Brahea Armata

Közép-Amerikai gyémánt. A legnépszerűbb armata mellett van számtalan változata edulis, dulcis, moorei.
Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2022.04.16. 14:27

Csatlakozom Squirrel kolega írásához, gyönyörűek a pálmáid egy nagyon gyönyörű kertben. Én hasonlóról egy jó ideig még csak álmodozhatok...
Szia Feri!
Hát igen,én is sokáig vágytam erre a szép kertre. :)
Közben az évek elrohantak,sokszor /takarás állítás-bontás/már nehezemre esik. :cry:

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Alpha » 2022.04.17. 13:56

Csatlakozom Squirrel kolega írásához, gyönyörűek a pálmáid egy nagyon gyönyörű kertben. Én hasonlóról egy jó ideig még csak álmodozhatok...
Szia Feri!
Hát igen,én is sokáig vágytam erre a szép kertre. :)
Közben az évek elrohantak,sokszor /takarás állítás-bontás/már nehezemre esik. :cry:
Csatlakozom a Kollégákhoz. Jani, csinosak a növényeid, szépen kiteleltek, gratulálok!
Élőben sokkal szebb a kert, az összhatás is harmonikus. :mrgreen:

Drága Barátom, az idő az rohan. Próbálunk nem "lépést tartani" vele. Csak, a testünk nem mindig ért egyet a lelkünkkel. Tudva, hogy mennyi feladatod van, szeretnék Én is ilyen erős lenni! ;)

Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Bis » 2022.04.17. 22:52

Csatlakozom Squirrel kolega írásához, gyönyörűek a pálmáid egy nagyon gyönyörű kertben. Én hasonlóról egy jó ideig még csak álmodozhatok...
Szia Feri!
Hát igen,én is sokáig vágytam erre a szép kertre. :)
Közben az évek elrohantak,sokszor /takarás állítás-bontás/már nehezemre esik. :cry:
Csatlakozom a Kollégákhoz. Jani, csinosak a növényeid, szépen kiteleltek, gratulálok!
Élőben sokkal szebb a kert, az összhatás is harmonikus. :mrgreen:

Drága Barátom, az idő az rohan. Próbálunk nem "lépést tartani" vele. Csak, a testünk nem mindig ért egyet a lelkünkkel. Tudva, hogy mennyi feladatod van, szeretnék Én is ilyen erős lenni! ;)

Hát igen... az idő bizony kegyetlen gyorsan elrohan, :(
Pár hete kezdtem kihordani a cserepes pálmáimat, de úgy emlékeztem, mintha könnyebbek lettek volna ... :roll:

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2022.04.26. 07:27

Kiültetném a kis Bracheám viszont a kiszemelt hely jobbára árnyékos, mivel járna ha mégis ide kerülne?
Egyáltalán érdemes ide tenni vagy maradjon cserépben inkább?
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2022.04.26. 19:38

Én már rájöttem a tutira! :)
Mozgatás előtt nem szabad öntözni,száraz földel könnyebb mozgatni. :lol:

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Boni » 2022.04.27. 09:16

Én már rájöttem a tutira! :)
Mozgatás előtt nem szabad öntözni,száraz földel könnyebb mozgatni. :lol:
Így van 8-) ,mi is csontszáraz földdel vittük le a tetőtéri telelőhelyről a citromfát és pl. a washikat ,(azok bírják :) ); a golgotavirág és a Strelitzia földje nedves volt,ezáltal sokkal :D nehezebb! ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2022.04.27. 17:15

Én már rájöttem a tutira! :)
Mozgatás előtt nem szabad öntözni,száraz földel könnyebb mozgatni. :lol:
Így van 8-) ,mi is csontszáraz földdel vittük le a tetőtéri telelőhelyről a citromfát és pl. a washikat ,(azok bírják :) ); a golgotavirág és a Strelitzia földje nedves volt,ezáltal sokkal :D nehezebb! ;)
Sajnos sok cserepestől kellett megválnom de Strelitziám van és most bimbós.
Kint van az egyik Basjoó alatt,így félárnyékban.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Alpha » 2022.04.28. 00:59

Kiültetném a kis Bracheám viszont a kiszemelt hely jobbára árnyékos, mivel járna ha mégis ide kerülne?
Egyáltalán érdemes ide tenni vagy maradjon cserépben inkább?
A Brahea hamvas levele a tűző Nap fényre adott védelmi reakció.
A cserépnél jobb a szabad föld. Viszont, inkább egy napos helyet választanák.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Alpha » 2022.04.28. 01:04

Én már rájöttem a tutira! :)
Mozgatás előtt nem szabad öntözni,száraz földel könnyebb mozgatni. :lol:
Így van 8-) ,mi is csontszáraz földdel vittük le a tetőtéri telelőhelyről a citromfát és pl. a washikat ,(azok bírják :) ); a golgotavirág és a Strelitzia földje nedves volt,ezáltal sokkal :D nehezebb! ;)
Úgy könnyű, hogy okosak Vagytok! ;)
Nálunk, a segítő kezek, a heti locsolást követően pár órával toppantak be. Én későbbre terveztem a kicipeléseket. :lol:

Avatar
Dobakvasas
Hozzászólások: 373
Csatlakozott: 2020.03.30. 07:52
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Dobakvasas » 2022.04.28. 05:12

Kiültetném a kis Bracheám viszont a kiszemelt hely jobbára árnyékos, mivel járna ha mégis ide kerülne?
Egyáltalán érdemes ide tenni vagy maradjon cserépben inkább?
A Brahea hamvas levele a tűző Nap fényre adott védelmi reakció.
A cserépnél jobb a szabad föld. Viszont, inkább egy napos helyet választanák.
Köszönöm, "persze hogy tudtam,csak nem sejtettem" akkor tovább gondolkozom hova is tegyem...
"Mindenki jó valamire. Ha másra nem, hát elrettentő példának."

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Boni » 2022.04.28. 09:43

Én már rájöttem a tutira! :)
Mozgatás előtt nem szabad öntözni,száraz földel könnyebb mozgatni. :lol:
Így van 8-) ,mi is csontszáraz földdel vittük le a tetőtéri telelőhelyről a citromfát és pl. a washikat ,(azok bírják :) ); a golgotavirág és a Strelitzia földje nedves volt,ezáltal sokkal :D nehezebb! ;)
Úgy könnyű, hogy okosak Vagytok! ;)
Nálunk, a segítő kezek, a heti locsolást követően pár órával toppantak be. Én későbbre terveztem a kicipeléseket. :lol:

Most volt idejük 8-) ... majd tanulnak belőle! :mrgreen:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Alpha » 2022.04.28. 09:53

Most volt idejük 8-) ... majd tanulnak belőle! :mrgreen:
Nekem csináltak plusz munkát és edzést ... :lol:
Hamarabb fejeztek be egy munkát és meg akartak lepni (ez mondjuk sikerült is :lol: ), tehát nem panaszkodom.

Avatar
Imre1991
Hozzászólások: 309
Csatlakozott: 2015.03.01. 21:29
Tartózkodási hely: Sátoraljaújhely
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Imre1991 » 2022.08.26. 11:39

Sziasztok! Olyan gondom van,hogy tavaly tavasszal kiültetett armatámat át szeretném ültetni. Először is azért mert ősszel sajnos a kutya megrágta az összel levélnyelet a növényen igy tavaszra mindet elszárította. Május végén hajtott újakat azt hittem meg sem maradt. Takarással telelt nem kapott fűtést. A talaj nagyon agyagos és úgy látom nem fejlődik úgy ahogy kéne. 3 uj levelet hajtott de elég piciket. Az új helye egy északi oldal lenne egy emeletes ház hátsó udvara. Probléma az,hogy a nap március 15.e után éri el csak a talajt. Addig szórt fényt kap. De utánna már reggeltől estig tűző forró napot kapna a talaj pedig sokkal jobb homokosabb. Kizárt lenne a pangó víz esélye nem úgy mint a déli agyagosabb oldalon. Véleményetek szerint vegyem ki ősszel és télen tartsam cserépben világos jó helyen hogy meginduljon egy kicsit vagy próbáljam meg ott ahol van átteleltetni? Olyan mis gyengének látom félek ha nagy tél jön ezt nem vészelné át. Első kép tavaly nyári a második ideji. Segítsetek légyszi. Tanácstalan vagyok.
Csatolmányok
20220826_112928.jpg
20220826_112928.jpg (864.73 KiB) Megtekintve 3844 alkalommal
20211004_141319.jpg
20211004_141319.jpg (854.27 KiB) Megtekintve 3844 alkalommal

Avatar
Imre1991
Hozzászólások: 309
Csatlakozott: 2015.03.01. 21:29
Tartózkodási hely: Sátoraljaújhely
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Imre1991 » 2022.08.26. 11:39

Bocsi kép idő sorrend fordítva lett felrakva. :|

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Alpha » 2022.08.31. 21:51

Sziasztok! Olyan gondom van,hogy tavaly tavasszal kiültetett armatámat át szeretném ültetni. Először is azért mert ősszel sajnos a kutya megrágta az összel levélnyelet a növényen igy tavaszra mindet elszárította. Május végén hajtott újakat azt hittem meg sem maradt. Takarással telelt nem kapott fűtést. A talaj nagyon agyagos és úgy látom nem fejlődik úgy ahogy kéne. 3 uj levelet hajtott de elég piciket. Az új helye egy északi oldal lenne egy emeletes ház hátsó udvara. Probléma az,hogy a nap március 15.e után éri el csak a talajt. Addig szórt fényt kap. De utánna már reggeltől estig tűző forró napot kapna a talaj pedig sokkal jobb homokosabb. Kizárt lenne a pangó víz esélye nem úgy mint a déli agyagosabb oldalon. Véleményetek szerint vegyem ki ősszel és télen tartsam cserépben világos jó helyen hogy meginduljon egy kicsit vagy próbáljam meg ott ahol van átteleltetni? Olyan mis gyengének látom félek ha nagy tél jön ezt nem vészelné át. Első kép tavaly nyári a második ideji. Segítsetek légyszi. Tanácstalan vagyok.
A tavaly kiültetett növény még csak próbálja belakni a környezetét. Ha át szeretnéd telepíteni még viszonylag egyszerű lesz. Sajnos pont a frissen nőtt hajszál méretű gyökereket fogja elveszteni de, túléli. Ha kiveszed, talp"langyos", enyhén nyirkos talaj, szél és napsütés mentes teleltetés, ami célszerű.
Mérlegel, az alábbiakat:
- Az északi oldal mindig hidegebb.
- Az agyagos talaj nyomelemekben gazdagabb, de a vízmegtartása magasabb. Drénezéssel lehet rajta segíteni.
- Minél több fényt kap a vegetációs időszakban, annál szebben fog fejlődni.
- A pihenő időszakban jobb a félárnyék - szórt fény, szárazabb, "levegősebb" talaj.
- Ha marad, lassan befejezi a talajhoz való alkalmazkodást és elkezd begyökeresedni.
- Ha átülteted, nagyobb ültetőgödörben, ideálisabb környezetet tudsz teremteni a növénynek.

Csak egy megjegyzés. Szerintem, nagyon közel ülteted a növényeket a tereptárgyakhoz (kerítés, ház).

Avatar
Imre1991
Hozzászólások: 309
Csatlakozott: 2015.03.01. 21:29
Tartózkodási hely: Sátoraljaújhely
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Imre1991 » 2022.09.01. 18:59

Igen, sajnos valóban nincs nekik elég helyük. Nehéz ilyen kicsi kertben megoldani úgy hogy maradjon hely a gyereknek is játszani. A bracheánál ez is nagy problémám hogy túl közel van a teraszfalhoz. A fortuneik meg elég csalósak a képeken mert a falaktól meg betontól igyekeztem legalább 1 méterre ültetni, az egyik kiültetés után szinte másnap át is lett ültetve mert pont a kerítés alaphoz került. :lol: télen szét is fagyott volna szegény mivel az utca lejebb van kint. :roll: A bracheára visszatérve az új helyén probléma mentes lenne a fűtése is mert ott van áram. Nem beszélve a szélvédettségről mivel magas kerítés és épületek veszik körbe. Amitől tartottam az a téli szórtfény. A mostani helyén télen napközben mindíg olvad a hó meg csepeg minden hátul pedig centis dér van egész nap... :roll: szóval oda fűtés biztos kell.

Avatar
kenand
Hozzászólások: 1022
Csatlakozott: 2017.09.07. 10:01
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: kenand » 2023.04.10. 15:48

Kiköltözött nálam is a brahea armata

Felszabadult egy takarás -kínai kender kinőtte, meg nem is kell neki olyan komoly
Remélem jó helye lesz
IMG_20230403_073225.jpg
IMG_20230403_073225.jpg (129.42 KiB) Megtekintve 1517 alkalommal

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Alpha » 2023.04.23. 07:18

Kiköltözött nálam is a brahea armata

Felszabadult egy takarás -kínai kender kinőtte, meg nem is kell neki olyan komoly
Remélem jó helye lesz
Csinos, gratulálok!
Az első pár évében, picit több pátyolgatás nem hátrány. ;)

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2023.05.22. 16:38

Kiköltözött nálam is a brahea armata

Felszabadult egy takarás -kínai kender kinőtte, meg nem is kell neki olyan komoly
Remélem jó helye lesz

IMG_20230403_073225.jpg
Legyen sok örömöd,szép pálma! :)

Avatar
Jani50
Hozzászólások: 2590
Csatlakozott: 2015.02.25. 14:20
Tartózkodási hely: Balatongyörök
Kapcsolat:

Re: Brahea Armata

HozzászólásSzerző: Jani50 » 2023.05.22. 16:42

Az idei első igazi meleg /28" C fok/napon kedvem kerekedett fényképezni. :D
Pár kép a kerti pálmákról, mindegyik a saját helyén bemutatva.
IMGP4607.JPG
IMGP4607.JPG (317.49 KiB) Megtekintve 1247 alkalommal


Vissza: “Brahea”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég