Washingtonia robusta/filifera/filibusta

A "nagyvezér". Robusta, filifera, filibusta (robusta x filifera).
Krisztitina
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2016.07.22. 14:49
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Krisztitina » 2016.07.31. 15:43

Ha szétszedünk a vegetációs időszakban pálmát,esetünkben washingtoniát két féle variáció jöhet szóba.Az egyik az,hogy óvatossan szétszedjük őket,a gyökereket ha kell még vizzel is kimossuk,a minél jobb szétválás érdekében. A másik megoldás az ha egy határozott metszést csinálunk a két törzs között . Nos én mindkettő verziót kipróbáltam. Jelentem mindegyik hasonló eredménnyel sikeresnek mondható. Egyik és másik esetben sem láttam különbséget. Az elsőnél megszünnek a hajszálgyökerek,mivel lemossuk a földet róluk,így ismételten ki kell fejlődniül.Továbbá óhatatlanul is sok gyökeret eltörünk.Jelentős gyökérvesztés lessz a vékony,pattanó gyökereket tekíntve. Ez ilyen meleg vegetatív időszakban egy-két hét alatt rendezőhet a veszteség. Ezt követően lassan,de elindúl a pálma a növekedést tekíntve. Addig viszont sajnos sok levél besárgulhat. Esetenként az összes levél is oda lehet. A második verzió,miszerint egy határozott vágást ejtünk a törzsek között ,sok gyökérvesztéssel jár.Sőt,akár egy-két vastagabb gyökérzet is mi a másik irányába fejlődött. Viszont marad hajszálgyökér és nem szűnik meg a víz felvétel. Ebben az esetben is lessz levélvesztés. Viszont ha szerencsénk van ez hamar megáll(nem minden esetben ). Volt olyan próbálkozásom,hogy az összes levél itt is elsárgult,de volt olyan is mikor csak egy. Mivel mindkét esetben gyökérvesztéssel jár a szétválasztás az árnyékoláson felül én ajánlom a növény lefedését valami átlátszó nylon zacskóval,zsákkal. Akár csak a dugványozás ez is hasonló módszer ha a szétszedés melet döntünk. Meg kell akadályozni,hogy a levélzet párologtatni akarjon. Ha ez sikerül a levélzet sem megy kárba. Ha felszedésről (kiültetett növény) kell döntenünk két időszakot tűzzünk ki a naptárunkban.Az első a késő őszí,tél eleji időszak,a másik a késő téli és kora tavaszi időszak. Az ezekben az időszakban megbojgatott növényeknek már-vagy még nincs szükségük,vagy csak minimális mértékben a párologtatásra. A gyökérzetnek lessz ideje regenerálódni mire a vízfelvétel lényeges színtre lép a növény vegetációs időszakában. Az ilyen időszakban felszedett növények színte levél vesztés nélkül tudnak regenerálódni.Sok washingtoniát(80-100cm) téptem fel takarásból(fólia sátor) a januári,februári időszakban(már pontosan nem emlékszem). ezek a növények levélvesztés nélkül simán túlléptek a brutalitásomon egyetlen levél elvesztése nélkül és ahogy jött a tavasz folytatták ott ahol abbahagyták korábban.

Köszönöm a válasz. Akkor aggodalomra nincs ok :)

Krisztitina
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2016.07.22. 14:49
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Krisztitina » 2016.07.31. 15:44

Sziasztok. A napokban külön választottam két kicsi robusta/filifera/Filibustat. Mostmár lövésem sincs hogy melyik pontosan :D Azt vettem észre hogy mostanra kezdenek a levelei hajlani lefele és mintha kezdene sárgulni. Már nem olyan élénk zöld mint amikor még egybe voltak. Amikor együtt voltak akkor szépen felfele nőttek. Mostanra már van olyan levele amelyik majdnem vízszintesen meghajlott. Mi lehet a baj? Általános földbe ültettem amit a boltba ajánlottak.
Szia! Ez ilyenkor természetes jelenség!
A szétszedést követően félárnyékba és meleg párás helyre kell tenni őket!
Kb. egy hónap eltelte után lehet szoktatni a kinti levegőhöz,naphoz és a több vízhez.
Idővel rendbe jönnek és elkezdik hozni az új leveleket!
Köszönöm. Akkor aggodalomra nincs ok :)

Krisztitina
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2016.07.22. 14:49
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Krisztitina » 2016.07.31. 15:44

Feri teljesen jól mondja. Félárnyék, óvatos locsolás. Annyiban változtatnék, hogy a szabadtér is jó, nem csak a zárt tér.
Akármennyire óvatos is Voltál, óhatatlanul sérül a gyökérzet (pláne a hajszálgyökerek). Ezt a növények levélvesztéssel "hálálják" meg. Nincs ebben semmi, ijedelemre okot adó esemény. ;) Ráadásul a Washik, meglehetősen hamar kiheverik.
Köszönöm a válasz. Akkor aggodalomra nincs ok :)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.08.01. 11:42

Krisztitina! :)
Most már tudják mindhárman,hogy nincs ok aggodalomra 8-) és megnyugodtál ,de csak akkor megy nekik az e-mail,ha beállították azt,hogy kérnek értesítést az idézésről. ;)
Itt ,a fórum felületén meg tényleg felesleges ilyesmiket ennyiszer ismételgetni,elég lesz szerintem legközelebb az is,ha csak simán leírod egy üres hozzászólásban, pl.hogy:"Köszönöm a válaszokat,megnyugodtam!" ;)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Atys » 2016.08.05. 15:52

Végeztem egy kis gyökér metszést, mert már nagyon kitolta magát a cserépből. Megszabadítottam 3 levelétől és egy hétre beköltözött az árnyékba.
Csatolmányok
20160804_142608.jpg
20160804_142608.jpg (252 KiB) Megtekintve 6764 alkalommal
20160804_155128.jpg
20160804_155128.jpg (220.24 KiB) Megtekintve 6764 alkalommal

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.08.05. 16:12

Pillanatkép csak úgy.. .;)
was.jpg
was.jpg (740.77 KiB) Megtekintve 6762 alkalommal
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Krisztitina
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2016.07.22. 14:49
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Krisztitina » 2016.08.09. 09:18

Sziasztok. 2 hete szedtem szét 2 washingtoniát. Akkor szép nagy levelei voltak. Mostanra elsárgultak össze mentek és kiszáradtak. Hetente eyszer locsolom ügyelve arra hogy ne legyen csont száraz a földje. Szerintetek mi lehet a probléma? Az uj hajtás már nő mind a kettőn csak a régi levelek szenvednek. Vagy lehat az hogy a nap teljesen rasut a levelekre es leegett?
Csatolmányok
14001751_1239644022735514_1308628188_o.jpg
14001751_1239644022735514_1308628188_o.jpg (307.59 KiB) Megtekintve 6723 alkalommal

Avatar
Atys
Hozzászólások: 2894
Csatlakozott: 2015.02.20. 10:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Atys » 2016.08.09. 11:41

Szia!

A növényeket trauma érte szétültetéskor. Bármilyen óvatos voltál, szakadtak le hajszál gyökerek, ének köszönhetően a gyökérzet nem képes kellő mennyiségű tápanyaggal ellátni a növényt. Amíg tolja az új levelet (még ha lassan is) nincsen gond. Óvd egy ideig a közvetlen napfénytől és rendben lesz. ;)

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.08.09. 11:45

Sziasztok. 2 hete szedtem szét 2 washingtoniát. Akkor szép nagy levelei voltak. Mostanra elsárgultak össze mentek és kiszáradtak. Hetente eyszer locsolom ügyelve arra hogy ne legyen csont száraz a földje. Szerintetek mi lehet a probléma? Az uj hajtás már nő mind a kettőn csak a régi levelek szenvednek. Vagy lehat az hogy a nap teljesen rasut a levelekre es leegett?
Szia!
Úgy tűnik,hogy a műtét utáni ( biztosan sérültek a gyökérvégek,bármilyen óvatos is voltál a szétszedésnél) lábadozási időszak náluk kicsit elhúzódik és levélveszteséggel is jár! Csúcsrügy hajt :) ,tehát akkor van remény a mielőbbi felépülésre! ;)
Szobán belül nem égnek le...
Ezt egyszerre írtuk,Atys! 8-) Az érdekesség kedvéért meghagytam az enyémet is! :lol:
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8455
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.08.10. 03:58

Én, nagyon kevésnek tartom, a heti egy locsolást! Nem az a lényeg, hogy ne legyen "csontkemény", hanem az, hogy folyamatosan legyen nyirkos (nem vizes, tocsogós :!: ) . Szerintem.
Konkrétan azért szárítja a leveleit, mert szomjazik. A régi leveleit áldozza fel a túlélés reményében. Ott a már emellett gyökérvesztés/-sérülés (kevesebbet vizet és tápanyagot tud felvenni, mert csökkent a hajszálgyökerek mennyisége). Ehhez még jön a megváltozott talaj kémia (ez nem hiba, csak ok). A hiba, az adott víz mennyisége!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Alpha 2016.08.10. 12:10-kor.

Krisztitina
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2016.07.22. 14:49
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Krisztitina » 2016.08.10. 08:51

Én, nagyon kevésnek tartom, a heti egy locsolást! Nem az a lényeg, hogy ne legyen "csontkemény", hanem az, hogy folyamatosan lenyen nyirkos (nem vizes, tocsogós :!: ) . Szerintem.
Konkrétan azért szárítja a leveleit, mert szomjazik. A régi leveleit áldozza fel a túlélés reményében. Ott a már emellett gyökérvesztés/-sérülés (kevesebbet vizet és tápanyagot tud felvenni, mert csökkent a hajszálgyökerek mennyisége). Ehhez még jön a megváltozott talaj kémia (ez nem hiba, csak ok). A hiba, az adott víz mennyisége!
Valahogy sejtettem hogy keves lesz heti egy locsolas. Ebben az idoszakban tapoldatozas mennyire erdemes?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8455
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.08.10. 10:13

Ha van gyökerezést serkentő tápoldatod, akkor van értelme.
Egyébiránt csak nagyon módjával. Szerintem.

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.08.10. 10:20

Én, nagyon kevésnek tartom, a heti egy locsolást! Nem az a lényeg, hogy ne legyen "csontkemény", hanem az, hogy folyamatosan lenyen nyirkos (nem vizes, tocsogós :!: ) . Szerintem.
Konkrétan azért szárítja a leveleit, mert szomjazik. A régi leveleit áldozza fel a túlélés reményében. Ott a már emellett gyökérvesztés/-sérülés (kevesebbet vizet és tápanyagot tud felvenni, mert csökkent a hajszálgyökerek mennyisége). Ehhez még jön a megváltozott talaj kémia (ez nem hiba, csak ok). A hiba, az adott víz mennyisége!
Valahogy sejtettem hogy keves lesz heti egy locsolas. Ebben az idoszakban tapoldatozas mennyire erdemes?
Heti egy locsolás is elég lehet,ha attól..idézem Alpha-t :
hogy folyamatosan lenyen nyirkos (nem vizes, tocsogós :!: )
Nem szoktam beállítani a telefonomat csipogóra,hogy "hétfőn-szerdán este hatkor locsol!",hanem naponta végigmegyek minden egyes cserepes növényemen és ellenőrzöm a föld nedvességét,szemrevételezem a kártevőket,árnyékba vagy napra helyezem ...stb. Az a lazasági engedmény magamnak,hogy reggel általában "életmentő" és "estig kibíró" beavatkozásokat végzek csak,de volt már úgy ,hogy permetezés után futnom kellett a következő 8-) buszhoz....majdnem pizsamában. :lol:
A tápozásról az a véleményem,hogy szerintem még korai,amúgy se tartom helyesnek műtrágyákkal bombázni vagy tönkretenni a talajéletet!Ha már rendbe jött kinézetre is a pálmád, azért adhatsz neki,de csak komplexet...szerintem.
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8455
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.08.10. 12:12

Végül is, egy flakonnal és csöpögtetővel ez akár hosszabb időre is megoldható ...

Avatar
Boni
Hozzászólások: 4867
Csatlakozott: 2015.02.20. 17:05
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Boni » 2016.08.10. 13:37

Végül is, egy flakonnal és csöpögtetővel ez akár hosszabb időre is megoldható ...
A flakon nem megbízható ;) ,kétszer kellett kidobnom a hozzávaló szerkezetekkel együtt!Először a férjem visszahozta a kukából :oops: ,másodjára okosabb voltam! :lol:
Más, pl. szívatásos módszert nem próbáltam...és automata csepegtető berendezésem sincs,de az jól működhet ! ;) Másoknál bevált a cserepesekhez is! 8-) :)
"A növekedés nem jár lármával" ;)

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8455
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.08.10. 19:44

Nekünk volt flakonos csepegtető. Működött évekig. Aztán költöztem egy picit messzebb és mire Hazaértem, "elkopott".

selmer23
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2015.04.10. 21:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: selmer23 » 2016.08.16. 20:42

Kerdesem az lenne, hogy 3 literes ultetozacskobol 15 cm-t kijott a washi gyokere alul.lehet-e baja ha iden nemultetem at vagy letorik?

Avatar
Alpha
Hozzászólások: 8455
Csatlakozott: 2015.02.19. 22:44
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Alpha » 2016.08.16. 22:22

Meglepően jól tűrik a gyökérsérülést.
Nagyobba költözne, az tuti ... .. csak a kérdés, hogy mennyire szeretnéd, hogy gyorsan növekedjen?

Avatar
Peti
Hozzászólások: 4674
Csatlakozott: 2015.02.19. 15:52
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: Peti » 2016.08.23. 11:18

A Washi méreteiről egy mai kép. :P
2016_08230044.JPG
Washingtonia filibusta
2016_08230044.JPG (804.74 KiB) Megtekintve 6528 alkalommal

Avatar
MOSAIC
Hozzászólások: 752
Csatlakozott: 2015.12.29. 11:11
Tartózkodási hely: Nyúl
Kapcsolat:

Re: Washingtonia robusta/filifera/filibusta

HozzászólásSzerző: MOSAIC » 2016.08.23. 12:10

A Washi méreteiről egy mai kép. :P
2016_08230044.JPG
:shock: jó nagy tér kell neki... Így ránézésre 4 m széles lehet...
Feri


Vissza: “Washingtonia”

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég