :)Természetesen feljavítom a földet jó kis tőzeggel,meg trágyával mielött elültetem őket :) A tőzeget szeretik szépen keltek tőzeges földben.Gondoltam megkérdezem mikor szabad őket kiültetni biztonsággal,az a biztos :)
Arra még érdemes figyelned,hogy a magoncok eltérő habitusúak lehetenek,tehát érdemes szelektálni úgy látszatra,hogy melyik ígérkezik keskenyebb típusnak,az mehet pl. a kerítés mellé,a szélesebbek pedig a kert közepére szoliternek!
Sajnos, rosszul értelmeztem a faiskolai "fastigiata" jelzőt és egyéb megadott várható méreteket is elhittem,ezért a vásárolt szelektált magonc vagy dugvány típusú arizóniai ciprusaim ( 3 db) mostanra kivágásra kerültek!
- Az egyik túl közel volt a betonkerítéshez...nem tudott megkapaszkodni rendesen/gyökere egyik irányban nem tudott szétterülni,hogy tartson+ féloldalas koronája volt a szomszéd háza miatt.Szél kifordította nagy korában!
-A másik iszonyatosan gyorsan nőtt( vízeret kapott el! :lol: ),szélessége kb. 3 méter lett,viszont ez szép lassan dőlögetett meg,szinte észrevétlenül,sajnos őt is ki kellett vágni életveszélyesen fenyegette a járdán haladókat :twisted: ! Megsirattam! :cry: Csodálatos szépségű ciprus volt!
-A harmadikat meg csak úgy kivágtuk... mert ritkás volt a koronája...valószínűleg oldalág dugványt/oltványt szaporítottak a faiskolában...
A telken azóta szépen fejlődnek a saját kis magoncaim! :) Ott van helyük bőven! :D Jól meg is tudnak kapaszkodni és körbesüti őket a nap! :)
A "nap körbesütés" azért is fontos,hogy egyenletes korona fejlődjön ki.Árnyékos hely,épület vagy kerítésközelség esetén ezáltal fennáll a megdőlés veszélye. Arizóniait csak napra! :idea:
Homoktalajon özönvízszerű esőzés esetén vigyázni kell rájuk. Télen még le szoktam ütögetni róluk a havat! Ez is fontos!
Nem kell őket tápozni( esetleg ültetéskor,de el is maradhat-csak komposzt!),úgy nőjenek,ahogy az adott kerti földben ,adott körülmények között tudnak!( nagyobb korban már nem kell locsolni)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Monika123
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2023.02.10. 06:43
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Monika123 » 2023.02.15. 16:45

Köszönöm válaszod :)Déli oldalas a kert hála isten :) Reggeltől estig ide süti a nap :) Majd késöbb küldök a picikről képet ha már nagyobbak lesznek...hátha tudsz majd segíteni melyik milyen tipus lesz .... Karózom majd őket az a biztos :) Van 2 Blue ice fajtám is tavaly ültettem őket kb 180 cm...földlabdásan vettem..Hála isten a nagy meleg ellenére megmaradtak..még nőttek is kicsit :)

Monika123
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2023.02.10. 06:43
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Monika123 » 2023.02.15. 18:13

Szia.Biztos nagyon szépek voltak a kivágott ciprusaid....én még nagyon kezdő ciprusos vagyok :) Háznál javarészt Novita babér es kecskeragó van:)Várok kövi hónapban még egy szálítmány Arizoniai fastigiatat....hát remélem tényleg oszlopos lesz mert méterenként rendeltem:D Kell a sürű takarás..többet lesnek át a szomszédok nyáron .. mint amit bent töltenek a házban....baromi idegesítő....mintha való világ showban lennék :)Remélem majd osztasz meg képet a kis magoncokról....Egyet láttam a fórumon..régi bejegyzést :)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2023.02.16. 12:35

Szia.Biztos nagyon szépek voltak a kivágott ciprusaid....én még nagyon kezdő ciprusos vagyok :) Háznál javarészt Novita babér es kecskeragó van:)Várok kövi hónapban még egy szálítmány Arizoniai fastigiatat....hát remélem tényleg oszlopos lesz mert méterenként rendeltem:D Kell a sürű takarás..többet lesnek át a szomszédok nyáron .. mint amit bent töltenek a házban....baromi idegesítő....mintha való világ showban lennék :)Remélem majd osztasz meg képet a kis magoncokról....Egyet láttam a fórumon..régi bejegyzést :)
Csodálatos lesz a sövényed! :) Talán ,ilyen sűrűn ültetve nem lesz olyan széles a lombja ,nyírható is!
Kérdezd meg a faiskolát,hogy milyen szélességre számíts( ha tudják.. :) )...mert,ha a szomszédnak is muszáj lesz nyírni,akkor elszabadul a perpatvar! :lol:
Az biztos,hogy én minimum 1--1,5 méterre ültetném a kerítéstől,a békesség kedvéért.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Monika123
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2023.02.10. 06:43
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Monika123 » 2023.02.16. 15:03

Kedves Boni.
Annyi távolságot biztos hagyok :) Nagy a harag vele...képes és belocsolja.Szélességre 100-120 at mond a kertészet..de aztán ki tudja:)Túl magasra sem engedem így csökkenthető a kidőlés veszélye is..de úgy is karót kap mind ,az a biztos... :D Remélem majd lesznek képek a magocaidról kíváncsi vagyok milyenek lettek :)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2023.02.16. 15:38

Kedves Boni.
Annyi távolságot biztos hagyok :) Nagy a harag vele...képes és belocsolja.Szélességre 100-120 at mond a kertészet..de aztán ki tudja:)Túl magasra sem engedem így csökkenthető a kidőlés veszélye is..de úgy is karót kap mind ,az a biztos... :D Remélem majd lesznek képek a magocaidról kíváncsi vagyok milyenek lettek :)
Készítek majd ilyen volt /ilyen lett képeket,kíváncsi vagyok mennyit is fejlődtek,milyenné váltak a kiültetettek az évek alatt... (mit hagytak meg a vadak... :cry: ) persze, csak a szépekről :) ;) !
"A növekedés nem jár lármával" ;)


Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2023.02.17. 10:06

Köszönöm :)
Azt ,azért még tudni kell róla,hogy porzik rendesen :twisted: ilyentájt,szóval van bőven pollen a levegőben!
Szerencsére,én nem vagyok /lettem rá allergiás,mint ahogy a kutyaszőrre se! :D
Szóval...azt hittem,hogy a "Mocsok Gizi" :D fog szólni a pollenért is...jelenleg csak ciprustobozok vannak a kerítése közelében,jó magasan.
De ,nem szeretném meglátni,hogy szedegeti... :evil:
Az esetlegesen áthullott tobozokat szívesen átveszem tőle,sőt a véletlen kikelt magoncokat is! :lol:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Monika123
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2023.02.10. 06:43
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Monika123 » 2023.02.17. 16:32

Szia.Nem baj az ha porzik ;)..bár itt az alföld szeles rendesen,legalább a szomszéd kevesebbet ácsorog a keritésnél és les át :D....én még nem tudom hogy alergiás vagyok-e rá..De nem hiszem...ha az lennék se érdekel :D... Neked sok Arizoniaid van már?Nekem most jön még két kicsi Aurea sárga fajta is...világít majd a Blue Ice mellett :D

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2023.02.20. 08:45

Szia.Nem baj az ha porzik ;)..bár itt az alföld szeles rendesen,legalább a szomszéd kevesebbet ácsorog a keritésnél és les át :D....én még nem tudom hogy alergiás vagyok-e rá..De nem hiszem...ha az lennék se érdekel :D... Neked sok Arizoniaid van már?Nekem most jön még két kicsi Aurea sárga fajta is...világít majd a Blue Ice mellett :D
:D Összességében kb. 15 db arizóniaim volt szoliterként ültetve ,sokat elintéztek a vadddisznók...azokat majd valószínűleg ki kell vágnom, körbehántották a kérgét az agyarukkal.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Monika123
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2023.02.10. 06:43
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Monika123 » 2023.02.20. 09:26

Huuuu.....szegény ciprusok.....villany pásztort nekik....lehet segít...

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Cupressus arizonica / Arizónai ciprus

HozzászólásSzerző: Boni » 2023.02.20. 14:30

Huuuu.....szegény ciprusok.....villany pásztort nekik....lehet segít...
Majd,az lesz! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)


Vissza: “Ciprusok”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég