Trachycarpus fortunei

Ázsia kincsei. A kistermetű japán wagnerianus, az indiai takil, a himalájai nainital, kumaon, Plovdiv és társaik.
Avatar
Peti
Hozzászólások: 4675
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Peti » 2016.01.30. 13:22

Ati, ennek semmi baja, teljesen rendben van. Ha tavasszal ültetted ki, bőven volt ideje begyökeresedni, a leírásod alapján a talaj a takaráson belül nem fagyhatott át, így szükség esetén tud vizet felvenni. Nagy földlabdája volt, a gyökerei akár 1 méter mélyre is lejuthattak, ott biztosan van nedvesség még homoktalajon is. Én biztosan nem locsolnám meg.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8456
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.01.30. 13:32

Szerintem is, teljesen rendben van! A begyökeresedéssel nem értek egyet de, idén már jól tud nekimenni a következő télnek.
Szóval, ügyes Gazdi Vagy!

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4675
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Peti » 2016.01.30. 13:56

A begyökeresedéssel nem értek egyet de, idén már jól tud nekimenni a következő télnek.
Viktor, amit leírtam a tapasztalataimra alapoztam. ;) Pár éve amikor a tőled kapott, tavasszal kiültetett Washi mellé ősszel fúrtam a lyukat még 90 centi után is találtam szép fehér gyökereket. Igaz az egy Washi, de a Trachy is nagyon intenzíven fejleszti a gyökereit, tavaly a frissen átültetett 4 éves Trachy fél év alatt újból kinyomta magát a cserépből.
Ati eleve nagy földlabdával, egészsége gyökérzettel ültette ki a pálmát, fél év alatt rengeteg új gyökeret és hajszálgyökeret fejleszthetett, a felszívódás terén elképzelhetetlennek tartom, hogy problémái lennének.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8456
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.01.30. 15:46

O.K., Én hiszek Neked! ;)

Avatar
zsoltidrilling
Hozzászólások: 291
Csatlakozott: 2015.02.21. 14:10
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: zsoltidrilling » 2016.01.30. 17:37

Tavaly tavasszal az egyik kiültetett pálmám, egy T. fortunei nagyon nyűgösen indult neki a szezonnak. Csipkejózsikázott is, illetve jól körberohadt a közepe. Bár egy levele sem jött ki, sérült leveleket hozott egy darabig. Na most idén, hogy a bajt elkerüljem, a mai nap folyamán beszórtam a közepét gombaölő porral. Amin meglepődtem, hogy a közepe most is vizes volt. Nem értem, hogyan jut oda víz. Félig nyitott takarása -csapadékvédelme- van és a levelei sem lógnak ki alóla. Belülről sem találok csepegésre utaló nyomokat. Na de akkor meg hogyan jut oda a víz? :cry: Meg miért pont oda? Miért pont a kellős közepére? Nem bosszantana, ha az egész pálma nyakig vizes lenne, csak a közepét szeretném száraznak tudni. Erre mi az ami vizes? Csak és kizárólag a közepe. Úgy néztem, még nem kezdte ki a gomba és nappalra le is kaptam róla a csapadékvédelmet, hagy száradjon ki.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8456
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.01.30. 17:41

Nincs rohadás benne? :o

Avatar
zsoltidrilling
Hozzászólások: 291
Csatlakozott: 2015.02.21. 14:10
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: zsoltidrilling » 2016.01.30. 19:37

Nincs rohadás benne? :o
Úgy néztem, hogy még nincs baja.

Avatar
imy
Hozzászólások: 1336
Csatlakozott: 2015.02.21. 21:52
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: imy » 2016.01.30. 21:10

Zsolti! Amilyen ködös, nyúlós napok voltak, nálunk is csurom víz lett minden még a fedett teraszon is. Talán akkor kerülhetett víz a pálmára, amit a levelek szépen a közepébe vezettek. De ettől nem kellene, hogy baja legyen, mert az enyémeknek sincs, pedig nincsen csapadékvédelmük (sem). ;)

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2188
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bis » 2016.01.30. 22:59

Zsolti! Amilyen ködös, nyúlós napok voltak, nálunk is csurom víz lett minden még a fedett teraszon is. Talán akkor kerülhetett víz a pálmára, amit a levelek szépen a közepébe vezettek. De ettől nem kellene, hogy baja legyen, mert az enyémeknek sincs, pedig nincsen csapadékvédelmük (sem). ;)

Na igen, felbuzdulva a tavalyi telet takaratlanul, jól teljesítő Trachyn ezen a télen én is elhagytam a takarásokat mind a 3 Trachynál. Egyenlőre semmi kárt sem látok egyiken sem ( csupán az egyiknek van fagysérülés az egyik levelén ), de valahogy folyton egy Bikini sláger lebeg előttem: ˝...de mi az a lyuk a pálma :) közepén? :roll:

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.01.31. 04:19

Beraktam a szobába őket olyan 19-20fok körüli hőmérsékleten. Szerinted most kártokoztam ezzel az ültetéssel?
Imre1991!
Nem lesz sok az a +20 c°? :o Azért ne induljanak be tél közepére, mert az is legyengíti a növényeket, nem beszélve a mechanikai kártevőkről, a gyapjas tetvek imádják ezt a klímát! A növények a télből bele kerültek a kora nyárba, az a + 10 c° némi szellőztetéssel jobb lenne nekik :) !

Avatar
unartis
Hozzászólások: 1846
Csatlakozott: 2015.02.25. 16:28
Tartózkodási hely: Csongrád
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: unartis » 2016.01.31. 04:32

Tavaly tavasszal az egyik kiültetett pálmám, egy T. fortunei nagyon nyűgösen indult neki a szezonnak. Csipkejózsikázott is, illetve jól körberohadt a közepe. Bár egy levele sem jött ki, sérült leveleket hozott egy darabig. Na most idén, hogy a bajt elkerüljem, a mai nap folyamán beszórtam a közepét gombaölő porral. Amin meglepődtem, hogy a közepe most is vizes volt. Nem értem, hogyan jut oda víz. Félig nyitott takarása -csapadékvédelme- van és a levelei sem lógnak ki alóla. Belülről sem találok csepegésre utaló nyomokat. Na de akkor meg hogyan jut oda a víz? :cry: Meg miért pont oda? Miért pont a kellős közepére? Nem bosszantana, ha az egész pálma nyakig vizes lenne, csak a közepét szeretném száraznak tudni. Erre mi az ami vizes? Csak és kizárólag a közepe. Úgy néztem, még nem kezdte ki a gomba és nappalra le is kaptam róla a csapadékvédelmet, hagy száradjon ki.
zsoltidrilling!
Egy olyan tippet kaptam, hogy érdemes oltóviasszal kezelni közepét az ősszel ami távol tartja a vizet, így nem folyhat be, és akár csapadékvédelem nélkül is telelhetnek, tavasszal amikor indulnak a növények akkor kitolják a viaszt. A nedvesség a gombaölő por beszórása után is befolyhat, csapadék védelemmel mint írtad a napokban lévő ködös időt is okolni lehet, mert a kocsink is tiszta vizes volt a tető alatt, a pálmák szívrügyét megvallom nem néztem, de ha nincs fagy akkor nincs ebből gond, ha meg fagy van olyan csöpögős köd sem szokott lenni!

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.01.31. 08:03

Egy olyan tippet kaptam, hogy érdemes oltóviasszal kezelni közepét az ősszel ami távol tartja a vizet, így nem folyhat be, és akár csapadékvédelem nélkül is telelhetnek, tavasszal amikor indulnak a növények akkor kitolják a viaszt. A nedvesség a gombaölő por beszórása után is befolyhat, csapadék védelemmel mint írtad a napokban lévő ködös időt is okolni lehet, mert a kocsink is tiszta vizes volt a tető alatt, a pálmák szívrügyét megvallom nem néztem, de ha nincs fagy akkor nincs ebből gond, ha meg fagy van olyan csöpögős köd sem szokott lenni!
Ez jó ötlet,köszi! ;) :) Ha nem lesz kedvem már takarni,akkor kipróbálom! 8-)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.01.31. 08:09

Zsolti! Amilyen ködös, nyúlós napok voltak, nálunk is csurom víz lett minden még a fedett teraszon is. Talán akkor kerülhetett víz a pálmára, amit a levelek szépen a közepébe vezettek. De ettől nem kellene, hogy baja legyen, mert az enyémeknek sincs, pedig nincsen csapadékvédelmük (sem). ;)

Na igen, felbuzdulva a tavalyi telet takaratlanul, jól teljesítő Trachyn ezen a télen én is elhagytam a takarásokat mind a 3 Trachynál. Egyenlőre semmi kárt sem látok egyiken sem ( csupán az egyiknek van fagysérülés az egyik levelén ), de valahogy folyton egy Bikini sláger lebeg előttem: ˝...de mi az a lyuk a pálma :) közepén? :roll:
:) Miért nem egy másik sláger ? Modjuk... :roll:
"Hull a felhõ az égrõl.
Áldást küld a hajnal.
Illatos víz a zápor..." 8-)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2188
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bis » 2016.01.31. 08:54

Zsolti! Amilyen ködös, nyúlós napok voltak, nálunk is csurom víz lett minden még a fedett teraszon is. Talán akkor kerülhetett víz a pálmára, amit a levelek szépen a közepébe vezettek. De ettől nem kellene, hogy baja legyen, mert az enyémeknek sincs, pedig nincsen csapadékvédelmük (sem). ;)

Na igen, felbuzdulva a tavalyi telet takaratlanul, jól teljesítő Trachyn ezen a télen én is elhagytam a takarásokat mind a 3 Trachynál. Egyenlőre semmi kárt sem látok egyiken sem ( csupán az egyiknek van fagysérülés az egyik levelén ), de valahogy folyton egy Bikini sláger lebeg előttem: ˝...de mi az a lyuk a pálma :) közepén? :roll:
:) Miért nem egy másik sláger ? Modjuk... :roll:
"Hull a felhõ az égrõl.
Áldást küld a hajnal.
Illatos víz a zápor..." 8-)

Na igen, fő az optimizmus! Köszi! ;)

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2016.01.31. 12:42

A kérdésem az lenne,hogy ha a hibridek elméletileg jobb hidegtűrök akkor a Peti féle fortunei x wagnerianus is jobb lessz mind a sima fortunei? Persze ezt majd kikisérletezzük,de egy elméleti alap mindenképp jó infó tud lenni.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8456
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.01.31. 12:46

Csak a Washiknál olvastam, hogy a hibrid jobb hidegtűrésű. Elméletileg, a keverékek örökölhetik mindkét szülő legjobb és legrosszabb génkombinációját is.

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4675
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Peti » 2016.01.31. 12:46

Szabi, látom már rá vagy izgulva rendesen. :P
Az eddigi tapasztalatok alapján az összes tőlem származó hibrid jól vizsgázik.

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2188
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Bis » 2016.01.31. 12:50

Szabi, látom már rá vagy izgulva rendesen. :P
Az eddigi tapasztalatok alapján az összes tőlem származó hibrid jól vizsgázik.

A fagytűréssel nálam sem volt probléma eggyel sem, csak az a fránya vakand, vagy pocok, vagy mi a fene... :evil:

Avatar
palmaoazis
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2015.02.20. 18:14
Tartózkodási hely: Kapuvár
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: palmaoazis » 2016.01.31. 12:56

Szabi, látom már rá vagy izgulva rendesen. :P
Az eddigi tapasztalatok alapján az összes tőlem származó hibrid jól vizsgázik.
A fagytűréssel nálam sem volt probléma eggyel sem, csak az a fránya vakand, vagy pocok, vagy mi a fene... :evil:
Hát igen,nekem is sok trakhymat felemésztett valami szemtelen rágcsáló. Szabadföldben ültetve egymás melett voltak a trachyk és a humilisek mindegyikből kb 100-100 lehetett. a humilisből egy sem kellett ,de a trahyból minden második :lol:
Szabi, látom már rá vagy izgulva rendesen. :P
Az eddigi tapasztalatok alapján az összes tőlem származó hibrid jól vizsgázik.
A spint elött érdemes bemelegíteni :lol: . Igen,készülödök. A hideg tűrése annyi lesz amennyi,csak felmerült a kérdés :) . Ha meg tudja azt amit az anyuci akkor boldog leszek. Van egy nagyobbacska még a régebbi hibridedből. Na annak masszív levélzete van és kevésbé égbetörő törzs. A vele egy korú fortunei 3x gyorsabban megyt felfelé.de jóval gyengébb levélzete volt. Meg is váltam tőle. Nekem ezekből kell a kertbe.

Csak a Washiknál olvastam, hogy a hibrid jobb hidegtűrésű. Elméletileg, a keverékek örökölhetik mindkét szülő legjobb és legrosszabb génkombinációját is.

Én is emlékeztem a washinál és már beszéltük is korábban. Idővel úgyis minden ki fog derülni ;)

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4675
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Trachycarpus fortunei

HozzászólásSzerző: Peti » 2016.01.31. 13:06

Ha meg tudja azt amit az anyuci akkor boldog leszek.
90 százalékban az anyanövény tulajdonságait öröklik, tehát jó esély van rá, hogy nem fognak szégyent vallani, elég jó a pedigréjük. :D

Van egy nagyobbacska még a régebbi hibridedből. Na annak masszív levélzete van és kevésbé égbetörő törzs. A vele egy korú fortunei 3x gyorsabban megyt felfelé.de jóval gyengébb levélzete volt. Meg is váltam tőle. Nekem ezekből kell a kertbe.
Ezek is hasonlójellegűek lesznek, mert itt is wagi az apa.


Vissza: “Trachycarpus”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég