Strelitzia, Ravenala fajok

Minden ami trópusi, gyömbérek, papagájvirág, utazók pálmája...
Avatar
Bis
Hozzászólások: 2187
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:58
Tartózkodási hely: Szlovákia
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Bis » 2021.07.14. 21:50


És azt nem tudja valaki, hogy mire utal az, ha az új levél nem a legutolsóból jön ki, hanem az az előttiből ismét? Tuti nem virág, mert össze van csavarodva, de nekem eddig ilyet még soha nem csinált, hogy nem az utolsó levél "szülte" az újat, hanem a 2-vel előtti.

köszi!!
Elágazni készül, osztódni fog a sztrelíciád, több törzse lesz.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.07.15. 11:21

Köszi . Szegénynek amúgy is elég vékony a törzse, remélem nem fog még ennél is vékonyabb lenni az osztódással, mert akkor már tényleg eltörik a levelek súlya miatt..

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.07.16. 06:40

Nem tudja valaki, hogyan lehet nagyjából megbecsülni/kiszámolni, hogy havonta tavasztól-őszig, szobában tartott növénynél mennyi tápot(Volldünger sárga zacskós, zöld vízoldható) kell adagolni átlagos fénymennyiség mellett ahhoz, hogy ne legyen alultápozott a növény, de ne is adagoljam túl? Kezdek arra gyanakodni, hogy a havi borsószemnyi zöld táp kevés a Sterlinek, és emiatt dobálja sárgítja le a leveleit, hogy az újakat próbálja tápanyaggal ellátni. Eleve ennek állítólag sokkal több táp kell mint az átlagnak, és az évi 2 levél (szobán belül) is arra mutat, hogy lehet kevés a táp neki.

És azt nem tudja valaki, hogy mire utal az, ha az új levél nem a legutolsóból jön ki, hanem az az előttiből ismét? Tuti nem virág, mert össze van csavarodva, de nekem eddig ilyet még soha nem csinált, hogy nem az utolsó levél "szülte" az újat, hanem a 2-vel előtti.

köszi!!
Ez egy igen jó kérdés!
A szakirodalom a cserép térfogata alapján számol. Viszont, inkább legyen alultápozva, mint túl! A második esetben, meg tudnak égni a hajszálgyökerek, ami végzetes esetben a növény pusztulásához vezet.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.07.16. 12:18

[/quote]
Ez egy igen jó kérdés!
A szakirodalom a cserép térfogata alapján számol. Viszont, inkább legyen alultápozva, mint túl! A második esetben, meg tudnak égni a hajszálgyökerek, ami végzetes esetben a növény pusztulásához vezet.[/quote]

Akkor szerinted az enyémnél ami 4 éve szobában van ablak előtt és évi 1-2 levelet hoz még így is, meg lehet valahogyan próbálkozni a táp emelésével? Jelenleg havonta kap egy borsónyi Volldüngert 2 liter vízbe, és 1.20 cm körüli magas edény nélkül.(Streli). Még a végén kiderül, hogy simán bírná a havi fél evőkanállal, vagy teáskanállal is, és 1-2 -vel több levelet is hozna évente. Jelenlegi helyén, havi 2 liter víztől több nem kell neki, mert úgyis alul kifolyna a felesleg, és félő, hogy kirohadna. Gondolkoztam azon, hogy átállok bio tápra, de még utána kell néznem van e valami negatív hatása.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.07.17. 06:53

Ez egy igen jó kérdés!
A szakirodalom a cserép térfogata alapján számol. Viszont, inkább legyen alultápozva, mint túl! A második esetben, meg tudnak égni a hajszálgyökerek, ami végzetes esetben a növény pusztulásához vezet.[/quote]

Akkor szerinted az enyémnél ami 4 éve szobában van ablak előtt és évi 1-2 levelet hoz még így is, meg lehet valahogyan próbálkozni a táp emelésével? Jelenleg havonta kap egy borsónyi Volldüngert 2 liter vízbe, és 1.20 cm körüli magas edény nélkül.(Streli). Még a végén kiderül, hogy simán bírná a havi fél evőkanállal, vagy teáskanállal is, és 1-2 -vel több levelet is hozna évente. Jelenlegi helyén, havi 2 liter víztől több nem kell neki, mert úgyis alul kifolyna a felesleg, és félő, hogy kirohadna. Gondolkoztam azon, hogy átállok bio tápra, de még utána kell néznem van e valami negatív hatása.[/quote]
A Volldünger Linz Classic felhasználása, dózisa, adagolása:
Zöldségfélékben, dísznövényekben:
Vetéskor vagy ültetéskor alaptrágyaként 1,0-3,0 kg/100 m2, fejtrágyaként 8-10 naponta 1,0-1,5 kg/100 m2 dózisban a talajra szórva, majd beöntözve, levéltrágyaként 0,3 %-os töménységben a növényvédelmi munkákkal egy menetben juttatható.
Csepegtető öntözéssel kijuttatva 0,2-0,33 g/l töménységben alkalmazható, 7-10 naponta.
Gyümölcsösökben, szőlőben:
Az éves mennyiség döntő részét a vegetáció első harmadában (április és június között) célszerű kijuttatni. Fejtrágyaként a talajra szórva és belocsolva: 1,5-2,0 kg/100 m2, levéltrágyaként 60-100 g/10 liter víz dózisban a növényvédelmi munkákkal egymenetben.
Cserepes és levéldísznövények táplálására:
Kiültetéskor, tavasszal a virágzásig történő belocsolásra 0,1 %-os oldattal (10 liter vízhez egy csapott evőkanálnyi), majd virágzás idején belocsolásra 0,05 %-os oldattal (10 liter vízhez egy kávéskanálnyi).

A folyadék mennyisége jelentősen befolyásolja a növény növekedését. A levélfelület nagyságával és a hőmérséklettel arányosan változik a párologtatás. /Lakásban a légmozgás nem jelentős tényező, hiszen még a befúvó rendszerek sem adnak 3 m/s-nál nagyobb "huzatot", rendszeresen./ Ezért a növény nem fog több zöldfelületet képezni, mint a rendelkezésére álló talajnedvesség.
Nálunk a kiültetett Strelitzia reginae ugyanannyit kap, mint a közelében élők (Sabal-ok, Rhapis excelsa, Trachycarpus princeps, Musa sikkimensis). 100 l-es edényben nevelt (a takarás nyitva lévő időszakában) heti 3 locsolás, kb 15-20 l, alátét 10 l-esl. Talaj folyamatosan nyirkos. Telelési időszakban havi 1-2 locsolás, Kb 5-7 l.
Strelitzia nicolai 105 l-es cserép, 20 l-es alátét, kintlakóként heti 3-7 locsolás 20-25 l, telelőben (45°-ba döntve fér csak el) heti 1-2 l. Talaj tenyészidőszakban folyamatosan nyirkos, teleléskor száraz felszínű.
Szerintem egy jó leírás a tartásukról:
https://www.tuja.hu/strelitzia.htm

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.07.17. 11:12

Köszi, a Volldüngert olvastam én is a hátoldalát. Viszont nem mindegy, hogy mondjuk egy 20 l-es edényben szobában van 5-8 tő benne, vagy 1 szóló tő, mert akkor nem ugyanannyi tápot kell adni neki. Szerintem kipróbálom folyamatosan emelve egyötöd csapott evőkanálig, mivel nekem csak 2 liter megy bele alkalmanként. Gondolom lesz valami jele, ha már sok a táp, mondjuk bepenészedik a föld felső része vagy valami ilyesmi.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Boni » 2021.07.17. 13:10

Köszi, a Volldüngert olvastam én is a hátoldalát. Viszont nem mindegy, hogy mondjuk egy 20 l-es edényben szobában van 5-8 tő benne, vagy 1 szóló tő, mert akkor nem ugyanannyi tápot kell adni neki. Szerintem kipróbálom folyamatosan emelve egyötöd csapott evőkanálig, mivel nekem csak 2 liter megy bele alkalmanként. Gondolom lesz valami jele, ha már sok a táp, mondjuk bepenészedik a föld felső része vagy valami ilyesmi.
A cserép térfogatára kell számolni a tápot,függetlenül a növények számától! ;) /Nem kismalacokat nevelsz ... :mrgreen: szűk ketrecben :lol: ,a növények nem zabálják fel azonnal a saját adagjukat/
Tönkrevágod a talajéletet*túlzottan savasíthatsz,esetleg így a közegből már azt sem tudják felvenni,ami kell nekik*,ha nem öntözővízre vagy talajtérfogatra számolod. :idea:
Nem hiszem,hogy penész jelenik meg,hanem inkább kicsapódik vmi só,élettelen lesz a talaj,elpusztulnak a hasznos bacik,vagy kiég a hajsszálgyökér ,ahogy Alpha is írta...túltrágyázás ez simán,bárhogy lehet számolgatni elméletben úgy,mintha csak matekoznánk fittyet hányva a biológiára és a kémiára.Élő rendszer a cserép és a tartalma,nem tárgyak vagy robotok.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.07.18. 11:19

Nekem havi 1x kell öntözni ilyenkor is ,mert szobában van és nem szárad ki olyan gyorsan, mint kint. Emiatt havonta tudom tápozni, a leírásban 2l-hez 1/5-öd csapott evőkanál van.(10 l-hez 1 csapott ek) De ha ugyanez a növény kint lenne, akkor a hőség miatt akár heti 2x is locsolhatnám. Így már nehezebb lenne belőni a tápot, mivel ha csak havonta tápoznám kint, akkor közben kiönteném belőle a heti 2x locsolásokkal és kimerülne hamar a föld.
Valamint kint több tápra is szüksége lenne, mivel sokkal erőteljesebben nőne mint bent.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.07.18. 18:29

Köszi, a Volldüngert olvastam én is a hátoldalát. Viszont nem mindegy, hogy mondjuk egy 20 l-es edényben szobában van 5-8 tő benne, vagy 1 szóló tő, mert akkor nem ugyanannyi tápot kell adni neki. Szerintem kipróbálom folyamatosan emelve egyötöd csapott evőkanálig, mivel nekem csak 2 liter megy bele alkalmanként. Gondolom lesz valami jele, ha már sok a táp, mondjuk bepenészedik a föld felső része vagy valami ilyesmi.
A cserép térfogatára kell számolni a tápot,függetlenül a növények számától! ;) /Nem kismalacokat nevelsz ... :mrgreen: szűk ketrecben :lol: ,a növények nem zabálják fel azonnal a saját adagjukat/
Tönkrevágod a talajéletet*túlzottan savasíthatsz,esetleg így a közegből már azt sem tudják felvenni,ami kell nekik*,ha nem öntözővízre vagy talajtérfogatra számolod. :idea:
Nem hiszem,hogy penész jelenik meg,hanem inkább kicsapódik vmi só,élettelen lesz a talaj,elpusztulnak a hasznos bacik,vagy kiég a hajsszálgyökér ,ahogy Alpha is írta...túltrágyázás ez simán,bárhogy lehet számolgatni elméletben úgy,mintha csak matekoznánk fittyet hányva a biológiára és a kémiára.Élő rendszer a cserép és a tartalma,nem tárgyak vagy robotok.
Mintha, nem ugyanazt a nyelvet beszélnénk ... :(

Szerintem sem, a tápoldat töménységét a célravezető növelni!
Ahogyan Boni is írta, a fel nem vett ásványi anyagok só formájában fognak kicsapódni. A penészesedés, az már rothadó anyagot jelez.

Te fogsz dönteni, úgy lesz jó, ahogyan Te csinálod.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.07.19. 10:45

Szerintem csak félreértés van. Nem azt írtam, hogy most szívlapáttal fogok adni volldüngert az öntözővízhez. A használati útmutatón az van, hogy 10 liter vízhez kell egy csapott evőkanál. Mivel én 3-4 hetente locsolok, így 1/5-öd evőkanál kell, mert 2 liter palackkal simán elég szokott lenni a jelenlegi edényméretet tekintve. Alul ilyenkor ki is szokott kicsit folyni. Szóval nem kell bele nagy adag víz nálam. Az 1-5-öd kanált nem is akarom túllépni, viszont annyit ír a használati útmutató. Innen már érdekesebb a dolog, mivel nekem 1 tő van benne, nem úgy mint másnál 8-10 tő. Szóval lehet adok neki 1/5-öd kanállal, csak éppen nem fogja elhasználni, és szépen ahogy Boni is írja felhalmozódik lassan a földben és jönnek a bajok. Viszont a jelenlegi borsónyi is kevés, mert évente csak 2 levelet növeszt, bár azt írják erőteljes növekedésű, nem tudom másnál lakáson belül évi mennyi levelet hoz, de kint biztos 2x annyit, mivel nálam is vannak kint szobanövények egész nyáron és dupla akkorát nőnek, mint a bentiek, hiába vannak ablak előtt stb. Szóval ezért írtam, hogy lassan emelem az adagot, és ha már nem fog leveleket leszárítani akkor annál az adagnál maradok, de nyilván ha már osztódik és egyre több tő lesz benne annál több tápra is szüksége lesz(szerintem).

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.07.19. 14:41

Leírom másként.

Keveset locsolsz, szerintem.

3-4 hetente, tehát a fejlődéshez alkalmas időszakban 8-9 alkalommal, 2 l-eket. ~ 16-18 l, legyen durván durván, 20 l.
Mi heti 3 locsolás 15-20 l.

Nem tudom mekkora a csereped térfogata de, gyanítom, hogy ha az arányokat vesszük is sokkal több folyadékot kapnak.
Nálunk az arányszám: 1,5-2 dl/ térfogatliter.

Csak akkor tud tápanyagot felvenni egy szárazföldi növény, ha vizet tud elpárologtatni. Ez a "motorja" a nedvkeringésnek. A sivatagi és a sarkköri növények igyekeznek a párologtatást minél alacsonyabban tartani. Ez az oka, hogy egy örökkévalóság, amíg megnőnek.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.07.19. 16:23

Jelenleg egy 25 literesbe van 1 tő. Ha próbálnám se tudnám többel önteni, mert alul kifolyik, már 3 éve havonta öntöm, mert akkorra szárad ki a felső fele a földnek.(neten orrba-szájba ez van, h. amíg a felső fele nem szárad ki, addig nem kell önteni) Emiatt tudom csak havonta, vagyis 3-4 hetente önteni, és ekkor max 2-2.5 litert vesz fel(a többi alul kifolyik, gondolom alul még van egy 5-10 cm nedves földrész is)Ha ezt figyelembe veszem azzal a ténnyel, hogy talajnedvesség mérőt leszúrva még akkor is ráérnék a locsolással, akkor még túl is locsolom)
Illetve volt, hogy pl. Arekát elkezdtem jobban megönteni, amire több levele is elkezdett lesárgulni, gondolom a gyökerének nem tetszett a sok víz. Tény, hogy lassan nő minden bent, de egyszerűen nem tudom a szoba fény jellemzői miatt jobban locsolni őket,(tűző nap csak 1-2 óra van ott, és idén például annyira borult volt egész tavasszal, hogy nagyon nehezen indultak meg.)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.07.21. 03:06

Jelenleg egy 25 literesbe van 1 tő. Ha próbálnám se tudnám többel önteni, mert alul kifolyik, már 3 éve havonta öntöm, mert akkorra szárad ki a felső fele a földnek.(neten orrba-szájba ez van, h. amíg a felső fele nem szárad ki, addig nem kell önteni) Emiatt tudom csak havonta, vagyis 3-4 hetente önteni, és ekkor max 2-2.5 litert vesz fel(a többi alul kifolyik, gondolom alul még van egy 5-10 cm nedves földrész is)Ha ezt figyelembe veszem azzal a ténnyel, hogy talajnedvesség mérőt leszúrva még akkor is ráérnék a locsolással, akkor még túl is locsolom)
Illetve volt, hogy pl. Arekát elkezdtem jobban megönteni, amire több levele is elkezdett lesárgulni, gondolom a gyökerének nem tetszett a sok víz. Tény, hogy lassan nő minden bent, de egyszerűen nem tudom a szoba fény jellemzői miatt jobban locsolni őket,(tűző nap csak 1-2 óra van ott, és idén például annyira borult volt egész tavasszal, hogy nagyon nehezen indultak meg.)
Értem.
Sok helyen olvastam Én is, hogy sanyargatni kell őket, hogy virágozzanak.
Én inkább pátyolgatós Vagyok. Nagyobb tér, több folyadék, hosszú felszívódású táp.
A cserepesek minden évben virágoznak. A kiültetettnél Én hibáztam, amikor megégette a Nap, most gyógyulgatunk.
A nicolai-t kivéve soha nincsenek tűző napfényben. De, nyaranta a házon kívül élnek.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.07.21. 11:05

Én már annak is örülnék, ha a leveleiket megtartanák, és egyre dúsabbak lennének, mert nagyon rossz érzés, amikor évek növése megy a kukába.
Már nagyon várom, hogy osztódjon, mert akkor végre a másik tövet ki tudom tenni családtaghoz a teraszra. De ezt az egy tövet még nem mertem, mert féltem a kártevőktől, jégtől. Tudom én is, hogy odakint sokkal jobban nőne, és sokkal több levelet hozna. Viszont sajnos bent ennyit tud, hiába is önteném, viszont egy éve van felette egy led izzó, azt tervezek venni hozzájuk, valami erősebbet, ami komolyabb növést eredményez házon belül is.
Viszont kénytelen vagyok kompromisszumot kötni, hogy a növények is növögessenek, de a fal plafon se legyen penészes, mert velük egy (lég)térben élünk. A papagájvirágot 2 hete kiszedtem, és jól tettem, mert meg volt süppedve a földje, és fura módon a 10 l -es cserép alsó 5-6cm magas rétege tiszta víz volt, és oda összpontosul a gyökérlabda is, teljesen össze volt tömörödve, mint az agyag, ami fura, mert 100% kókusz tégla.... 2 gyökere kirohadt, de a többi szerencsére szép fehér, tehát valószínűleg még időben léptem, és kapott egy 2x magasabb 25 l-es antracit insert pot-ot. Na abba most van tere, van még lefele neki kb. 15-20 cm szabad hely. Azt viszont nem tudom mit rontok el, de nálam szinte minden növény a fölkd alsó 1/3-át szövi be, gyakorlatilag a felső 2/3 réteg totál pazarlás. Talán egyedül a Calatea szőtte be full az egész cserepet 100%-ban. A többi megindul le, és az alsó 1/3-ot szövi be.

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8440
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Alpha » 2021.07.21. 22:10

Tudom, hogy unalmas amit írok.
De. Csak ott fogy gyökér fejlődni, ahol nedves a talaj.

Mi a cserepek aljára teszünk 0-4-es (kétszer rostált) sódert. A mérettől függően 1-5 cm-t. Így állhat a cserép, az alátétben lévő vízben és a földlabda mégsem tocsog.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.10.15. 12:46

Sziasztok. Szeretném megkérdezni a Strelitziát valamint Areca-féle pálmát(pl. Areka, gyompálma, chamaedorea.) régóta tartókat, hogy az előbb felsorolt növények milyen jeleket mutatnak, ha kezdenek dehidratákltak lenni? Itt arra gondolok, hogy például a virotlavirág lekókad, a rákvirág is kókad+cSAvarodnik a levele, a Monstera pedig ráncosodni kezd. Ugyanez jelenik meg például az Arecánál is(kókadás), vagy elkezd száradni az alsó levél? És a Sterlitziánál?

Köszönöm.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Boni » 2021.10.17. 17:40

Sziasztok. Szeretném megkérdezni a Strelitziát valamint Areca-féle pálmát(pl. Areka, gyompálma, chamaedorea.) régóta tartókat, hogy az előbb felsorolt növények milyen jeleket mutatnak, ha kezdenek dehidratákltak lenni? Itt arra gondolok, hogy például a virotlavirág lekókad, a rákvirág is kókad+cSAvarodnik a levele, a Monstera pedig ráncosodni kezd. Ugyanez jelenik meg például az Arecánál is(kókadás), vagy elkezd száradni az alsó levél? És a Sterlitziánál?

Köszönöm.
Szia!
Görbülnek befelé a levelei, egyre jobban kanalasodik 8-) vmi olyasmi,mint a citromnál. ;)
Nem feltétlenül locsolom azonnal,mert a Sterlitzia amúgy is kanalas egy kicsit 8-) ,mikor még nedves a földje. :)
Amúgy meg ...helyesen: Strelitzia!
Egyformán tévesztünk! :D
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4865
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Boni » 2021.10.18. 10:16

Az enyém ilyen "fél levelet" hozott most,ősszel! :o
IMG_5006.jpg
IMG_5006.jpg (338.63 KiB) Megtekintve 4774 alkalommal
IMG_5010.jpg
IMG_5010.jpg (628.31 KiB) Megtekintve 4774 alkalommal
IMG_5014.jpg
IMG_5014.jpg (690.26 KiB) Megtekintve 4774 alkalommal
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.10.18. 13:29

Nekem is hasonló lett az idei utolsó levele, csak érdekes módon hátrafelé feszült ki a levél(fordított kanál :) )...És már úgy is marad szerintem.
Ami érdekes, mivel nyáron még jó melegben fejlődött ki, mégis kisebb lett mint az előző levél. Egyébként mióta teljesen odatettem az ablakhoz 10-20 cm -rel rövidebb szárakat hoz és nagyobb leveket, nem nyúlik úgy meg, pedig csak 50 cm-rel volt távolabb. Úgy látszik odabent minden 10 cm-ként drasztikusan nő a fényerő az ablaknál. :idea:

Nem tudod, az Areca, és gyompálma mit mutat, ha szárad kifele? Olvastam neten olyat, hogy puhul a levél? Feltételezem, h. nem olyan feszesek a levelek ha régóta kevés a víz a talajban.

Telegdi
Hozzászólások: 106
Csatlakozott: 2020.04.11. 19:30
Kapcsolat:

Re: Strelitzia, Ravenala fajok

HozzászólásSzerző: Telegdi » 2021.10.18. 13:34

Az enyém ilyen "fél levelet" hozott most,ősszel! :o
[
Ilyeneket nekem októbertól tavaszig szokott tolni, csak megvan mindkét fele. Nem tudom az enyém hogy csinálja, de órát lehetne hozzá igazítani, szinte napra pontosan 3 havonta indítja az új levelét. Gondolom kint tartva sokkal dinamókusabban nőne, de jelenleg erre nincs lehetőségem, így marad az ablak elé + led kiegészítő. Amit még megfigyeltem, hogy 30 fokról 20 fokra eséssel drasztikusan csökken az új levél kitolódásának üteme, még napsütés mellett is! Emiatt arra következtetek, hogy a meleg sokkal jobban kell neki, mint a sok fény(az is fontos persze), tehát mondjuk ha lenne 40 fokos helyen, félárnyékban, elég gyorsan nőne talán, 20 fokba már fázik a valaga. :lol:


Vissza: “Egyéb gyömbérvirágúak”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég